Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 6 ψήφοι

Δίκτυο 4G από την Cosmote


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
607 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#136 Guest_emeliss_*

Guest_emeliss_*

Δημοσίευση 03/11/2012 - 16:59

@nsxbass
Καλά βρε, μη βαράς. Έχω μείνει στην εποχή του 4ριου. Είπαμε δεν έχω λεφτά για νέο.

Τελευταία επεξεργασία από: emeliss, 03/11/2012 - 16:59


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#137   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 03/11/2012 - 17:05

δεν εχω καταλαβει κατι.. μολις βγαλει το 4g η κοσμο.. θα παρουμε νεα σιμ οκ?? θα πρεπει και η apple να βγαλει αναβαθμιση για το 5 για να λειτουργησει? και τα πιλοτικα που εχει βγαλει η κοσμο τοτε πως τα δουλευεις :huh:?

Λογικά ναι θα πάρουμε νέες SIM.

Ίσως να λειτουργήσει με μία απλή αναβάθμιση στα carrier settings από την Apple. Ίσως πάλι και όχι. Έχει αφήσει να εννοηθεί ότι ίσως να είναι και θέμα hardware.

Δεν έχει δουλέψει LTE σε ελληνικό iPhone από όσο γνωρίζω.

#138   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 07/11/2012 - 16:53

Χθες στο golden hall που πήγα να πάρω το 5άρι είχαν στήσει και ένα περίπτερο από κοσμοτέ που ενημέρωναν για το 4g και έκαναν επίδειξη.. Δοκίμασα και έκανα κάποια speedtests , youtube και download ταινίες.. Ο υπολογιστής είχε το στικάκι της cosmote. Ήταν πράγματι εντυπωσιακό.. download speed μου έβγαλε περίπου 65.. Τα βίντεο στο youtube έπαιζαν και τα μετακινούσες σαν να ήταν offline και φυσικά οι ταινίες 1gb κατέβαιναν σε ελάχιστα λεπτά..
Μου είπαν ότι μέχρι το τέλος του χρόνου θα καλύψει σχεδόν όλες τις περιοχές της Αττικής - Θεσσαλονίκης.. Δεν πσιτεύω να γίνει τόσο άμεσα αυτό.. αλλά θα ναι εντυπωσιακό να έχουμε ταχύτητα κατά πολύ υψηλότερη από αυτές του adsl του σπιτιού μας.

#139   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1.631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 08/11/2012 - 22:31

πηγα κ γω απο εκει σημερα, το iphone5 μου φυσικα δεν εβλεπε δικτυο κ μιλησα με εναν τεχνικο της κοσμο ο οποιος μου ελεγε οτι ειναι κλειδωμενες οι σιμ που εχουν προσβαση στο 4G που ειναι ηδη στημενο...προφανως κ δεν υπηρχε κεραια στο περιπτερο εκει, παρα μονο ωραιες κοπελες απο το προμοσιον... :rolleyes:

μου ειπε κ αυτος οτι μεσα στο 12 θα ειναι ετοιμο το εμπορικο δικτυο κ οτι θα παιζει με την ιδια καρτα αφου την κανουν δικτυακα ynlocked, τωρα αντε βγαλε ακρη...απλα πιστευω οτι το υπαρχον δικτυο απλα δεν ειναι LTE 1/3/5 αλλιως θα το εβλεπε το 5αρι, κ το κανονικο που θα στηθει θ ειναι με βαση αυτα τα πρωτοκολλα...

#140   turbomakis

turbomakis

    iPH Contributor

  • 900 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/11/2012 - 00:11

Τουλάχιστον χάζεψες τις κοπέλες :P

#141   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 09/11/2012 - 00:15

Απο εμφάνιση κάτι έλεγαν. .αλλά απο μυαλό.. άστο .. :P

#142   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 09/11/2012 - 01:33

Δοκίμασα και έκανα κάποια speedtests , youtube και download ταινίες..

Όταν λες download?

Η Cosmote να φανταστώ χρησιμοποιούσε κάποια νόμιμη υπηρεσία αγοράς και κατεβάσματος ταινιών ή torrent?

(προφανώς η ερώτηση είναι ρητορική...)


πηγα κ γω απο εκει σημερα, το iphone5 μου φυσικα δεν εβλεπε δικτυο κ μιλησα με εναν τεχνικο της κοσμο ο οποιος μου ελεγε οτι ειναι κλειδωμενες οι σιμ που εχουν προσβαση στο 4G που ειναι ηδη στημενο...προφανως κ δεν υπηρχε κεραια στο περιπτερο εκει, παρα μονο ωραιες κοπελες απο το προμοσιον... :rolleyes:

μου ειπε κ αυτος οτι μεσα στο 12 θα ειναι ετοιμο το εμπορικο δικτυο κ οτι θα παιζει με την ιδια καρτα αφου την κανουν δικτυακα ynlocked, τωρα αντε βγαλε ακρη...απλα πιστευω οτι το υπαρχον δικτυο απλα δεν ειναι LTE 1/3/5 αλλιως θα το εβλεπε το 5αρι, κ το κανονικο που θα στηθει θ ειναι με βαση αυτα τα πρωτοκολλα...

Αυτό με τις κάρτες δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει και ούτε καν γνωρίζω αν μπορεί να γίνει κάποιο remote unlock.

Αλλά αυτό που λες για τις μπάντες δεν παίζει.

Είναι πολύ εύκολο να μη βλέπει μια συσκευή το δίκτυο.

Σκέψου ότι παλιότερα όταν πρωτοξεκίναγε το 3G, αν δεν ενεργοποιούσες την υπηρεσία στον αριθμό σου, δεν το έβλεπες.

Δεν σου έστελνε σήμα.

Επίσης, για άλλη μια φορά, μη δένετε κόμπο ότι όταν ανοίξει το LTE στην Ελλάδα, επειδή θα είναι συμβατό με το 5 θα πιάνει και απαραίτητα.

Το γράφω συνέχεια και κοντεύω να γίνω γραφικός, αλλά καλύτερα να μη βρεθείτε προ εκπλήξεως και να μην κράζετε τότε την Apple.

Το εχει πει από τη μέρα παρουσίασης.

#143   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 09/11/2012 - 03:18

Torrent οπως καταλαβαίνεις :) σε iso

#144   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 09/11/2012 - 03:19

Torrent οπως καταλαβαίνεις :) σε iso

Ελπίζω να το έβαλες εσύ σαν δοκιμή και να μην το είχαν αυτοί...

#145   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 09/11/2012 - 03:26

Ελπίζω να το έβαλες εσύ σαν δοκιμή και να μην το είχαν αυτοί...


Ειχαν κι αυτοι καποια ετοιμα, αλλα ναι.. Κατεβασα καποια κι απο piratebay.
Η ταχυτητα ηταν εντυπωσιακη. Αν ειχαν κεραια δεν ξερω, αλλα δεν μου φανηκε. Απλα οπως ειπα δεν ηξερε και τιποτα σημαντικο και προφανως ηταν τουβλο.. Την ρωτησα πότε θα ρθει.. Μου λεει Αθηνα και Θεσσαλονικη μεσα στο 12. Και οταν την ρωτησα αν εννοει Αθηνα κεντρο ή και αλλου, μου ειπε οτι ολη η Αττικη θα εχει πληρη καλυψη lte μεσα στο 12 (ναι καλα). Επισης η μια κοπελα προσπαθησε να κατεβασει ενα βιντεο απο το youtube κανοντας δεξι κλικ.. Και αναρρωτιοταν γιατί δεν εχει save as..

#146   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/11/2012 - 03:37

Απο εμφάνιση κάτι έλεγαν. .αλλά απο μυαλό.. άστο .. :P

ενδιαφεροντα ολα αυτα παντως ασχετα με το ποτε θα πραγματοποιηθουν.

ΥΓ ειδες τι μου εκανε εντυπωση εμενα :D

Τελευταία επεξεργασία από: rromeodim, 09/11/2012 - 03:38


#147   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1.631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 09/11/2012 - 09:49

Απο εμφάνιση κάτι έλεγαν. .αλλά απο μυαλό.. άστο .. :P


ζητησα απο τον υπεθυνο να δω τι σιμ φοραγε το στικακι κ λεει στην κοπελιτσα να κανει ενα σατ νταουν...κ λεει αυτη "τι???" της απανταω αστο κουκλιτσα μου κ το κανω με τα σορτκατς απο το πλητρολογιο...εμεινε παγωτο η κοπελιτσα, πως ο κανες αυτο μου λεει, δεν πηγες με τα βελακια...
χαααααααχαχαχαχαχαχαχαχα

Όταν λες download?

Η Cosmote να φανταστώ χρησιμοποιούσε κάποια νόμιμη υπηρεσία αγοράς και κατεβάσματος ταινιών ή torrent?

(προφανώς η ερώτηση είναι ρητορική...)



Αυτό με τις κάρτες δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει και ούτε καν γνωρίζω αν μπορεί να γίνει κάποιο remote unlock.

Αλλά αυτό που λες για τις μπάντες δεν παίζει.

Είναι πολύ εύκολο να μη βλέπει μια συσκευή το δίκτυο.

Σκέψου ότι παλιότερα όταν πρωτοξεκίναγε το 3G, αν δεν ενεργοποιούσες την υπηρεσία στον αριθμό σου, δεν το έβλεπες.

Δεν σου έστελνε σήμα.

Επίσης, για άλλη μια φορά, μη δένετε κόμπο ότι όταν ανοίξει το LTE στην Ελλάδα, επειδή θα είναι συμβατό με το 5 θα πιάνει και απαραίτητα.

Το γράφω συνέχεια και κοντεύω να γίνω γραφικός, αλλά καλύτερα να μη βρεθείτε προ εκπλήξεως και να μην κράζετε τότε την Apple.

Το εχει πει από τη μέρα παρουσίασης.

εβαλα τον υπευθυνο του προμοτιον να παρει τηλ τον τεχνικο της κοσμο κ μιλησα μαζι του, οτι λεω τα ειπε αυτος...το 5αρι θα το βλεπει εκει πατανε το γρηγορο λανσαρισμα στο 12.......

#148   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 09/11/2012 - 10:57

εβαλα τον υπευθυνο του προμοτιον να παρει τηλ τον τεχνικο της κοσμο κ μιλησα μαζι του, οτι λεω τα ειπε αυτος...το 5αρι θα το βλεπει εκει πατανε το γρηγορο λανσαρισμα στο 12.......

Πάντως η Apple όχι μόνο δεν το έχει πει, αλλά έχει αφήσει και σαφή υπονοούμενα για το αντίθετο.

#149   schumacher1993

schumacher1993

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 10/11/2012 - 13:51

Γειά,σας εγώ που είδα από μια διαφήμιση λίγο ποιό γρήγορο 4g έχει η vodafone δηλαδή 1,7 φορές ποιό γρήγορο από την cosmοte.Eγώ πιστεύω πως το 4 g σε λίγο καιρό και ποιό γρήγορο θα το έχει η cosmote.H cosmote έχει καλό σήμα και ποιό σταθερό από τις άλλες εταιρίες,και ποιάνει παντού,ενω οι άλλες 2 η vodafοne και η wind που βάζουνε περισσότερες κεραίες στις πόλεις από την cosmote ,είναι λίγο παράνομο,λόγο οτι έχουνε περισσότερο ακτινοβολία.Ενώ στις επαρχείες η vodafone και η wind,δεν έχουνε καθόλου σήμα,σε σπάνιες επαρχείες έχουνε καλό σήμα.Αντί να καλύψουνε τα κενά στις επαρχέιες η vodafone και η wind ,βάζουνε παραπάνο κεραίες στις πόλεις έλεος.Εγώ είμαι στην cosmote και θα παραμίνω για πάντα ,γιατί όπου και να πάω στην Ελλάδα με εξυπηρετεί και έχει παντού καλό σήμα,στις πόλεις και στις επαρχείες.Η cosmote βάζει σε όλα τα σημεία,κεραίες σε όλη την Ελλάδα.Έχω δοκιμάσει σε πολλές επαρχείες να ποιάνει φουλ μόνο η cosmote,και η vodafone και η wind δεν έχουνε καθόλου σήμα,ούτε στην αναζήτηση δικτύου δεν φαίνονται.Σε σπάνιες επαρχείες που έχω δοκιμάσει έχουνε ,καλό σήμα η vodafone και η wind.Η cosmote,είναι και λίγο ποιό φθηνή από τις άλλες 2 εταιρίες.Για αυτό και οι ποιό πολλοί είναι στην cosmote,γιατί έιναι φθηνή και έχει παντού καλό σήμα.

Τελευταία επεξεργασία από: schumacher1993, 10/11/2012 - 14:00


#150   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1.631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 10/11/2012 - 13:57

Γειά,σας εγώ που είδα από μια διαφήμιση λίγο ποιό γρήγορο 4g έχει η vodafone δηλαδή 1,7 φορές ποιό γρήγορο από την cosmοte.Eγώ πιστεύω πως το 4 g σε λίγο καιρό και ποιό γρήγορο θα το έχει η cosmote.H cosmote έχει καλό σήμα και ποιό σταθερό από τις άλλες εταιρίες,και ποιάνει παντού,ενω οι άλλες 2 η vodaofne και η wind που βάζουνε περισσότερες κεράιες στις πόλεις από την cosmote ,είναι λίγο παράνομο,λόγο οτι έχουνε περισσότερο ακτινοβολία.Ενώ στις επαρχείες η vodafone και η wind,δνε έχουνε καθόλου σήμα,σε σπάνιες επαρχείες έχουνε καλό σήμα.Αντί να καλύψουνε τα κενά στις επαρχέιες η vodafone και η wind ,βάζουνε παραπάνο κεράιες στις πόλεις έλεος.Εγώ υποστηρίζω την cosmote ,γιατί όπου και να πάω στην Ελλάδα με εξυπηρετεί και έχει παντού καλό σήμα,στις πόλεις και στις επαρχείες.


ασχετο ομως... :rolleyes:

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες