Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iOS 6 Maps, οι χάρτες της Apple απογοητεύουν


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
304 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#211   ioik

ioik

    iPH User

  • 199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 28/09/2012 - 19:03

Καταρχην δεν γνωρίζεις τις ανάγκες μου οπότε δεν μπορείς να κρίνεις αν μου χρειάζεται ή οχι ένα smartphone των 700 ευρω. Οταν η Apple μου πολυδιαφημίζει σαν μια μέγιστη καινοτομία του ios6 τους δικούς της χάρτες, βεβαίως και περιμένω απο ένας προϊόν της τάξης των 700+ ευρω, το οποιο θα το παρω για το συνολο του και οχι για καποιο συγκεκριμενο χαρακτηριστικο,να κάνει αυτό που υπόσχεται! Ενα κινητό όπως λες και εσύ το αγοράζεις για το σύνολο αυτών που προσφέρει και όχι για ένα συγκεκριμένο χαρακτηριστικό.Αυτο όμως σημαίνει ότι αν έχει κάτι αρνητικό, θα το επισημάνω και δεν θα το αφήσω να περάσει στο ντούκου, πράγμα που κάνουν πολλοί συμφορουμιτες μας μονο και μονο για να δικαιολογησουν την επιλογη τουs.Και σε ρωτάω, θεωρείς τους χάρτες όπως λες μισοτελειωμένη δουλειά γιατί εμένα μου μοιάζει σαν φλοπ,γιατί αν όντως ήταν μισοτελειωμενη, δεν θα έβγαζαν ανακοίνωση να χρησιμοποιήσουμε το google maps. Το πρόβλημα ειναι ότι πολλοί αντί να κοιτάζουν τα του οίκου τους κοιτάζουν μόνο τα στραβά των άλλων. Αυτό δεν ειναι αντικειμενική αντιμετώπιση ενός προϊόντος!
Φιλικά. Γιάννης

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#212   Panos1985

Panos1985

    iPH Member

  • 293 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • GameCenter:Panos1985

Δημοσίευση 28/09/2012 - 20:06

Καταρχην δεν γνωρίζεις τις ανάγκες μου οπότε δεν μπορείς να κρίνεις αν μου χρειάζεται ή οχι ένα smartphone των 700 ευρω. Οταν η Apple μου πολυδιαφημίζει σαν μια μέγιστη καινοτομία του ios6 τους δικούς της χάρτες, βεβαίως και περιμένω απο ένας προϊόν της τάξης των 700+ ευρω, το οποιο θα το παρω για το συνολο του και οχι για καποιο συγκεκριμενο χαρακτηριστικο,να κάνει αυτό που υπόσχεται! Ενα κινητό όπως λες και εσύ το αγοράζεις για το σύνολο αυτών που προσφέρει και όχι για ένα συγκεκριμένο χαρακτηριστικό.Αυτο όμως σημαίνει ότι αν έχει κάτι αρνητικό, θα το επισημάνω και δεν θα το αφήσω να περάσει στο ντούκου, πράγμα που κάνουν πολλοί συμφορουμιτες μας μονο και μονο για να δικαιολογησουν την επιλογη τουs.Και σε ρωτάω, θεωρείς τους χάρτες όπως λες μισοτελειωμένη δουλειά γιατί εμένα μου μοιάζει σαν φλοπ,γιατί αν όντως ήταν μισοτελειωμενη, δεν θα έβγαζαν ανακοίνωση να χρησιμοποιήσουμε το google maps. Το πρόβλημα ειναι ότι πολλοί αντί να κοιτάζουν τα του οίκου τους κοιτάζουν μόνο τα στραβά των άλλων. Αυτό δεν ειναι αντικειμενική αντιμετώπιση ενός προϊόντος!
Φιλικά. Γιάννης


Τα ιδια λεμε....Μισοτελειωμενη δουλεια, beta οπως θελεις πες το..Ομως αυτο δεν ειναι αποτρεπτικο στοιχειο αγορας ενος smartphone..Kανενας απο τους κατοχους Iphone δεν ειπε οτι οι χαρτες ειναι τελειοι κ.λ.π...Φυσικα και δεν ειναι...Και φυσικα δεν φτανουν τους google maps σε ποιοτητα ουτε λεπτομερεια..Ομως δεν θεωρω τους χαρτες οτι θα καθορισουν την αγορα η οχι ενος κινητου..Αυτο που θα το καθορισει θα ειναι το ios η android...Η μεγαλη οθονη ή η πιο μικρη...Το πλαστικο η το αλουμινιο...Η δυνατοτητα παραμετροποιησης η οχι...Και φυσικα δεν πιστευω οτι εαν αυριο η samsung δεν ειχε καθολου χαρτες αυτοματως θα χαρακτηριζοταν το S3 σαν παλιατζουρι η πατατα...

#213   peterboutsis

peterboutsis

    iPH Contributor

  • 1.031 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:peterboutsis

Δημοσίευση 28/09/2012 - 20:22

Αν ηταν ο Steve η ανακοινωση θα ελεγε οτι ειναι η εφαρμογη χαρτων με τα καλυτερα χαρακτηριστικα σε smartphone που βγηκε ποτε... H ανπτυξη της συνεχιζεται με αμειωτους ρυθμους και αν και υστερει σε καποια σημεια απο αποψη εκτασης σε σχεση με τον ανταγωνισμο ειναι ηδη προφανης η ανωτεροτητα της και θα φανει ακομα περισσοτερο στο αμεσο μελλον!


Ο Steve δεν θα την έβγαζε αν δεν ήταν τέλεια

#214   thakost

thakost

    iPH User

  • 146 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 28/09/2012 - 20:23

Το θέμα με τους χάρτες ήταν αυτό που συζητούσαμε εξ' αρχής και το λέει κι επισήμως ο Cook.Η google δεν τους έδινε το δικαίωμα να χρησιμοποιήσουν λειτουργίες που υπάρχουν στα android

''Apple’s decision to abandon Google as the mapping data provider for the app was spurred by the search giant’s refusal to allow Apple to add necessary improvements to the mapping experience: “We wanted to provide our customers with even better Maps including features such as turn-by-turn directions, voice integration, Flyover and vector-based maps. In order to do this, we had to create a new version of Maps from the ground up.”

Το αν έπρεπε να βγουν η όχι είναι μεγάλη συζήτηση.Πιστεύω πάντως ότι αν το feedback των χρηστών συνεχίσει να είναι τόσο μεγάλο,τα πραγματα θα βελτιωθουν σύντομα.

Τελευταία επεξεργασία από: thakost, 28/09/2012 - 20:24


#215   panmark21

panmark21

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/09/2012 - 20:27

Συμφωνώ ότι είναι ελλιπή χαρακτηριστικά των νέων χαρτών. Έχω να επισημάνω όμως ότι όταν τοποθετείς μια πινέζα στον χάρτη τότε εμφανίζεται και η διεύθυνση και ο αριθμός της οικοδομής, ή του κτηρίου αν πρόκειται γι' αυτά.

Αυτό με βοηθάει πολύ καθώς βρίσκω άνετα τα ακριβή κτήρια και τις εισόδους τους. Δεν συνέβαινε κάτι τέτοιο στους χάρτες της Google.Αναρτημένη εικόνα


Μαραθώνος μένω χαχαχαχ

#216   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 28/09/2012 - 20:28

Αν ηταν ο Steve η ανακοινωση θα ελεγε οτι ειναι η εφαρμογη χαρτων με τα καλυτερα χαρακτηριστικα σε smartphone που βγηκε ποτε... H ανπτυξη της συνεχιζεται με αμειωτους ρυθμους και αν και υστερει σε καποια σημεια απο αποψη εκτασης σε σχεση με τον ανταγωνισμο ειναι ηδη προφανης η ανωτεροτητα της και θα φανει ακομα περισσοτερο στο αμεσο μελλον!

Ο Steve δεν θα την έβγαζε αν δεν ήταν τέλεια

Για όσους ξεχνάνε, ο ίδιος ο Steve Jobs είχε κάνει ολόκληρη συνέντευξη τύπου σχετικά με το Antennagate, όπου με τον δικό του μοναδικό τρόπο παραδέχτηκε το πρόβλημα και ανακοίνωσε το πρόγραμμα θηκών...

Οπότε ας τον αφήσουμε εκεί που είναι και ας μην είναι κάποιοι τόσο σίγουροι για το τι θα έκανε...

#217   Tron13

Tron13

    iPH User

  • 113 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/09/2012 - 22:17

Οι χαρτες στην ελλαδα ειναι καλοι ομως...!


Εξαρταται τι εννοείς καλοί...

#218   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 28/09/2012 - 22:22

Για όσους ξεχνάνε, ο ίδιος ο Steve Jobs είχε κάνει ολόκληρη συνέντευξη τύπου σχετικά με το Antennagate, όπου με τον δικό του μοναδικό τρόπο παραδέχτηκε το πρόβλημα και ανακοίνωσε το πρόγραμμα θηκών...

Οπότε ας τον αφήσουμε εκεί που είναι και ας μην είναι κάποιοι τόσο σίγουροι για το τι θα έκανε...

Το προγράμμα θηκων και η παραδοχή και όχι απόσυρση απο την αγορά ήταν ο λόγος που δεν είχα πάρει το 4 ενω μπορούσα πολυ φτηνά.. Σιγα τον μοναδικό τροπο που το είπε.. Κομπλεξισμο έδειξε..:

Αναρτημένη εικόνα


#219   Jimmiss

Jimmiss

    iPH Member

  • 288 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/09/2012 - 22:24

Για κανενα 6.0.1 ειπανε? :)

#220   Tron13

Tron13

    iPH User

  • 113 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/09/2012 - 22:29

Για όσους ξεχνάνε, ο ίδιος ο Steve Jobs είχε κάνει ολόκληρη συνέντευξη τύπου σχετικά με το Antennagate, όπου με τον δικό του μοναδικό τρόπο παραδέχτηκε το πρόβλημα και ανακοίνωσε το πρόγραμμα θηκών...

Οπότε ας τον αφήσουμε εκεί που είναι και ας μην είναι κάποιοι τόσο σίγουροι για το τι θα έκανε...


το θέμα με τον Steve κάποιοι εδώ μέσα το έχουν ξεφτιλίσει ... πολύ όμως, αν ήταν ο steve θα ηταν έτσι, ο Steve θα την έβγαζε αλλιώς, δεν θα την κυκλοφορούσε αν δεν ήταν τέλεια και άλλες τέτοιες αρλούμπες... Κόφτε το πια το παραμύθι γιατί γίνεται κουραστικό, ούτε εγώ ούτε κανένας μας, δεν γνωρίζει τι θα έκανε ο συγχωρεμένος ΑΝ ήταν εν ζωή... άλλωστε όπως πολλοί φίλοι εδώ μέσα σωστά είπαν οτι οταν βγήκε το 4 ο steve ήταν στο τιμόνι της Apple και είχε χοντρό προβληματάρες!!!

#221   Antiresias

Antiresias

    iPH Member

  • 215 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Jimgreek

Δημοσίευση 28/09/2012 - 22:42

Κρίμα η μια "πατάτα" να διαδέχεται την άλλη πάντως...

#222   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/09/2012 - 23:00

Αμην παιδια.... :o πολυ ζεστη σημερα.

#223   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 28/09/2012 - 23:01

Πολύ καλή κίνηση της apple να κάνει δικούς της χάρτες και να χτυπήσει την google στο γήπεδό της. Μακροπρόθεσμα θα έχει πολύ καλό προϊόν και σίγουρα την google την έχει αγχώσει πολύ μια τέτοια κίνηση
Για αρχή σίγουρα δεν είναι ότι θα περίμενε ο κόσμος από μια apple αλλά το θέμα είναι η πρόοδος που θα κάνει. Αν π.χ. σε ένα δύο χρόνια οι χάρτες της είναι καλύτεροι από της google τότε σίγουρα άξιζε η κίνηση.



#224   Nerazzurro10

Nerazzurro10

    iPH Enthousiast

  • 423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 28/09/2012 - 23:04

Σίγουρα μία τέτοια κίνηση είχε ρίσκο, η Apple είναι η μοναδική εταιρεία που θα μπορούσε να το πάρει και το έκανε! Οι χάρτες θα αναβαθμιστούν και πιστεύω ότι σε 1-2 χρόνια η Apple θα είναι και σ'αυτό το κομμάτι μπροστά!

#225   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/09/2012 - 23:12

Θα τα γράψω όσο πιο απλά γίνεται..

Σωστή και σεβαστή η συγνώμη σου φίλε Cook. To να αναγνωρίζεις ένα λάθος θέλει πάντα και το ανάλογο θάρρος.
Αν η συγνώμη σου όμως θέλεις να αναγνωριστεί ως ειλικρινής και όχι ως προσχηματική θα έπρεπε στην επιστολή σου να μας αναλύσεις και τα ακολουθα :

1. Γιατί ενώ μας προτείνεις να δοκιμάσουμε τα apps που υπάρχουν διαθέσιμα για χαρτες μας ΑΠΕΚΛΕΙΣΕΣ από το καλύτερο ΔΩΡΕΑΝ πρόγραμμα χαρτών(Google Maps) ;

2.Γιατί μαζί με τη συγνώμη σου δε μας είπες ότι σε 1-2 βδομάδες θα κυκλοφορήσει αναβάθμιση του ios 6 με προεγκατεστημένο το Google Maps ;

3. Γιατί μαζί με τη συγνώμη σου δε μας δίνεις και τη δυνατότητα να πάμε πίσω στο 5.1.1 (πλην iphone 5) και να ξεφορτωθούμε το ios 6 που μας καταστρέφει τη ζωή(υπερβάλλω αλλά ταιριαζει) ;

Η αλήθεια είναι ότι ο κύριος Cook σήμερα παραδέχτηκε ότι στην Apple δεν τα υπολόγισαν σωστά.

Θεώρησαν τους πελάτες τους ακόμα περισσότερο πρόβατα από όσο είναι...
Διότι φίλοι μου δεν μπορεί αυτό που καταλαβαίνει και η κουτσή μαρία (ναι,αυτή που περιμένει στη στάση του λεωφορείου βλέποντας στο google maps πότε θα περασει το επόμενο) να μην το κατάλαβε ολόκληρη η Appe.

Όσο για τα πρόβατα που έβγαιναν και δήλωναν ενθουσιασμένοι με τους νέους χαρτες , ευτυχώς δεν ήταν αρκετοί ώστε να σωθεί το prestige της εταιρίας γλιτώνοντας τον διασυρμό.

Φίλε Cook από τη στιγμή που μου ζητάς τα μαλλιά της κεφαλής μου για το νέο σου προϊόν , από τη στιγμή που το μεγαλύτερο πραγμα που μου παρουσίασες σύμφωνα με τα λεγόμενά σου στο ios 6 είναι χαμηλότερο των προσδοκιών , δε μπορείς να ζητάς συγνώμη και ταυτόχρονα να μου στερείς την καλύτερη δωρεάν λύση της αγοράς.

Φίλε Cook μπορείς να συνεχίσεις την προσπάθεια σου να ανακαλύψεις τον τροχό (λέγε με maps) αλλά άσε με και εμένα βρε αδελφέ να κάνω τη δουλειά μου(λεγε με google maps)...

Αυτά τα ολίγα...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες