Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

imac κολλαει σερνεται


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
27 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/08/2012 - 20:22

Λουκά, αν κατάλαβα καλά, ο φίλος βρίσκεται στο recovery menu, (από το Lion και έπειτα υπάρχει hidden recovery partition στον δίσκο του mac) και γι'αυτό έχει αυτά τα options (time machine, reinstall, disk utilities) με cmd+Q μπορεί να κάνει quit ανά πάσα στιγμή και να το αφήσει να bootάρει κανονικά χωρίς να πατήσει κανένα κουμπί.

Τελευταία επεξεργασία από: ktzaf, 25/08/2012 - 20:27


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 25/08/2012 - 20:28

Αυτο πιστευω και εγω (..αλωστε δεν εχει χίλιες επιλογες), αλλα για την μια στις χιλιες ελεγα να το τσεκαρω, για να είμαι σιγουρος μεσα απο το σκρινσοτ.

Ευχομαι μονο να ειναι software (οποτε παμε για clean install), και οχι κάποιο hardware! Αν και για να σου πω την αλήθεια ειμαι σχεδόν πεπεισμένος οτι πρόκειται για software.


Ξεχασα να ρωτησω το σημαντικότερο!! Ποσο ελεύθερο χωρο εχεις στον σκληρο σου;;


edit: Ριξε μια ματια εδώ (ας ειναι 10.6.4, η λογικη είναι η ιδια) και εδω. Ισως βρεις καποια λυση στο προβλημα σου!

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 25/08/2012 - 20:35

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#18   mplecafe

mplecafe

    iPH Member

  • 232 μηνύματα
  • Twitter:@akismplecafe
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:mplecafe

Δημοσίευση 26/08/2012 - 11:29

Καταλαβα τι θέλεις πεις,


Το θεμα ειναι οτι το repair permissions το εκανε ηδη με τον OnyX, οποτε δεν νομίζω ότι θα του προσφερει κατι επιπλεον!

@mplecafe, τι εκδοση τρεχεις, και ποσα RAM εχεις μεσα;; Το έχεις σωσει καπου το λογισμικο (σε στικακι π.χ) για καθαρο install αν χρειαστεί; Εχεις πάρει back up?



Oχι ακριβως! :rolleyes:

Αυτο που σου προτείναμε ηταν υπόθεση ενος λεπτού! Μετα το διπλο ακουσμα του μπουτ, άφηνες τα πληκτρα, και ξεκινούσες κανονικα τον υπολογιστή σου, και αυτο ήταν! Η δουλεια είχε γίνει.

Οπως και να εχει τωρα, δεν πειραζει. Συνέχισε το verify permissions, και πες μας τι σου βγάζει σαν μήνυμα στο τέλος. (αν μπορεις ανεβασε και ενα σκρινσοτ απο την διαδικασία για να δω που ακριβως βρισκεσαι)!

μου το εκανε εγραψε και complete

Αυτο πιστευω και εγω (..αλωστε δεν εχει χίλιες επιλογες), αλλα για την μια στις χιλιες ελεγα να το τσεκαρω, για να είμαι σιγουρος μεσα απο το σκρινσοτ.

Ευχομαι μονο να ειναι software (οποτε παμε για clean install), και οχι κάποιο hardware! Αν και για να σου πω την αλήθεια ειμαι σχεδόν πεπεισμένος οτι πρόκειται για software.


Ξεχασα να ρωτησω το σημαντικότερο!! Ποσο ελεύθερο χωρο εχεις στον σκληρο σου;;


edit: Ριξε μια ματια εδώ (ας ειναι 10.6.4, η λογικη είναι η ιδια) και εδω. Ισως βρεις καποια λυση στο προβλημα σου!

350 g ελευθερο εχω και δεν εχω κανει κανενα backup απλα ειμαι πολυ noobie στα μακ

Συνημμένα αρχεία



#19   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/08/2012 - 12:39

Η οθόνη που έχεις μπροστά σου σου δείχνει όλες τις πληροφορίες των δίσκων που έχεις στον mac σου με την λογική tree. Δλδ., εσύ έχεις κάνει highlight το partition του δίσκου που χρησημοποιείς, για να μπορέσεις να δείς πληροφορίες για όλο τον δίσκο σου πρέπει να κάνεις highlight την ακριβώς από πάνω καταχώρηση που είναι ο δίσκος σου ας πούμε σαν hardware. Αν διαλέξεις τον δίσκο θα δείς πως έχεις περισσότερα options όπως να δημιουργήσεις νέο partition, αλλά απίσεις θα έχεις και κάποιες πληροφορίες όπως το SMART status που έλεγα παραπάνω και μπορείς να κάνεις και verify disk. Αν το SMART status στο αναφέρει σαν verified είσαι OK βγές από το disk utility κάνε ένα απλό restart και δες πως ανταποκρίνεται ο mac σου από εκεί και πέρα.

#20   mplecafe

mplecafe

    iPH Member

  • 232 μηνύματα
  • Twitter:@akismplecafe
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:mplecafe

Δημοσίευση 28/08/2012 - 00:42

to pc to εκανα restart ο[ωσ ειπατε αφου ανοιξε με τα απο κανενα τεταρτο για να φορτοση παλι σερνεται οπωσ πριν !!!

#21   samsavas

samsavas

    iPH Contributor

  • 1.262 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen
  • GameCenter:nooberpr

Δημοσίευση 28/08/2012 - 01:18

Πήγαινε από εκεί που τον πήρες και πες Να σ κάνουν έλεγχο ..
Στο κάτω κάτω απο την στιγμή που δεν του έκανες εσύ κάτι το καλύπτει λογικά η εγγύηση !

#22   vidalis

vidalis

    iPH Member

  • 314 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:vidalis

Δημοσίευση 28/08/2012 - 02:04

κανε φορματ , δυχτυχως τοσα χρονια ειναι xp και φορματ δεν εκανα ποτε , με τον imac εχω κανει 2 φορες και τον εχω ενα χρονο, πικρα.....

#23   mplecafe

mplecafe

    iPH Member

  • 232 μηνύματα
  • Twitter:@akismplecafe
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:mplecafe

Δημοσίευση 28/08/2012 - 14:05

οκ παιδεσ θα κατεβω αυτη τη βδομαδα σαλονικα και θα το παω!! thanks all

#24   Georgios1987

Georgios1987

    iPH Enthousiast

  • 562 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/08/2012 - 14:10

κανε φορματ , δυχτυχως τοσα χρονια ειναι xp και φορματ δεν εκανα ποτε , με τον imac εχω κανει 2 φορες και τον εχω ενα χρονο, πικρα.....

εχω Mac από Snow Leopard 10.6 και έχω φτάσει 10.8 και δεν καταλαβαίνει τίποτα. Σφαίρα όλα. Απλά πρέπει να δουλέψετε το Mac σαν Mac και όχι σαν XP :)

#25   vidalis

vidalis

    iPH Member

  • 314 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:vidalis

Δημοσίευση 31/08/2012 - 17:27

εχω Mac από Snow Leopard 10.6 και έχω φτάσει 10.8 και δεν καταλαβαίνει τίποτα. Σφαίρα όλα. Απλά πρέπει να δουλέψετε το Mac σαν Mac και όχι σαν XP :)


μα πως δουλευει σαν xp ?

#26   mplecafe

mplecafe

    iPH Member

  • 232 μηνύματα
  • Twitter:@akismplecafe
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:mplecafe

Δημοσίευση 13/09/2012 - 13:43

για να κλεισει το θεμα τελικα το πηγα στο μαγαζι πηραμε με χιλια ζορια οχι μπαλαπ αλλα αντιγραφει καποια αρχεια τελικα ειχε προβλημα ο σκληροσ που το επιανε η εγγυηση και το στειλαν αθηνα με ειπα να μην πολυ λογο 150 ευρο για μεταφορικα με ειπε αθηνα και ξανα στησιμο software kai αντιγραφη αυτα που ειχαμε σωσει !!!!

#27   tempo

tempo

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 14/09/2012 - 20:04

ήσουν μέσα στην εγγύηση και πλήρωσες τα μεταφορικά για Αθήνα;

#28   mplecafe

mplecafe

    iPH Member

  • 232 μηνύματα
  • Twitter:@akismplecafe
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:mplecafe

Δημοσίευση 14/09/2012 - 20:30

150 πλήρωσα μου είπε για μεταφορικά Αθήνα για να μου αλλάξουν το σκληρό και συν με λίγα λόγια εγκαταστάσεις απο την αρχη σαν να τα αγορά τώρα !




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες