Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * - - - 1 ψήφοι

Έχουν λογική 128gb σε iPhone & ποια είναι αυτη;;;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
101 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1.287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/09/2012 - 02:48

Μην το λες αυτό...

Ο άλλος για να πάρει μεταχειρισμένο, σημαίνει δεν έχει λεφτά. Άρα μην νομίζεις εσύ ότι αν το βάλεις το 64gb 650€ θα σου δώσει ο άλλος τόσα λεφτά....δεν θα έχει! Αν είχε θα έπαιρνε καινούργιο! Πάνω από 500€ δεν δίνει κανένας για μεταχειρισμένο....

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 08/09/2012 - 02:59

Μην το λες αυτό...

Ο άλλος για να πάρει μεταχειρισμένο, σημαίνει δεν έχει λεφτά. Άρα μην νομίζεις εσύ ότι αν το βάλεις το 64gb 650€ θα σου δώσει ο άλλος τόσα λεφτά....δεν θα έχει! Αν είχε θα έπαιρνε καινούργιο! Πάνω από 500€ δεν δίνει κανένας για μεταχειρισμένο....


Πάντως όταν επέλεξα το 4 σε 32άρι αντί για 16άρι, όταν έφτασε η στιγμή να το πουλήσω δικαιώθηκα.

Το πούλησα πολύ πάνω από την τιμή που θα πουλούσα ένα 16άρι, και μάλιστα αρκετούς μήνες μετά την κυκλοφορία του 4S...

#78   KonstantinosFotos

KonstantinosFotos

    iPH Enthousiast

  • 399 μηνύματα
  • Twitter:@kostas_fotos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 08/09/2012 - 03:03

Για τους λατρεις της μουσικης... με τα ατελειωτα τραγουδια στο iPhone υπαρχει και η επιλογη της μετατροπης σε AAC απο το iTunes που μπορεις να εξικονομησεις πολυτιμο χωρο και στην ποιοτητα που θελεις...!

#79   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 08/09/2012 - 03:05

Και στην τελική, εγώ προσωπικά που έχω το 64GB, το χρησιμοποιώ και σαν ένα φορητό αποθηκευτικό χώρο.

Σε συνδυασμό με ένα πρόγραμμα τύπου iFiles, πετάω μέσα τα πάντα και τα έχω παντού μαζί μου αντί να κουβαλάω στικάκια, δίσκους κλπ...

#80   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 08/09/2012 - 03:19

Να πω και κάτι που δεν είπε κανείς?

Η αξία μεταπώλησης.

Καλώς ή κακώς τα iPhone είναι ίσως τα μοναδικά κινητά στην αγορά με τόσο υψηλή αξία μεταπώλησης.

Οπότε αγοράζοντας ένα μοντέλο με 128GB, το οποίο θα έχει υψηλή αγοραστική τιμή, θα μπορέσεις αργότερα να το πουλήσεις σε πολύ καλύτερη τιμή από ένα μοντέλο των 16GB...

Εγώ για παράδειγμα όταν πούλησα το 4 μου, είχα την επιλογή σε συνδυασμό με την επιδότησή μου να πάρω είτε το 4S 64GB, είτε να πάρω το 32GB και να εξοικονομούσα 80 ευρώ.

Προτίμησα το πρώτο σκεπτόμενος και την αξία μεταπώλησης.

Από αυτήν την άποψη λοιπόν, ίσως η μεγαλύτερη χωρητικότητα είναι και λίγο επένδυση....


Ναι αλλά χάνεις περισσότερα στα μοντέλα με τα μεγαλύτερα GB. Όπως ξέρουμε η διαφορά τιμής ανάμεσα στα 16-32-64 gb είναι 100-120 ευρώ . όταν όμως το πουλήσεις σαν μεταχειρισμένο η διαφορά αυτή των 100-120 ευρώ δεν διατηρείται. Αν πχ το 4s 16gb μεταχειρισμένο η μέση τιμή του είναι 350 ευρώ.. το 32άρι θα έπρεπε να είναι στα 450.. αλλά κι όμως η διαφορά 16άρι με 32άρι είναι σχετικά μικρή ίσως και 50 ευρώ.

Δεν θα έπρεπε δηλαδή να αποσβένεται αν μπορούμε να πούμε με τον ίδιο ρυθμό;

Τελευταία επεξεργασία από: Alex0077, 08/09/2012 - 03:20


#81   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/09/2012 - 03:51

Απ'τη στιγμή που υπάρχουν games με 1GB+ τα 128GB δεν είναι πολλά. Εγώ έχω 64GB και βλέπω ότι μετά το restore έχει ήδη φαγωθεί 1.5GB χωρίς να βάλεις τίποτα στο τηλέφωνο. Για μένα 32GB είναι το ελάχιστο που πρέπει να πάρει κανείς για να μη μπαίνει στη διαδικασία γράψε - σβήσε. Τα 128GB (αν υπάρξουν) δεν θα απευθύνονται σε όλους αλλά θα βρούν κοινό. Πάντως το 64GB εμένα μου ήρθε κουτί ενώ με το παλιό το 16αρι το 3GS μόνιμο πρόβλημα κόψε αυτό σβήσε εκείνο όχι μην τραβάς βίντεο δεν έχει μνήμη όχι σβήσε φώτος για να περάσεις εφαρμογή κτλ.

Να υπολογίσουμε επίσης πως με τους ρυθμούς ανανέωσης, οι εταιρίες δε δίνουν πια σημασία σε λίγο θα βγάζουν εφαρμογές games 2-3GB με unreal engine κτλ. Ε με συγχωρείτε δεν πήρα A5 επεξεργαστή για να ανοίγει το τηλέφωνο μου πιο γρήγορα από το samsung του διπλανού στην καφετέρια :) Οπότε είμαι στη λογική "καλύτερα να έχουμε χώρο". Προσωπική προτίμηση είναι πάντως και αντοχή τσέπης. Αλλά πιστέψτε με τα 32GB θα γίνουν entry level σύντομα και σε 1-2 χρόνια τα 128GB θα φαίνονται σε όλους νορμάλ.

#82   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 08/09/2012 - 18:57

Απ'τη στιγμή που υπάρχουν games με 1GB+ τα 128GB δεν είναι πολλά. Εγώ έχω 64GB και βλέπω ότι μετά το restore έχει ήδη φαγωθεί 1.5GB χωρίς να βάλεις τίποτα στο τηλέφωνο. Για μένα 32GB είναι το ελάχιστο που πρέπει να πάρει κανείς για να μη μπαίνει στη διαδικασία γράψε - σβήσε. Τα 128GB (αν υπάρξουν) δεν θα απευθύνονται σε όλους αλλά θα βρούν κοινό. Πάντως το 64GB εμένα μου ήρθε κουτί ενώ με το παλιό το 16αρι το 3GS μόνιμο πρόβλημα κόψε αυτό σβήσε εκείνο όχι μην τραβάς βίντεο δεν έχει μνήμη όχι σβήσε φώτος για να περάσεις εφαρμογή κτλ.

Να υπολογίσουμε επίσης πως με τους ρυθμούς ανανέωσης, οι εταιρίες δε δίνουν πια σημασία σε λίγο θα βγάζουν εφαρμογές games 2-3GB με unreal engine κτλ. Ε με συγχωρείτε δεν πήρα A5 επεξεργαστή για να ανοίγει το τηλέφωνο μου πιο γρήγορα από το samsung του διπλανού στην καφετέρια :) Οπότε είμαι στη λογική "καλύτερα να έχουμε χώρο". Προσωπική προτίμηση είναι πάντως και αντοχή τσέπης. Αλλά πιστέψτε με τα 32GB θα γίνουν entry level σύντομα και σε 1-2 χρόνια τα 128GB θα φαίνονται σε όλους νορμάλ.

Σιγουρα ετσι ειναι.. Τα 16GB ειναι της πλακας, δυστυχως. Τουλαχιστον 32 γιγα, αλλα 128 με τιποτα, ειναι παρα πολλα για κινητο...
Υπαρχουν αρκετα παιχνιδια οντως που ειναι >1GB αλλα ποσα πια θα εχεις μεσα στη συσκευη η κ γενικοτερα; 30; 40; 50 τετοια παιχνιδια;; Ακομα και με 50 τετοιας χωρητικοτητας παιχνιδια την μιση χωρητικοτητα εχεις πιασει..
Σε 2-3-4 χρονια σιγουρα μπορει να μας φαινονται και λιγα, αλλα για τωρα νομιζω τα 64GB ειναι κατι παραπανω απο καλα :)

#83   gpap3301

gpap3301

    iPH User

  • 179 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/09/2012 - 19:09

κοιτα, με δεδομενο οτι τα βιντεο ειναι 5mb/min or 1gb 20min δεν θελει κ πολυ αν εισαι του βιντεο...

#84   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 08/09/2012 - 20:45

Αν και δεν θα έχει ιδιαίτερη διαφορά, η μεγαλύτερη οθόνη, ακόμα και στα ίδια ppi θα έχει έναν έστω μικρό αντίκτυπο στο μέγεθος των εφαρμογών...

#85   mike1919

mike1919

    iPH Member

  • 253 μηνύματα
  • Twitter:@mikemarinos98
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:mike1919osfp

Δημοσίευση 08/09/2012 - 21:16

Απ'τη στιγμή που υπάρχουν games με 1GB+ τα 128GB δεν είναι πολλά. Εγώ έχω 64GB και βλέπω ότι μετά το restore έχει ήδη φαγωθεί 1.5GB χωρίς να βάλεις τίποτα στο τηλέφωνο. Για μένα 32GB είναι το ελάχιστο που πρέπει να πάρει κανείς για να μη μπαίνει στη διαδικασία γράψε - σβήσε. Τα 128GB (αν υπάρξουν) δεν θα απευθύνονται σε όλους αλλά θα βρούν κοινό. Πάντως το 64GB εμένα μου ήρθε κουτί ενώ με το παλιό το 16αρι το 3GS μόνιμο πρόβλημα κόψε αυτό σβήσε εκείνο όχι μην τραβάς βίντεο δεν έχει μνήμη όχι σβήσε φώτος για να περάσεις εφαρμογή κτλ.

Να υπολογίσουμε επίσης πως με τους ρυθμούς ανανέωσης, οι εταιρίες δε δίνουν πια σημασία σε λίγο θα βγάζουν εφαρμογές games 2-3GB με unreal engine κτλ. Ε με συγχωρείτε δεν πήρα A5 επεξεργαστή για να ανοίγει το τηλέφωνο μου πιο γρήγορα από το samsung του διπλανού στην καφετέρια :) Οπότε είμαι στη λογική "καλύτερα να έχουμε χώρο". Προσωπική προτίμηση είναι πάντως και αντοχή τσέπης. Αλλά πιστέψτε με τα 32GB θα γίνουν entry level σύντομα και σε 1-2 χρόνια τα 128GB θα φαίνονται σε όλους νορμάλ.

αυτο ακριβως λεω και εγω :)

#86   mpatakis

mpatakis

    iPH Elite Poster

  • 2.386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/09/2012 - 21:55

Πρέπει να κοιτάμε όσο μπορούμε πιο μπροστά 😉

#87   MixalhsHe

MixalhsHe

    iPH User

  • 199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:Playstation 4

Δημοσίευση 08/09/2012 - 22:09

Τα 128GB ειναι μια χαρα και ισως και λιγα.
Το θεμα ειναι η τιμη !!

#88   mpatakis

mpatakis

    iPH Elite Poster

  • 2.386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/09/2012 - 22:13

Τα 128GB ειναι μια χαρα και ισως και λιγα.
Το θεμα ειναι η τιμη !!


Αυτο είναι άλλο καπέλο .... Αλλα ότι είναι υπερβολή να έχεις κινητο με 128gb είναι τραβηγμένο!

#89   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1.287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/09/2012 - 22:13

Άμα βγουν 128gb 1100-1200€ θα κάνει το iphone-ipad.

#90   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 08/09/2012 - 22:14

Υπάρχει κι άλλη προοπτική. Να βγάλει iphone hard disk 1TB και να βάζετε ότι θέλετε μέσα.
Παιδιά κινητό είναι δεν είναι παιχνιδομηχανή.128GB έχουν laptop και pc,θα τα βάλουμε σε κινητό; Ψιλοάτοπο είναι και δεν θα το κάνει η Apple γιατί δεν θα έχει επαρκές αγοραστικό κοινό για τέτοια αλλαγή.

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες