Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Lightning: Το νέο καλώδιο φόρτισης για το iPhone 5, το νέο iPod touch και το νέο iPod nano


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
38 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Korbas

Korbas

    iPH User

  • 128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/09/2012 - 22:09

Έλεος με τη γκρίνια γιατι

γιατι να το αλλαξουν ομως τι τους πειραζε?


Πόπο πήρα καινούριο υπολογιστή και δεν είχε PS-2 θύρα. Γιατί να το αλλάξουνε, εγώ τι θα κάνω με το PS-2 πληκτρολόγιο και ποντίκι που πήρα πέρυσι; Τις DDR-3 θύρες γιατί τις έβαλαν, τι θα κάνω τις SD-RAM μου; Μη πω και για τις AGP κάρτες που μου έχουν ξεμείνει τις floppy disk (5,25" και 3,5"). Τωρα τα πήρα και θα τα χώσω και για τα ΓΤΠ DSL και τα ρέστα, στράφι πάει το μοντεμάκι μου που έκανε και τον ωραίο το χριτσανιστό τον ήχο όταν συγχρόνιζε.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   airbus

airbus

    iPH Member

  • 267 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 15/09/2012 - 22:10

εννοω αν το συνδεσω στην Usb2 θυρα θα εχω full speed? η θελει απαραιτητα usb3 για full?

#18   cgeran

cgeran

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/09/2012 - 22:20

Με εξαίρεση τα ακουστικά όλες οι άλλες τιμές είναι φαρμακείου.

#19   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/09/2012 - 22:47

Γιατί τα άλλα που πουλάει η Apple 30 και 40 Ευρώ λες και σου πουλάει κι εγώ δεν ξέρω τι από που νομίζεις έρχονται... Πάντα όμως θα υπάρξουν κι αυτοί που θα τα πάρουν πιστεύοντας οτι μπορεί η συσκευή τους να πάθει ζημιά αν χρησιμοποιήσουν "μη original" accesories...

Τι εννοείς "είναι"?

Συγκρίνοντας την ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων, είναι παραπλήσια με την USB 3.

Σαν θύρα όμως είναι εντελώς διαφορετική


Πού είδες ταχύτητες μεταφοράς;;;;;;;

#20   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 15/09/2012 - 23:11

τελικα ειναι usb3 αυτο το lightning?

Από την μια μεριά θα είναι το lightning βύσμα , από την άλλη μεριά του καλωδίου θα καταλήγει προφανώς σε USB , οπότε το ουσιαστικό ερώτημα είναι άραγε τι USB...USB 2 or USB 3...?? Δηλαδη το lightning , θα μπορεί να σηκώσει μέχρι μέγιστο 5 Gb per second...ή θα παραμείνει στα τρέχον επίπεδα ταχύτητας του USB 2...?? Αλλά επειδή στα Μακ υιοθετείτε το USB 3 από φέτος , πολύ πιθανό η μεταφορά δεδομένων μέσω καλωδίου lightning μεταξύ τηλεφώνου και USB 3 PC / Mac , να αγγίζει την ταχύτητα του USB 3.....cool !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 15/09/2012 - 23:20


#21   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 15/09/2012 - 23:13

Αν δεν είναι USB 3.0 δεν θα είναι και ουσιαστική αναβάθμιση και τσάμπα κόπος για μένα...εκτός από το γεγονός ότι γλύτωσαν κάποια mm στο πάχος..

Αλλά πιστεύω θα είναι,δεν μπορεί να μην είναι.

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 15/09/2012 - 23:14

Αναρτημένη εικόνα


#22   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 15/09/2012 - 23:19

Αν δεν είναι USB 3.0 δεν θα είναι και ουσιαστική αναβάθμιση και τσάμπα κόπος για μένα...εκτός από το γεγονός ότι γλύτωσαν κάποια mm στο πάχος..

Αλλά πιστεύω θα είναι,δεν μπορεί να μην είναι.

ΑΚΡΙΒΟΣ !! Αν δεν είναι ικανό να μεταφέρει μέχρι 5 Gbps - USB 3.0 , τότε η αλλαγή είναι καθαρά εμφανισιακη , ώστε να λεπτύνει το βύσμα , για να λεπτύνει ταυτόχρονα και ο connector στο τηλέφωνο , για να κερδηθεί χώρος ώστε να φτάσει στα 7,6 mm το πάχος του τηλεφώνου !! Τότε είναι καθαρά σχεδιαστικό το θέμα της αλλαγής !! Πιστεύω και εγώ όμως ότι θα είναι....αναβαθμισμένο σε USB 3.0 !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 15/09/2012 - 23:21


#23   ntsili

ntsili

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/09/2012 - 03:58

ΑΚΡΙΒΟΣ !! Αν δεν είναι ικανό να μεταφέρει μέχρι 5 Gbps - USB 3.0 , τότε η αλλαγή είναι καθαρά εμφανισιακη , ώστε να λεπτύνει το βύσμα , για να λεπτύνει ταυτόχρονα και ο connector στο τηλέφωνο , για να κερδηθεί χώρος ώστε να φτάσει στα 7,6 mm το πάχος του τηλεφώνου !! Τότε είναι καθαρά σχεδιαστικό το θέμα της αλλαγής !! Πιστεύω και εγώ όμως ότι θα είναι....αναβαθμισμένο σε USB 3.0 !!



Αν δεν είναι ικανό να μεταφέρει μέχρι 5 Gbps - USB 3.0, τότε η αλλαγή θα είναι μόνο και μόνο για να πουλήσει η Apple αντάπτορες και καλώδια...

#24   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/09/2012 - 09:07

καλιμερα !!! iphone 5 16GB στη ΓΑΛΛΙΑ 645 ΕΥΡΟ ΜΕ ..την εταιτια .FREE ....


Σε όλη την ευρώπη 10 Ευρώ διαφορά είναι όλη η υπόθεση. Βάλε και τα μεταφορικά, άλλα 10.

#25   eNeRGy

eNeRGy

    iPH Member

  • 336 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/09/2012 - 10:32

Δεν ειναι USB 3.0, ειναι απλο USB 2.0.
Θα μπορουσαν, αλλα τι θα εχει το iphone 5s?
Μετα, λενε δεν εβαλαν microUSB γιατι δεν υποστηριζει εισοδους και εξοδους ηχου, video κλπ που θελουν να εχουν ολες οι φοριτες συσκευες της apple...
Ας παρουμε οτι δικαιολογησαν την απουσια του microUSB αλλα δεν δικαιολογει γιατι το lightning δεν ειναι απ'την αλλη μερια USB3.0...

Βασικα πιστευω εγιναν ολα για το χρημα (τους ανταπτορες και τα νεα βυσματα ντε!)...

#26   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/09/2012 - 10:48

Δεν ειναι USB 3.0, ειναι απλο USB 2.0.
Θα μπορουσαν, αλλα τι θα εχει το iphone 5s?
Μετα, λενε δεν εβαλαν microUSB γιατι δεν υποστηριζει εισοδους και εξοδους ηχου, video κλπ που θελουν να εχουν ολες οι φοριτες συσκευες της apple...
Ας παρουμε οτι δικαιολογησαν την απουσια του microUSB αλλα δεν δικαιολογει γιατι το lightning δεν ειναι απ'την αλλη μερια USB3.0...

Βασικα πιστευω εγιναν ολα για το χρημα (τους ανταπτορες και τα νεα βυσματα ντε!)...


Επιπλέον να αναφέρω, γιατί δεν το είδα πουθενά, πώς η Apple θα διαθέσει Lighting to microUSB αντάπτορα στην Ευρώπη, πράγμα για το οποίο φώναζε κάποιος. Επιπλέον, λέγεται πως η νέα θύρα, θα υποστηρίζει Περισσότερες λειτουργίες, όπως το camera connection kit (με jb-> μεταφορά αρχείων σε USB και έξτρα αποθηκευτικός χώρος, προσωπικά μου είναι αφιάφορο)...

While the iPad has had USB host capability for awhile now through the Apple Camera Connection Kit, it didn’t work on the iPhone. Lightning supposedly changes that, according to Japanese Apple blog Macotakara, making a lot of new accessory types possible: MIDI controllers, external mics, cameras, keyboards, potentially anything that you can connect via USB.

#27   jerry007

jerry007

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 16/09/2012 - 23:58

Η πολιτική τιμολόγησης που ακολουθούν για αυτά τα αξεσουάρ είναι απλά γελοία!

Δηλαδή κάποιος που έχει 2, 3 ή παραπάνω ακριβοπληρωμένα Docks, τι τα κάνει, θα τα βάλει στο (SENSORED) του;

Τουλάχιστον ας διαθέσουν στην αγορά ένα upgrade kit με μερικά ανταπτοράκια μέσα σε μια λογική τιμή.

22€ για ένα καλώδιο επειδή έχει ένα πολύ "fancy" όνομα; Έλεος πια.

#28   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 19/09/2012 - 11:41

Apple EarPods, το πρώτο teardown

Αναρτημένη εικόνα



Η γνωστή ιστοσελίδα iFixit δημοσίευσε σήμερα το πρώτο teardown των περιβόητων EarPods της Apple, των νέων ακουστικών που πωλούνται έναντι 33€ στην Ελλάδα και διατίθενται δωρεάν με κάθε αγορά iPhone 5, iPod touch 5G ή iPod nano.

Όπως αναμέναμε, επιβεβαιώνεται η αλλαγή στον σχεδιασμό με πολύ καλύτερη αξιοπιστία και αντοχή του καλωδίου. Επίσης, χρησιμοποιούνται πλέον “paper cones” που καλύπτονται από πολυμερές σε αντίθεση με το πλαστικό της προηγούμενης γενιάς κάτι που δίνει βελτιωμένη απόκριση στις χαμηλές και μεσαίες συχνότητες.


We also discovered that the speaker basket has a much more refined look than previous models (see comparison in next step), with a fine mesh covering the back and symmetrically-placed vents. The basket is a critical component, as it must be rigid to maintain consistent sound quality while still being open enough to not inhibit movement of air behind the vibrating diaphragm.


Σύμφωνα με τα πρώτα reviews του EarPods τα ακουστικά είναι σημαντικά καλύτερα από αυτά της προηγούμενης γενιάς αλλά αναμφίβολα στα 33€ δεν μπορούν να ανταγωνιστούν υψηλότερης ποιότητας ακουστικά.



Από Macuser.gr
Behind the Scenes...

#29   mikrovioslive

mikrovioslive

    iPH Addict

  • 739 μηνύματα
  • Twitter:@mikrovioslive
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:mikrovioslive

Δημοσίευση 19/09/2012 - 11:53

Εγω εχω φαει κολλημα με τα monster by dr.dre Αλλα η τιμη τους με αφηνει μονο να τα ονειρευομαι .!! :( 180&-220€ παιζουν .!

#30   pontiaras

pontiaras

    iPH Contributor

  • 1.600 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:Pafralis30

Δημοσίευση 19/09/2012 - 11:59

ηλπιζα πως εχει USB3.0.....κριμα! ΠΟΛΥ κριμα!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες