Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iOS 6 Maps, οι χάρτες της Apple απογοητεύουν


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
304 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   peteh

peteh

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/09/2012 - 12:14

Το εχει δοκιμασει κανεις σε αθηναικους δρόμους; Λεει τιποτα;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   ilionmelegos21

ilionmelegos21

    iPH Elite Poster

  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 20/09/2012 - 12:16

αυτο ειναι πανω απο ολα..αλλα μερικες φορες το πληρωνεις..

οχι π.γ.δ.μ. τη λεει.

Εμενα στην 5.1.1 μακεδονια την γραφει.Βασικα το γραφει στην γλωσσα τους

#33   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 20/09/2012 - 12:19

Καλώς ή κακώς η Apple βιάστηκε.

Το να βγάλει το SIRI στην κυκλοφορία όσο ακόμα ήταν σε beta, δεν έγινε και τίποτα μιας και η χρησιμότητά του δεν είναι άμεση.

Αλλά το να βγάλει τους χάρτες σε τόσο πρώιμο στάδιο είναι φάουλ.

Η Google έχει φάει σχεδόν 10 χρόνια στην ανάπτυξη αυτού του συστήματος χαρτών, δεν είναι δυνατόν η Apple σε λίγους μήνες να κάνει κάτι καλύτερο.

Από την άλλη, για να αναπτύξεις κάτι τέτοιο και να το κάνεις καλύτερο, δεν γίνεται να το κάνεις μόνος σου.

Το feedback των χρηστών είναι απαραίτητο.

Και τα Google maps δεν έγιναν αυτό που είναι από τη μία μέρα στην άλλη...

Όσο για την Google, είμαι σχεδόν βέβαιος ότι δεν θα αργήσει να βγάλει το Google maps σαν εφαρμογή στο AppStore, όπως ακριβώς έκανε και με το youtube.

Οπότε υπομονή κύριοι...

ουσιαστικα καταργωντας τις εφαρμογες της google, εκανε μια τρυπα στο νερο γιατι ηδη εχει βγει εφαργογη youtube στο appstore και συντομα περιμενουμε και τους χαρτες.

θα μπορουσε τουλαχιστον να εισαγει δοκιμαστικα με καποιο τροπο τους δικους της χαρτες μαζι με αυτους της google..

Τελευταία επεξεργασία από: Vasilis, 20/09/2012 - 12:23


#34   jwr

jwr

    iPH Contributor

  • 1.090 μηνύματα
  • Twitter:@jwr_
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:jwr_p

Δημοσίευση 20/09/2012 - 12:23

Απλά πράγματα, δεν αναβαθμίζουμε, ή βρίσκει κάποιος τρόπο να κάνει port το official google maps app στην iOS 6.. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ συνέχεια τους χάρτες για να βρίσκω transit πληροφορίες... Δε θέλω να καθυστερώ ούτε να ανοίγω 3rd party εφαρμογές για αυτό..


https://maps.google.com/ μέχρι να κυκλοφορήσει η official εφαρμογή από την Google.

#35   geor92

geor92

    iPH newbie

  • 80 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/09/2012 - 12:23

Παιδια καλησπέρα. Μία ερώτηση. Επειδή σκέφτομαι να κάνω το update στην 6.0 έχω μία απορία σχετικά με τους χάρτες. Στην Αγγλία και συγκεκριμένα στο Λονδίνο σε τι επίπεδο βρίσκονται; Υπάρχουν 3D buildings, πληροφορίες για ΜΜΜ, traffic κλπ;

Εάν μπορεί κάποιος να το τσεκάρει θα ήμουν υπόχρεως. Ευχαριστώ!

Τελευταία επεξεργασία από: geor92, 20/09/2012 - 12:24


#36   peteh

peteh

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/09/2012 - 12:24

Παντως τα νεα features ειναι πολύ ωραια, αλλα οντως η αποχωρηση απο τα google maps θα μας πονεσει..

#37   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 20/09/2012 - 12:24

καλυτερα φιλε να μεινεις στην 5. πραγματικα δεν προσφερει τιποτα παραπανω το ios 6.

#38   djmanosv

djmanosv

    iPH Addict

  • 615 μηνύματα
  • Twitter:@m_vogiatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:djmanosv

Δημοσίευση 20/09/2012 - 12:25

Νταξει γινεται χαμος με τους χάρτες, ινδοι διαμαρτυρονται, οι κινεζοι λενε οτι δε διχνει βασικά μέρη, μέχρι και για ασπρομαυρους χάρτες διάβασα .... antennagate φαση μου μυρίζει η δουλεια

#39   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 20/09/2012 - 12:28

στη συγκεκριμενη περιπτωση η αππλ ηταν η ανυπομονη.εμεις θελοντας και μη υπομονη θα κανουμε :P


Ακριβώς...

Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν αναγκάστηκε να το κάνει τόσο άμεσα λόγω κάποιας σύμβασης με την Google.

Αν δηλαδή είχε σύμβαση με την Google για τους χάρτες η οποία έληγε τώρα, μήπως δεν ήθελε να την ανανεώσει και για αυτό το έκανε τόσο γρήγορα.


ουσιαστικα καταργωντας τις εφαρμογες της google, εκανε μια τρυπα στο νερο γιατι ηδη εχει βγει εφαργογη youtube στο appstore και συντομα περιμενουμε και τους χαρτες.

θα μπορουσε τουλαχιστον να εισαγει δοκιμαστικα με καποιο τροπο τους δικους της χαρτες μαζι με αυτους της google..


Το θέμα είναι ότι ακόμα και αν κατεβάσεις το google maps από το AppStore και το χρησιμοποιείς, εφόσον η native εφορμογή θα είναι άλλη, αναγκαστικά θα την χρησιμοποιείς έστω και λίγο. Οπότε σιγά σιγά θα αρχίσει να διεισδύει στον καταναλωτή.

#40   vmac

vmac

    iPH Enthousiast

  • 413 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 20/09/2012 - 12:30

καλυτερα φιλε να μεινεις στην 5. πραγματικα δεν προσφερει τιποτα παραπανω το ios 6.


Έχω το 4άρι. Θα συμφωνήσω.
Αν εξαιρέσεις οτι το τηλέφωνο το βλέπω κάπως πιο γρήγορο και πιο όμορφο το interface σε όλα, ουσιαστική αλλαγή καμία.
Κάτι ρε παιδί μου, ένα νέο feature που θα σε κάνει να πεις "Καλόοο". Στα ίδια.

#41   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 20/09/2012 - 12:30

Παιδια καλησπέρα. Μία ερώτηση. Επειδή σκέφτομαι να κάνω το update στην 6.0 έχω μία απορία σχετικά με τους χάρτες. Στην Αγγλία και συγκεκριμένα στο Λονδίνο σε τι επίπεδο βρίσκονται; Υπάρχουν 3D buildings, πληροφορίες για ΜΜΜ, traffic κλπ;

Εάν μπορεί κάποιος να το τσεκάρει θα ήμουν υπόχρεως. Ευχαριστώ!

πληροφοριες για μμμ δεν εχει πουθενα, traffic βλεπω υπαρχει και 3d κτηρια δε μπορω να δω (μαλλον μη συμβατοτητας του ipod 4g με αυτη τη λειτουργια).

#42   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 20/09/2012 - 12:31

Περισσοτερο προσπαθεια να απεμπλακει με οτι εχει να κανει με τη google παρα ενα update το θεωρω..

#43   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 20/09/2012 - 12:33

Το θέμα είναι ότι ακόμα και αν κατεβάσεις το google maps από το AppStore και το χρησιμοποιείς, εφόσον η native εφορμογή θα είναι άλλη, αναγκαστικά θα την χρησιμοποιείς έστω και λίγο. Οπότε σιγά σιγά θα αρχίσει να διεισδύει στον καταναλωτή.

δεν σε καταλαβα. αν κατεβασω το google maps και βαλω τους χαρτες της μηλιας τελευταια σελιδα στο springboard, πως θα τους χρησιμοποιω;

μη σου πω καλυτερα να κρυψω τελειως το εικονιδιο...

#44   vmac

vmac

    iPH Enthousiast

  • 413 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 20/09/2012 - 12:33

Περισσοτερο προσπαθεια να απεμπλακει με οτι εχει να κανει με τη google παρα ενα update το θεωρω..


Συμφωνώ. Χειρίστηκε κάπως εγωιστικά το όλο με το maps. Αλλά μου κάνει εντύπωση οτι βγάζει μια εφαρμογή λες και είναι beta, με bugs σε πολλές χώρες απο ότι διαβάζω, σε αντικατάσταση μιας πολύ καλής εφαρμογής, δοκιμασμένη και ψαγμένη χρόνια τώρα απο την google.



_

Τελευταία επεξεργασία από: vmac, 20/09/2012 - 12:34


#45   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 20/09/2012 - 12:38

Συμφωνώ. Χειρίστηκε κάπως εγωιστικά το όλο με το maps. Αλλά μου κάνει εντύπωση οτι βγάζει μια εφαρμογή λες και είναι beta, με bugs σε πολλές χώρες απο ότι διαβάζω, σε αντικατάσταση μιας πολύ καλής εφαρμογής, δοκιμασμένη και ψαγμένη χρόνια τώρα απο την google.



_

δεν ειναι μονο οι χαρτες..ειναι και το youtube που απο τις 599.990 αχρηστες εφαρμογες ηταν απο τις πιο χρησιμες..και τωρα οσοι εχουν ipad πρεπει να κανουν παλι υπομονη :P

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες