Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

Συζήτηση περί ρούτερ στις Ελληνικές γραμμές ADSL2+ tips and infos...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1230 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#676   dennis97

dennis97

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/08/2016 - 18:57

Τον τελευταίο καιρό έχει πέσει αρκετά η ταχύτητα του ιντερνετ.

 

Ενώ αρχικά έπιανα γύρω στα 8-9mbps,ξαφνικά έπεσε στα ~6mbps και τώρα περίπου 4mbps.

 

Υπάρχει περίπτωση να φταίει το modem ή έχει κάνει τίποτα o Ote (Cosmote πλέον);

 

Επίσης δεν ξέρω αν παίζει ρόλο,αλλά εδώ και κάποιες ημέρες κάνουν έργα στο δρόμο έξω από το σπίτι.


Τελευταία επεξεργασία από: dennis97, 21/08/2016 - 18:57


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#677   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 22/08/2016 - 02:18

Τον τελευταίο καιρό έχει πέσει αρκετά η ταχύτητα του ιντερνετ.

Ενώ αρχικά έπιανα γύρω στα 8-9mbps,ξαφνικά έπεσε στα ~6mbps και τώρα περίπου 4mbps.

Υπάρχει περίπτωση να φταίει το modem ή έχει κάνει τίποτα o Ote (Cosmote πλέον);

Επίσης δεν ξέρω αν παίζει ρόλο,αλλά εδώ και κάποιες ημέρες κάνουν έργα στο δρόμο έξω από το σπίτι.


Κατα 99% δεν φταίει το router. Καλό θα ήταν να πάρεις ένα τηλέφωνο στο τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ και να τους ρωτήσεις για ποιο λόγο υπάρχει αυτή η πτώση.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Once You Go Mac You Never Go Back

#678   nikseimen

nikseimen

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 22/08/2016 - 10:22

Μου είπαν από τον ΟΤΕ (Cosmote πλέον) εαν θέλω να ενεργοποιήσω την ευρυζωνική τηλεφωνία που είναι διαθέσιμη στην περιοχή μου.

 

Πρακτικά πρόκειται για Voip τηλεφωνία,μπορεί να μου πει κάποιος εαν είναι καλύτερα ή όχι.

 

Επίσης έμαθα ότι υπάρχει πλάνο από την Cosmote μέσα σε 2 χρόνια να γυρίσουν ολες οι γραμές από PSTN/ISDN σε Voip.

Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει το συγκεκριμένο θέμα; Έχω κι εγώ την ίδια απορία με τον φίλο


Τελευταία επεξεργασία από: nikseimen, 22/08/2016 - 10:22


#679   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/08/2016 - 10:43

Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει το συγκεκριμένο θέμα; Έχω κι εγώ την ίδια απορία με τον φίλο

Εαν θα γυρίσει σε voip?



#680   nikseimen

nikseimen

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 22/08/2016 - 13:24

Εαν θα γυρίσει σε voip?

Ναι. Έδωσαν καινούριο router και κάθε μέρα παίρνουν τηλέφωνο για να τοποθετηθεί το καινούριο router ώστε να κάνουν λέει αναβάθμιση της γραμμής στην οποία πλέον το τηλέφωνο θα λειτουργεί μέσω ίντερνετ. Θα είναι καλύτερα/χειρότερα; 



#681   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/08/2016 - 16:46

Λενε οτι θα γυρισουν ολα σε voip. Λενε πως αν εχεις συναγερμο δεν αξιζει το voip γιατι εαν κοπει το ρευμα δεν θα μπορει να ειδοποιηθεις; Ομως ποιο σπιτι εχει σημερα σταθερο και οχι ασυρματο; Αν και τα νεα συστηματα συναγερμου εαν δεν κανω λαθος κρατανε λιγο ρευμα σε περιπτωση διακοπης και ειδοποιουν αμεσως. Απο κει και περα το voip για εμενα ειναι αισχος. Εχει χαλια ποιοτητα φωνης. Οταν ειμασταν σιτα και ειχαμε βοιπ ηταν σκετο χαλι μετα απο απο 3 χρονια μολις πηγαμε οτε και μας το γυρισαν σε κανονικο βρηκαμε το φως μας.

#682   nikseimen

nikseimen

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 22/08/2016 - 17:47

Λενε οτι θα γυρισουν ολα σε voip. Λενε πως αν εχεις συναγερμο δεν αξιζει το voip γιατι εαν κοπει το ρευμα δεν θα μπορει να ειδοποιηθεις; Ομως ποιο σπιτι εχει σημερα σταθερο και οχι ασυρματο; Αν και τα νεα συστηματα συναγερμου εαν δεν κανω λαθος κρατανε λιγο ρευμα σε περιπτωση διακοπης και ειδοποιουν αμεσως. Απο κει και περα το voip για εμενα ειναι αισχος. Εχει χαλια ποιοτητα φωνης. Οταν ειμασταν σιτα και ειχαμε βοιπ ηταν σκετο χαλι μετα απο απο 3 χρονια μολις πηγαμε οτε και μας το γυρισαν σε κανονικο βρηκαμε το φως μας.

Ακριβώς αυτό θυμάμαι κι εγώ ειδικά το παράδειγμα της σιτα με αμέτρητους φοιτητές που είχαν πάρει τις προσφορές τότε. Ευχαριστώ!!!



#683   dennis97

dennis97

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/08/2016 - 20:52

Κατα 99% δεν φταίει το router. Καλό θα ήταν να πάρεις ένα τηλέφωνο στο τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ και να τους ρωτήσεις για ποιο λόγο υπάρχει αυτή η πτώση.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ευχαριστώ,θα τους τηλεφωνήσω γιατί η κατάσταση έχει γίνει κουραστική πλέον.



#684   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 17/09/2016 - 00:18

Παιδιά μπορεί κάποιος να μου πει πως πάνε οι γραμμές VDSl στην Τούμπα; Παπαφη Κλεάνθους.
Λέω να φύγω απο ΟΤΕ και να κοιτάξω προς Φορθνετ η Vofafone.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#685   Leo10

Leo10

    iPH Contributor

  • 982 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 28/10/2016 - 18:13

Παιδιά καλησπέρα, ενεργοποίησα την υπηρεσία VDSL και τώρα ψάχνομαι για ένα καλό router με μεγάλη εμβέλεια (τώρα έχω Netgear D3600). Θα προτιμούσα κάτι της Asus μιας και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Γενικά το budget κυμαίνεται μέχρι 150 ευρώ.

Όποιος μπορεί ας ρίξει καμιά πρόταση! Ευχαριστώ



#686   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 29/10/2016 - 00:05

Παιδιά καλησπέρα, ενεργοποίησα την υπηρεσία VDSL και τώρα ψάχνομαι για ένα καλό router με μεγάλη εμβέλεια (τώρα έχω Netgear D3600). Θα προτιμούσα κάτι της Asus μιας και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Γενικά το budget κυμαίνεται μέχρι 150 ευρώ.

Όποιος μπορεί ας ρίξει καμιά πρόταση! Ευχαριστώ

Εδώ και ένα 5μηνο περίπου είμαι με το AC52U της ASUS, προερχόμενος απο Linksys και πραγματικά είναι απο τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει.

 

Πολύ καλό UI, αρκετές επιλογές και γενικότερα τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα απο πρίν. Πιο σταθερά.

 

Θεωρώ πως είναι απο τις καλύτερες επιλογές για τα λεφτά που θες να δώσεις.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#687   Leo10

Leo10

    iPH Contributor

  • 982 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 29/10/2016 - 12:29

Εδώ και ένα 5μηνο περίπου είμαι με το AC52U της ASUS, προερχόμενος απο Linksys και πραγματικά είναι απο τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει.

 

Πολύ καλό UI, αρκετές επιλογές και γενικότερα τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα απο πρίν. Πιο σταθερά.

 

Θεωρώ πως είναι απο τις καλύτερες επιλογές για τα λεφτά που θες να δώσεις.

Γενικά εγώ δεν ξέρω από advanced ρυθμίσεις...απλά το συνδέω με το easy setup πάντα. Πάντως, το συγκεκριμένο το βρίσκω μόνο από σκρουτζομάγαζα. Είναι ασφαλές να το πάρω από εκεί; Να περάσω από κάνα Πλαίσιο, Public μήπως μου το παραγγείλουν; Δεν έχω ξαναπάρει από skroutz και έχω ακούσει αμφιλεγόμενες απόψεις...



#688   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 29/10/2016 - 14:32

Είναι πάρα πολύ εύκολο στο Setup του. Μπορείς εδώ απο το Demo του UI να το δοκιμάσεις για να πάρεις μια ιδέα.

 

Για το Skroutz τώρα γιατί να μην είναι? Δεν έχεις να φοβηθείς κάτι ούτε υπάρχει λόγος να πληρώνεις τα νταβατζιλίκια των γνωστών μεγάλων καταστημάτων.

 

Κοιτάς τις αξιολογήσεις και πράττεις αναλόγως.

 

Απο το συγκεκριμένο που έβαλες πάλι, είχα πάρει πρίν κανα χρόνο κάτι μνήμες RAM και ήταν άψογοι σε όλα.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#689   Leo10

Leo10

    iPH Contributor

  • 982 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 29/10/2016 - 15:23

Είναι πάρα πολύ εύκολο στο Setup του. Μπορείς εδώ απο το Demo του UI να το δοκιμάσεις για να πάρεις μια ιδέα.

 

Για το Skroutz τώρα γιατί να μην είναι? Δεν έχεις να φοβηθείς κάτι ούτε υπάρχει λόγος να πληρώνεις τα νταβατζιλίκια των γνωστών μεγάλων καταστημάτων.

 

Κοιτάς τις αξιολογήσεις και πράττεις αναλόγως.

 

Απο το συγκεκριμένο που έβαλες πάλι, είχα πάρει πρίν κανα χρόνο κάτι μνήμες RAM και ήταν άψογοι σε όλα.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...μάλλον θα το τσιμπήσω από εκεί, γενικά έχει καλές αξιολογήσεις!



#690   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 29/10/2016 - 15:30

Παιδιά μπορεί κάποιος να μου πει πως πάνε οι γραμμές VDSl στην Τούμπα; Παπαφη Κλεάνθους.
Λέω να φύγω απο ΟΤΕ και να κοιτάξω προς Φορθνετ η Vofafone.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Σε λίγες μερες θα κανω αίτηση φορητότητας για μια απο τις δυο αλλα ακομα δεν εχω αποφασίσει ποια ειναι πιο αξιόπιστη.
Αυτή τη στιγμή με ΟΤΕ adsl κλειδώνω στα 17.
Δυστυχώς VDSl δεν θα παρω απο καμπίνα αλλα απο το αστικό κέντρο με απόσταση κοντά στα 1000 μετρα που σημαίνει οτι η ταχύτητα λογικά δεν θα ξεπερνάει τα 25.

Οικονομικά με συμφέρουν και οι δυο όποτε το μονο μου θεμα ειναι ποια απο της δυο ειναι πιο αξιόπιστη με καλη εξυπηρέτηση και λιγότερα προβλήματα στο θεμα Ίντερνετ και τηλέφωνο.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες