Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 35 ψήφοι

iPhone 5 προπαραγγελιες Ελλάδα


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
3694 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2296   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 12/10/2012 - 23:39

Το είπα..
Θα το πάρουμε ή μέσα στον Νοέμβρη, η στον Γενάρη.
Η apple προσπαθεί να διορθώσει το outlook και ας ελπίζουμε και το ios.

πληροφοριες εκ των εσω και αυτες?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2297   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 12/10/2012 - 23:41

Έβλεπα το ματς της εθνικής με έναν φίλο μου που έχει 2 κατάστηματα wind.
Μου είπε οτι η όλη μυστικοπάθεια είναι τεχνικές μάρκετινγκ. Και ότι έχει ενημέρωση οτι θα είναι εδώ είτε την τελευταία εβδομάδα του μήνα είτε αρχές του Νοέμβρη. Ομως ακριβη ημερομηνια δεν εχει ακομα.
Οσο για αυτό που λετε με τα συμβόλαια, οτι δηλαδη θα εχουν προτεραιότητα μου ειπε οτι θα κρατησει ενα για τον εαυτο του και από εκει και πέρα θα τα διαθέσει κανονικά , είτε με συμβόλαιο είτε με αγορά με μετρητά.
Αυτά από εμενα.


Αυτο με τα συμβολαια ισχυει. Πχ αν πας στο site της vodafone δεν μπορεις καν να παραγγειλεις χωρις συμβολαιο.. Μόνο με πρόγραμμα. Όπως και σε όλα τα προηγουμενα iPhone αυτο γινοταν. Και το βλεπω πολυ λογικό. Επομένως εγω προτεινω οποιος παρει σκετη συσκευη καλυτερα να κοιταξει apr πρωτα.

#2298   giannis42

giannis42

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 12/10/2012 - 23:46

πληροφοριες εκ των εσω και αυτες?

Καθόλου, αν δείς τα stors στο εξωτερικό, όλα μεταφέρουν την ημερμηνία 11/12,χωρίς δέσμευση.

#2299   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 12/10/2012 - 23:47

Δε βαρεθήκατε να ρωτάτε καταστηματάρχες Wind,Vodafone,Cosmote,Public,Γερμανού,μπακάλικα,μανάβικα,πλαίσιο για το πότε θα έρθει; ΟΤΑΝ θα έρθει θα το ανακοινώσουν.
Αφού ότι έχει πει ο έμπιστος καταστηματάρχης δεν έχει επαληθευτεί ΠΟΤΕ γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει επίσημη ενημέρωση.

Αναρτημένη εικόνα


#2300   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 12/10/2012 - 23:52

Αργότερα από ότι αρχικά αναμενόταν θα έρθει στην ελληνική αγορά το iPhone 5. Οι πρώτες πληροφορίες το τοποθετούσαν στις αρχές προς τα μέσα Οκτωβρίου. Νεότερες, το μεταθέτουν αναπόφευκτα στο τέλος του μήνα ή στις αρχές Νοεμβρίου 2012. Ενδιαφέρουσες είναι οι πληροφορίες που συλλέξαμε για την πρακτική που ακολουθεί η Apple σχετικά με το 4G, αλλά και στην πολυπλοκότητα στην υπόθεση μετάδοση φωνής μέσω LTE.

Το iPhone 5, όταν έρθει τελικά στην ελληνική αγορά, θα έρθει «κλειδωμένο». Αυτό σημαίνει ότι η Apple διατηρεί το δικαίωμα να το ξεκλειδώσει over the air και κατά βούληση, για να επιτρέψει την αξιοποίηση του τσιπ 4G, μια πρακτική που υιοθετεί η εταιρεία πρώτη φορά, δεδομένης της ανυπαρξίας ώριμων δικτύων 4G όχι βέβαια μόνο στην Ελλάδα, αλλά και στην Ευρώπη ή ακόμα και στις ΗΠΑ (δεν έκανε το ίδιο με το ώριμο 3G σε προγενέστερα μοντέλα iPhone).

Είναι όμως η μόνη εταιρεία κατασκευής smartphone που θέτει περιορισμούς στα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και ορίζει προδιαγραφές για τα δίκτυα που απαιτεί να πληρούνται πριν «παραχωρήσει» iPhone προς πώληση. Ακόμα και το λανσάρισμα ενός iPhone από τα δίκτυα κάθε χώρας ακολουθεί «αυστηρές διαδικασίες», οι οποίες μάλιστα καλύπτονται από πέπλο μυστηρίου, και αφορά σε όλα τα iPhone.

Στην Ελλάδα, τα δίκτυα 4G για τα οποία δηλώνουν και οι τρεις παίκτες της αγοράς ότι εργάζονται σκληρά, θεωρούμε δεδομένο ότι αρχικά θα αφορούν στις υπηρεσίες δεδομένων. Όταν η τεχνολογία εξελιχτεί στα δίκτυα 4G/LTE, η φωνή θα μεταδίδεται ως πακέτο όπως και τα δεδομένα (και τότε, δεν θα μετράμε πια λεπτά ομιλίας!), αυτό όμως δεν είναι κάτι που συμβαίνει ήδη. Στις ΗΠΑ για παράδειγμα, οι κλήσεις φωνής διεκπεραιώνονται από τα δίκτυα 2G ή 3G παρά το γεγονός ότι γίνονται από κινητά τηλέφωνα με 4G LTE.

Στις ΗΠΑ, Sprint, Verizon Wireless και AT&T διαθέτουν iPhone 5 4G/LTE. Στα iPhone 5 που διαθέτουν τα δύο πρώτα δίκτυα δεν είναι δυνατόν να γίνεται ταυτόχρονα κλήση φωνής και μετάδοση data μέσω 4G (π.χ. από ένα app). Ο περιορισμός αποδίδεται στην τεχνολογία 4G/LTE και ειδικότερα στην μετάδοση φωνής μέσω LTE (VoLTE), για το οποίο απαιτείται εξοπλισμός όχι μόνο στα κινητά τηλέφωνα αλλά και στα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας, ο οποίος δεν αναμένεται να τεθεί σε λειτουργία πριν το 2013 σε αγορές όπου υπάρχει 4G/LTE, η φωνή όμως «ταξιδεύει» μέσω του δικτύου προηγούμενης γενιάς.

Στην περίπτωση της AT&T, κλήση φωνής και μετάδοση δεδομένων μπορεί να γίνονται ταυτόχρονα, αυτό όμως δεν συμβαίνει με χρήση 4G, αλλά από την αυτόματη εναλλαγή στο δίκτυο προηγούμενης γενιάς της εταιρείας, που επιτρέπει την μετάδοση φωνής και δεδομένων ταυτόχρονα.

Η Verizon Wireless αποδίδει στην Apple την απόφαση που λέει ότι οι συνδρομητές του δικτύου θα μπορούν να κάνουν κλήσεις μέσω του δικτύου κινητής τηλεφωνίας, αλλά τότε η διακίνηση δεδομένων θα πρέπει να εξυπηρετείται από Wi-Fi, αλλιώς δεν θα γίνεται, έγραψαν οι Τάιμς της Νέας Υόρκης. Η Apple το απέδωσε στην τεχνολογία: «δεν είναι δυνατόν, με μια κεραία, να γίνονται κλήσεις φωνής και μεταφορά δεδομένων όταν το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας χρησιμοποιεί τεχνολογία CDMA (στις ΗΠΑ) για την φωνή και LTE για τα δεδομένα».

Άλλοι κατασκευαστές επιλύουν το πρόβλημα με την προσθήκη τρίτης κεραίας (π.χ. το S III 4G/LTE), κάτι που η Apple φαίνεται πως επέλεξε να μην κάνει για να εξυπηρετήσει διαφορετικά δίκτυα. To iPhone 5 έχει δύο κεραίες για να βελτιώσει την ποιότητα της λήψης.

Εντός της επόμενης διετίας θεωρείται ότι η ανάγκη για έξτρα κεραία δεν θα υπάρχει, αφού τα δίκτυα LTE θα είναι έτοιμα να υποστηρίξουν και φωνή.

In.gr

Τελευταία επεξεργασία από: Alex0077, 12/10/2012 - 23:53


#2301   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 12/10/2012 - 23:53

Εχω την αισθηση οτι υπαρχει προβλημα στη γραμμη παραγωγης της αππλ και εχει μπουκωσει το πραγμα..ολοι παγκοσμιως περιμενουν νεα παραλαβη iphone..δε ξερω αλλα δε νομιζω να φτασει συντομα ελλαδα..αυτο βεβαια ειναι δικια μου υποθεση και δεν εχω καμια απολυτως πληροφορηση :P

#2302   andreashadji

andreashadji

    iPH Addict

  • 779 μηνύματα
  • Twitter:@andreashadji
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 13/10/2012 - 00:00

Υπάρχει ένα κουμπάκι που λέει "Αναφορά" πάτησέ το στο μήνυμα που σου στάλθηκε να το δουν.

ακριβως αυτο!δε χρειαζεται να το ποσταρεις εδω.ελεος πια....μη πω πως εχει καταντησει το thread :huh:

#2303   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 13/10/2012 - 00:04

Α...και θέλω απάντηση από τους mod

Νομίζω ότι το είδαν τώρα

Για να δούμε.

θα του ριξουν 5 μερες φυλακη..ή θα τον βαλουν τιμωρια να γραψει 100 φορες στο μπλα μπλα δε προκειται να ειμαι κακο παιδακι ποτε πια

#2304   mimis82

mimis82

    iPH User

  • 149 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 13/10/2012 - 00:05

Φιλάρα δεν είμαι άσχετος, είμαι 17 χρονών και από τα 14 άρχισα να προγραμματίζω και όσο και να μην μας χωνεύεις ελπίζω να την είδες τη χθεσινή την 3αρα...


Δεν είχα σκοπό να το συνεχίσω αλλά επειδή όντως είσαι μόνο 17 σε ενημερώνω ότι είμαι Νικάρα και όχι Αυστριακός...... και όπως λέμε εδώ μόνο Νίκη ρε.......Νίκη Βόλου fans......
Απορώ γιατί οι διαχειριστές ενοχλούνται και σβήνουν μόνο το δικά μου μηνύματα και εσένα σε αφήνουν και κάνεις και απαντάς.......
Και κάτι σχετικό με το foroum, το iPhone 5 τελικά δεν θα έρθει στην Ελλάδα, θα μας αφήσουν με το 4s και τα foroum να μαλώνουμε :lol: :lol: :P

#2305   giannis42

giannis42

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 13/10/2012 - 00:11

ακριβως αυτο!δε χρειαζεται να το ποσταρεις εδω.ελεος πια....μη πω πως εχει καταντησει το thread :huh:


Θεωρώ ότι το forum πρέπει , να έχει ένα επίπεδο, αν εσείς δεν το θέλετε , οκ πάω πάσο.

#2306   andreashadji

andreashadji

    iPH Addict

  • 779 μηνύματα
  • Twitter:@andreashadji
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 13/10/2012 - 00:16

Θεωρώ ότι το forum πρέπει , να έχει ένα επίπεδο, αν εσείς δεν το θέλετε , οκ πάω πάσο.

και πιστευεις οτι συνεχιζοντας την κοκορομαχια δημοσιευοντας ενα pm συμβαλλεις σ αυτο?το πιο σωστο ηταν να κανεις αναφορα οπως ειπε κ ο mark.αλλωστε εσυ πρωτος σχολιασες την ηλικια του και τις εμπειριες του.μη πεφτεις λοιπον στο δικο του επιπεδο.
φιλικα και sorry για το off topic

#2307   giannis42

giannis42

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 13/10/2012 - 00:25

και πιστευεις οτι συνεχιζοντας την κοκορομαχια δημοσιευοντας ενα pm συμβαλλεις σ αυτο?το πιο σωστο ηταν να κανεις αναφορα οπως ειπε κ ο mark.αλλωστε εσυ πρωτος σχολιασες την ηλικια του και τις εμπειριες του.μη πεφτεις λοιπον στο δικο του επιπεδο.
φιλικα και sorry για το off topic

Δεν έπεσα στο επίπεδό του, ούτε συνεχίζω την κοκορομαχία του,.
Δεν θέλω όμως τέτοια μνμ στο inbox μου.

#2308   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 13/10/2012 - 00:41

Καλά εγώ δεν σε ανάγκασα να με πιστέψεις. Πάντως εγώ που είμαι μάγκας ξέρω οτι την άλλη εβδομάδα θα το έχω. Ενημερώνω όλους τους Λαρισαίους οτι σήμερα πήγα Public Λάρισας και είδα απο κοντά τους κωδικούς. Είναι θέμα ημερών να έρθει..

Να σου θυμίσω μάγκα ότι και στην Κύπρο το έφερε το Public πρώτο από όλους.

Στα 1000 ευρω το 16άρι...

Ναι όντως το 2007 κανένα κινητό μου δεν έβγαζε μωβ φωτογραφίες..... το 2012 έγινε απολύτως φυσιολογικό...... μάλλον κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας εδώ μέσα........

Το 2007 οποιοδήποτε κινητό το έστρεφες προς τον ήλιο έβγαζε όλο λευκή η όλο μαυρη φωτογραφία.

Δοκίμασε το με ένα iPhone 3G και θα δεις...

Τελευταία επεξεργασία από: nsxbass, 13/10/2012 - 00:46


#2309   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 13/10/2012 - 00:42

Να σου θυμίσω μάγκα ότι και στην Κύπρο το έφερε το Public πρώτο από όλους.

Στα 1000 ευρω το 16άρι...


Το 2007 οποιοδήποτε κινητό το έστρεφες προς τον ήλιο έβγαζε όλο λευκή η όλο αυτή φωτογραφία.

Δοκίμασε το με ένα iPhone 3G και θα δεις...

το 2007 με οποιαδηποτε φωτογραφικη εβγαζες σε εσωτερικο χωρο με εντονη πηγη φωτος σου βγαινε μωβ φωτογραφια?

#2310   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 13/10/2012 - 00:49

Αργότερα από ότι αρχικά αναμενόταν θα έρθει στην ελληνική αγορά το iPhone 5. Οι πρώτες πληροφορίες το τοποθετούσαν στις αρχές προς τα μέσα Οκτωβρίου. Νεότερες, το μεταθέτουν αναπόφευκτα στο τέλος του μήνα ή στις αρχές Νοεμβρίου 2012. Ενδιαφέρουσες είναι οι πληροφορίες που συλλέξαμε για την πρακτική που ακολουθεί η Apple σχετικά με το 4G, αλλά και στην πολυπλοκότητα στην υπόθεση μετάδοση φωνής μέσω LTE.

Το iPhone 5, όταν έρθει τελικά στην ελληνική αγορά, θα έρθει «κλειδωμένο». Αυτό σημαίνει ότι η Apple διατηρεί το δικαίωμα να το ξεκλειδώσει over the air και κατά βούληση, για να επιτρέψει την αξιοποίηση του τσιπ 4G, μια πρακτική που υιοθετεί η εταιρεία πρώτη φορά, δεδομένης της ανυπαρξίας ώριμων δικτύων 4G όχι βέβαια μόνο στην Ελλάδα, αλλά και στην Ευρώπη ή ακόμα και στις ΗΠΑ (δεν έκανε το ίδιο με το ώριμο 3G σε προγενέστερα μοντέλα iPhone).

Είναι όμως η μόνη εταιρεία κατασκευής smartphone που θέτει περιορισμούς στα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και ορίζει προδιαγραφές για τα δίκτυα που απαιτεί να πληρούνται πριν «παραχωρήσει» iPhone προς πώληση. Ακόμα και το λανσάρισμα ενός iPhone από τα δίκτυα κάθε χώρας ακολουθεί «αυστηρές διαδικασίες», οι οποίες μάλιστα καλύπτονται από πέπλο μυστηρίου, και αφορά σε όλα τα iPhone.

Στην Ελλάδα, τα δίκτυα 4G για τα οποία δηλώνουν και οι τρεις παίκτες της αγοράς ότι εργάζονται σκληρά, θεωρούμε δεδομένο ότι αρχικά θα αφορούν στις υπηρεσίες δεδομένων. Όταν η τεχνολογία εξελιχτεί στα δίκτυα 4G/LTE, η φωνή θα μεταδίδεται ως πακέτο όπως και τα δεδομένα (και τότε, δεν θα μετράμε πια λεπτά ομιλίας!), αυτό όμως δεν είναι κάτι που συμβαίνει ήδη. Στις ΗΠΑ για παράδειγμα, οι κλήσεις φωνής διεκπεραιώνονται από τα δίκτυα 2G ή 3G παρά το γεγονός ότι γίνονται από κινητά τηλέφωνα με 4G LTE.

Στις ΗΠΑ, Sprint, Verizon Wireless και AT&T διαθέτουν iPhone 5 4G/LTE. Στα iPhone 5 που διαθέτουν τα δύο πρώτα δίκτυα δεν είναι δυνατόν να γίνεται ταυτόχρονα κλήση φωνής και μετάδοση data μέσω 4G (π.χ. από ένα app). Ο περιορισμός αποδίδεται στην τεχνολογία 4G/LTE και ειδικότερα στην μετάδοση φωνής μέσω LTE (VoLTE), για το οποίο απαιτείται εξοπλισμός όχι μόνο στα κινητά τηλέφωνα αλλά και στα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας, ο οποίος δεν αναμένεται να τεθεί σε λειτουργία πριν το 2013 σε αγορές όπου υπάρχει 4G/LTE, η φωνή όμως «ταξιδεύει» μέσω του δικτύου προηγούμενης γενιάς.

Στην περίπτωση της AT&T, κλήση φωνής και μετάδοση δεδομένων μπορεί να γίνονται ταυτόχρονα, αυτό όμως δεν συμβαίνει με χρήση 4G, αλλά από την αυτόματη εναλλαγή στο δίκτυο προηγούμενης γενιάς της εταιρείας, που επιτρέπει την μετάδοση φωνής και δεδομένων ταυτόχρονα.

Η Verizon Wireless αποδίδει στην Apple την απόφαση που λέει ότι οι συνδρομητές του δικτύου θα μπορούν να κάνουν κλήσεις μέσω του δικτύου κινητής τηλεφωνίας, αλλά τότε η διακίνηση δεδομένων θα πρέπει να εξυπηρετείται από Wi-Fi, αλλιώς δεν θα γίνεται, έγραψαν οι Τάιμς της Νέας Υόρκης. Η Apple το απέδωσε στην τεχνολογία: «δεν είναι δυνατόν, με μια κεραία, να γίνονται κλήσεις φωνής και μεταφορά δεδομένων όταν το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας χρησιμοποιεί τεχνολογία CDMA (στις ΗΠΑ) για την φωνή και LTE για τα δεδομένα».

Άλλοι κατασκευαστές επιλύουν το πρόβλημα με την προσθήκη τρίτης κεραίας (π.χ. το S III 4G/LTE), κάτι που η Apple φαίνεται πως επέλεξε να μην κάνει για να εξυπηρετήσει διαφορετικά δίκτυα. To iPhone 5 έχει δύο κεραίες για να βελτιώσει την ποιότητα της λήψης.

Εντός της επόμενης διετίας θεωρείται ότι η ανάγκη για έξτρα κεραία δεν θα υπάρχει, αφού τα δίκτυα LTE θα είναι έτοιμα να υποστηρίξουν και φωνή.

In.gr

Δεν είναι ακριβώς κλείδωμα αυτο που θα υπάρχει.

Το φωνάζω απο την πρώτη μέρα.

Ο Schiler το είπε ΞΕΚΑΘΑΡΑ στην παρουσίαση.

Οι πάροχοι με τους οποίους λειτουργεί το LTE ΤΟΥ 5 είναι συγκεκριμένοι.

Ακόμα και αν ανοίξει στην Ελλάδα LTE συμβατό με το 5 αυτο δεν σημαίνει ότι θα δουλεύει κιόλας.

Όσο για αυτο που λέει για ΟΤΑ ξεκλείδωτο, δεν προκύπτει από πουθενα μάλλον...

το 2007 με οποιαδηποτε φωτογραφικη εβγαζες σε εσωτερικο χωρο με εντονη πηγη φωτος σου βγαινε μωβ φωτογραφια?

Όχι. Απλα δε σου έβγαινε καθόλου.

Πάρε το 3G και στρεψτο προς τη λάμπα.

Μαυρίλα η ασπριλα θα πάρεις.

Πάρε μία παλιά φωτογραφική με φιλμ. Θα σου κάψει το φιλμ.

Επίσης κανένας απο τους χρήστες που έχουν πρόβλημα δε νομίζω να είπε ότι συμβαίνει πάντα.

Μόνο υπό ορισμένες συνθήκες και υπο ορισμένες γωνίες.

Οπότε ας μη γενικευουμε και λέμε ότι οπότε βγάζουμε με έντονο φωτισμό γίνεται...

Εκτός και αν έχεις το 5 και σου συμβαίνει σε κάθε φωτο...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 16

0 μέλη, 16 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες