Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Περί LTE δικτύων στην Ελλάδα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
67 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 16/09/2012 - 00:30

Το ζητούμενο αν υποθέσουμε κάνουν και είσοδο του LTE στην Ελλάδα , με τα νέα 4G κινητά , όπως το iPhone 5 , το ζητούμενο λοιπόν είναι τι νέα προγράμματα θα φτιάξουν....??
Δηλαδη.....το να πεις σου φέρνω μια 4G συσκευη και ότι σου αναβαθμίζω τον πομπό της τοπικής κεραίας ώστε να δουλεύει και σε LTE mode για να εχεις σε επιλεγμένα σημεία μεγαλύτερη ταχύτητα , αυτό δεν μας λέει κάτι....και επειδή οι εταιρίες εδώ στην Ελλάδα είναι Καρτέλ και λειτουργούν έτσι.....το ερώτημα είναι στα νέα προγράμματα για το 5αρι....πόσο θα αυξηθεί η πίτα στον όγκο των δεδομένων και σε ποια τιμή??
Κανονικά , όταν δίνονται ή εισάγονται τέτοιες τεχνολογίες ΔΕΝ πρέπει να είναι χαμηλά ΚΑΠΕΛΟΜΕΝΕΣ , αλλιώς χάνουν την αξία τους και την μαγκια τους , δηλαδη π.χ. σαν να σου δίνει ο ISP επίγειο FTTH αλλά καπελωμένο π.χ. στα 150 Giga και όχι απεριόριστο , τότε μοιραία θα το έχεις εξαντλήσει σε λίγες μέρες...και μετά γεια σας !! Αυτές οι τεχνολογίες για να τις " καταλάβεις " ....θέλουν μεγάλο όγκο διαθέσιμο !!
Έτσι και εδώ....θέλω να δω στα νέα συμβόλαια που θα πρέπει να περιλαμβάνουν την λογική της γρήγορης εισόδου του LTE στην χώρα , πόσο θα είναι ο ελάχιστος όγκος δεδομένων , από που θα ξεκινάμε...??
Κανονικά , ο όγκος δεδομένων σε κάθε μορφή συμβολαίου θα πρέπει να ΑΥΞΗΘΕΊ ΑΡΚΕΤΆ προς τα επάνω ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ....τι να το κάνεις το iPhone 5 ή το LTE γενικότερα όταν σύντομα έρθει , αν τα συμβόλαια θα παίζουν ακόμα με όγκους δεδομένων της εποχής του 3G !! Θα εξαντλείται το Giga σε χρόνο dt !!
Το ζητούμενο λοιπόν είναι να δούμε και τα νέα συμβόλαια...και επειδή εδώ είναι καρτέλ..τους φοβάμαι....θα πασάρουν ναι μεν πιο γρήγορη διαμεταγωγή δεδομένων κρατώντας μάλλον την ιδια backbone bandwith στα δίκτυα τους , οπότε....ή θα κρασαρουν ΑΡΧΙΚΑ τα δίκτυα ή θα σου δίνει το LTE με τους ίδιους όγκους στις ίδιες τιμές - πολύ άσχημο αυτό - ...ή κάτι άλλο !!
iPhone 5 - 4G - LTE.....ΚΑΝΟΝΙΚΑ συνεπάγεται νέα προγράμματα με πολύ περισσότερο ίντερνετ για κάθε τιμή συμβολαίου αναλογικά πάντα....Αλλιώς θα είναι πυροτέχνημα τα χαμηλά καπελώματα !! Να δούμε λοιπόν........!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   pontiaras

pontiaras

    iPH Contributor

  • 1.600 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:Pafralis30

Δημοσίευση 16/09/2012 - 00:36

εγω ΜΟΛΙΣ το παρηγγειλα απο Apple Store γερμανιας και μου εβγαλε πως στο σπιτι του προσωπου (που μενει Φρανκφουρτη) που εβαλα να αποσταλλει θα ειναι στις 4/10 εως 9/10.....keep waiting...!!!

Τελευταία επεξεργασία από: pontiaras, 16/09/2012 - 00:37


#3   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.544 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 16/09/2012 - 00:47

Το ζητούμενο αν υποθέσουμε κάνουν και είσοδο του LTE στην Ελλάδα , με τα νέα 4G κινητά , όπως το iPhone 5 , το ζητούμενο λοιπόν είναι τι νέα προγράμματα θα φτιάξουν....??
Δηλαδη.....το να πεις σου φέρνω μια 4G συσκευη και ότι σου αναβαθμίζω τον πομπό της τοπικής κεραίας ώστε να δουλεύει και σε LTE mode για να εχεις σε επιλεγμένα σημεία μεγαλύτερη ταχύτητα , αυτό δεν μας λέει κάτι....και επειδή οι εταιρίες εδώ στην Ελλάδα είναι Καρτέλ και λειτουργούν έτσι.....το ερώτημα είναι στα νέα προγράμματα για το 5αρι....πόσο θα αυξηθεί η πίτα στον όγκο των δεδομένων και σε ποια τιμή??
Κανονικά , όταν δίνονται ή εισάγονται τέτοιες τεχνολογίες ΔΕΝ πρέπει να είναι χαμηλά ΚΑΠΕΛΟΜΕΝΕΣ , αλλιώς χάνουν την αξία τους και την μαγκια τους , δηλαδη π.χ. σαν να σου δίνει ο ISP επίγειο FTTH αλλά καπελωμένο π.χ. στα 150 Giga και όχι απεριόριστο , τότε μοιραία θα το έχεις εξαντλήσει σε λίγες μέρες...και μετά γεια σας !! Αυτές οι τεχνολογίες για να τις " καταλάβεις " ....θέλουν μεγάλο όγκο διαθέσιμο !!
Έτσι και εδώ....θέλω να δω στα νέα συμβόλαια που θα πρέπει να περιλαμβάνουν την λογική της γρήγορης εισόδου του LTE στην χώρα , πόσο θα είναι ο ελάχιστος όγκος δεδομένων , από που θα ξεκινάμε...??
Κανονικά , ο όγκος δεδομένον σε κάθε μορφή συμβολαίου θα πρέπει να ΑΥΞΗΘΕΊ ΑΡΚΕΤΆ προς τα επάνω ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ....τι να το κάνεις το iPhone 5 ή το LTE γενικότερα όταν σύντομα έρθει , αν τα συμβόλαια θα παίζουν ακόμα με όγκους δεδομένων της εποχής του 3G !! Θα εξαντλείται το Giga σε χρόνο dt !!
Το ζητούμενο λοιπόν είναι να δούμε και τα νέα συμβόλαια...και επειδή εδώ είναι καρτέλ..τους φοβάμαι....θα πασάρουν ναι μεν ποιο γρήγορη διαμεταγωγή δεδομένων κρατώντας μάλλον την ιδια backbone bandwith στα δίκτυα τους , οπότε....ή θα κρασαρουν ΑΡΧΙΚΑ τα δίκτυα ή θα σου δίνει το LTE με τους ίδιους όγκους στις ίδιες τιμές - πολύ άσχημο αυτό - ...ή κάτι άλλο !!
iPhone 5 - 4G - LTE.....ΚΑΝΟΝΙΚΑ συνεπάγεται νέα προγράμματα με πολύ περισσότερο ίντερνετ για κάθε τιμή συμβολαίου αναλογικά πάντα....Αλλιώς θα είναι πυροτέχνημα τα χαμηλά καπελώματα !! Να δούμε λοιπόν........!!


Θ'αργήσουμε πολύ εδώ να δούμε 4G-LTE για πολλούς λόγους.. Επίσης όταν και αν γίνει αυτό, θα θυμίζει LTE γιατί απ'οσο ξέρω για λειτουργήσει αυτό όπως πρέπει, θέλει στήσιμο απο την αρχή το όλο πράγμα (δίκτυο) και δε ξέρω αν είναι διατεθειμένοι να κάνουν κάτι τέτοιο..

Επίσης σίγουρα θα έχουμε αναπροσαρμογή στα πακέτα και στα συμβόλαια.. Για τις τιμές συμφωνώ πως πρέπει να βρεθεί μια λύση αλλά δεν νομίζω να κάνουν κάτι τέτοιο..
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#4   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 16/09/2012 - 00:49

Θ'αργήσουμε πολύ εδώ να δούμε 4G-LTE για πολλούς λόγους.. Επίσης όταν και αν γίνει αυτό, θα θυμίζει LTE γιατί απ'οσο ξέρω για λειτουργήσει αυτό όπως πρέπει, θέλει στήσιμο απο την αρχή το όλο πράγμα (δίκτυο) και δε ξέρω αν είναι διατεθειμένοι να κάνουν κάτι τέτοιο..

Επίσης σίγουρα θα έχουμε αναπροσαρμογή στα πακέτα και στα συμβόλαια.. Για τις τιμές συμφωνώ πως πρέπει να βρεθεί μια λύση αλλά δεν νομίζω να κάνουν κάτι τέτοιο..


Ηδη εχουν αγορασει "χωρο" στις συχνοτητες για 4G απο περσι. (δεν ξερω αν το λεω με σωστη ορολογια)
Πιστευω ερχεται.. Αλλα προφανως μονο στις μεγαλες πολεις πρωτα.

#5   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 16/09/2012 - 00:53

Θ'αργήσουμε πολύ εδώ να δούμε 4G-LTE για πολλούς λόγους.. Επίσης όταν και αν γίνει αυτό, θα θυμίζει LTE γιατί απ'οσο ξέρω για λειτουργήσει αυτό όπως πρέπει, θέλει στήσιμο απο την αρχή το όλο πράγμα (δίκτυο) και δε ξέρω αν είναι διατεθειμένοι να κάνουν κάτι τέτοιο..

Επίσης σίγουρα θα έχουμε αναπροσαρμογή στα πακέτα και στα συμβόλαια.. Για τις τιμές συμφωνώ πως πρέπει να βρεθεί μια λύση αλλά δεν νομίζω να κάνουν κάτι τέτοιο..

Να δούμε λοιπόν...τι θα φέρουν όταν το φέρουν...και τι αναπροσαρμογές θα έχουν κάνει....φοβάμαι οτι θα γελάσουμε....θα δίνουν τα ίδια πακέτα με το 4G στο μέλλον....και επειδή ο κόσμος από δίκτυα δεν ξέρει....θα λένε αχχ....τι ωραία μου βγάζει επάνω αριστερά LTE άλλα εχω μόνο 500 mb δεδομένα....και θα γίνει ανέκδοτο αυτό !! Μακάρι να γίνει σωστός επαναπροσδιορισμός τιμής και όγκου δεδομένων...με ένα σωστό στήσιμο...για να παίζουν σωστά και τα τηλέφωνα !!

Ηδη εχουν αγορασει "χωρο" στις συχνοτητες για 4G απο περσι. (δεν ξερω αν το λεω με σωστη ορολογια)
Πιστευω ερχεται.. Αλλα προφανως μονο τις μεγαλες πολεις πρωτα.

Μια χαρα το λες φιλε μου.... :D

#6   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 16/09/2012 - 00:54

Η vodafone εχει επενδυσει και τα περισσοτερα λεφτα απο οσο θυμαμαι.
Να και κατι σχετικο με το 4G στην Ελλαδα
http://tech.in.gr/an...?aid=1231209780

#7   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.544 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 16/09/2012 - 00:55

Ηδη εχουν αγορασει "χωρο" στις συχνοτητες για 4G απο περσι. (δεν ξερω αν το λεω με σωστη ορολογια)
Πιστευω ερχεται.. Αλλα προφανως μονο τις μεγαλες πολεις πρωτα.


Δεν το γνωρίζω.. Αλλά για να το λες..

Λογικό να ξεκινήσει απο τα μεγαλά αστικά.. Το θέμα όμως είναι κατα πόσο και πότε θα είναι λειτουργικό όλο αυτό.

Θ'αργήσουμε..
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#8   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 16/09/2012 - 00:56

Δεν θα αργήσουν...ήδη βγάλαν ανακοίνωση...ότι έρχεται...άρα δεν θα κάνει πολύ....!! Για την Βονταφον αναφέρομαι αλλά και οι άλλοι είναι έτοιμοι....έβγαλε ανακοίνωση για όλα αυτά !!

#9   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 16/09/2012 - 00:59

Μετα απο 3-4 χρόνια εγώ πιστεύω σοβαρό δίκτυο Lte..
εδω μιλάνε για VDsl εδω και 2-3 χρόνια και ακόμα είναι σε αρχικό στάδιο.
Το Lte είναι νέα τεχνολογία και πιο ακριβή που δεν μπορούν να αντέξουν Ελληνικοί πάροχοι με τις οικονομικές συγκυρίες..

Αναρτημένη εικόνα


#10   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.544 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 16/09/2012 - 01:00

Μωρε ναι.. Η προετοιμασία έχει ξεκινήσει. Συμφωνώ.

Το θέμα είναι το πότε θα είναι σε θέση όλο αυτο να λειτουργεί απροβλημάτιστα και σωστά.

Όσο για τα συμβόλαια, θέλω να πιστεύω πως δε θα δούμε τα τρέλα τους πάλι.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#11   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 16/09/2012 - 01:07

Μωρε ναι.. Η προετοιμασία έχει ξεκινήσει. Συμφωνώ.

Το θέμα είναι το πότε θα είναι σε θέση όλο αυτο να λειτουργεί απροβλημάτιστα και σωστά.

Όσο για τα συμβόλαια, θέλω να πιστεύω πως δε θα δούμε τα τρέλα τους πάλι.


Τι εννοεις να λειτουργησει σωστα; Απο τη στιγμη που θα βγει θα ναι οκ. Αν εννοεις την καλυψη εκει ναι οντως θα αργησει .. Μην ξεχναμε και οτι η Ελλαδα ειναι δυσκολη με τα ορεινα εδαφη κτλ..

Μετα απο 3-4 χρόνια εγώ πιστεύω σοβαρό δίκτυο Lte..
εδω μιλάνε για VDsl εδω και 2-3 χρόνια και ακόμα είναι σε αρχικό στάδιο.
Το Lte είναι νέα τεχνολογία και πιο ακριβή που δεν μπορούν να αντέξουν Ελληνικοί πάροχοι με τις οικονομικές συγκυρίες..


H vodafone πχ εχει επενδυσει ηδη 170 εκ ευρω για το 4G στην Ελλαδα (απο τις μεγαλυτερες) Λες να το αφησει ετσι η να το καθυστερησει πολυ; Μην ξεχναμε και τη βοηθεια απο τη μητρική της στην Αγγλια

Πολυεθνικη εταιρια ειναι.. Δεν ειναι ελληνικο δημοσιο :)

Τελευταία επεξεργασία από: Alex0077, 16/09/2012 - 01:09


#12   pontiaras

pontiaras

    iPH Contributor

  • 1.600 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:Pafralis30

Δημοσίευση 16/09/2012 - 01:09

Δεν πιστευω μεχρι το τελος χρονια να μην εχουμε LTE...εχει ηδη ανακοινωθει επισημως και μετα απο τετοια επενδυση, δεν νομιζω να το τρεναρουνε...!

#13   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 16/09/2012 - 01:16

Σε ποσο κόσμο πιστεύετε ότι (θα) απευθύνεται μια τέτοια τεχνολογία; Θα βγάλουν το αρχικό κεφάλαιο; Σε ποσο καιρο θα το βγάλουν; Πόσα κινητά το υποστηρίζουν αυτο εκτός απο iPhone και sg3;

Αναρτημένη εικόνα


#14   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 16/09/2012 - 01:16

Εδώ είναι τα αποτελέσματα της ΕΕΤΤ του διαγωνισμού για τις συχνότητες που έγινε πέρσι και εξασφάλισαν οι εταιρίες κινητής. Αν θυμάμαι καλά η συχνότητα 1800 είναι για LTE οπότε η wind δεν έκανε τίποτα {??}

http://www.kerdos.gr...=1612553&nt=103

#15   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 16/09/2012 - 01:16

ΑΠΡΟΒΛΗΜΆΤΙΣΤΑ και σε πολλά σημεια εντός επικράτειας...υπολογίστε βαθειά στο μέλλον...αυτό εννοείτε αγαπητοί , είναι ηλίου φαεινότερον !! Όπως ανέφερα πολλές φορές...θα υπάρχει σε πολύ λίγα επιλεγμένα σημεία...και ως εκεί !!
Μαρκ......μην αναφέρεις το VDSL2 , ζηλεύω.....και κυρίως το ΚΑΜΠΙΝΑΤΟ.....είναι μαχαιριά στην καρδιά...ήμουν νιος και γέρασα χαχαχαχα......!!
Για σωστη και απροβλημάτιστη λειτουργιά όντως όλα αυτά θα κάνουν καιρό !!
Θα κοτσάρουν μια κεραία στο Σύνταγμα και μια Αριστοτέλους και έχουμε έτοιμο το δίκτυο χαχα !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 16/09/2012 - 01:18


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες