Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 24 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 5 στην Ελλάδα! Εντυπώσεις χρηστών!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4270 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2521   ForceF

ForceF

    iPH Contributor

  • 958 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 10/11/2012 - 16:14

Εμενα όλα κομπλέ τέλειο το λευκό 5αρι μου εκτός από ένα θέμα. Έχει πρόβλημα η αυτόματη φωτεινότητα δεν λειτουργεί πρώτον, και δεύτερον όταν τελειώνω μια κλήση, κάποιες φορές μου πάει μόνο του την φωτεινότητα στο μηδέν. Πρέπει να το κλειδώσω και ξεκλειδώσω για να επανέλθει. Αυτά είναι θέματα του δικού μου 5αριου ή είναι θέμα γενικά του ios6?


Γενικα του ios6 συμβαινει σε πολλους

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2522   lasoleil

lasoleil

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 10/11/2012 - 16:44

Γεια σας, καινουριος στο forum...Σκεύτομαι ν μπω κ εγώ στο κόσμο του iphone...το θέμα είναι iphone 4s ή το 5αρι...Εσείς τι προτείνετε????Συγχωρέστε με αν δεν επέλεξα το κατάλληλο topic...

#2523   eytyxhs

eytyxhs

    iPH Addict

  • 688 μηνύματα
  • Twitter:@Eytyxhs
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • GameCenter:eytyxhs

Δημοσίευση 10/11/2012 - 16:57

Νομίζω ότι το λευκό 5αρι είναι πολύ πιο ξεκουραστο στα ματιά από το μαύρο.
Αναδεικνύει περισσότερο την ΥΠΕΡ-ΤΕΛΕΙΑ οθόνη του 5αριου.


Τελευταία επεξεργασία από: eytyxhs, 10/11/2012 - 17:00


#2524   master1992g

master1992g

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 10/11/2012 - 17:22

ναι εκανα τα παντα... κ χθες που το επαιζα λιγο, εκει που παω να μπω στης ρύθμισης, παρε παλι ενα restart..
και ασε που κολλάει κ το scroll, κανει κατι σαν spikes.

Και το δικό μου το πρώτο είχε αυτό το πρόβλημα, πολύ εκνευριστικό. Πολλά spikes... Και πολλά κολλήματα μετά από κλήσεις..

#2525   ForceF

ForceF

    iPH Contributor

  • 958 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 10/11/2012 - 17:22

Γεια σας, καινουριος στο forum...Σκεύτομαι ν μπω κ εγώ στο κόσμο του iphone...το θέμα είναι iphone 4s ή το 5αρι...Εσείς τι προτείνετε :huh:?Συγχωρέστε με αν δεν επέλεξα το κατάλληλο topic...


Το 5αρι

#2526   hulio

hulio

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 10/11/2012 - 17:25

Σκεύτομαι ν μπω κ εγώ στο κόσμο του iphone...το θέμα είναι iphone 4s ή το 5αρι...Εσείς τι προτείνετε :huh:?


5αρι απο την στιγμη που δεν υπαρχει καποιο οικονομικο προβλημα

#2527   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 10/11/2012 - 18:52

Γεια σας, καινουριος στο forum...Σκεύτομαι ν μπω κ εγώ στο κόσμο του iphone...το θέμα είναι iphone 4s ή το 5αρι...Εσείς τι προτείνετε :huh:?Συγχωρέστε με αν δεν επέλεξα το κατάλληλο topic...

Τι προτείνει η τσέπη σου; :)
Αν πας για καινούργιο τότε 5.. Αλλιώς κοίταξε με πολύ λιγότερα να βρεις ένα 4S σε καλή κατάσταση..

#2528   el3ctronick

el3ctronick

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 10/11/2012 - 18:54

ειδα σημερα το μαυρο απο κοντα σε demo..ειχε κανα 2 πολυ μικρες γρατζουνις αλλα ενταξει..demo ειναι..το θεμα ειναι οτι προσπαθησα να το γδαρω με νυχια με τερμα πιεση και ζορισμα εκει που ειναι γυαλισμενο στην ακρη, με κλεδι(οχι πολυ δυνατα βεβαια)..το τηλεφωνο δεν ενιωσε το παραμικρο..σχετικα με το συγκεκριμενο, το τηλεφωνο δεν πεταει χρωματα απο μονο του...πρεπει να πας γυρευοντας....πιστευω οτι με ενα bumper δεν αντιμετωπιζει κανεις προβλημα ποτε...δεν ξερω αν ειναι ολα προβληματικα παντως το συγκεκρινο ηταν αψογο. ουτε η οθονη επαιζε σε καμμια ακρη καθολου. κριμα γιατι φοβομουν και αλλαξα την παραγγελια μου σε λευκο(οχι οτι δε μου αρεσει απλα το μαυρο μου φανηκε καλο)

#2529   dcba

dcba

    iPH User

  • 104 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/11/2012 - 20:07

Γεια σας, καινουριος στο forum...Σκεύτομαι ν μπω κ εγώ στο κόσμο του iphone...το θέμα είναι iphone 4s ή το 5αρι...Εσείς τι προτείνετε????Συγχωρέστε με αν δεν επέλεξα το κατάλληλο topic...

Προφανώς αξίζει το 5 ως πιο καινούργιο. Όμως και το 4s δεν είναι άσχημο.

Κατά τα λοιπά είδα και τα δύο χρώματα. Εντυπώσεις:
Ως συσκευή είναι πανάλαφρη. Αυτό κάνει καλύτερη την εμπειρία χρήσης, ειδικά με το ένα χέρι. Εκπληκτική οθόνη και φυσικά ταχύτατο. Όντως είναι μακρόστενο, η πρώτη εντύπωση παραπέμπει σε τηλεχειριστήριο. Όμως μετά απο λίγα λεπτά χρήσης, ούτε καν το προσέχεις. Τέλος η μεγαλύτερη οθόνη κάνει πιο άνετη τη συνολική εμπειρία χρήσης. Δεν το περίμενα.

Όσον αφορά τα χρώματα:
Στο άσπρο, είναι η πρώτη φορά που είναι όμορφο. Η πλάτη του εκπληκτική. Όμως λόγω χρώματος, φαίνεται η οθόνη και κατά συνέπεια τονίζεται το μακρόστενο σχήμα.
Το μαύρο είναι πιο όμορφο. Όταν είναι σβηστό φαίνεται πιο μικρο. Η δε πλάτη, κομψοτέχνημα.
Αμφότερα ήταν σε άριστη κατάσταση, δεν παρατήρησα προβλήματα.

Εν κατακλείδι. Αμφότερα είναι όμορφα, άριστη εμπειρία χρήσης γενικά χαίρεσαι να το έχεις στο χέρι σου. Όσον αφορά τις γρατζουνιές, είμαι της απόψεως να τα απολαμβάνουμε. Υπάρχουν και πιο σοβαρά πράγματα να στενοχωρηθούμε από μία γρατζουνιά.

#2530   Georgio

Georgio

    iPH Contributor

  • 1.106 μηνύματα
  • Twitter:@GeorgioDan
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:iGIORGIS

Δημοσίευση 11/11/2012 - 02:51

Παιδιά ξέρει κανείς ποιο κατάστημα στο κέντρο της Αθήνας, έχει demo συσκευή 5άρι ώστε να το πιάσω στα χέρια μου να το ψαχουλέψω;
Πλαίσιο Συντάγματος; Public; iStorm; Καταστήματα κινητής τηλεφωνίας; Ευχαριστώ!

Στο Public Συνταγμα εχει το λευκο!

#2531   liodim

liodim

    iPH Enthousiast

  • 415 μηνύματα
  • Twitter:@aliento1983
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • GameCenter:aliento1983

Δημοσίευση 11/11/2012 - 06:45

Καλημερα παιδες....θα ηθελα να ρωτησω ξερετε αν εχει ερθει 32αρι λευκο σε καποιο καταστημα κ επισης σε ποιο ios να ειμαστε για να αναμενουμε jailbreak....να παμε στην 6,0,1.... να παμε στην 6,1,1 που θα βγει σε κανα 20ημερο....ή να αναμείνουμε στην 6????

#2532   highlander2110

highlander2110

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/11/2012 - 07:33

Παιδιά έχω από Πέμπτη το λευκό και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Είναι απίστευτο, δεν είχα ποτέ iphone πριν γρήγοοοορο και το έχω λιώσει για να δω μήπως παρατηρήσω κάποιο πρόβλημα δυσλειτουργίας. Πολλές εφαρμογές (free εννοείται) πολλά παιχνίδια (free εννοείται). Το μόνο που πιθανώς θα πρέπει να πληρώσω είναι ένα καλό navigator. Το τηλέφωνο πετάει και μιας και έχω imac σπίτι όλα πηγαίνουν τέλεια. Βάζω και ταινίες μέσα (οι περισσότερες σειρές που βλέπω είναι ήδη .mp4) και είμαι άρχοντας. Τελικά επιβεβαιώνεται το 'once you go Mac, you never go back'.
Το άσπρο δεν έχει κανένα θέμα. Period.

Σημείωση: Παιδιά λίγo off topic, το navigon είναι το πιο ακριβές ή να διαλέξω κάποιο άλλο?

Τελευταία επεξεργασία από: highlander2110, 11/11/2012 - 07:34


#2533   Voidioan

Voidioan

    iPH Addict

  • 727 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:voidioan

Δημοσίευση 11/11/2012 - 09:42

Γεια σας, καινουριος στο forum...Σκεύτομαι ν μπω κ εγώ στο κόσμο του iphone...το θέμα είναι iphone 4s ή το 5αρι...Εσείς τι προτείνετε????Συγχωρέστε με αν δεν επέλεξα το κατάλληλο topic...

Το 5 .

#2534   highlander2110

highlander2110

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/11/2012 - 10:00

Αν δεν είχες ποτέ πάρε το 5 (και έχεις να δώσεις τα χρήματα φυσικά)

#2535   nik198x

nik198x

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 11/11/2012 - 10:55

Καλημέρα σας! Συμπληρώνω κι εγώ λίγες μέρες με το πεντάρι μου (μαύρο 16GB) και είπα να ποστάρω εδώ τις εντυπώσεις μου. Όχι ότι έχω κάποιο πρόβλημα αλλά ακριβώς επειδή στο ποστ γράφουν τα -ελάχιστα κατά τη γνώμη μου- παιδιά που είχαν πρόβλημα, μπορεί να δημιουργείται μια συγκεχυμένη εικόνα.

Καταρχήν το βρήκα από Multirama Ρόδου. Ρώτησα την υπάλληλο τι μπορώ να κάνω αν το ανοίξω στο σπίτι και εντοπίσω χτυπήματα. Μού πρότεινε η ίδια να το ανοίξω εντός καταστήματος (προς τιμήν της) και διαπιστώσαμε καταρχήν ότι ειναι άψογο. Επίσης επειδή μέχρι τότε είχα δει μόνο άσπρο demo από κοντά, έχω να πω ότι το μαύρο ήταν περισσότερο της αρεσκείας μου, σε σημείο αυτού που λέμε "έρωτας με την πρώτη ματιά" :)

Του φόρεσα κατευθείαν μεμβράνες Zagg HD μπρος πίσω και του έβαλα μια λεπτή και μαλακή θήκη Belkin. Το οπτικό αποτέλεσμα είναι πολύ καλό, αλλά δυστυχώς κρύβεται η όμορφη διχρωμία πίσω. Ισως αργότερα αν βρω λεπτή και διαφανή θήκη να την προτιμήσω.

Το τηλέφωνο λειτουργεί σφαίρα, γενικώς δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα με συνδεσιμότητα (WiFi, 3G) ούτε τις κατασκευαστικές αστοχίες που αναφέρουν κάποιοι (τρίξιμο της οθόνης κλπ). Το Internet λειτουργεί πολύ -αλλά πάρα πολύ- γρήγορα, ακόμα και στα ίδια δίκτυα με το τεσσάρι μου.

Η νέα οθόνη ειναι super. Γενικώς δεν μου κακοφαίνεται το aspect ratio 16:9 όπως φοβόμουν, ίσα ίσα που τώρα κοιτώντας το τεσσάρι μου έχω την εντύπωση ότι η οθόνη ειναι μικρή και υπερβολικά τετράγωνη. Το νέο μέγεθος της οθόνης δεν αξιοποιείται ακόμη πλήρως λόγω και της πρόχειρης αναβάθμισης των stock εφαρμογών (που δεν προστέθηκε κάποια νέα λειτουργικότητα) και της μη αναβάθμισης προς το παρόν σημαντικών εφαρμογών όπως what's app και YouTube. Ωστόσο, η πιο σημαντική αλλαγή στην οθόνη κατά τη γνώμη μου είναι το color saturation, το οποίο έχει βελτιωθεί εντυπωσιακά, δίνοντας έναν άψογο συνδυασμό του χρώματος των AMOLED (χωρίς over saturation) και της ευρείας γωνίας θέασης των IPS.

Τα ακουστικά είναι καλύτερης ποιότητας από τα παλιά. Δεν κάθονται βέβαια και πάλι τελείως ασφαλώς στα αυτιά, αλλά ο ήχος και το μπάσο τα καθιστούν κατα τη γνώμη μου καλή αγορά ακόμη και για τους κατόχους παλαιότερων συσκευών και iPads.

Η ποιότητα των υλικών για τις λίγες ώρες που τα αισθάνθηκα πριν βάλω τα προστατευτικά μου φάνηκε πολύ. Αλλά το γεγονός ότι ειναι εξευτελιστικά ελαφρύ σε συνδυασμό με το βάψιμο του πλαισίου, το έχει κάνει να φαίνεται πιο πολυτελές στο μάτι, αλλά πιο ψεύτικο και ευπαθές στο χέρι.

Κλείνοντας θα ήθελα να πω ότι το τηλέφωνο από hardware πλευράς ειναι μπόμπα, αλλά η ανανέωση στο software ειναι επιτακτική όπως έχω γράψει πολλές φορές. Θα ήθελα να ευχηθώ όλοι σύντομα να έχετε τα δικά σας και να είστε τόσο ευχαριστημένοι όσο εγώ, και κυρίως να έχουμε όλοι μια δουλειά που να μας επιτρέπει να το πάρουμε χωρίς στεναχώρια.

Σας χαιρετώ για να προλάβω και την πτήση μου!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 30

0 μέλη, 30 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες