Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 6 ψήφοι

Δίκτυο 4G από την Cosmote


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
607 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   achilleas22

achilleas22

    iPH User

  • 124 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 29/08/2012 - 10:58

Είναι αλήθεια πως η cosmote είναι μακράν η καλύτερη σε θέμα σήματος και 3g δικτύου από τις άλλες δύο εταιρίες. Όσον αφορα τώρα το δίκτυο 4g και τα σχετικά φυσικά και είναι καλοδεχούμενο, αλλά πιστεύω πως πρώτα θα πρέπει να υπάρξουν αξιοπρεπή πακέτα συμβολαίου με ιντερνετ, και όχι αυτα που σου δίνουν 100ΜΒ και με τα smartphone που έχει βρομίσει ο τόπος με 5 βίντεο στο youtube εξανεμίζονται σαν αέρας. Εάν είναι λοιπόν να δίνουμε μία περιουσία για να έχουμε λίγο 3g σήμα φανταστείτε τι θα ζητάνε για το 4g όταν το φτιάξουνε. Γνώμη μου λοιπόν είναι βελτιώσουνε τις παροχές προς τους πελάτες πρώτα απ' όλα και μετά η οποιαδήποτε εξέλιξη είναι καλοδεχούμενη!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 29/08/2012 - 11:04

Να δούμε πόσο θα κάνει !!!! Το καλό πράγμα το πληρώνεις !!!

#33   jumper

jumper

    iPH newbie

  • 23 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/08/2012 - 11:17

Κανονικά δεν θα πρέπει να το χρεώνουν περισσότερο, οπότε είναι θετικό να παέι σε 4G για τους χρήστες που έχουν μεγάλα πακέτα data.
Επίσης, ίσως να υπάρξει και πίεση με τις τιμές, οπότε να βγεί σε καλό. Μπορούμε να σκεφτούμε ότι η Cosmote θα μπορεί να γίνει εναλλακτικός πάροχος ADSL, αφού θα έχει συγκρίσιμες ταχύτητες, όπως γίνεται και έξω.
Τέλος, μην περιμένουμε πολλά πράγματα στην επαρχία, γιατί και στην Αμερική το 4G έχει αξιοπρεπές σήμα μόνο στα μεγάλα αστικά κέντρα.

#34   Atom

Atom

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/09/2012 - 23:38

Είναι αλήθεια πως η cosmote είναι μακράν η καλύτερη σε θέμα σήματος και 3g δικτύου από τις άλλες δύο εταιρίες. Όσον αφορα τώρα το δίκτυο 4g και τα σχετικά φυσικά και είναι καλοδεχούμενο, αλλά πιστεύω πως πρώτα θα πρέπει να υπάρξουν αξιοπρεπή πακέτα συμβολαίου με ιντερνετ, και όχι αυτα που σου δίνουν 100ΜΒ και με τα smartphone που έχει βρομίσει ο τόπος με 5 βίντεο στο youtube εξανεμίζονται σαν αέρας. Εάν είναι λοιπόν να δίνουμε μία περιουσία για να έχουμε λίγο 3g σήμα φανταστείτε τι θα ζητάνε για το 4g όταν το φτιάξουνε. Γνώμη μου λοιπόν είναι βελτιώσουνε τις παροχές προς τους πελάτες πρώτα απ' όλα και μετά η οποιαδήποτε εξέλιξη είναι καλοδεχούμενη!!


Τα δεδομένα αλλάζουν. Δοκίμασε να αποκτήσεις μια κάρτα Wind f2G (ούτως ή άλλως στη δίνουν δωρεάν, https://www.wind.com...rm/free-2-join/) και μετέφερε μας τις εντυπώσεις σου συγκριτικά με Cosmote. Χωρίς υπερβολή το καινούργιο δίκτυο της Wind ίπταται. Ούτε εγώ το πίστευα, μέχρι που έβαλα δίπλα, δίπλα iPhone με εγκατεστημένα speed tests και έβγαλα τα συμπεράσματα μου...

Τελευταία επεξεργασία από: Atom, 03/09/2012 - 23:38


#35   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 04/09/2012 - 12:20

Τα δεδομένα αλλάζουν. Δοκίμασε να αποκτήσεις μια κάρτα Wind f2G (ούτως ή άλλως στη δίνουν δωρεάν, https://www.wind.com...rm/free-2-join/) και μετέφερε μας τις εντυπώσεις σου συγκριτικά με Cosmote. Χωρίς υπερβολή το καινούργιο δίκτυο της Wind ίπταται. Ούτε εγώ το πίστευα, μέχρι που έβαλα δίπλα, δίπλα iPhone με εγκατεστημένα speed tests και έβγαλα τα συμπεράσματα μου...


Πιστευω να μην εκανες τη μετρηση απο την εφαρμογη της wind που ειναι πειραγμενη...

#36   xuser

xuser

    iPH Enthousiast

  • 569 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 04/09/2012 - 12:44

Δεν υπάρχει "καλή" και "κακή" εταιρία στο θέμα σήματος 3G. Τo θέμα είναι που βρίσκεσαι και αν έχει κάλυψη εκεί η εκάστοτε εταιρία.

Παιδιά δεν φταίνε και οι εταιρίες μόνο πάντως.. Ο κάθε άσχετος δυστυχώς ζητάει να ξηλωθούν κεραίες με αποτέλεσμα να δημιουργούνται πολλά προβλήματα (πρόσφατα παραδείγματα Κηφισιά - Ν. Ερυθραία).


Κηφισιά - Αγ. Τρύφωνος ;)

#37   mike1919

mike1919

    iPH Member

  • 253 μηνύματα
  • Twitter:@mikemarinos98
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:mike1919osfp

Δημοσίευση 04/09/2012 - 12:50

στην ελλαδα μεχρι το 2020 δεν πιστευω να εχουμε 4G ...

#38   gpapay

gpapay

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/09/2012 - 12:52

γνωρίζει κανείς χρονοδιάγραμμα πλήρους υλοποίησης?

#39   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 04/09/2012 - 12:57

Εχω περασει απο ολες τις εταιριες κινητης. Η χειροτερη στο θεμα 3g ηταν με διαφορα η wind. Πλεον η εταιρια τον αυγουστο μεταμορφωθηκε. Αυτο γιατι οι αλλες 2 χρησιμοποιουσαν ηδη εξελιγμενο εξοπλισμο ενω της wind ηταν με διαφορα ο πιο παλαιομενος. Τοτε η wind αγορασε εξοπλισμο πιο συγχρονο απο τις αλλες που ειναι ηδη 4ης γενιας και αυτη τη στιγμη τρεχουν με 3g γιατι δεν υπαρχουν υποδομες να δωσουν 4g ταχυτητες. Η wind απλα θα κανει ενα update στο λογισμικο του εξοπλισμου της και θα δωσει 4g δικτυο ΑΜΕΣΑ. Οτι λεω βρισκεται ευκολα, δεν ειναι κρυφα ή απορρητα :P

Εχω γνωστο στο εμπ που εκανε μετρησεις στα δικτυα κινητης και τα αποτελεσματα κατα διαστηματα τα εβγαζαν σε διαφορα περιοδικα τεχνολογιας. Η κοσμοτε εχει οντως την μεγαλυτερη καλυψη, αλλα μεσα στην αθηνα υπηρχαν σημεια που η vodafone επιανε μεγαλυτερες ταχυτητες. Τωρα αυτη τη στιγμη με βαση οτι μου εχει πει η wind εξαιτιας των δυνατοτητων του εξοπλισμου που εχει απλα δεν παιζεται σε μετρησεις στο 3g της. Εγω δεν γυρναω wind γιατι στο σπιτι μου, πιανω καλυτερα με κοσμοτε. Αλλα τα λεω για να παρετε μια ιδεα.

Τελευταία επεξεργασία από: hyperlost, 04/09/2012 - 12:58


#40   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 04/09/2012 - 13:10

γνωρίζει κανείς χρονοδιάγραμμα πλήρους υλοποίησης?


Πιστευω σε χρονο αντε 2ετια το πολυ θα εχουν υλοποιησει ολες οι εταιριες δικτυο 4g στην ελλαδα.

Δε ξερω να σου πω στανταρ το διαγραμμα υλοποιησης, αλλα εξαιτιας ανταγωνισμου και του θεματος της wind οι αλλοι 2 το επιταχυναναν. Εγω απλα σου λεω οτι ειχα wind και το 3g της πηγαινε σα 2g και χειροτερα και ειδα μετα την αναβαθμιση την διαφορα στο 3g της και ειναι τρομερα αισθητη.

#41   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/09/2012 - 06:30

Θεωρητικά το 3g όπως διαφημίζεται η wind φτάνει ως και 42Mbps με το 4g ψάχνουμε για καλύτερες επιδόσεις? τώρα επειδή έπρεπε το καλοκαίρι να βρίσκομαι για μεγάλο διάστημα εκτός σπιτιού, με cosmote όντως είχα καλύτερο σήμα σε περισσοτέρα μέρη. Επειδή παρ´ολο που πήρα 5gb από cosmote διαπίστωσα ότι μέσα σε 7 ημέρες θεωρτικά είχαν καταναλωθεί , αποτέλεσμα αν και με αυγουστιάτικες προσφορές χαρατσώθηκα ένα 50άρι. Ένα τέλει αφού ζήτησα διακοπή με πάγια κτλ βγήκε 95 ευρω για 1μιση μήνα χρήσης. Ευτυχώς είχα κάνει αίτηση σε wind 20€ για 30gb και διαπίστωσα ένα τέλει ότι όπου υπήρχε 3G η cosmote έπιανε 3G και η wind. Και αν σε καμία τρύπα του σπιτιού δεν έπιανε 3g βάζεις το mifi σε ψηλά και έχεις καλύτερη λήψη από το USB .Δεν έχω κατέβει Αθήνα ακόμη αλλά πιστεύω τα πράγματα θα είναι καλύτερα. Το μήνυμα για μένα στη σημερινή συγκυρία να πληρώνεις 4 φορές πιο υψηλό τίμημα για τόσο μικρή διαφορά είναι ΚΟΡΟΙΔΙΑ. Cosmote cosmote όλα καλά αλλά η συμπεριφορά ως μονοπωλιακή εταιρία μας έχει λιώσιμο ως καταναλωτές

#42   pontiaras

pontiaras

    iPH Contributor

  • 1.600 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:Pafralis30

Δημοσίευση 05/09/2012 - 10:59

Ζησε Μάη μου να δας τριφυλλι...! LTE στην ελλαδα σαν σεναρια επιστημονικης φαντασιας!

#43   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 05/09/2012 - 11:04

Ζησε Μάη μου να δας τριφυλλι...! LTE στην ελλαδα σαν σεναρια επιστημονικης φαντασιας!


Ναι ουτε εγω το πιστευα, αλλα συμβαινει. Μπορει στη τελικη, απο επιστημονικη φαντασια να εξελιχθει σε θριλερ... Κανεις δε ξερει ακομα.

#44   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 11/10/2012 - 19:55

11/10/2012 | Δελτίο Τύπου


Πιλοτική διάθεση δικτύου 4G από την COSMOTE

-Εμπειρία ταχυτήτων 4G σε πραγματικές συνθήκες
-Αξιολόγηση από τους ίδιους τους χρήστες



Σε πιλοτική διάθεση του κινητού ευρυζωνικού δικτύου της 4G σε επιλεγμένους χρήστες στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη προχωρά η COSMOTE από τη Δευτέρα 15 Οκτωβρίου, καταγράφοντας μια ακόμη πρωτιά για το τηλεπικοινωνιακό της δίκτυο και κάνοντας ένα ακόμη βήμα προς την εμπορική διάθεση υπηρεσιών τέταρτης γενιάς.

Η εταιρεία έχει ήδη ανακοινώσει τη σταδιακή ανάπτυξη δικτύου 4G τεχνολογίας LTE (Long Term Evolution), διαδικασία που προχωρά με γοργούς ρυθμούς. Εξάλλου σε εργαστηριακό επίπεδο, η εταιρεία έχει ήδη ολοκληρώσει με επιτυχία τις δοκιμές του δικτύου 4G, αλλά και της απόδοσης του εξοπλισμού του εμπορικού δικτύου.

Οι καταναλωτές που θέλουν να ζήσουν πρώτοι την εμπειρία 4G, όταν διατεθεί εμπορικά, θα έχουν τη δυνατότητα να προμηθευτούν κατά προτεραιότητα τον ειδικό εξοπλισμό χρήστη, συμπληρώνοντας Φόρμα Ενδιαφέροντος που θα είναι διαθέσιμη στο site της εταιρείας (www.cosmote.gr) από τη Δευτέρα 15 Οκτωβρίου.

Το δίκτυο 4G επιτρέπει πολλαπλάσιες ταχύτητες πρόσβασης στο διαδίκτυο, χρήση προηγμένων multimedia εφαρμογών, όπως HD Streaming και HD Video-Conferencing, αλλά και αποστολή και λήψη μεγάλων αρχείων, βελτιώνοντας σημαντικά την εμπειρία των πελατών. Χαρακτηριστικό είναι πως οι χρήστες θα μπορούν να κατεβάσουν μια ταινία HD, κατά μέσο όρο, σε 2-3 λεπτά.

#45   sofser

sofser

    iPH Member

  • 221 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 11/10/2012 - 20:22

αντε μπραβο να δουμε λιγο φως

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 10

0 μέλη, 10 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες