Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 24 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 5 στην Ελλάδα! Εντυπώσεις χρηστών!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4270 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2791   djvaga

djvaga

    iPH User

  • 159 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/11/2012 - 00:23

Τελικά το επέστρεψα στο media markt συγγρου λόγω της κίτρινης οθόνης ( το διαπίστωσαν και οι ίδιοι στο service, μου έκοψαν πιστωτικό και περιμένω καινούργιο σφραγισμένο. Αλλα μου είπαν απο βδομάδα! Κατα τ´αλλα πολυ εξυπηρετικοι και έχουν doa 14 ημερών(αρκεί βέβαια η συσκευασία να ειναι πλήρης)!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2792   nyo77

nyo77

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 21/11/2012 - 01:00

Μια γνώμη και από εμένα μετά από 1 μήνα χρήσης. Συνοπτικά λοιπόν...

Θετικά.

1. Οθόνη. Το μέγεθος της μετράει και το μήλο (αν και αργά) ακολούθησε την γενικότερη τάση με σαφείς βελτιώσεις και στην απόδοση των χρωμάτων.
2. Ποιότητα κατασκευής. Ακόμα και με τα οποια προβλήματα φέτος, αν τελικά είσαι τυχερός μετά το unboxing, η συσκευή σου παραμένει ενα αριστο πάντρεμα τεχνολογίας και αισθητικής με αρκετά μειωμένο βάρος.
3.Web browsing. Ταχύτητα - ταχύτητα - ταχύτητα. Αναμφισβήτητα ποιο γρήγορο και (καθυστερημένα και εδώ) ενημερωμένο με τα τελευταία πρωτόκολλα (Lte, 4G κ.α.).
4. Ακουστικά. Επιτέλους μετα απο 4 χρόνια αναβαθμίστηκε η ποιότητα και η απόδοση τους και ναι ... έχουν την δική τους θήκη.

Αρνητικά.

1.Τιμή. Ανεπίτρεπτο και σημαντικά ανασταλτικό σαν παράγοντας για την απόκτηση του, θα αποθαρρύνει αρκετούς στο να το πλησιάσουν.
2. iOS 6... (whatever). Παρωχημένο, unsexy, βαρετό. Επιτακτική η επείγουσα (ριζική) εξέλιξη του.
3. Το βάψιμο του πλαίσιου (ειδικά στο μαύρο) κρίνεται λανθασμένη επιλογή. Γρήγορα και μέσα από απλή καθημερινή χρήση θα... αποκαλύψει το φυσικό χρώματα του αλουμινίου (!)
4. Μπαταρία. Καμία διάφορα από το 4S. Παραμένει απλά υποφερτή για τα σημερινά δεδομένα.

Υ.Γ.
Η αλήθεια είναι ότι για εμένα προσωπικά, το iPhone 5 είναι το τηλέφωνο που θα έπρεπε να παρουσιάσει το μήλο το 2011. Για τα σημερινά δεδομένα και σε σχέση πάντα με τον ανταγωνισμό που πλέον καλπάζει, μοιάζει σαν μια καλή αρπαχτή για το 2012. Ενα καλά ενορχηστρωμένο πλάνο marketing που σταθερά γεμίζει ταμεία. Μην το θεωρήσεις αρνητικό. Είναι απλά θέμα επιβίωσης και επιχειρηματικής πρακτικής. Κατα πάσα πιθανότητα το 2013 θα απαντήσει ουσιαστικά στα όσα φέτος της καταλογίζουν με μια σημαντικά αναβάθμισνενη συσκευή.. Σαν καταναλωτής και μακριά από υπερβολές, θα πρέπει απλά να παρακολουθείς προσεκτικά τις εξελίξεις πριν ανοίξεις το πορτοφόλι σου.

Φιλικά.



#2793   mad4paok

mad4paok

    iPH newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 21/11/2012 - 01:40

Μια γνώμη και από εμένα μετά από 1 μήνα χρήσης. Συνοπτικά λοιπόν...

Θετικά.

1. Οθόνη. Το μέγεθος της μετράει και το μήλο (αν και αργά) ακολούθησε την γενικότερη τάση με σαφείς βελτιώσεις και στην απόδοση των χρωμάτων.
2. Ποιότητα κατασκευής. Ακόμα και με τα οποια προβλήματα φέτος, αν τελικά είσαι τυχερός μετά το unboxing, η συσκευή σου παραμένει ενα αριστο πάντρεμα τεχνολογίας και αισθητικής με αρκετά μειωμένο βάρος.
3.Web browsing. Ταχύτητα - ταχύτητα - ταχύτητα. Αναμφισβήτητα ποιο γρήγορο και (καθυστερημένα και εδώ) ενημερωμένο με τα τελευταία πρωτόκολλα (Lte, 4G κ.α.).
4. Ακουστικά. Επιτέλους μετα απο 4 χρόνια αναβαθμίστηκε η ποιότητα και η απόδοση τους και ναι ... έχουν την δική τους θήκη.

Αρνητικά.

1.Τιμή. Ανεπίτρεπτο και σημαντικά ανασταλτικό σαν παράγοντας για την απόκτηση του, θα αποθαρρύνει αρκετούς στο να το πλησιάσουν.
2. iOS 6... (whatever). Παρωχημένο, unsexy, βαρετό. Επιτακτική η επείγουσα (ριζική) εξέλιξη του.
3. Το βάψιμο του πλαίσιου (ειδικά στο μαύρο) κρίνεται λανθασμένη επιλογή. Γρήγορα και μέσα από απλή καθημερινή χρήση θα... αποκαλύψει το φυσικό χρώματα του αλουμινίου (!)
4. Μπαταρία. Καμία διάφορα από το 4S. Παραμένει απλά υποφερτή για τα σημερινά δεδομένα.

Υ.Γ.
Η αλήθεια είναι ότι για εμένα προσωπικά, το iPhone 5 είναι το τηλέφωνο που θα έπρεπε να παρουσιάσει το μήλο το 2011. Για τα σημερινά δεδομένα και σε σχέση πάντα με τον ανταγωνισμό που πλέον καλπάζει, μοιάζει σαν μια καλή αρπαχτή για το 2012. Ενα καλά ενορχηστρωμένο πλάνο marketing που σταθερά γεμίζει ταμεία. Μην το θεωρήσεις αρνητικό. Είναι απλά θέμα επιβίωσης και επιχειρηματικής πρακτικής. Κατα πάσα πιθανότητα το 2013 θα απαντήσει ουσιαστικά στα όσα φέτος της καταλογίζουν με μια σημαντικά αναβάθμισνενη συσκευή.. Σαν καταναλωτής και μακριά από υπερβολές, θα πρέπει απλά να παρακολουθείς προσεκτικά τις εξελίξεις πριν ανοίξεις το πορτοφόλι σου.

Φιλικά.

Νομίζω ότι προσέγγισες το θέμα απόλυτερα ρεαλιστικά και προσωπικά θα το σκεφτώ πάρα πολύ για να το αγοράσω. Μπορώ να περιμένω μέχρι να βγει το επόμενο μοντέλο (αν και μερικές φορές είναι δύσκολο να συγκρατηθώ χαχαχα)

#2794   gaig

gaig

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/11/2012 - 05:55

Σόρρυ για το άσχετο, είμαι για να πηδήσω τώρα από τον τρίτο, αλλά πάνω στο ψάξιμο βρήκα αυτό όπου η ίδια η Apple λέει περί DOA και χρόνο για Service τα 2 χρόνια.


http://www.apple.com...utory-warranty/

Πολύ σημαντικό..Θα έπρεπε να γίνει sticky στο forum..


μονο εγω διαβαζω οτι δε λεει για αντικατασταση για DOA???? Το λεει ξεκαθαρα.. "επισκευη ή αντικατασταση"! Αρα, μπορουν να κανουν ο,τι θελουν..
Επισης, τα 2 χρονια που αναφερεις δεν καλυπτονται απο καμια apple, αλλα απο την ΕΕ.

#2795   Traianus

Traianus

    iPH User

  • 125 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 21/11/2012 - 08:10

Μια γνώμη και από εμένα μετά από 1 μήνα χρήσης. Συνοπτικά λοιπόν...

Θετικά.

1. Οθόνη. Το μέγεθος της μετράει και το μήλο (αν και αργά) ακολούθησε την γενικότερη τάση με σαφείς βελτιώσεις και στην απόδοση των χρωμάτων.
2. Ποιότητα κατασκευής. Ακόμα και με τα οποια προβλήματα φέτος, αν τελικά είσαι τυχερός μετά το unboxing, η συσκευή σου παραμένει ενα αριστο πάντρεμα τεχνολογίας και αισθητικής με αρκετά μειωμένο βάρος.
3.Web browsing. Ταχύτητα - ταχύτητα - ταχύτητα. Αναμφισβήτητα ποιο γρήγορο και (καθυστερημένα και εδώ) ενημερωμένο με τα τελευταία πρωτόκολλα (Lte, 4G κ.α.).
4. Ακουστικά. Επιτέλους μετα απο 4 χρόνια αναβαθμίστηκε η ποιότητα και η απόδοση τους και ναι ... έχουν την δική τους θήκη.

Αρνητικά.

1.Τιμή. Ανεπίτρεπτο και σημαντικά ανασταλτικό σαν παράγοντας για την απόκτηση του, θα αποθαρρύνει αρκετούς στο να το πλησιάσουν.
2. iOS 6... (whatever). Παρωχημένο, unsexy, βαρετό. Επιτακτική η επείγουσα (ριζική) εξέλιξη του.
3. Το βάψιμο του πλαίσιου (ειδικά στο μαύρο) κρίνεται λανθασμένη επιλογή. Γρήγορα και μέσα από απλή καθημερινή χρήση θα... αποκαλύψει το φυσικό χρώματα του αλουμινίου (!)
4. Μπαταρία. Καμία διάφορα από το 4S. Παραμένει απλά υποφερτή για τα σημερινά δεδομένα.

Υ.Γ.
Η αλήθεια είναι ότι για εμένα προσωπικά, το iPhone 5 είναι το τηλέφωνο που θα έπρεπε να παρουσιάσει το μήλο το 2011. Για τα σημερινά δεδομένα και σε σχέση πάντα με τον ανταγωνισμό που πλέον καλπάζει, μοιάζει σαν μια καλή αρπαχτή για το 2012. Ενα καλά ενορχηστρωμένο πλάνο marketing που σταθερά γεμίζει ταμεία. Μην το θεωρήσεις αρνητικό. Είναι απλά θέμα επιβίωσης και επιχειρηματικής πρακτικής. Κατα πάσα πιθανότητα το 2013 θα απαντήσει ουσιαστικά στα όσα φέτος της καταλογίζουν με μια σημαντικά αναβάθμισνενη συσκευή.. Σαν καταναλωτής και μακριά από υπερβολές, θα πρέπει απλά να παρακολουθείς προσεκτικά τις εξελίξεις πριν ανοίξεις το πορτοφόλι σου.


Φιλικά.



Εγω που δεν είχα το τεσσαρι και πήγα στο πέντε απο το 3G η διάφορα ειναι συμπαντικη...άντε να φέρει και η vodafone 4g στη θεσσαλονικη να είμαστε κομπλέ....

#2796   panos207

panos207

    iPH User

  • 113 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:Call of duty 4

Δημοσίευση 21/11/2012 - 08:23

Καλημέρα συμφορουμιτες!
Εκεί που έγραφα πριν δυο εβδομάδες ότι "παιδιά μου ήρθε και τα λέμε όταν βγει το jb" χθες παρατήρησα ότι το πάνω αριστερό μέρος της οθόνης κάνει ένα κλικ κάθε φορά που το πιεζω!ενημερωσα Vodafone και μου είπε ότι στα iPhone γίνεται αντικατάσταση, περιμένω το service να έρθουν να το πάρουν και θα μου δώσουν άλλη συσκευή μέχρι να έρθει το νέο!

Πολύ ξενερα ρε παιδιά,κάτι μου λέει ότι ίσως είναι το τελευταίο μηλοφωνο που παίρνω!

#2797   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/11/2012 - 08:44

Με τόσα προβλήματα που ακούω βρε παιδιά το δικό μου και λίγων ακόμα που δεν έχουν προβλήματα θα τα ονομάσουμε iPhone 5 παραγωγής Chuck Norris....;-)

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#2798   pavlossss

pavlossss

    iPH Contributor

  • 1.453 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 21/11/2012 - 13:32

Εχει παρει κανεις ανακατασκευασμενο απο arvato?

#2799   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 21/11/2012 - 13:35

Ρώτα τον stevo σε 4S και 4 ήταν ο καλύτερος τους πελάτης....:D

Αναρτημένη εικόνα


#2800   pavlossss

pavlossss

    iPH Contributor

  • 1.453 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 21/11/2012 - 13:47

Ρώτα τον stevo σε 4S και 4 ήταν ο καλύτερος τους πελάτης.... :D

Μιλαω για 5αρι γιατι στα 4αρια και γω καλος ημουν..Απλα εγω το 6o το πηρα απο την Apple σφραγισμενο και με 1 χρονο παλι εγγυηση

μετα απο 9,5 μηνες και τωρα μου ελεγε η voda οτι δεν μπορει να μου κανει αντικατασταση στις 2 εργασιμες....

#2801   nik198x

nik198x

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 21/11/2012 - 13:49

Το όλον πρόβλημα του iPhone 5 συνοψίζεται κατά τη γνώμη μου στα εξής: iOS 6.

Απίστευτο ότι θα ερχόταν μέρα που θα το λέγαμε αυτό, αλλά το λογισμικό έχει γίνει βαρίδι από ατού.

Τόσα χρόνια τώρα δεν υπήρξε μια αλλαγή στο interface, ένα live widget ένας διακοπής γρήγορων ρυθμίσεων.

Θέλω να πιστεύω ότι το iOS 7 σε σχεδιασμό Jony Ive μετά το φετινό WWDC θα είναι το κάτι άλλο, αλλιώς θα αναρτήσω αγγελία την ίδια μέρα!

#2802   pavlossss

pavlossss

    iPH Contributor

  • 1.453 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 21/11/2012 - 14:00

ξερει κανεις τι παίζει με doa από document?

Η document τι σου ειπε?Τι εγραφε πισω το στικερακι,εισαγωγεας: ?

Τελευταία επεξεργασία από: pavlossss, 21/11/2012 - 14:01


#2803   iPaid

iPaid

    iPH User

  • 109 μηνύματα
  • Twitter:@ImVictorP
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:ImVictorP

Δημοσίευση 21/11/2012 - 14:06

ξερει κανεις τι παίζει με doa από document?

Φίλε μου, μην μου λες τέτοια, γιατι το περιμένω μέσα στη βδομάδα απο document... Είχες θεμα DOA?

#2804   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.903 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 21/11/2012 - 14:41

Πω κ μένα μου έπεσε σήμερα κ φυσικά χτύπησε στο μόνο σημείο που δεν κάλυπτε η θήκη, εκεί στην γωνία πάνω απο τα ακουστικά. Δεν ειναι κάτι σπουδαίο αλλά ειναι το πρώτο παράσημο!!

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#2805   andreashadji

andreashadji

    iPH Addict

  • 779 μηνύματα
  • Twitter:@andreashadji
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 21/11/2012 - 15:04

Φίλε μου, μην μου λες τέτοια, γιατι το περιμένω μέσα στη βδομάδα απο document... Είχες θεμα DOA?

όχι φιλε μου.απλα επειδή σκέφτομαι και γω να το πάρω από κει ήθελα να δω αν ξερει κάποιος τι ισχύει.ρωτησα χθες και δεν ήξερε!!! και μου Πε θα με πάρει σήμερα να μου πει...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 30

0 μέλη, 30 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες