Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

Συζήτηση περί ρούτερ στις Ελληνικές γραμμές ADSL2+ tips and infos...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1230 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#511   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 17/01/2015 - 01:26

Και  switch να βαλεις θα πρεπει να το συνδεσεις στο zte...Οπότε θέλεις άλλο μοντεμ/ρούτερ με gibagit..:(


Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#512   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 17/01/2015 - 01:29

Τα ψάχνω αυτές τις μέρες και δεν τα έχω πιάσει τέλεια ακόμα τα δικτυακά.

 

Θα επικοινωνήσω μαζί σου για Prive μάθημα μέσω πμ συντόμως... :P

 

Πιο πολύ με νοιάζει να έχω LAN 1000άρι βέβαια οπότε θα με βολέψει και το switch Λογικά σε αυτό... ε?


Τελευταία επεξεργασία από: nsxbass, 17/01/2015 - 01:30


#513   stifler

stifler

    iPH Addict

  • 772 μηνύματα
  • Twitter:@stiflerakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:MrJail

Δημοσίευση 17/01/2015 - 01:45

Κοιταξε πρεπει να εχεις καταρχας utp cable cat6 για να παιξεις σε 1000αρι.Τωρα αν παρεις δικο σου ρουτερακι 1000 αρι το βλεπω ψιλοπεριττο μιας και θα χεις πορτα 1000αρα ηδη πανω.Αν σε ενδιαφερει οντως να εχεις καλες αποδοσεις και εχεις χρηματα παιρνεις ξεχωριστα μοντεμ ρουτερ switch και απλα πιανεις το μεγιστο.

Υπαρχει αλλη μια περιπτωση που θα προτεινα και ειναι αυτο που θα κανω εγω.

Βρες ενα παλιο υπολογιστη που δεν χρειαζεσαι (pentium 4 ας πουμε) και στησε πανω δωρεαν το pf sense.Φροντισε να εχει και  μια δευτερη καρτα δικτυου πανω θα την χρειαστεις.Αφου στησεις λοιπον το πισι αγοραζεις ενα switch κι ενα μοντεμ για vdsl.Με αυτο το τροπο το πισι σου μεταμορφωνεται σε ενα πολυ καλο ρουτερ αλλα και Firewall ωστε να χεις και ασφαλεια.Στην μια θυρα ΛΑΝ παει ο παροχος σου αφου περασει απο το μοντεμ και στην αλλη εξοδο για το switch.

Πολυ καλυτερο firewall απο αυτα που παρεχει ο παροχος σου εννοειται.



#514   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 17/01/2015 - 01:46

Αν έχεις το ZTE που πιάνει μέχρι 100 αν του βάλεις switch δεν θα πάρεις 1000 ποτέ γιατί έχει πέσει το θεωρητικό max. Γι αυτό λέω δεν θα κάνεις τίποτα με switch.Αν θες gibabit πρέπει να ψάξεις άλλο modem router.;)


Αναρτημένη εικόνα


#515   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 17/01/2015 - 01:49

Κοιταξε πρεπει να εχεις καταρχας utp cable cat6 για να παιξεις σε 1000αρι.Τωρα αν παρεις δικο σου ρουτερακι 1000 αρι το βλεπω ψιλοπεριττο μιας και θα χεις πορτα 1000αρα ηδη πανω.Αν σε ενδιαφερει οντως να εχεις καλες αποδοσεις και εχεις χρηματα παιρνεις ξεχωριστα μοντεμ ρουτερ switch και απλα πιανεις το μεγιστο.

Υπαρχει αλλη μια περιπτωση που θα προτεινα και ειναι αυτο που θα κανω εγω.

Βρες ενα παλιο υπολογιστη που δεν χρειαζεσαι (pentium 4 ας πουμε) και στησε πανω δωρεαν το pf sense.Φροντισε να εχει και  μια δευτερη καρτα δικτυου πανω θα την χρειαστεις.Αφου στησεις λοιπον το πισι αγοραζεις ενα switch κι ενα μοντεμ για vdsl.Με αυτο το τροπο το πισι σου μεταμορφωνεται σε ενα πολυ καλο ρουτερ αλλα και Firewall ωστε να χεις και ασφαλεια.Στην μια θυρα ΛΑΝ παει ο παροχος σου αφου περασει απο το μοντεμ και στην αλλη εξοδο για το switch.

Πολυ καλυτερο firewall απο αυτα που παρεχει ο παροχος σου εννοειται.

Με τα λεφτά που θα χαλάσει με το pentium σε ΔΕΗ παίρνει ένα ρούτερ τούμπανο και δεν μπαίνει σε τέτοιες ταλαιπωρίες. Επίσης 1000άρα πως θα έχει αν κρατήσει το ZTE?


Αναρτημένη εικόνα


#516   stifler

stifler

    iPH Addict

  • 772 μηνύματα
  • Twitter:@stiflerakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:MrJail

Δημοσίευση 17/01/2015 - 01:55

Με τα λεφτά που θα χαλάσει με το pentium σε ΔΕΗ παίρνει ένα ρούτερ τούμπανο και δεν μπαίνει σε τέτοιες ταλαιπωρίες. Επίσης 1000άρα πως θα έχει αν κρατήσει το ZTE?

Μιλαω παντα χωρις zte...Τωρα για την δεη ε δεν νομιζω...Προσωπικα εχω πισι σπιτι που χει να κλεισει μηνες...

Εγω παντως οπως ειπα για αρχη αυτο θα κανω.Μετα μολις μαζεψω φραγκακια cisco router , cisco switch and modem και μετα κανεις παπαδες.

Ακομα μαθαινω για τις δυνατοτητες αυτων των εργαλειων κι εχω μεινει αφωνος.(CCNA)



#517   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 17/01/2015 - 01:58

Cisco κτλ δεν είναι για home use ή ακόμα και business custom use.Είναι για extreme users και μεγάλα networks.Βέβαια αν έχεις ζούρλια θα το κάνεις για πάρτυ σου αλλά ουσιαστικά δεν έχει ιδιαίτερο νόημα γιατί το ίδιο θα κάνεις και με ένα καλό gigabit ethernet vdsl router. 

Οι δυνατότητες τους είναι πολλές εννοείται και ποτέ δεν θα τις μάθεις όλες.


Αναρτημένη εικόνα


#518   stifler

stifler

    iPH Addict

  • 772 μηνύματα
  • Twitter:@stiflerakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:MrJail

Δημοσίευση 17/01/2015 - 02:01

Cisco κτλ δεν είναι για home use ή ακόμα και business custom use.Είναι για extreme users και μεγάλα networks.Βέβαια αν έχεις ζούρλια θα το κάνεις για πάρτυ σου αλλά ουσιαστικά δεν έχει ιδιαίτερο νόημα γιατί το ίδιο θα κάνεις και με ένα καλό gigabit ethernet vdsl router. 

Οι δυνατότητες τους είναι πολλές εννοείται και ποτέ δεν θα τις μάθεις όλες.

Δεν διαφωνω μαζι σου.Τρελλα ειναι αυτη ! Οσο για το τελευταιο τον οκτωβρη ξεκιναω CCNP και μετα βουρ για CCIE.Ας ελπισουμε να τα μαθω...:P



#519   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 17/01/2015 - 08:43

Τα ψάχνω αυτές τις μέρες και δεν τα έχω πιάσει τέλεια ακόμα τα δικτυακά.

 

Θα επικοινωνήσω μαζί σου για Prive μάθημα μέσω πμ συντόμως... :P

 

Πιο πολύ με νοιάζει να έχω LAN 1000άρι βέβαια οπότε θα με βολέψει και το switch Λογικά σε αυτό... ε?

Νίκο αν θες καθαρά για το δίκτυο σου μέσα στο σπίτι με άλλες συσκευές να έχεις 1000άρι, ένα switch θα σου κάνει μια χαρά τη δουλειά σου. 

 

Έτσι το έχω κι εγώ με ένα ένα switch της netgear που είναι συνδεδεμένα πάνω o iMac, PS3, TV και ένας server που έχω και μεταξύ τους έχουν gigabit μεταφορές αρχείων. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#520   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 17/01/2015 - 08:46

Νίκο αν θες καθαρά για το δίκτυο σου μέσα στο σπίτι με άλλες συσκευές να έχεις 1000άρι, ένα switch θα σου κάνει μια χαρά τη δουλειά σου. 

 

Έτσι το έχω κι εγώ με ένα ένα switch της netgear που είναι συνδεδεμένα πάνω o iMac, PS3, TV και ένας server που έχω και μεταξύ τους έχουν gigabit μεταφορές αρχείων. 

Αυτό ακριβώς θέλω Δημήτρη. Με ενδιαφέρει η επικοινωνία μεταξύ των συσκευών του LAN να είναι 1000άρα. Απλά τώρα πρώτη φορά ασχολούμαι με οτιδήποτε πέρα από τα "μανίσια" ρούτερ των παρόχων και ψάχνω να δω το τι γίνεται.



#521   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1.429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 17/01/2015 - 09:08

Δεν διαφωνω μαζι σου.Τρελλα ειναι αυτη ! Οσο για το τελευταιο τον οκτωβρη ξεκιναω CCNP και μετα βουρ για CCIE.Ας ελπισουμε να τα μαθω... :P

 

Για το CCNP θες πολύ διάβασμα. Για CCIE θες extreme και επίσης να ασχολείσαι και στη δουλειά με αυτά και όχι μόνο ως χόμπι/κ@#α. Στο λέω εκ πείρας. Επίσης για CCIE θες και λεφτά γιατί εκτός των μαθημάτων οι εξετάσεις δε γίνονται στην Ελλάδα.


Τελευταία επεξεργασία από: thanozr, 17/01/2015 - 09:08


#522   stifler

stifler

    iPH Addict

  • 772 μηνύματα
  • Twitter:@stiflerakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:MrJail

Δημοσίευση 17/01/2015 - 09:16

Για το CCNP θες πολύ διάβασμα. Για CCIE θες extreme και επίσης να ασχολείσαι και στη δουλειά με αυτά και όχι μόνο ως χόμπι/κ@#α. Στο λέω εκ πείρας. Επίσης για CCIE θες και λεφτά γιατί εκτός των μαθημάτων οι εξετάσεις δε γίνονται στην Ελλάδα.

Καλημερα φιλε μου.Ναι το γνωριζω αυτο αλλα για μενα ειναι επενδυση.Τιποτα δεν ειναι απιθανο ομως.Οταν κανεις κατι που σ αρεσει το προχωρας.Γενικα ειναι εξοδο (στο CCNP αγοραζεις και καποιο εξοπλισμο) αλλα μολις παρεις το CCIE απλα εισαι ενας αναμεσα σε λιγους.Στην Ελλαδα δεν το εχουν πανω απο 30 ατομα και φαντασου οτι οι περισοτεροι δεν εμειναν Ελλαδα.Γνωστος με το που το πηρε του εγινε προταση στην Αγγλια με 130.000 λιρες ετησιο μισθο.Κι εννοειται εφυγε !



#523   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 17/01/2015 - 09:56

Αυτό ακριβώς θέλω Δημήτρη. Με ενδιαφέρει η επικοινωνία μεταξύ των συσκευών του LAN να είναι 1000άρα. Απλά τώρα πρώτη φορά ασχολούμαι με οτιδήποτε πέρα από τα "μανίσια" ρούτερ των παρόχων και ψάχνω να δω το τι γίνεται.

Λοιπόν έχω το παρακάτω και εδώ και 2 χρόνια δεν μου έχει κολλήσει ποτέ και από ταχύτητες τα πιάνει όλα όσο υποστηρίζει το gibabit.

 

Θα πάρεις και cat 6 καλώδιο utp και είσαι έτοιμος. 

 

Στην πρώτη θύρα θα συνδέσεις το καλώδιο από το router σου για να παίρνει και να μοιράζει και internet στις συσκευές και στις υπόλοιπες τις συσκευές σου. 

 

http://www.plaisio.g...S605-400PES.htm

 

Υπάρχει και με 8 θύρες αν θέλεις παραπάνω.


Once You Go Mac You Never Go Back

#524   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 17/01/2015 - 10:29

Συμφωνώ με Jim κι εγώ. Γιατί να αλλάξει μόντεμ; Στο lan που θέλει θα έχει χιλιάρι. Άλλωστε μεταξύ μόντεμ κ πισι δεν θα πιάσει ποτέ χίλια. Μεταξύ υπολογιστή και υπολογιστή που θα περνάει απο το σουιτς θα έχει χιλιάρι κ είναι κομπλέ.

Βοηθήστε ρε παιδιά κ μας που πάμε για ccna. Αυτά τα αγγλικά με καθυστερούν πολύ. Χθες είχαμε για STP κ σκεφτόμουν ότι έπρεπε να γίνω χορεύτρια τελικά!!!

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#525   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 17/01/2015 - 10:35

Λοιπόν έχω το παρακάτω και εδώ και 2 χρόνια δεν μου έχει κολλήσει ποτέ και από ταχύτητες τα πιάνει όλα όσο υποστηρίζει το gibabit.

 

Θα πάρεις και cat 6 καλώδιο utp και είσαι έτοιμος. 

 

Στην πρώτη θύρα θα συνδέσεις το καλώδιο από το router σου για να παίρνει και να μοιράζει και internet στις συσκευές και στις υπόλοιπες τις συσκευές σου. 

 

http://www.plaisio.g...S605-400PES.htm

 

Υπάρχει και με 8 θύρες αν θέλεις παραπάνω.

 

  Δεν ειμαι καθόλλυ ευχαριστημένος με τα NETGEAR


Τελευταία επεξεργασία από: dream21, 17/01/2015 - 10:37


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)