Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 45 ψήφοι

iPhone 5


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2772 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1696   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 25/09/2012 - 17:25

Γκομενοπαγιδα το iphone??δεν θα το ελεγα.απλα ειναι μοδα.γκλαμουρ...το μηλο ειναι που κανει την διαφορα....
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1697   evpa282

evpa282

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/09/2012 - 17:29

ερωτηση (ισως χαζη) για επιφυλαξη: αν παρω iphone5 unlocked απο αμερική θα λειτουργεί μια χαρα ελλαδα η θα έχω θεματα?

#1698   tgiannak

tgiannak

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:tgiannak

Δημοσίευση 25/09/2012 - 17:31

ερωτηση (ισως χαζη) για επιφυλαξη: αν παρω iphone5 unlocked απο αμερική θα λειτουργεί μια χαρα ελλαδα η θα έχω θεματα?


εαν αγορασεις unlocked ναι...αλλα υπαρχουν 2 μοντελα : Α1428 το οποιο θα παιζει κανονικα ελλαδα με εξαιρεση το 4G αν ποτε ερθει τετοια τεχνολογια εδω...και το Α1429 που θα παιζει και το 4G ελλαδα...

#1699   GodfatherGR

GodfatherGR

    iPH Addict

  • 844 μηνύματα
  • Twitter:@Godfather_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:gcop33

Δημοσίευση 25/09/2012 - 17:46

Θα ηθελα πολυ παντως να σε εβλεπα στο αεροπλανο να ρωτουσες εναν εναν τους 150 επιβατες τι κινητο εχουν, για στατιστικους λογους...
Στα υπολοιπα δεν απαντω, ολοι μας αντιμετωπιζουμε καθημερινα αρκετα προβλημα και κατανοω την συμπεριφορα σου.

ένας άνθρωπος μονόχνοτος που ενημερώνετε από τον "Μπάμπη τον Σουγιά" και τους φίλους του, είναι λογικό να υποθέτει ότι έτσι έγινε... υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι σαν και μένα που είναι κοινωνικοί και πιάνουν κουβέντα... ειδικά όταν στην παρέα έχουμε και έναν ηλικιωμένο κύριο που του έκανε εντύπωση που μια κοπέλα κωφάλαλη μίλαγε με τον φίλο της με νοήματα με facetime και αναρωτιόταν πως έχει προοδέψει η τεχνολογία... και όλοι οι iphonades μπήκαν στην κουβέντα... ξέρεις πάντα τα πράγματα είναι απλούστερα ... αλλα τι σου λέω και εσένα και του Mark δεν έχετε ιδέα... άλλωστε όλοι σας έχετε δικαίωμα στην προσωπική αυταπάτη!

#1700   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.009 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2012 - 17:50

@pontiaras
Βασιλη μολις εφτασαν στο σπιτι, Λονδινο, οποτε ειναι οπως τα λεγαμε, πιο γρηγορα απο οτι λενε.
Σε λιγο UPS Express saver και Πεμπτη Αθηνα!

ps
αυριο εχουν απεργια οι τελωνιακοι

Τελευταία επεξεργασία από: jig, 25/09/2012 - 17:51

ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#1701   gesvts

gesvts

    iPH Contributor

  • 1.046 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 25/09/2012 - 17:52

ένας άνθρωπος μονόχνοτος που ενημερώνετε από τον "Μπάμπη τον Σουγιά" και τους φίλους του, είναι λογικό να υποθέτει ότι έτσι έγινε... υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι σαν και μένα που είναι κοινωνικοί και πιάνουν κουβέντα... ειδικά όταν στην παρέα έχουμε και έναν ηλικιωμένο κύριο που του έκανε εντύπωση που μια κοπέλα κωφάλαλη μίλαγε με τον φίλο της με νοήματα με facetime και αναρωτιόταν πως έχει προοδέψει η τεχνολογία... και όλοι οι iphonades μπήκαν στην κουβέντα... ξέρεις πάντα τα πράγματα είναι απλούστερα ... αλλα τι σου λέω και εσένα και του Mark δεν έχετε ιδέα... άλλωστε όλοι σας έχετε δικαίωμα στην προσωπική αυταπάτη!


Αν του ελεγες του ηλικιωμενου πως ο,τι προσπαθει να κανει το facetime τωρα, το κανει το skype εδω κ κατι χρονια-κ μαλιστα οχι αποκλειστικα για χρηστες iphone- θα παθαινε μεγαλυτερο σοκ.

#1702   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 25/09/2012 - 17:52

Τι λες ρε παιδι μου Δλδ εσύ ήσουν στο αεροπλάνο με την παρέα σου και σας άκουσαν 10 σειρές πίσω και μπήκαν στην κουβέντα για το iPhone. Να σαι καλα,γελασαμε πάλι!!!

Αναρτημένη εικόνα


#1703   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 25/09/2012 - 17:54

Όσον αφορά την οθόνη του iPhone γενικότερα δεν νομίζω ποτέ κανείς να είπε το αντίθετο! Πάντα η ποιότητα του ήταν ανώτερη! B) B)

Σαφέστατα τα συγκριτικά τεστ αποδεικνύουν ποια συσκευή είναι ανώτερη σε κάθε περίπτωση! Και να στο πω και προσωπικά!

Για μένα λοιπόν που έχω συγκρίνει και πιάσει στα χέρια μου και τα 2 τηλέφωνα (iphone - όχι το 5 - και galaxy), ναι κρίνω πως σε κάθε περίπτωση και σε συνδυασμό με το Software και hardware και κάθε άλλο συνδυασμό, το iPhone για μένα ήταν και όπως προκύπτει είναι ανώτερο. Αλλά για μένα! Για τον καθένα όμως η γνώμη μπορεί να διαφέρει!!

Να το πω και πιο απλά! Με βολεύει περισσότερο και γιαυτό το επιλέγω!!
Και το Galaxy όμως αδιαμφισβήτητα είναι αντάξιος ανταγωνιστής του.

(OFF TOPIC)
Γιαυτό μην κάθεστε βρε παιδιά και βρίζεστε συνέχεια και ειρωνεύεστε ο ένας τον άλλον. Συζητείστε ήρεμα μπας και βοηθήσουμε και κάποιον νέο ενδιαφερόμενο μελλοντικό αγοραστή να κρίνει αν τον εξυπηρετεί να αγοράσει το iPhone ή όχι.

Και για τους καβγατζίδες trolls που σας εκνευρίζουν θα πω αυτό που ανέφερε και ο Vasilis.

" Don't feed the trolls "


Η οθόνη του iPhone ήταν πάντα το δυνατό χαρτί, τουλάχιστον όσον αφορά την πιστοτητα χρωμάτων και την φωτεινοτητα της. Ακόμα είναι συγκρινόμενη με αλλα κινητα ανταγωνιστές πχ σ3 και μιλάω για την οθόνη του 4s. Η φωτεινοτητα της είναι τρομερή, ειδικά σε απευθείας ήλιο σε σχέση με του galaxy. Συνεπώς η οθόνη του 5 θα είναι τρομερή πιστεύω, στα πρώτα hands on ήδη αυτό φαίνεται.

Η apple δένει το HW με το SW σε σημείο απίστευτο, που δεν την έχει φτάσει κανένας ακόμη. Γενικά τα galaxy θα ικανοποιήσουν μερικούς, σιγουρα όχι αυτούς τους χρήστες που περίμεναν απόκριση και αναβαθμισεις. Αυτούς που έχουν MacBook/iMac θα τους ξενερωσουν απίστευτα καθώς δεν έχουν καθολου συμβατότητα. Εχουν πολλά προβλήματα και ατέλειες και προσωπικά δε τα θεωρώ άξιους ανταγωνιστές του iPhone, αλλα είναι περί ορέξεως αυτό στο τι ψάχνει ο καθενας.

Καταλαβαίνω το πρόβλημα με τα trolls αλλα μερικοί εδώ μέσα έχουν μαύρα μεσάνυχτα και δίνουν συγκριτικα χωρίς να διαβάζουν κάν τα σχόλια των δημιουργών των benchmarks ή δεν έχουν ασχοληθεί στο ελάχιστο με αντίπαλα λειτουργικά για να καταλάβουν βασικές λειτουργίες. Συνεπως να τραβανε τον καθε πονεμενο που δεν θα παρει αναβαθμιση σε αλλο Os ή που δεν εχει λεφτα να παρει iPhone. Ακόμα και πιο αργό να βγει το iPhone θα είναι πολύ πιο γρήγορο σε αίσθηση, απόκριση, φόρτωμα data, εξαιτίας του iOS. Εδώ τα συγκριτικά δε λένε τίποτα στο android, πόσο μάλλον όταν συγκρίνεις έτσι multiplatform τα πράγματα. Η κατάσταση είναι μια συνεχόμενη διαμάχη του τελικού overall score και τίποτα παραπάνω. Πέρα απο το ότι είναι λάθος, είναι χαζό αφού θα βγει σε λίγους μήνες το htc b (λέμε τώρα τυχαία) ή το σ4 ή το Windowsphone 8.5 που θα το βγαζουν πιο γρηγορο τα scores. Προφανως δεν σημαινει τοτε οτι το 5 θα ειναι αργο, αντιθετως παιζει να ειναι πολύ πιο γρηγορο, σε απόκριση, αλλα άντε να το εξηγήσεις σε μερικούς αυτό. Δεν γίνεται. Πρέπει να τα πιάσεις όλα, να ασχοληθείς μαζί τους για εύλογο χρονικό διάστημα και όχι για 5 λεπτά που το είδες στο μαγαζί ή στο καφέ με φίλο, για να βγάλεις συμπέρασμα. Πάλι καλά που υπάρχει και ο Wozniak και μερικα ατομα εδω μεσα που τα λενε κανονικά δηλαδή.


Ευχαριστώ, δεν έχω κάτι να μάθω απο σένα όμως.
Αν εισαι καλο παιδι και λες την προσευχή της Apple κάθε βράδυ θα σε ανταμείψει ο Cook.

PS. Η στατιστική βγαίνει απο ένα αεροπλάνo.:o


Πάντα αναρωτιομουν τι έκανα λαθος και έδωσα αρκετές φορές στατιστική στο Πολυτεχνείο, ενώ αντικειμενικά ήταν εύκολο μάθημα. Δεν σκεφτόμουν τέτοια σοφά παραδείγματα που ξεχειλίζουν απο γνώση και πείρα όταν ήμουν μικρός.


Το iPhone μπορεί να έγινε μόδα, όπως πλέον έχει γινει και το galaxy, αλλα αυτό δε σημαίνει ότι δε θα υπάρχει μια μερίδα ανθρώπων που θα το χρησιμοποιεί για δουλειά και για να βελτιώσει την αποδοτικότητα τους. Τουλάχιστον για αυτό το λόγο το είχα αγοράσει στην αρχή και δε το μετάνιωσα καθόλου, όταν οι άλλοι προσπαθούσαν να συνδεθούν ή να στείλουν μειλ με 15 βήματα στα απαρχαιωμένα νοκια (που είχα και εγώ πριν). Ακόμα το γεγονός ότι μερικοί δε θέλουν να πανε σε τελείως διαφορετικό περιβάλλον και να ψάχνονται (στο πως λειτουργεί, σε νέα apps κλπ), είναι ικανή και αναγκαία συνθήκη να μείνουν στο iPhone.

#1704   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 25/09/2012 - 17:58

Αν του ελεγες του ηλικιωμενου πως ο,τι προσπαθει να κανει το facetime τωρα, το κανει το skype εδω κ κατι χρονια-κ μαλιστα οχι αποκλειστικα για χρηστες iphone- θα παθαινε μεγαλυτερο σοκ.


Στην απλοποιηση και το refinement γνωστων τεχνολογιων εγκειται η "χαρη" της Apple ομως...
Touch screen ειχαμε και πριν το iPhone...οχι τετοιο ομως.
Video-κληση ειχαμε και πριν το Facetime...οχι τετοια ομως.
Backup ειχαμε και πριν το TimeMachine...οχι τετοιο ομως.
:)

#1705   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 25/09/2012 - 18:02

ένας άνθρωπος μονόχνοτος που ενημερώνετε από τον "Μπάμπη τον Σουγιά" και τους φίλους του, είναι λογικό να υποθέτει ότι έτσι έγινε... υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι σαν και μένα που είναι κοινωνικοί και πιάνουν κουβέντα... ειδικά όταν στην παρέα έχουμε και έναν ηλικιωμένο κύριο που του έκανε εντύπωση που μια κοπέλα κωφάλαλη μίλαγε με τον φίλο της με νοήματα με facetime και αναρωτιόταν πως έχει προοδέψει η τεχνολογία... και όλοι οι iphonades μπήκαν στην κουβέντα... ξέρεις πάντα τα πράγματα είναι απλούστερα ... αλλα τι σου λέω και εσένα και του Mark δεν έχετε ιδέα... άλλωστε όλοι σας έχετε δικαίωμα στην προσωπική αυταπάτη!

Ακου φιλαρακο μου, για να ξεμπλεκω με σενα που εμπλεξα σημερα..
Εγω απλα σχολιασα το υφακι σου στο πρωτο μηνυμα που εγραψες σημερα (και με δεδομενη την απαντηση σου σε καποιο αλλο μηνυμα πριν λιγες μερες σε αναλογο υφος..), τωρα αν εσυ θες χωρις να σε γνωριζω, χωρις να εχουμε μιλησει ποτε μαζι, να συνεχισουμε τους χαρακτηρισμους και τα σχολια ο ενας για τον αλλον που εσυ εχεις αρχισει, το παιχνιδακι σου δεν το παιζω, λυπαμαι.

Υ.Γ. Ειναι και το τελευταιο μηνυμα-απαντηση που γραφω, κριμα ειναι για το φορουμ..

#1706   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 25/09/2012 - 18:03

Στην απλοποιηση και το refinement γνωστων τεχνολογιων εγκειται η "χαρη" της Apple ομως...
Touch screen ειχαμε και πριν το iPhone...οχι τετοιο ομως.
Video-κληση ειχαμε και πριν το Facetime...οχι τετοια ομως.
Backup ειχαμε και πριν το TimeMachine...οχι τετοιο ομως.
:)


Ισχύει αλλα μερικοί δε το κάνουν καλά ή δεν αντεγραψαν καλά. Παλιότερα σε galaxy δε κατάφερα ποτέ να κάνω βίντεοκλήση. Τόσο τραγικά εκεί.

#1707   kp86

kp86

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 25/09/2012 - 18:10

http://www.apple.com/gr/iphone/

Αργά αλλα σταθερά. Το banner Coming soon μπήκε διπλα απο το 4s :)

#1708   gesvts

gesvts

    iPH Contributor

  • 1.046 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 25/09/2012 - 18:11

θα πω κ εγω πως τα βλεπω σαν απλος χρηστης.
γιατι να παρω iphone:
-εχω αγορασει πολλες εφαρμογες, που σημαινει πως με ακολουθουν πλεον σε καθε iphone
-ειναι smooth κ δεν κολλαει με τιποτα
-στον ηλιο βλεπω την οθονη κανονικα κ δεν ψαχνω σκια να κρυφτω για να την δω
-κατασκευαστικα ειναι τελειο
-ειναι apple,που σημαινει θα παιρνει αναβαθμισεις λογισμικου για ακομα 4-5 χρονια,κ θα κρατησει αξια μεταπωλησης

δεν θα παρω iphone γιατι:
-σε οποιοδηποτε android μπορω να εχω widgets κ να βλεπω τις πληροφοριες που θελω μπροστα μου οταν το ξεκλειδωνω, που σημαινει εξοικονομηση χρονου ( ο χρονος ειναι χρημα)
-τις πληροφοριες αυτες μπορω να τις βλεπω κ στην lockscreen με το καταλληλο app
-δεν μπορω να βαλω τιποτα για να ανοιγοκλεινω γρηγορα σημαντικα toggles ( tweak τυπου sbsettings)
-δεν μπορω να στειλω με bluetooth (δυστηχως πολλοι φιλοι μου εχουν μεινει τεχνολογικα πισω,κ ουτε ολοι εχουν ιντερνετ στο κινητο τους)
-ολα τα παραπανω μπορω να τα κανω με jailbreak-αν ειμαι λιγο ψαγμενος- αλλα μετα ισως σερνεται σιγα σιγα το κινητο
-υπαρχουν κινητα που κραταει πολυ περισσοτερο η μπαταρια σε σχεση με αυτη του iphone, μεχρι κ τον διπλασιο χρονο
-τα χρωματα των s amoled ειναι καλυτερα (πιο κορεσμενα) απο αυτα του iphone,εστω κ αν δεν βλεπεις τιποτα στον ηλιο. Δεν τα συγκρινω με μεγεθυντικο φακο,τα συγκρινω με το ματι
-βαρεθηκα να μην μπορω να βαλω sdcard, κ να αναγκαζομαι ειτε να παρω 32αρι iphone με 800 ευρω, ειτε να περιοριστω στα apps που θα βαλω στο κινητο
-αν μου χαλασει το κινητο,θα μεινω με την nano sim στα χερια κ δεν θα κανει σε κανενα αλλο κινητο
-ο φορτιστης δεν παει με τα παγκοσμια προτυπα (κανει ο,τι της καπνισει η apple),οποτε αν μεινεις απο μπαταρια πρεπει να βρεις συγκεκριμενα φορτιστη απο iphone 5!
-οποιο αλλο κινητο κ να παρω,θα μπορω να το εχω χωρις θηκη

YΓ δεν αναφερομαι σε συγκεκριμενη ανταγωνιστικη συσκευη,απλα αναφερω πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα. Σιγουρα υπαρχουν κ στις 2 κατηγοριες πραγματα που εχω ξεχασει.

Τελευταία επεξεργασία από: gesvts, 25/09/2012 - 18:15


#1709   IJOHN

IJOHN

    iPH User

  • 188 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 25/09/2012 - 18:38

Εχω iPhone 4 να πάρω το 5αρι η iPad?

#1710   kle

kle

    iPH Addict

  • 764 μηνύματα
  • Twitter:@akiskle
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 25/09/2012 - 18:39

Θα έπαιρνα το 5 εγω

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 7 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες