Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 3 ψήφοι

Σχετικά με την εγγύηση ενός έτους που προσφέρει η Apple στα προϊόντα της


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
822 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#571   grigoris1882

grigoris1882

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/02/2017 - 19:02

Καλησπερα παιδια, εχω ενα iphone SE ενος μηνα (αγορα 01/2017) πριν λιγες μερες εκει που το χρησημοποιουσα (20ημερων κινητο) διαπιστωσα μια κυλιδα κιτρινη στο πανω μερος της οθονης.

   

  Μετα απο μιση ωρα ειχε απλωθει αυτη η κοιλιδα! Λογω οτι ημουν Θεσσαλονικη το πηγα στο istorm Θεσσαλονικης , εκει μου ειπαν πιθανων υγρασια( χωρις να εχει σε επαφη με κατι υγρο το κινητο ) , τεσπα μου ειπαν οτι πρεπει να αλλαχτει η οθονη με δικη μου επιβαρυνση ( αφου προκληθηκε απο δικη μου ''κακκη'' χρηση ) . Μου ειπε οτι οι επιλογες ειναι δυο, ή να το αφησω για ελεγχο (+25Ε) μεσα σε τρεις μερες και μετα απο εκει μου αλλαζουν την οθονη (+170Ε περιπου) ή αντικατασταση συσκευης (+350Ε). Ξαφνικα τα εχασα γιατι μολις πριν 20 μερες ειχα δωσει 400+ για να το παρω.

Επισης μου ειπαν οτι αν ειναι υγρασια μπορει να περασει κ στην πλακετα και να ''καει'' το κινητο (μεγαλυτερη ζημια) αν το αφησω ετσι. Τους ρωτησα αν το αφησω για ελεγχο που θα γινει σε 3 μερες περιπου (λογω μεγαλου φορτου εργασιας που ειχαν) ισως παει η ''υποτιθεμενη υγρασια'' στην πλακετα κ αχρηστεψω το τηλεφωνο.

 

Τελος παντως για να μην σας κουραζω, το πηγα παραδιπλα στο icare και μου ειπαν οτι θελει αλλαγη οθονης (95Ε) με γνησια οθονη της apple (ισχυει αυτο?). Το θεμα ειναι οτι λογω οτι ειμαι νεος κατοχος apple συσκευης δεν γνωριζα τα περι εγγυησης.. Την χανω τελικα; Και ειναι λογικη η εμφανιση της υγρασιας ( που με διαβεβαιωσε το icare) που υπηρξε ; 

 

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#572   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.556 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 21/02/2017 - 19:13

Καταρχάς δεν υπάρχουν γνήσια ανταλλακτικά. Εκτός και αν οι συγκεκριμένοι την αφαιρέσουν απο άλλη συσκευή.

 

Δες στο SIM Tray αν ο αισθητήρας είναι κόκκινος.

 

iphone_5-water_damage.png


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#573   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 21/02/2017 - 19:22

Καλησπερα παιδια, εχω ενα iphone SE ενος μηνα (αγορα 01/2017) πριν λιγες μερες εκει που το χρησημοποιουσα (20ημερων κινητο) διαπιστωσα μια κυλιδα κιτρινη στο πανω μερος της οθονης.

Μετα απο μιση ωρα ειχε απλωθει αυτη η κοιλιδα! Λογω οτι ημουν Θεσσαλονικη το πηγα στο istorm Θεσσαλονικης , εκει μου ειπαν πιθανων υγρασια( χωρις να εχει σε επαφη με κατι υγρο το κινητο ) , τεσπα μου ειπαν οτι πρεπει να αλλαχτει η οθονη με δικη μου επιβαρυνση ( αφου προκληθηκε απο δικη μου ''κακκη'' χρηση ) . Μου ειπε οτι οι επιλογες ειναι δυο, ή να το αφησω για ελεγχο (+25Ε) μεσα σε τρεις μερες και μετα απο εκει μου αλλαζουν την οθονη (+170Ε περιπου) ή αντικατασταση συσκευης (+350Ε). Ξαφνικα τα εχασα γιατι μολις πριν 20 μερες ειχα δωσει 400+ για να το παρω.
Επισης μου ειπαν οτι αν ειναι υγρασια μπορει να περασει κ στην πλακετα και να ''καει'' το κινητο (μεγαλυτερη ζημια) αν το αφησω ετσι. Τους ρωτησα αν το αφησω για ελεγχο που θα γινει σε 3 μερες περιπου (λογω μεγαλου φορτου εργασιας που ειχαν) ισως παει η ''υποτιθεμενη υγρασια'' στην πλακετα κ αχρηστεψω το τηλεφωνο.

Τελος παντως για να μην σας κουραζω, το πηγα παραδιπλα στο icare και μου ειπαν οτι θελει αλλαγη οθονης (95Ε) με γνησια οθονη της apple (ισχυει αυτο?). Το θεμα ειναι οτι λογω οτι ειμαι νεος κατοχος apple συσκευης δεν γνωριζα τα περι εγγυησης.. Την χανω τελικα; Και ειναι λογικη η εμφανιση της υγρασιας ( που με διαβεβαιωσε το icare) που υπηρξε ;

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας

Για την υγρασία δεν ξέρω να σου πω. Το μόνο που θα σου πω, ότι κι αν κάνεις μην ασχοληθείς με σχιτζίδες. ΜΟΝΟ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΑ.
Επίσης όποιος σου λέει για γνήσια ανταλλακτικά (πλην εξουσιοδοτημένων) σε δουλεύει ψιλό γαζί! Ίσως εννοούν γνήσια Κινέζικα, από προσωπική εμπειρία θα σου πω ότι το πιθανότερο είναι να σου προξενήσουν μεγαλύτερη ζημιά.
Αν ήμουν στη θέση σου θα άνοιγα case στο Apple support (00 800 44145417) και στη συνέχεια θα το πήγαινα στη document ή infoquest (με αυτή τη σειρά)!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#574   grigoris1882

grigoris1882

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/02/2017 - 19:24

Καταρχάς δεν υπάρχουν γνήσια ανταλλακτικά. Εκτός και αν οι συγκεκριμένοι την αφαιρέσουν απο άλλη συσκευή.

 

Δες στο SIM Tray αν ο αισθητήρας είναι κόκκινος.

 

iphone_5-water_damage.png

Ετσι μου ειπαν και σε εμενα, οτι περνουν τα ανταλλακτικα απο καινουργια κινητα γιατι τους συμφερει περισοτερο να το πουλησουν το κινητο κομματι κομματι

Οσο αφορα τους αισθητηρες ουτε αυτος , ουτε οι αλλοι δυο που εχει μεσα εχουν γινει κοκκινοι!



#575   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.556 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 21/02/2017 - 19:34

Να μην μπλέξεις. Πήγαινε για αρχή στο κατάστημα που έκανες την αγορά να στο καλύψουν.

 

Πρίν το παραδώσεις όμως, να ζητήσεις φύλλο αναφοράς όπου και θα γράψει αυτός που θα παραλάβει πως "δεν έχουν εν/ποιηθεί οι αισθητήρες υγρασίας" όπως και εσύ βλέπεις ήδη.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#576   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 21/02/2017 - 20:03

μαγκες εχω ενα 5ς αγορασμενο απο ηλ. καταστημα μεσω skroutz με τιμολογιο αγορας και εχει γυρω στους 3 μηνες ακομα εγγυηση αλλα λογω του δευτερου χρονου εγγυησης.( ο πρωτος εληξε)
εβγαλε ενα προβλημα στο wifi σαν μην ποιανει και μερικες φορες κολλαει αφανταστα το κινητο και επανερχεται με lock /unlock .
καλω στην infoquest κοιτανε το serial number μου λενε ειναι απο τσεχια το κινητο και δεν εχει δευτερο χρονο εγγυησης λογω οτι ειναι απο εκει και εχω τιμολογιο. Σαν μασημενα μεσα απο τα δοντια τα ελεγε . Χχαχαχα.  
Καλω document οι απαντησεις τους ιδιες.
Δεν την δεχετε καμια εταιρια . Να αρχισω κλησεις προς σηνυγορο καταναλωτη να στρωθουν κωλαρακια ή να παω istorm σαλονικη διπλα μου σχετικα και να προσπαθησω ή να απαιτησω αν τα μασησουν να επισκευαστει. Το αναφερω διοτι αν παει δεν επισκευαστει και αρχισουν τα δικα τους  , μην πληρωνω τζαμπα μεταφορικα και το κοστος ελεγχου γιατι το εχουν παραξειλωσει.

Επρεπε να τους ρωτησεις "αν σου φερω αποδειξη λιανικης θα μου το περασεις" να κοψεις αντιδρασεις!
Απο οσο ξερω απο ατομο της δουλειας ειναι πολιτικη της apple-infoquest να κοβουν τον 2ο χρονο απο τα τιμολογια μιας και δεν αναφερεται καθαρα στο νομο και πολλοι το χαφτουν. Απο οτι μου ειπε αν τους τρεξεις (ξεκινωντας απο τον πωλητη που ειναι στο κολπο και ξερει οτι κανουν παπατζιλικια) με συνηγορο καταναλωτη θα την κανεις τη δουλεια σου!


#577   grigoris1882

grigoris1882

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/02/2017 - 20:13

Να μην μπλέξεις. Πήγαινε για αρχή στο κατάστημα που έκανες την αγορά να στο καλύψουν.

 

Πρίν το παραδώσεις όμως, να ζητήσεις φύλλο αναφοράς όπου και θα γράψει αυτός που θα παραλάβει πως "δεν έχουν εν/ποιηθεί οι αισθητήρες υγρασίας" όπως και εσύ βλέπεις ήδη.

Το θεμα ειναι αφενος οτι εμπλεξα και αφετερου το καταστημα που το αγορασα ειναι Αθηνα( και δεν μενω εκει) !! 


Τελευταία επεξεργασία από: grigoris1882, 21/02/2017 - 20:14


#578   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.556 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 21/02/2017 - 20:18

Να μιλήσεις μαζί τους για αρχή.

 

Αν δε βγάλεις άκρη να πάρεις στο Support της Apple για να ανοίξεις Case όπου και θα αναφέρεις ακριβώς τι έχει γίνει.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#579   grigoris1882

grigoris1882

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/02/2017 - 14:57

Να μιλήσεις μαζί τους για αρχή.

 

Αν δε βγάλεις άκρη να πάρεις στο Support της Apple για να ανοίξεις Case όπου και θα αναφέρεις ακριβώς τι έχει γίνει.

Να ανοιξω case δηλαδη; σορρυ αλλα ειμαι ψιλο ασχετος..



#580   bolos

bolos

    iPH Enthousiast

  • 397 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/02/2017 - 15:08

Καλημερα μια ερωτηση θελω να κανω κ γω .

Εχω ενα Iphone 6 plus 16Gb Gold  και εχει μια ρωγμη σαν τριχα στο τζάμι.

Επειδη εχω διαβασει οτι αυτο το crack που μοιαζει με τριχα το καλυπτει η εγγυηση και στο αλλαζουν δωρεαν επειδη οταν δεν εχει εμφανη χτυπηματα το κινητο το βλεπουν σαν αστοχεια υλικου.

Πήρα λοιπον στην Istorm και μου παν οτι εχουν περασει πανω απο 2 χρονια κ δεν γινεται τιποτα πρπει να πληρωσω 190€.

Δεν ειναι αδικια να το πληρωνεις κατι το ιδιο με καποιον το εσπασε ενω το δικο μου ειναι καθαρα αστοχια υλικου;;



#581   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.556 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 22/02/2017 - 15:24

Να ανοιξω case δηλαδη; σορρυ αλλα ειμαι ψιλο ασχετος..

Όταν μιλήσεις μαζί τους στο Support θα το κάνουν εκείνοι.

 

Κράτησε το iD μόνο στο τέλος.

 

Καλημερα μια ερωτηση θελω να κανω κ γω .

Εχω ενα Iphone 6 plus 16Gb Gold  και εχει μια ρωγμη σαν τριχα στο τζάμι.

Επειδη εχω διαβασει οτι αυτο το crack που μοιαζει με τριχα το καλυπτει η εγγυηση και στο αλλαζουν δωρεαν επειδη οταν δεν εχει εμφανη χτυπηματα το κινητο το βλεπουν σαν αστοχεια υλικου.

Πήρα λοιπον στην Istorm και μου παν οτι εχουν περασει πανω απο 2 χρονια κ δεν γινεται τιποτα πρπει να πληρωσω 190€.

Δεν ειναι αδικια να το πληρωνεις κατι το ιδιο με καποιον το εσπασε ενω το δικο μου ειναι καθαρα αστοχια υλικου;;

Παίδες μη τα λέμε πάλι. Αυτό τους έχουν πεί να λένε και αυτό κάνουν.

 

Το χειρότερο βέβαια είναι πως μιλάμε για επίσημους Resellers της Apple.

 

http://www.apple.com...hone-greek.html

 

Για τις αγορές που πραγματοποιούνται από καταναλωτές στην Ελλάδα και την Κύπρο, η περίοδος για την έγερση απαιτήσεων που σχετίζονται με ελαττώματα μη συμμόρφωσης με τη σύμβαση πώλησης είναι 2 έτη από την ημερομηνία παράδοσης. Αυτές οι απαιτήσεις υπόκεινται στις προϋποθέσεις και τις απαιτήσεις που επιβάλλονται από την τοπική νομοθεσία.

Επειδή λογικά θα συνεχίσουν κλασικά τα δικά τους, στον ΣτΚ.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#582   neyromantis

neyromantis

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/02/2017 - 15:31

Ετσι μου ειπαν και σε εμενα, οτι περνουν τα ανταλλακτικα απο καινουργια κινητα γιατι τους συμφερει περισοτερο να το πουλησουν το κινητο κομματι κομματι

Οσο αφορα τους αισθητηρες ουτε αυτος , ουτε οι αλλοι δυο που εχει μεσα εχουν γινει κοκκινοι!

Τους εσωτερικούς αισθητήρες πως του έλεγξες;



#583   grigoris1882

grigoris1882

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/02/2017 - 17:12

Τους εσωτερικούς αισθητήρες πως του έλεγξες;

Για τους μεσα μου το ειπαν στο service ! Δεν νομιζω να μου λενε ψεματα !



#584   karless

karless

    iPH Hero

  • 5.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 24/02/2017 - 20:55

πηρες κανεις αντικατασταση αυτη την περιοδο να μας πει με τι iOS ηρθε;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#585   grigoris1882

grigoris1882

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/02/2017 - 01:55

Να ρωτησω και κατι ακομα, η οθονη που μου αλλαξαν(απο υγρασια) δουλευε κανονικα μεχρι που βγηκε απο το κινητο, την εχω παρει απο το καταστημα που μου εβαλαν την καινουργια, υπαρχει πιθανοτητα να λειτουργει? 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες