Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

Συζήτηση περί ρούτερ στις Ελληνικές γραμμές ADSL2+ tips and infos...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1230 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#856   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 05/08/2017 - 21:41

Ο εκτυπωτής σου είναι e- all in one που σημαίνει ότι αν σεταριστει σωστά έχεις εκτυπωτή μέσω Wi Fi για οποιαδήποτε συσκευή.

Σε εμένα έναν παρόμοιο εκτυπωτή της HP τον βλέπουν κανονικά και το MB air και το iPhone όταν είμαι στο ασύρματο δίκτυο του ρουτερ .
Δεν τον βλέπουν μόνο όταν συνδέομαι μέσω tp-link ασύρματα η με καλώδιο.


Sent from my iPhone using Tapatalk





Έχεις Vodafone vdsl με το Modem H267?



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#857   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 05/08/2017 - 21:45

Έχεις Vodafone vdsl με το Modem H267?



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Εχω cosmote ,
Δεν έχει λόγο να κόβει το ρουτερ σου τον εκτυπωτή στο δίκτυο.




Sent from my iPhone using Tapatalk

#858   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/08/2017 - 09:19

 

Υποθέτοντας πως Rep1 & 2 παίρνουν στατικές IP από το R (192.168.1.<5) θα σου πρότεινα τα εξής: 

Προσοχή!!! Τα Rep1 &2 δεν πρέπει ποτέ να παίρνουν διεύθυνση από Reservation List

 

  • Rep1 & 2 να εκπέμπουν ίδιο SSID. Επίσης βεβαιώσου πως το Rep2 δεν έχει ενεργοποιημένη την επιλογή του "Smart DHCP". Σε κάθε ωστόσο περίπτωση θα έκανα ένα Reset tο Default στο Rep2

 

  • Κάνε Reset στο Pool Reservation List του R και μην το ξαναχρησιμοποιήσεις.

 

  • Δώσε στατικές απ΄ευθείας από τις συσκευές που επιθυμείς (μέσα στο εύρος των διευθύνσεων που είχες ορίσει στην Reservation List που κατάργησες) κάνοντας πρώτα Forget το/τα SSIDs.

 

  • Χωρίς να επηρεάζει τα παραπάνω, είναι υπερβολή (αλλά όχι λάθος) να ξεκινάει ο DHCP να παίζει μπάλα από 192.168.1.>100

 

 

  • Τα powerLines είναι απλά κομπάρσοι και δεν επηρεάζουν την ιστορία

 

1) Αφαίρεσα τα Rep1 & Rep2 καθώς και το AP από την reserve list στο R. Έτσι κι αλλιώς, κρατάνε την static από τις ίδιες τους τις ρυθμίσεις, οπότε έχεις δίκαιο σε αυτό.

 

2) Επίτηδες ΔΕΝ ήθελα να έχουν τα Rep1 & Rep2 το ίδιο SSID, για να γνωρίζω σε ποιό repeater είμαι συνδεδεμένος. Παλαιότερα τα είχα με το ίδιο SSID, αλλά ενώ ήμουν δίπλα στο Rep2 το κινητό μου παρέμενε συνδεδεμένο στο Rep1 που δεν έπιανε καλά. Εξάλλου το Rep2 μου δίνει την δυνατότητα να επιλέξω με βάση την mac address απο που θα λαμβάνει το σήμα που θα αναμεταδίδει και μετά με ρωτάει εάν θέλω να εκπέμπει με το ίδιο όνομα ή όχι. Πάντως με βάση την mac address παίρνει το σήμα από το Rep1. 

 

3) Οι στατικές ip δεν με νοιάζουν καθόλου, εκτός από κάποιες περιπτώσεις. Οι μόνες συσκευές που θέλω να έχουν στατικές ip είναι οι εξής:

 - ο εκτυπωτής

 - τα δύο raspberry pi στα οποία έχω εγκαταστήσει OSMC και στα οποία για να μπορώ να συνδεθώ και να τα χειρίζομαι από το app για iOS, πρέπει να έχουν στατική ip για να τα "βρίσκει" η εφαρμογή. Δοκιμάζοντας να δώσω στατικές μέσα από τις ρυθμίσεις των raspberry pi παρατήρώ πως χάνει την πρόσβαση στο internet (connected but no internet access)

 

Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις!



#859   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/08/2017 - 09:52

2) Επίτηδες ΔΕΝ ήθελα να έχουν τα Rep1 & Rep2 το ίδιο SSID, για να γνωρίζω σε ποιό repeater είμαι συνδεδεμένος. Παλαιότερα τα είχα με το ίδιο SSID, αλλά ενώ ήμουν δίπλα στο Rep2 το κινητό μου παρέμενε συνδεδεμένο στο Rep1 που δεν έπιανε καλά. Εξάλλου το Rep2 μου δίνει την δυνατότητα να επιλέξω με βάση την mac address απο που θα λαμβάνει το σήμα που θα αναμεταδίδει και μετά με ρωτάει εάν θέλω να εκπέμπει με το ίδιο όνομα ή όχι. Πάντως με βάση την mac address παίρνει το σήμα από το Rep1. 

Καλημέρα & καλή εβδομάδα

 

Και με διαφορετικό SSID λογικά το ίδιο θα συμβαίνει. Δηλαδή ενδεχομένως η συσκευή να παραμένει συνδεδεμένη με το Rep1

Δοκίμασε το κάθε Repeater να βρίσκεται στο 60-75% περίπου της μέγιστης εμβέλειας του σήματος που αναμεταδίδει υπολογίζοντας πάντα πιθανά εμπόδια.

 

 - τα δύο raspberry pi στα οποία έχω εγκαταστήσει OSMC και στα οποία για να μπορώ να συνδεθώ και να τα χειρίζομαι από το app για iOS, πρέπει να έχουν στατική ip για να τα "βρίσκει" η εφαρμογή. Δοκιμάζοντας να δώσω στατικές μέσα από τις ρυθμίσεις των raspberry pi παρατήρώ πως χάνει την πρόσβαση στο internet (connected but no internet access)

 Αν παίρνουν δίκτυο ασύρματα δοκίμασε να τους δώσεις για Default Gateway την IP του κοντινότερου Rep. Ειδάλλως ασ΄τα στην Reservation list του R.


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 07/08/2017 - 09:55

Big things have small beginnings

#860   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/08/2017 - 10:30

Καλημέρα & καλή εβδομάδα

 

Και με διαφορετικό SSID λογικά το ίδιο θα συμβαίνει. Δηλαδή ενδεχομένως η συσκευή να παραμένει συνδεδεμένη με το Rep1

Δοκίμασε το κάθε Repeater να βρίσκεται στο 60-75% περίπου της μέγιστης εμβέλειας του σήματος που αναμεταδίδει υπολογίζοντας πάντα πιθανά εμπόδια.

 

 Αν παίρνουν δίκτυο ασύρματα δοκίμασε να τους δώσεις για Default Gateway την IP του κοντινότερου Rep. Ειδάλλως ασ΄τα στην Reservation list του R.

 

Καλημέρα!

Η διαφορά με το να υπάρχει διαφορετικό SSID, είναι πως μπορώ έστω χειροκίνητα να επιλέξω το Rep2, ενώ εάν έχουν το ίδιο όνομα την μία μου εμφανίζει το Rep1 και την άλλη το Rep2 στην λίστα με τα διαθέσιμα wifi (τα ξεχωρίζω από την mac address)... Ποτέ δεν μου δείχνει και τα δύο, εφόσον θα έχουν το ίδιο SSID...

 

Τα raspberry παίρνουν δίκτυο ασύρματα, αλλά δεν πρέπει να τους δώσω Default Gateway αυτή του κεντρικού router (192.168.1.1)?

 

Επίσης, όλες τα παραπάνω δεν εξηγούν τελικά το θέμα με τις διπλές ip που παίρνουν οι συσκευές, ούτε το ότι εμφανίζονται στην client list με λίγο διαφορετικές mac addresses απο αυτές που πραγματικά έχουν - το οποίο πραγματικά δεν μπορώ να κατανοήσω (!)


Τελευταία επεξεργασία από: Akis2468, 07/08/2017 - 10:32


#861   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/08/2017 - 10:38

Καλημέρα!

Η διαφορά με το να υπάρχει διαφορετικό SSID, είναι πως μπορώ έστω χειροκίνητα να επιλέξω το Rep2, ενώ εάν έχουν το ίδιο όνομα την μία μου εμφανίζει το Rep1 και την άλλη το Rep2 στην λίστα με τα διαθέσιμα wifi (τα ξεχωρίζω από την mac address)... Ποτέ δεν μου δείχνει και τα δύο, εφόσον θα έχουν το ίδιο SSID...

Από την στιγμή που μπάινεις στην διαδικασία να αλλάξεις SSID χειροκίνητα (δηλ να μπεις Ρυθμίσεις > WiFi > κτλ), δεν είναι προτιμότερο έχοντας το ίδιο SSID να ανοιγοκλείσεις απλά το WIFi από το CC; η συσκευή θα συνδεθεί στιγμιαία με το δυνατότερο σήμα. 

 

Τα raspberry παίρνουν δίκτυο ασύρματα, αλλά δεν πρέπει να τους δώσω Default Gateway αυτή του κεντρικού router (192.168.1.1)?

 

Κανονικά ναι. Σαν εναλλακτική το ανέφερα. :)


Big things have small beginnings

#862   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/08/2017 - 10:54

Σωστό και αυτό. Αφού μπαίνω που μπαίνω στην διαδικασία χειροκίνητης αλλαγής μπορώ να κλείνω και να ξανά ανοίγω το wifi.

Βέβαι εδώ έχω κάνει μια παράληψη στα λεγόμενά μου: έχω εγκατεστημένο το "WiFi - The strongest link" και του έχω σετάρει ζώνες με τα repeaters, router και access point του δικτύου μου, ώστε όταν το σήμα, για παράδειγμα, στο ένα πέφτει κάτω από 50% και το άλλο είναι πάνω από 60% τότε να συνδέεται στο δεύτερο...

Τέλος πάντων, είναι σωστή η παραπάνω πρότασή σου και θα το αλλάξω το SSID να είναι ίδιο, και θα κοιτάξω μήπως γίνεται καμία πατέντα από το The strongest link να μπορεί να επιλέξει με βάσει την mac address και όχι το SSID. Να του πω δηλαδή όταν το 10:10:10:10:10:10 πιάνει λιγότερο από 50%, τότε συνδέσου στο 20:20:20:20:20:20, ανεξαρτήτως SSID...

Σε ευχαριστώ και πάλι!

 

Το θέμα με τις διπλές ip, θεωρείς πως οφείλεται σε κάτι από τα παραπάνω?

Και αν ναι, πως εξηγείς το ότι οι συσκευές εμφανίζονται στο router με λίγο διαφοροποιημένα mac addresses?! Μπορεί για παράδειγμα το κινητό μου να έχει (σύμφωνα με το About στα settings) mac address AA:AA:AA:AA:AA:AA και στο router να εμφανίζεται BB:BB:AA:AA:AA:AA... (αυτό πραγματικά δεν το κατανοώ) :P



#863   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/08/2017 - 11:05

Το WiFi - The strongest link δεν έχει επιλογή για Mac Address. Αν ωστόσο είσαι Jb σε όλες τις συσκευές, συμφέρουν τα διαφορετικά SSIDs διότι όλα θα γίνονται αυτοματοποιημένα.

 

Αν το θέμα με τα Mac Addresses επαναληφθεί, δες σε παρακαλώ ποια είναι η σωστή και ποια IP παίρνει η λάθος.


Big things have small beginnings

#864   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/08/2017 - 11:15

Το WiFi - The strongest link δεν έχει επιλογή για Mac Address. Αν ωστόσο είσαι Jb σε όλες τις συσκευές, συμφέρουν τα διαφορετικά SSIDs διότι όλα θα γίνονται αυτοματοποιημένα.

 

Αν το θέμα με τα Mac Addresses επαναληφθεί, δες σε παρακαλώ ποια είναι η σωστή και ποια IP παίρνει η λάθος.

 

3 συσκευές είναι με jb, 4 χωρίς (μιλάω για τις apple συσκευές). Υπάρχουν και 3 λαπτοπ και 2 pc.

 

Οι mac addresses είναι πάντα λάθος... δηλαδή εαν ξεχάσουμε όλα τα παραπάνω, τα reservation lists, τα πάντα, συνδέω το κινητό μου ακόμη και με το κεντρικό ρουτερ και στην client list εμφανίζεται με λανθασμένη mac address... ανεξαρτήτως ip δηλαδή...

Αυτό που συμβαίνει τώρα, με το παραπάνω setup, είναι πως όταν το κινητό μου (mac address xx:xx:xx:xx:xx:xx σύμφωνα με το about) συνδεθεί στο Router, στο repeater 1 και στο access point, παίρνει την ip που του έχω δηλώσει στο reservation list κανονικά (192.168.1.8 - πράγμα που επιβεβαιώνω και μέσα από τα settings του κινητού γιατί με το the strongest link σου δείχνει και την ip), αλλά εαν συνδεθώ στο repeater 2 τότε παίρνει την 192.168.1.100. Αποτέλεσμα: εμφανίζεται στην client list δυο φορές, με δυο διαφορετικές ip, αλλά πάντα με λάθος mac address... :P



#865   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/08/2017 - 11:21

Νομίζω πως φταίει το Rep2. Όποτε έχεις χρόνο αντάλλαξε θέσεις στα Rep να δεις αν πλέον στο κάνει μόνο στο Rep1 (πρώην Rep2)


Big things have small beginnings

#866   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/08/2017 - 11:29

Νομίζω πως φταίει το Rep2. Όποτε έχεις χρόνο αντάλλαξε θέσεις στα Rep να δεις αν πλέον στο κάνει μόνο στο Rep1 (πρώην Rep2)

Α λες να είναι θέμα της συσκευής δηλαδή?

Θα το δοκιμάσω και αυτό να δούμε...

και τα δυο repeaters ειναι αυτα. Ίδιο μοντέλο και τα δυο.



#867   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/08/2017 - 11:34

Γι΄αυτό σου πρότεινα πιο πάνω να κάνεις επαναφορά στο Rep2. Συμπεριφέρεται σαν να έχεις ενεργοποιήσει στις ρυθμίσεις του το "Auto DHCP"

 

Συνημμένο αρχείο  dhcp.PNG   92,83KB   25 λήψεις


Big things have small beginnings

#868   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/08/2017 - 11:37

Όχι, είναι στο off ο DHCP και στα δυο repeater και στο access point. Μονο στο router ειναι ενεργό.

Αλλά θα κάνω ένα reset σε όλα και σετάρισμα από την αρχή μήπως ξεκολλήσει η φάση... :)

 

Thank you!



#869   venos

venos

    iPH Contributor

  • 1.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 20/08/2017 - 09:20

Καλημερα. @nikosgnr μπορεις να μου πεις ποια η διαφορα αυτών των 2;

https://www.amazon.c...i_7EtMzbDBCXCN3

https://www.amazon.c...i_RFtMzbERT8N6C

Εκτος του οτι εχουν διαφορετικη τιμη...

discord.gg/ajkUM8J

#870   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 20/08/2017 - 12:03

Το 2ο δεν το στέλνουν Ελλάδα.. :P

 

Το 1o Link είναι το AC950. Πιο αναβαθμισμένη έκδοση του AC750. Μηδαμινές διαφορές.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες