Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 45 ψήφοι

iPhone 5


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2772 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2641   Spiroslp

Spiroslp

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:Spiroslp

Δημοσίευση 30/11/2012 - 16:01

Περίπου 2 μήνες πριν (14 Σεπτ. 2012) σας είχαμε ενημερώσει για τις τιμές πώλησης των ξεκλείδωτων iPhone 5 από την Apple στην Αμερική, παρουσιάζοντας το παρακάτω επίμαχο screenshot από την ιστοσελίδα της εταιρείας:

Αναρτημένη εικόνα


Η Apple ωστόσο απέσυρε άμεσα οπoιαδήποτε αναφορά σε πώληση unlocked iPhone 5 από το site της... μέχρι σήμερα.

Αναρτημένη εικόνα



Οι τιμές των ξεκλείδωτων iPhone 5 στην Αμερική, χωρίς την υποχρέωση δηλαδή προγράμματος συμβολαίου, ανακοινώθηκαν πλέον επίσημα και έχουν ως εξής:
  • iPhone 5 16GB: $649 ~500€
  • iPhone 5 32GB: $749 ~575€
  • iPhone 5 64GB: $849 ~655€
* Οι τιμές είναι χωρίς το sales tax της εκάστοτε πολιτείας, ο οποίος κυμαίνεται από 3% - 11%.
** Τα ξεκλείδωτα iPhone 5 δεν είναι συμβατά με δίκτυα CDMA όπως η Verizon Wireless και η Sprint.


Μάλιστα. Το 64GB έχει 100 ευρώ λιγότερο από το 16GB εδώ.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2642   planitismetal

planitismetal

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/11/2012 - 16:11

το αμεσως φθηνοτερο 5αρι το εχει ο Καναδας

699CAD = 541€

και η Ελβετια

729CHF = 604€

Τελευταία επεξεργασία από: planitismetal, 30/11/2012 - 16:14


#2643   kdiamant

kdiamant

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/11/2012 - 16:47

Καλησπέρα. Να ρωτήσω κάτι και καλό θα είναι να μου απαντήσει κάποιος που να έχει προσωπική εμπειρία ή να ξέρει σίγουρα τι και πώς...

Λοιπόν, θα πάει Αμερική (New York) ο αδελφός μου και θέλει να φέρει 4 iPhone 5 (ένα για αυτόν, ένα για εμένα και 2 για φίλους). Τι πρέπει να κάνει για να μην "φάει" τελωνείο? Επίσης πώς μεταφράζεται το extra ποσό που θα πληρώσεις αν "φας" τελωνείο?


Ευχαριστώ...

Τελευταία επεξεργασία από: kdiamant, 30/11/2012 - 16:47


#2644   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 30/11/2012 - 16:48

με 4 iphone θα φάει σίγουρα τελωνείο

#2645   planitismetal

planitismetal

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/11/2012 - 16:53

μονος του θα παει??? να μην παρει κινητο μαζι του κ να ανοιξει το δικο του, κ γενικα να τα ανοιξει ολα... μπορει να στειλει τα κουτια ταχυδρομικως κ να εχει τα δυο πανω του με sim ελληνικες κ δυο στη ζουλα αν μπορεσει να τα περασει... καλη φαση ομως!!!

#2646   kdiamant

kdiamant

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/11/2012 - 16:54

με 4 iphone θα φάει σίγουρα τελωνείο

Να συμπληρώσω ότι δεν θα είναι μόνος και ότι θα έρθει μέσω χώρας Ευρωπαϊκής ένωσης. Τα αναφέρω αυτά γιατί κάτι έχω ακούσει και ότι λόγω ότι πετάς μέσω ευρωπαϊκής ένωσης δεν σε ελέγχουν αλλά ακόμα και έτσι επειδή δεν θα είναι μόνος μπορεί το άλλο άτομο να έχει επάνω του 1-2 iPhone 5.

#2647   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 30/11/2012 - 16:56

βασικά πρέπει να τα βάλει να δουλεύουν όλα , εγώ είχα θέμα με ένα laptop που έφερα και μου τα ζαλίσανε πόσο να έχει 4 iphone πάνω σου και να λες είναι όλα δικά μου

#2648   kdiamant

kdiamant

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/11/2012 - 16:56

μονος του θα παει :huh: να μην παρει κινητο μαζι του κ να ανοιξει το δικο του, κ γενικα να τα ανοιξει ολα... μπορει να στειλει τα κουτια ταχυδρομικως κ να εχει τα δυο πανω του με sim ελληνικες κ δυο στη ζουλα αν μπορεσει να τα περασει... καλη φαση ομως!!!

Με πρόλαβες... Διάβασε παρακάτω. Αν τα έχει επάνω του και αν έχει τα κουτιά μόνο μέσα στην βαλίτσα τι γίνεται?

#2649   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 30/11/2012 - 16:58

Να συμπληρώσω ότι δεν θα είναι μόνος και ότι θα έρθει μέσω χώρας Ευρωπαϊκής ένωσης. Τα αναφέρω αυτά γιατί κάτι έχω ακούσει και ότι λόγω ότι πετάς μέσω ευρωπαϊκής ένωσης δεν σε ελέγχουν αλλά ακόμα και έτσι επειδή δεν θα είναι μόνος μπορεί το άλλο άτομο να έχει επάνω του 1-2 iPhone 5.


ελέγχουν τους πάντες από όλες τις χώρες του κόσμου.... έχουν παντού εχθρούς

εδώ για αγγλία να πας με σκυλί το σκυλί θα μείνει 6 μήνες καραντίνα για τυχόν ιούς και ας έχει όλα τα διαβατήρια

#2650   planitismetal

planitismetal

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/11/2012 - 17:05

θα παρει 4 καρτες sim ελληνικες κ θα στειλει κ τα 4 κουτια αδεια στο σπιτι του στην Ελλαδα απο Αμερικη... τα δυο θα πει οτι τα ειχε κ τα 2 αν τον πιεσουν, θα πει οτι τα αγορασε μεταχειρισμενα 100$ το ενα... εγω παντως θα το προσπαθουσα... στο πολυ χαλαρο!!! αααα, το καλυτερο θα ηταν να επεστρεφε ελλαδα με συνεχομενη πτηση, κ να μην επαιρνε καθολου τις βαλιτσες στα χερια του, ωστε να πανε απευθειας απο αεροπλανο σε αεροπλανο... αλλη μια λυση κ αυτη... τα δυο πανω τους κ τα δυο σε βαλιτσα... αλλα χωρις κουτια... (να βαλουν κ κανα καλο λουκετο στη βαλιτσα)

#2651   kdiamant

kdiamant

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/11/2012 - 17:14

θα παρει 4 καρτες sim ελληνικες κ θα στειλει κ τα 4 κουτια αδεια στο σπιτι του στην Ελλαδα απο Αμερικη... τα δυο θα πει οτι τα ειχε κ τα 2 αν τον πιεσουν, θα πει οτι τα αγορασε μεταχειρισμενα 100$ το ενα... εγω παντως θα το προσπαθουσα... στο πολυ χαλαρο!!! αααα, το καλυτερο θα ηταν να επεστρεφε ελλαδα με συνεχομενη πτηση, κ να μην επαιρνε καθολου τις βαλιτσες στα χερια του, ωστε να πανε απευθειας απο αεροπλανο σε αεροπλανο... αλλη μια λυση κ αυτη... τα δυο πανω τους κ τα δυο σε βαλιτσα... αλλα χωρις κουτια... (να βαλουν κ κανα καλο λουκετο στη βαλιτσα)

Τελωνείο περνάνε όλοι ή μπορείς κάπως να την σκαπουλάρεις?

#2652   apmos

apmos

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/11/2012 - 17:21

Καλησπέρα. Να ρωτήσω κάτι και καλό θα είναι να μου απαντήσει κάποιος που να έχει προσωπική εμπειρία ή να ξέρει σίγουρα τι και πώς...

Λοιπόν, θα πάει Αμερική (New York) ο αδελφός μου και θέλει να φέρει 4 iPhone 5 (ένα για αυτόν, ένα για εμένα και 2 για φίλους). Τι πρέπει να κάνει για να μην "φάει" τελωνείο? Επίσης πώς μεταφράζεται το extra ποσό που θα πληρώσεις αν "φας" τελωνείο?


Ευχαριστώ...


Θέμα τύχης είναι αν θα του ανοίξουν τις τσάντες για έλεγχο. Εγώ όταν είχα πάει Νέα Υόρκη (πριν 1,5 χρόνο) έφερα 4 ipad, απο τα οποία τα 3 σφραγισμένα στα κουτιά τους. Δεν μου έγινε κανένας έλεγχος, πέρασα κανονικά. Πτήση μέσω Ρώμης με απευθείας παραλαβή αποσκευών στη Θεσσαλονίκη. Ηταν μια τύπισσα τελωνειακός, με ρώτησε αν έχω κάτι να δηλώσω, της είπα όχι και έφυγα κύριος.

Σε φίλο που πήρε πρόσφατα USA και επίσης έφερε 2 ipad (και τα 2 κλειστά στα κουτιά τους) με πτήση μέσω Γερμανίας, του έβαλαν να πληρώσει φόρο 120 ευρώ συνολικά στην Γερμανία (Φρανκφούρτη αν δεν κάνω λάθος). Ηταν διαφορετικές πτήσεις-κρατήσεις όμως και έπρεπε αναγκαστικά να βγάλει τις αποσκευές στη Γερμανία και να τις ξαναδώσει στο check-in για Αθήνα. Αν πήγαιναν απευθείας οι αποσκευές για Αθήνα πολύ πιθανόν στο Βενιζέλος να μην του γινόταν έλεγχος (συνήθως είναι 1-2 τελωνειακοί εκεί που βαριούνται και ελέγχουν δειγματοληπτικά 1 στους 20 που περνάνε).

#2653   kdiamant

kdiamant

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/11/2012 - 17:25

Μάλιστα...Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες ...Θα το δώ...

#2654   ben12

ben12

    iPH newbie

  • 36 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 30/11/2012 - 17:27

;όχι λουκέτο ρε παιδιά στην βαλίτσα, είναι σαν να προκαλείς να στην ελέγξουν, με απλό φερμουάρ να είναι κλειστή. Αν δεν θέλει να έχουν επάνω τους από δυο ο καθένας, τότε καλύτερα τα δυο χωρίς κουτιά στις βαλίτσες και θά΄ναι μια χαρά.

#2655   apmos

apmos

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/11/2012 - 17:38

Υπόψιν οτι με πτήση ανταπόκρισης όταν οι αποσκευές έρχονται απευθείας, ο έλεγχος γίνεται πάντα και αποκλειστικά και μόνο στον τελικό προορισμό. Το λέω γιατί κάποιοι νομίζουν οτι επειδή πετάνε πχ μέσω Γερμανίας, θα βάλουν λουκέτο στην τσάντα και οι Γερμανοί δεν θα τα ανοίξουν. Φυσικά και δεν θα τα ανοίξουν, δεν είναι αρμοδιότητα τους. Οταν όμως φτάσεις Ελλάδα και σε σταματήσει ο τελωνειακός (λέμε τώρα...) ακόμα και 10 λουκέτα να έχεις, θα σε αναγκάσει να τα ανοίξεις για να κάνει έλεγχο. Πέρα απο το γεγονός οτι το λουκέτο χτυπάει στο μάτι και είναι πιθανότερο να σε σταματήσει.

Ποτέ λουκέτο σε πτήσεις εκτός ΕΕ και ποτέ πράγματα αξίας μέσα στη βαλίτσα. Μόνο στην χειραποσκευή. Πέρα απο το οτι τις βαλίτσες τις πετάνε σαν τσουβάλια στο αεροδρόμιο, αν σου κλέψουν κάτι απο μέσα άντε να βγάλεις άκρη...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 13

0 μέλη, 13 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες