Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Υπάρχουν διαθέσιμα iMac?


  • Please log in to reply
7 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Pikos

Pikos

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 23/07/2012 - 10:06

Πριν από 10 μέρες περίπου πήγα στο golden - i Θεσσαλονίκης όπου και ζήτησα ένα iMac 21,5''. Ο υπάλληλος μου είπε ότι δεν υπήρχε εκείνη τη στιγμή διαθέσιμο με αυτή την οθόνη (τα 27'' υπήρχαν γιατί φεύγουν πιο δύσκολα) και ότι έχουν ήδη κάνει παραγγελία και περιμένουν να έρθουν σύντομα. "ήδη αργήσαν" μου είπε, "θα έιναι εδώ σύντομα". Μια βδομάδα μετά και αφού δεν είχα ενημέρωση από αυτούς ξαναπερνάω και μου λέει τα ίδια. Σήμερα, 10 μέρες μετά, αξακολουθώ να μην έχω λάβει ενημέρωση. Και αναρωτιέμαι: το golden i είναι το μόνο κατάστημα στην πόλη επίσημος πωλητής apple. Πως γίνεται να μην έχουν imac (και οι παραγγελίες να τρέχουν όπως είπε ο πωλητής) για τόσες μέρες; Τρέχει κάτι άλλο; πχ δεν στέλνει η εταιρεία κομμάτια στη χώρα αν δε πληρωθεί πρώτα όλο το ποσό από το κατάστημα;
Εν κατακλείδι, μου κάνει εντύπωση που τέτοιες εποχές έχω στην τσέπη μου 1500 € και είμαι διατεθιμένος να τα δώσω αλλά δεν υπάρχει κανείς (επίσημος αντιπρόσωπος) να μου τα πάρει...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   meth

meth

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/07/2012 - 10:15

κανε ένα τηλ στην infoquest από ότι είδα υπάρχει το iMac 21.5" i5 2.7 GHz/4GB/1ΤB/HD6770M 512MB GREEK

#3   KostasSTi

KostasSTi

    iPH Enthousiast

  • 449 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:KostasSTi

Δημοσίευση 23/07/2012 - 10:22

Μην ξεχνάτε πως είναι αρκετά δύσκολη περίοδος για το εμπόριο, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για τόσο ακριβά μηχανήματα. Γενικά αποφεύγει ο κόσμος το στοκάρισμα, μιας και δεν ξέρουμε τι μέρα μας ξημερώνει...

#4   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10,183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 23/07/2012 - 10:23

Μην ξεχνάτε πως είναι αρκετά δύσκολη περίοδος για το εμπόριο, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για τόσο ακριβά μηχανήματα. Γενικά αποφεύγει ο κόσμος το στοκάρισμα, μιας και δεν ξέρουμε τι μέρα μας ξημερώνει...


Πέρα από αυτό που όντως αληθεύει, μπορεί να περιμένουν και τα νέα iMac, έστω και υποθετικά και για αυτό να μην φέρνουν άλλο μέχρι να δούνε τι θα γίνει.
Once You Go Mac You Never Go Back

#5   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1,406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/07/2012 - 10:41

πανω σε αυτο, εδω και 2 βδομαδες εχει αποσυρει και ο κοτσόβολος ολα τα imac απο το site του!!!
μηπως ετοιμαζονται για τα νεα....τι να πω..!

#6   Pikos

Pikos

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 23/07/2012 - 12:51

Πέρα από αυτό που όντως αληθεύει, μπορεί να περιμένουν και τα νέα iMac, έστω και υποθετικά και για αυτό να μην φέρνουν άλλο μέχρι να δούνε τι θα γίνει.


Αυτό μου απάντησε ο πωλητής σε σχετική μου πίεση. Μου είπε ότι ίσως η εταιρεία να ετοιμάζεται να βγάλει καινούργια μοντέλα. Ακόμη κι αυτός όμως δεν ήξερε σίγουρα. Ίσως να αξίζει η αναμονη

#7   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1,249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 23/07/2012 - 15:32

Τα 21,5 φεύγουν ποιο εύκολα και δεν τα βρίσκεις...πολύ σωστό...απλά έχουν ξεμείνει από παλιά τα 27αρια...γιαυτό ακόμα υπάρχουν κάποια !! Επίσης , λόγο της δυσκολίας στο εμπόριο που πλέων οι εταιρίες πρέπει να πληρώνουν όλο το ποσό λόγο της ελληνικής κακής οικονομίας και των ασφάλιστρων κτλ....δεν κάνουν μαζικές παραγγελίες μερικά κλικ πριν τα νέα μοντέλα , για να μην τους μείνει στοκ....οπότε ουσιαστικά προ-παραγγέλνεις το μηχάνημά σου και εκείνες μετά παραγγέλνουν από τα κεντρικά...επίσης λογικό !!
Το ποιο πιθανό όμως....είναι ότι , είναι περίοδος που περιμένουμε τα νέα μοντέλα του 2012 και δεν ξέρουν πότε ακριβός θα βγουν...θα βγουν μεθαύριο...θα βγουν Αύγουστο...Σεπτέμβριο...σε αυτό το διάστημα θα βγουν....αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην παραγγέλνουν πολλά κομμάτια του τρέχων μοντέλου 2011 , γιατί μετά θα τους μείνει μεγάλο στοκ και θα τρέχουν να ξεστοκαρουν σε περίοδο τρελής κρίσης !! Είναι απλά μεταβατική περίοδος περιμένουν τα νέα μοντέλα....δεν ξέρουν πότε θα έρθουν...και κάνουν μικρά μικρά βηματάκια στις παραγγελίες με αποτέλεσμα να υπάρχει μη διαθεσιμότητα !! Με το που θα βγει το νέο μοντέλο...θα κανονικοποιηθει.....όπως π.χ είναι μια χαρά η διαθεσιμότητα στα ολοκαίνουρια φορητά του 2012...εκεί δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα διαθεσιμότητας όπως στα iMac !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 23/07/2012 - 15:35.


#8   samsavas

samsavas

    iPH Contributor

  • 1,262 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen
  • GameCenter:nooberpr

Δημοσίευση 23/07/2012 - 15:34

http://www.plaisio.g...-A-MC812Z-A.htm!
γιουχουυυυ!
Σε αποθεμα εχει το πλαισιο με περιορισμενο αριθμο!
RUNNNNNNNNNNNN!
To ιδιο και στα public αλλα στο πιο φθηνο μοντελο!
http://www.public.gr.../prod1410014pp/

Τελευταία επεξεργασία από: samsavas, 23/07/2012 - 15:35.





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες