Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

Συζήτηση περί ρούτερ στις Ελληνικές γραμμές ADSL2+ tips and infos...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1230 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#751   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 28/02/2017 - 23:44

Η καλύτερη λύση είναι να πάρεις powerline .Είμαι κι εγώ σε 3όροφη μεζονέτα και με έχει βολέψει αφάνταστα.

power line δυστυχώς δεν μπορώ να βάλω διότι κάθε όροφος έχει δική του γραμμή ρεύματος. Έχω αγοράσει extender αλλά δεν το έχω ενεργοποιήσει ακόμη και θελω σε συνδυασμό με ένα αξιοπρεπές modem/router να έχω καλό σήμα.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#752   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 03/03/2017 - 23:41

Παιδιά καλησπέρα

Έχω το router ΖΤΕ της hol. Αξίζει να δώσω μερικά ευρώ και να πάρω κάτι καλύτερο?

 

πχ το TP-Link TD-W8960N - Ασύρματο Modem Router 300Mbps

http://www.public.gr.../prod6570205pp/

 

θα δω σημαντική διαφορά στην ταχύτητα του wifi?

θα έχω καλύτερο σήμα γενικά στο σπίτι?



#753   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 03/03/2017 - 23:42

Γιατί δε κάνεις ένα κόπο να κοιτάξεις πιο πίσω που 'χεις ξαναρωτήσει τα ίδια?


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#754   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 03/03/2017 - 23:54

Γιατί δε κάνεις ένα κόπο να κοιτάξεις πιο πίσω που 'χεις ξαναρωτήσει

έχω μπερδευτεί λιγακι. Δεν θέλω να δώσω πολλά χρήματα και απλά θέλω να έχω ένα καλύτερο αποτέλεσμα με αυτό που έχω τωρα στο σπίτι.



#755   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/03/2017 - 15:24

Έλα να'το. Από εδώ παίρνεις..

Ποστάρω εδώ και θέλω τις γνώσεις και τη βοήθεια σου αν θες σε παρακαλώ πάρα πολύ. Είμαι στην cosmote. Θα εκτιμούσα εάν μπορούσες να μάθεις το κάτι παραπάνω. Βρήκα σε περιοχή Πεύκα που είναι τα καφαο και είχε δίκαιο τα μεγάλα και είναι στην οδό Ακαδημίας και απόσταση 1500 μέτρων από το σπίτι μου. Μάλιστα άκουσα περνώντας τα φουρφούρια να δουλεύουν. Εγώ μένω στην Αγίων Πάντων. Σε παράλληλους δρόμους μου βγάζει για έλεγχο διαθεσιμότητας να γίνει περαιτέρω έλεγχος για διερεύνηση π.χ. Αναλήψεως ενώ σε μένα βγάζει πως δεν υπάρχει διαθεσιμότητα.

 

 

Γνωρίζεις τι μπορώ να κάνω να μαζέψω υπογραφές από γείτονες μπας και το επισπεύσω ? Στο 13888 που μιλάμε μου λένε πως μέχρι το 17 θα έρθει σε όλη την Ελλάδα αλλά μου ακούγεται λίγο φλου, όπως και στο Γερμανό που μίλησα δεν είχαν ιδέα για το πότε.(δεν ρωτάω πότε θα έρθει, αλλά εάν θα έρθει)



#756   agpol07

agpol07

    iPH Contributor

  • 1.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 11/03/2017 - 15:33

Δεν πολυκαταλαβαίνω τι λες αλλά μάλλον εννοείς για vdsl και ότι δεν καλύπτει εκεί που μένεις εσύ, αλλά πιο δίπλα από εσένα καλύπτει. Αν εννοείς αυτό τότε έχεις 2 επιλογές. Ή μετακομίζεις εκεί που έχει κάλυψη (φαντάζομαι δεν γινεται), ή περιμένεις. Υπογραφές και τέτοια δεν υπάρχει περίπτωση να καταφέρεις κάτι. Οπότε.. υπομονή.

#757   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/03/2017 - 15:48

Δεν πολυκαταλαβαίνω τι λες αλλά μάλλον εννοείς για vdsl και ότι δεν καλύπτει εκεί που μένεις εσύ, αλλά πιο δίπλα από εσένα καλύπτει. Αν εννοείς αυτό τότε έχεις 2 επιλογές. Ή μετακομίζεις εκεί που έχει κάλυψη (φαντάζομαι δεν γινεται), ή περιμένεις. Υπογραφές και τέτοια δεν υπάρχει περίπτωση να καταφέρεις κάτι. Οπότε.. υπομονή.


Ακριβως για vdsl. Ευχαριστω για το χρονο σου. Μαλλον υπομονη θα κανω ή θα ξαναζητησω το home booster δωρεαν επειδη εχουμε 6 συμβολαια στο ιδιο αφμ και βλεπουμε.
Σε ευχαριστω πολυ

#758   imob

imob

    iPH Member

  • 293 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 14/04/2017 - 12:12

Καλησπέρα, 

 

Μέχρι πόσα μέτρα μέγιστη απόσταση απο καμπίνα VDSL μπορεί θεωρητικά να πιάσει κάποιος και τα 50Mbps;



#759   agpol07

agpol07

    iPH Contributor

  • 1.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 28/04/2017 - 13:57

Καλησπέρα,

Μέχρι πόσα μέτρα μέγιστη απόσταση απο καμπίνα VDSL μπορεί θεωρητικά να πιάσει κάποιος και τα 50Mbps;

Επειδή η γραμμή ξεκινά με 70-80 mbps από καμπίνα και επειδή η μέγιστη απόσταση του πελάτη από καμπίνα είναι Max 200-250 m, θεωρητικά θα πρέπει όλοι να τα πιάνουν τα 50. Στη χειρότερη σου βάζω να πάει έως 40. Από 'κει και κάτω θεωρείται βλάβη. Επίσης σημαντικό είναι η γραμμή να μπαίνει κατευθείαν στο router χωρίς διακλαδώσεις, γιατί μου έχει τύχει απλή διακλάδωση στη πρίζα να ρίχνει τη ταχύτητα έως και 10 mbps.

Τελευταία επεξεργασία από: agpol07, 28/04/2017 - 13:58


#760   imob

imob

    iPH Member

  • 293 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 28/04/2017 - 16:57

Επειδή η γραμμή ξεκινά με 70-80 mbps από καμπίνα και επειδή η μέγιστη απόσταση του πελάτη από καμπίνα είναι Max 200-250 m, θεωρητικά θα πρέπει όλοι να τα πιάνουν τα 50. Στη χειρότερη σου βάζω να πάει έως 40. Από 'κει και κάτω θεωρείται βλάβη. Επίσης σημαντικό είναι η γραμμή να μπαίνει κατευθείαν στο router χωρίς διακλαδώσεις, γιατί μου έχει τύχει απλή διακλάδωση στη πρίζα να ρίχνει τη ταχύτητα έως και 10 mbps.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Η απόσταση απο την καμπίνα που παίρνω είναι περίπου 270μ. Ναι, εχω απομονώσει την υπόλοιπη τηλεφωνική καλωδίωση και το router το εχω βάλει κατευθείαν πάνω στην κεντρική πρίζα οπότε δεν νομίζω να εχω απώλειες απο διακλαδώσεις κτλ



#761   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/06/2017 - 11:10

Καλημέρα παιδιά,

 

λοιπόν επειδή δεν την παλεύω άλλο με το router του ΟΤΕ και μου έχει σπάσει τ νεύρα, με αποσυνδέσεις, κολλήματα, χαμηλες ταχύτητες κλπ, μπορώ να αγοράσω αυτό και να κάνω την δουλειά μου?

Πως θα το σετάρω με τα στοιχεία του ΟΤΕ? Στην εξυπηρέτηση που πήρα μου είπαν πως δεν μπορούν να με βοηθήσουν, εφόσον μιλάμε για router διαφορετικό από του παρόχου...



#762   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 22/06/2017 - 11:11

Καλημέρα παιδιά,

 

λοιπόν επειδή δεν την παλεύω άλλο με το router του ΟΤΕ και μου έχει σπάσει τ νεύρα, με αποσυνδέσεις, κολλήματα, χαμηλες ταχύτητες κλπ, μπορώ να αγοράσω αυτό και να κάνω την δουλειά μου?

Πως θα το σετάρω με τα στοιχεία του ΟΤΕ? Στην εξυπηρέτηση που πήρα μου είπαν πως δεν μπορούν να με βοηθήσουν, εφόσον μιλάμε για router διαφορετικό από του παρόχου...

Τι σύνδεση έχεις καταρχάς? ADSL or VDSL?


Once You Go Mac You Never Go Back

#763   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 22/06/2017 - 11:13

Καλημέρα παιδιά,

 

λοιπόν επειδή δεν την παλεύω άλλο με το router του ΟΤΕ και μου έχει σπάσει τ νεύρα, με αποσυνδέσεις, κολλήματα, χαμηλες ταχύτητες κλπ, μπορώ να αγοράσω αυτό και να κάνω την δουλειά μου?

Πως θα το σετάρω με τα στοιχεία του ΟΤΕ? Στην εξυπηρέτηση που πήρα μου είπαν πως δεν μπορούν να με βοηθήσουν, εφόσον μιλάμε για router διαφορετικό από του παρόχου...

Εδώ και ένα 5μηνο περίπου είμαι με το AC52U της ASUS, προερχόμενος απο Linksys και πραγματικά είναι απο τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει.

 

Πολύ καλό UI, αρκετές επιλογές και γενικότερα τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα απο πρίν. Πιο σταθερά.

 

Θεωρώ πως είναι απο τις καλύτερες επιλογές για τα λεφτά που θες να δώσεις.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#764   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/06/2017 - 11:14

Τι σύνδεση έχεις καταρχάς? ADSL or VDSL?

ADSL 24άρα, και με την βοήθεια των θεών, του ανέμου και της τύχης έχω 9 maximum.



#765   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 22/06/2017 - 11:18

ADSL 24άρα, και με την βοήθεια των θεών, του ανέμου και της τύχης έχω 9 maximum.

Δώσε κάτι παραπάνω και πάρε π.χ σαν αυτό που έδειξε ο Νίκος. Το μόνο που θα χρειαστείς είναι το username και το password που σου έχουν δώσει από τον ΟΤΕ.

 

Όταν με το καλό πάρεις νέο router το φτιάχνουμε μην σε ανησυχεί.

 

Η ταχύτητα σου πάντως είναι χαμηλή και υποδηλώνει σίγουρα πρόβλημα της γραμμής, μην περιμένεις πολλά περισσότερα mbps δηλαδή με ένα καινούργιο router.

 

Άντε να κλειδώσει στα 11-12, απλά θα σου κρατάει σταθερή την γραμμή και θα έχεις και πολύ καλό wi-fi. 


Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες