Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αποδείξεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
84 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:00

Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς με ποιο τρόπο μπορεί να γίνει καταγγελία στο ΣΔΟΕ για μη έκδοση απόδειξης? Υπάρχει κάποια σελίδα οπου υποβάλεις ηλεκτρονικά το συμβάν η κάποιο τηλέφωνο?

Τελευταία επεξεργασία από: petros29, 03/09/2012 - 15:00


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:03

Πρέπει να πας σε εφορία απ όσο ξέρω ή σε ΚΕΠ...

Αναρτημένη εικόνα


#3   fANis

fANis

    iPH Addict

  • 723 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:04

Μιλάς για μεγάλο ποσό?

#4   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:07

όχι δεν είναι μεγάλο αλλα είναι το γαμώτο...

#5   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:07

Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς με ποιο τρόπο μπορεί να γίνει καταγγελία στο ΣΔΟΕ για μη έκδοση απόδειξης? Υπάρχει κάποια σελίδα οπου υποβάλεις ηλεκτρονικά το συμβάν η κάποιο τηλέφωνο?


Έχω κάνει αρκετές καταγγελίες τέτοιες .. σαν αποτέλεσμα κι όλας ένα μαγαζί να κλείσει (προφανώς βρήκαν κι άλλες παραβάσεις)

Οι τρόποι είναι οι εξής..
Να πας στην εφορίς πριν τις 12 που βγαίνουν για έλεγχο και να κάνεις καταγγελία.
Κα στείλεις φαξ στην ΔΟΥ που ανήκει κάνοντας καταγγελία με κοινοποίηση σε αυτόν που δεν κόβει αποδειξη
Να πάρεις τηλέφωνο στηΔΟΥ και να σε καθοδηγήσουν αυτοί
Να στείλεις mail στο kataggelies@sdoe.gr


Μπράβο που υπάρχουν κι άλλοι που δεν το αφήνουν να περνάει έτσι αυτό και να κλέβουν το κράτος.. Γιατί όταν δεν εισπράττει λεφτά το κράτος ξέρετε ποια είναι τα εύκολα θύματα για να μαζέψουν λεφτά..

Τελευταία επεξεργασία από: Alex0077, 03/09/2012 - 15:08


#6   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:11

Θα τον κάνω δε τη γλιτώνει γιατί μου την έδωσε, αλλα πρέπει να βρώ πως λέγεται, γιατί έχει επωνυμία . Ζήτησα φορτιστή για μήλο, μου έβγαλε απο μια σακούλα που είχε, και μου λεέι 10 ευρώ, και αμα έχει πρόβλημα μου το φέρνεις λέει και στο αλλάζω. Ωραία του λέω απόδειξη, ααα μου λέει με απόδειξη κάνει 12 ευρώ !!!

#7   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:15

Θα τον κάνω δε τη γλιτώνει γιατί μου την έδωσε, αλλα πρέπει να βρώ πως λέγεται, γιατί έχει επωνυμία . Ζήτησα φορτιστή για μήλο, μου έβγαλε απο μια σακούλα που είχε, και μου λεέι 10 ευρώ, και αμα έχει πρόβλημα μου το φέρνεις λέει και στο αλλάζω. Ωραία του λέω απόδειξη, ααα μου λέει με απόδειξη κάνει 12 ευρώ !!!


Ωραία , οπότε πήγαινε να κάνεις την καταγγελία.. Αν βρεις τη διεύθυνσή σου και τη γράψεις στο google θα βρεις την επωνυμία.. και να βρεις επίσης και την ΔΟΥ που ανήκει ώστε να ξέρεις πού να απευθυνθείς.

Προσέξτε γιατί κάνουν πολλές κομπίνες πέρα από τη μη έκδοση απόδειξης.. Προχθές πήρα ένα παγωμένο τσάι από ένα περίπτερο μαζί με άλλα πράγματα.. Το τσάι το χτήπησε σαν "ελληνικός τύπος" που έχει 0% ΦΠΑ για να γλυτώσει το ΦΠΑ. Δυστυχώς άλλο ένα σημείο στην Ελλάδα που κανείς δεν κάνει τίποτα (απο μας τους πολιτες). Εδώ ζητάς απόδειξη και επιμένεις να σου φέρει σε μια καφετέρια και οι φίλοι σου σε βρίζουν γιατί δεν ξέρουν..

#8   fANis

fANis

    iPH Addict

  • 723 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:16

Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς με ποιο τρόπο μπορεί να γίνει καταγγελία στο ΣΔΟΕ για μη έκδοση απόδειξης? Υπάρχει κάποια σελίδα οπου υποβάλεις ηλεκτρονικά το συμβάν η κάποιο τηλέφωνο?

Έχω κάνει αρκετές καταγγελίες τέτοιες .. σαν αποτέλεσμα κι όλας ένα μαγαζί να κλείσει (προφανώς βρήκαν κι άλλες παραβάσεις)

Οι τρόποι είναι οι εξής..
Να πας στην εφορίς πριν τις 12 που βγαίνουν για έλεγχο και να κάνεις καταγγελία.
Κα στείλεις φαξ στην ΔΟΥ που ανήκει κάνοντας καταγγελία με κοινοποίηση σε αυτόν που δεν κόβει αποδειξη
Να πάρεις τηλέφωνο στηΔΟΥ και να σε καθοδηγήσουν αυτοί
Να στείλεις mail στο kataggelies@sdoe.gr


Μπράβο που υπάρχουν κι άλλοι που δεν το αφήνουν να περνάει έτσι αυτό και να κλέβουν το κράτος.. Γιατί όταν δεν εισπράττει λεφτά το κράτος ξέρετε ποια είναι τα εύκολα θύματα για να μαζέψουν λεφτά..


Έχει κανένας από τους 2 σας κατάστημα?

#9   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:17

Όχι, παίζει ρόλο ?

#10   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:19

Έχει κανένας από τους 2 σας κατάστημα?


Οχι αλλα επειδη εχουμε λογιστικο γραφειο, γονιο που δουλευει σε εφορια και σπουδαζω οικονομικα δεν ειμαι ασχετος. Τι θελεις να πεις;

#11   fANis

fANis

    iPH Addict

  • 723 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:20

Όχι, παίζει ρόλο ?


Πιστεύω ότι αν είχατε θα κοιτούσατε κι εσείς να χτυπάτε όσο το δυνατόν λιγότερες αποδείξεις. Όσο για τον φορτιστή, πιστεύω ότι αν από την αρχή σου έλεγε 12€ με απόδειξη αλλά αν θέλεις στον δίνω 10€ χωρίς θα τον έπαιρνες με τα 10€!

#12   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1.287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:22

Έχω κάνει αρκετές καταγγελίες τέτοιες .. σαν αποτέλεσμα κι όλας ένα μαγαζί να κλείσει (προφανώς βρήκαν κι άλλες παραβάσεις)

Οι τρόποι είναι οι εξής..
Να πας στην εφορίς πριν τις 12 που βγαίνουν για έλεγχο και να κάνεις καταγγελία.
Κα στείλεις φαξ στην ΔΟΥ που ανήκει κάνοντας καταγγελία με κοινοποίηση σε αυτόν που δεν κόβει αποδειξη
Να πάρεις τηλέφωνο στηΔΟΥ και να σε καθοδηγήσουν αυτοί
Να στείλεις mail στο kataggelies@sdoe.gr


Μπράβο που υπάρχουν κι άλλοι που δεν το αφήνουν να περνάει έτσι αυτό και να κλέβουν το κράτος.. Γιατί όταν δεν εισπράττει λεφτά το κράτος ξέρετε ποια είναι τα εύκολα θύματα για να μαζέψουν λεφτά..


Θα πάω να κάνω και εγώ 5-6 καταγγελίες με email γιατί πολύ αέρα έχουνε πάρει!

#13   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:22

Πιστεύω ότι αν είχατε θα κοιτούσατε κι εσείς να χτυπάτε όσο το δυνατόν λιγότερες αποδείξεις. Όσο για τον φορτιστή, πιστεύω ότι αν από την αρχή σου έλεγε 12€ με απόδειξη αλλά αν θέλεις στον δίνω 10€ χωρίς θα τον έπαιρνες με τα 10€!

Φίλε με αυτή τη νοοτροπία μπήκαμε στο μνημόνιο και τραβάμε ότι τραβάμε, χαράς το κουράγιο σου που ομολογείς οτι είσαι λαμόγιο, συγχαρητήρια.

Τελευταία επεξεργασία από: petros29, 03/09/2012 - 15:23


#14   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:23

Πιστεύω ότι αν είχατε θα κοιτούσατε κι εσείς να χτυπάτε όσο το δυνατόν λιγότερες αποδείξεις. Όσο για τον φορτιστή, πιστεύω ότι αν από την αρχή σου έλεγε 12€ με απόδειξη αλλά αν θέλεις στον δίνω 10€ χωρίς θα τον έπαιρνες με τα 10€!


Κάνεις λάθος.. Εγώ όσες φορές μου έχουν πει χωρίς απόδειξη πιο φθηνά δεν το αγοράζω χωρίς απόδειξη και αν το κάνει πολλές φορές του κάνω καταγγελία... ο ΦΠΑ είναι για να εισπραχθεί στο ελληνικό δημόσιο. Δεν είναι του καταστηματάρχη ούτε κανενός... Το 23% πρέπει να δοθεί στο δημόσιο. Τι μου λες;;; Αν δεν εισπράξει το κράτος τα λεφτά που του ανήκουν βλέπεις τι γίνεται.. Επειδή δεν μπορούν να ελεγχθουν κανονικά τα μαγαζιά.. κόβει από τα εύκολα θύματα μισθωτούς και συνταξιούχους

#15   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:27

Κάνεις λάθος.. Εγώ όσες φορές μου έχουν πει χωρίς απόδειξη πιο φθηνά δεν το αγοράζω χωρίς απόδειξη και αν το κάνει πολλές φορές του κάνω καταγγελία... ο ΦΠΑ είναι για να εισπραχθεί στο ελληνικό δημόσιο. Δεν είναι του καταστηματάρχη ούτε κανενός... Το 23% πρέπει να δοθεί στο δημόσιο. Τι μου λες;;; Αν δεν εισπράξει το κράτος τα λεφτά που του ανήκουν βλέπεις τι γίνεται.. Επειδή δεν μπορούν να ελεγχθουν κανονικά τα μαγαζιά.. κόβει από τα εύκολα θύματα μισθωτούς και συνταξιούχους


alex +1000

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες