Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

Συζήτηση περί ρούτερ στις Ελληνικές γραμμές ADSL2+ tips and infos...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1230 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#811   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/07/2017 - 11:22

Οι ταχύτητες πάντα περιορίζονται σε αυτές της πιο αργής κάρτας δικτύου ανάμεσα σε αυτές που ανταλλάσσουν δεδομένα μέσα στο τοπικό σου δίκτυο, ανά μπάντα (Band)

 

* Αυτό που ρώτησες για τις ταινίες δεν σχετίζεται απαραίτητα με την ανάλυση της, αλλά με το Bitrate της.


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 04/07/2017 - 11:24

Big things have small beginnings

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#812   iganiats

iganiats

    iPH User

  • 133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 04/07/2017 - 11:30

Οι ταχύτητες πάντα περιορίζονται σε αυτές της πιο αργής κάρτας δικτύου ανάμεσα σε αυτές που ανταλλάσσουν δεδομένα μέσα στο τοπικό σου δίκτυο, ανά μπάντα (Band)

 

* Αυτό που ρώτησες για τις ταινίες δεν σχετίζεται απαραίτητα με την ανάλυση της, αλλά με το Bitrate της.

 

 

Είπα να το κάνω πιο λίγο εύπεπτο και να μην πω ότι θα ήθελα να στριμάρω ταινίες των  20+ mbps ασύρματα.

 

Άρα υποθέτω ότι το ασύρματο του ρούτερ είναι για τα μπάζα, από πλευράς ταχύτητας, για δημιουργία τοπικού δικτύου.



#813   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 04/07/2017 - 11:32

Μιλάω για τοπικό ασύρματο δίκτυο. Είσαι ευχαριστημένος από τις ταχύτητες;

 

Με απλό ρούτερ παρόχου (ac wifi) που έχω, οι ταχύτητες μεταφοράς αρχείων, μεταξύ mbp 2016 και intel nuc 2015 είναι τραγικές.

Για να καταλάβεις το πιο βασικό.

 

Έχω συνδεδεμένες 8-9 συσκευές πάντα πάνω στο ASUS. Κάνει τρομερή διαχείριση, δε θα καταλάβεις διαφορά.

 

Για τις ταχύτητες που αναφέρεις, ναι θα δεις σχετική διαφορά μεταξύ των συσκευών.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#814   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/07/2017 - 11:38

Είπα να το κάνω πιο λίγο εύπεπτο και να μην πω ότι θα ήθελα να στριμάρω ταινίες των  20+ mbps ασύρματα.

 

Άρα υποθέτω ότι το ασύρματο του ρούτερ είναι για τα μπάζα, από πλευράς ταχύτητας, για δημιουργία τοπικού δικτύου.

Ας το δούμε λίγο πιο αναλυτικά.

 

Η παραπάνω συσκευή πραγματεύεται τις εξής ταχύτητες: 

 

Στην μπάντα των 5GHz μέγιστη ταχύτητα σε ιδανικές συνθήκες 433mbps, δηλαδή 54MBps

 

Στην μπάντα των 2,4GHz μέγιστη ταχύτητα σε ιδανικές συνθήκες 300mbps, δηλαδή 37MBps

 

Μια ταινία 20GB διάρκειας 90 λεπτών (ανεξάρτητα από την ανάλυση της) έχει bitrate 4MBps

 

Μια χαρά δηλαδή.


Big things have small beginnings

#815   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 04/07/2017 - 12:57

Καλησπέρα Δημήτρη.
Το ότι γίνεται, γίνεται.
Πολύ φοβάμαι όμως πως θα χάσω το τηλέφωνο, διότι όλες οι συνδέσεις τείνουν να γίνουν ευρυζωνικές και η ομιλία είναι VoIP στις VDSL.
Αν λοιπόν εκβιάσω το Speedport να λειτουργήσει μόνο ως modem, πάπαλα το σταθερό.
Επειδή με χαλάει να καταφύγω στην λύση του PPPoE Passthrough και να κάνω διπλές PPP κλήσεις με διπλά Firewalls και 2 υπό δίκτυα και 2 εξωτερικές IP, ρωτώ μήπως το έχει καταφέρει κανείς.
Ειδάλλως ... θα αρχίσω τα πειράματα μέσα στο προσεχές Σ/Κ

Θα σε γελάσω τώρα για τον ΟΤΕ. Εγώ πρόσφατα με forthnet που έβαλα vdsl (από καμπίνα του ΟΤΕ είμαι στην ουσία) και έβαλα σε bridge mode ένα ZTE που δίνουν δεν είχα πρόβλημα με το τηλέφωνο. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#816   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/07/2017 - 13:11

Ακούγεται ανακουφιστικό αλλά ταυτόχρονα περίεργο. Μετέπεσες από ADSL ή κατευθείαν VDSL; Τι Πρωτόκολλο ; PPPoE ;

 

Την εγκατάσταση την έκανες εσύ ή τεχνικός;

 

Γνωρίζεις αν από το UTP καλώδιο που καταλήγει στο μπριζάκι του τηλεφώνου( στον τοίχο) αν χρησιμοποιούνται 2 ζεύγη καλωδίων ή κλασσικά μόνο 1 ;


Big things have small beginnings

#817   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 04/07/2017 - 19:13

Ακούγεται ανακουφιστικό αλλά ταυτόχρονα περίεργο. Μετέπεσες από ADSL ή κατευθείαν VDSL; Τι Πρωτόκολλο ; PPPoE ;

 

Την εγκατάσταση την έκανες εσύ ή τεχνικός;

 

Γνωρίζεις αν από το UTP καλώδιο που καταλήγει στο μπριζάκι του τηλεφώνου( στον τοίχο) αν χρησιμοποιούνται 2 ζεύγη καλωδίων ή κλασσικά μόνο 1 ;

Πήγα από ADSL σε VDSL, από την εγκατάσταση δεν πείραξα τίποτα, πέραν του ότι άλλαξα το splitter που είχε μέσα το ZTE που έστειλαν και έγραφε ότι είναι για VDSL. 

 

Πρωτόκολλο PPPoE.


Once You Go Mac You Never Go Back

#818   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/07/2017 - 20:41

Για να μην σε πρήζω συνεχώς με ερωτήσεις, όποτε έχεις χρόνο τσέκαρε αν βγάζοντας μόνο το ZTE από την πρίζα, εξακολουθείς να έχεις τηλέφωνο.
Τουλάχιστον να καταλάβω αν είσαι VoIP
Big things have small beginnings

#819   venos

venos

    iPH Contributor

  • 1.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 04/07/2017 - 21:22

Δεν ξερω κατα ποσο θα συνδραμω στην κουβεντα σας αλλα εχω ενα bautec του οτε σε bridge mode και πανω σε αυτο ενα linksys ea6900. Εχω Vodafone 24αρα (θεος να την κανει...) χωρις voip ή isdn,μονο adsl. To modem της hol ταφτυσε και ετσι εβαλα ενα του οτε πουχα.
Ολα ξεκινησαν απο το οτι ειχα συνδεσει εναν σκληρο στο linksys και δεν μπορουσα να τον δω απεξω (εκτος δικτυου) οταν το μοντεμ του οτε δεν ηταν σε bridge mode. Εβγαινε ενα δικτυο με 192.168.1.1 και το linksys επαιρνε IP αποκει και οσες συσκευες συνδεονταν εκει με το wifi του ειχαν 10.234.Xx.xx. Οποτε ειχα ενα δικτυο και απο κατω αλλο δικτυο. Αρα το δευτερο δικτυο και ο σκληρος πανω στο linksys δεν ηταν ορατος απεξω.
Μουβγηκε η ψυχη να καταλαβω τι γινεται και να τα αλλαξω. Εμπλεξα με DHCP,με double NAT φαινομενο και αλλα που δεν μπορω ακομα να τα καλοεξηγησω.
Συμπερασμα:περιμενω να χαλασει καποιο απο τα 2 για να παρω ενα μοντεμ-ρουτερ.
Ζαχαρωνω το asus που εχει προταθει απο nikosgnr...
Δεν ειχα ιδεα απο αυτα και κουραστηκα για να βρω τι γινεται...
discord.gg/ajkUM8J

#820   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/07/2017 - 21:28

Λοιπον παιδια επανερχομαι στο θεμα γιατι παρελαβα το ρουτερ μου κ προσπαθω να το σεταρω τωρα.
Το προβλημα ειναι πως δεν προχωραει η διαδικασια...
Δεν ξερω μηπως βαζω κατι λαθος για τις ρυθμισεις του οτε.

Μιλαω για αυτο το ρουτερ http://www.tp-link.c..._TD-W8970B.html
Και μιλαμε για adsl over isdn γραμμη
Λιγη βοηθεια;

#821   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 04/07/2017 - 21:30

Δεν ξερω κατα ποσο θα συνδραμω στην κουβεντα σας αλλα εχω ενα bautec του οτε σε bridge mode και πανω σε αυτο ενα linksys ea6900. Εχω Vodafone 24αρα (θεος να την κανει...) χωρις voip ή isdn,μονο adsl. To modem της hol ταφτυσε και ετσι εβαλα ενα του οτε πουχα.
Ολα ξεκινησαν απο το οτι ειχα συνδεσει εναν σκληρο στο linksys και δεν μπορουσα να τον δω απεξω (εκτος δικτυου) οταν το μοντεμ του οτε δεν ηταν σε bridge mode. Εβγαινε ενα δικτυο με 192.168.1.1 και το linksys επαιρνε IP αποκει και οσες συσκευες συνδεονταν εκει με το wifi του ειχαν 10.234.Xx.xx. Οποτε ειχα ενα δικτυο και απο κατω αλλο δικτυο. Αρα το δευτερο δικτυο και ο σκληρος πανω στο linksys δεν ηταν ορατος απεξω.
Μουβγηκε η ψυχη να καταλαβω τι γινεται και να τα αλλαξω. Εμπλεξα με DHCP,με double NAT φαινομενο και αλλα που δεν μπορω ακομα να τα καλοεξηγησω.
Συμπερασμα:περιμενω να χαλασει καποιο απο τα 2 για να παρω ενα μοντεμ-ρουτερ.
Ζαχαρωνω το asus που εχει προταθει απο nikosgnr...
Δεν ειχα ιδεα απο αυτα και κουραστηκα για να βρω τι γινεται...

Επειδή τα 'χω περάσει, να σου πω εδώ πως πρίν είχα Linksys και συγκεκριμένα το WAG200N. Τίμιο, άλλα μέχρι εκεί.

 

Έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά στην ASUS σε όλα τα επίπεδα.

 

Έχω κοτσάρει απο πίσω και τον σκληρό παίζοντας σαν μικρό NAS και όλα μια χαρά.

 

Και θα το ξαναπώ.. Οι τύποι έχουν φοβερό Support. Δεν έχω μετανιώσει € για το συγκεκριμένο. Δεδομένο πως ούτε και 'συ αν το αποφασίσεις.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#822   venos

venos

    iPH Contributor

  • 1.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 04/07/2017 - 21:35

Επειδή τα 'χω περάσει, να σου πω εδώ πως πρίν είχα Linksys και συγκεκριμένα το WAG200N. Τίμιο, άλλα μέχρι εκεί.

Έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά στην ASUS σε όλα τα επίπεδα.

Έχω κοτσάρει απο πίσω και τον σκληρό παίζοντας σαν μικρό NAS και όλα μια χαρά.

Και θα το ξαναπώ.. Οι τύποι έχουν φοβερό Support. Δεν έχω μετανιώσει € για το συγκεκριμένο. Δεδομένο πως ούτε και 'συ αν το αποφασίσεις.

Αρα με καταλαβαινεις....τι περασα.
Ναι,δε θα χασω ευκαιρια να το παρω. Απλα εχω ξανοιχτει με αγορες και δεν ειμαι σε φαση. Πρεπει να γινει επιτακτικη η αναγκη.
discord.gg/ajkUM8J

#823   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 04/07/2017 - 22:03

Λοιπον παιδια επανερχομαι στο θεμα γιατι παρελαβα το ρουτερ μου κ προσπαθω να το σεταρω τωρα.
Το προβλημα ειναι πως δεν προχωραει η διαδικασια...
Δεν ξερω μηπως βαζω κατι λαθος για τις ρυθμισεις του οτε.

Μιλαω για αυτο το ρουτερ http://www.tp-link.c..._TD-W8970B.html
Και μιλαμε για adsl over isdn γραμμη
Λιγη βοηθεια;

Τους κωδικούς τους έχεις από τον ΟΤΕ?


Once You Go Mac You Never Go Back

#824   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 04/07/2017 - 22:06

Αρα με καταλαβαινεις....τι περασα.
Ναι,δε θα χασω ευκαιρια να το παρω. Απλα εχω ξανοιχτει με αγορες και δεν ειμαι σε φαση. Πρεπει να γινει επιτακτικη η αναγκη.

Σε νιώθω. Πίστεψε με..

 

Για να πάρεις μια ιδέα απο το UI, μπες εδώ.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#825   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/07/2017 - 09:14

Τους κωδικούς τους έχεις από τον ΟΤΕ?

Το username και password τα έχω.

Τίποτα από τις υπόλοιπες ρυθμίσεις δεν γνωρίζω όμως...

Το σεταρα χθες το βραδυ - εβαλα μονο Username και Password του ΟΤΕ και αφησα όλα τα υπόλοιπα χωρίς να αλλάξω τίποτα...

Αμέσως παρατήρησα μια πτώση περίπου από τα 9Mbps που τελικά έχω σπίτι, σε 7Mbps... Πρέπει να ρυθμίσω κάτι άλλο για να παίζει καλύτερα??

Υπενθιμίζω πως έχω ADSL over ISDN (εάν έχει σημασία). Απλά αναζητώ κάποιες προτάσεις για τις υπόλοιπες ρυθμίσεις που παίζουν στο ρουτερ, για να το κανω όσο πιο αποδοτικό γίνεται...



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες