Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 24 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 5 στην Ελλάδα! Εντυπώσεις χρηστών!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4270 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1276   boxer

boxer

    iPH Contributor

  • 928 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 03/11/2012 - 16:28

Το έχω ακούσει από πολλούς, αλλά κανένας δεν έχει καταφέρει να μου δώσει μία επαρκή απάντηση ως προς το γιατί?


Διότι : :excl:
A) Αισχροκέρδεια .
Β) Η εταιρία στο διαθέτει για επίδειξη ΚΑΙ ΜΟΝΟ, δεν στο χρεώνει για να τυχόν φθορές κ.λ.π... ΑΡΑ πώληση = ΑΠΑΤΗ...
Γ) Το προιον ΔΕΝ τιμολογητε απλά στέλνετε ως επίδειξη με δελτίο αποστολή , ΑΡΑ ΔΕΝ μπορείς να το τιμολογήσεις ως εμπόρευμα ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ τηλέφωνο.
Δ) Το προϊόν όταν τιμολογηθεί από την εταιρία, για να αλλάξεις το <<εκθεσιακό>>, τιμολογήτε σε ειδική τιμή για να διατεθεί με έκπτωση
Ε) Το προϊόν πρέπει να πωληθεί στον πελάτη, κλεισμένο με τις ζελατίνες.
Στ) Πρέπει να σταματήσουμε στην Ελλάδα να επιβραβευουμε ΤΟΥΣ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ !!!
>:(

Τελευταία επεξεργασία από: boxer, 03/11/2012 - 16:31


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1277   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/11/2012 - 16:30

Παιδια σημερα περασα απο cosmote και ειδα το demo που ειχανε, πραγματικα παναλαφρο και εντυπωσιακο μπορω να πω, αυτο ομως που με ξενερωσε λιγο ειναι οτι αμα κοιταξεις περα απο το ακρως εντυπωσιακο hardware του αυτο που θα δουλεψεις ειναι παλι ενα iphone οπως ολα τα αλλα.. ειδωμεν


Μα νομίζω αυτό ζητάμε κιόλας .Αν άλλαζαν τα εικονίδια το menu και το εσυτερικό θα μιλάγαμε για S3 πχ και όχι για iPhone.Αυτό κάνει η Apple πάντα ποτέ κραυγαλέες αλλαγές λίγα πάντα και με το σταγονόμετρο ότι δείνει εν αντιθέση με τον ανταγωνισμό που έχει δώσει ποια σχεδόν ότι έχει και δεν έχει για να την χτυπήσει.

Για να κάνει ποιο μεγάλες αλλαγές θα πρέπει να δει ότι πέφτει σε πωλήσεις.

Το κακό είναι ότι όταν πάει να κάνει μεγάλες αλλαγές δεν της βγαίνουν κιόλας ( βλέπε χάρτες iOS6 ).

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#1278   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 03/11/2012 - 16:31

περί ορέξεως κολοκυθόπιτα
όποιος έχει το 3GS και μετά ας καθίσει στα αυγά του εκτός αν του περισσεύουν η έχει πουλήσει το προηγούμενο σε καλή τιμή
ΔΕΝ έχει να προσφέρει τίποτα το 5 όλα τα λεφτά είναι το iOS6 το οποίο πάει σφαίρα όλες τις συσκευές που το φοράνε και μπράβο στην apple
αν γουστάρεις να το πάρεις και δεν σε νοιάζει το κόστος απόκτησής του διότι ο καθένας μας όπου γουστάρει τα χώνει πάει καλά αλλά για καινοτομίες και άλλα συναφή είναι για τον Κούκ μπας και μείνει στη θέση του


Επέτρεψε μου να διαφωνήσω.
Ο κάτοχος 3GS δεν είναι στην ίδια μοίρα με τον κάτοχο 4 ή 4S. Στον κάτοχο 3GS, το 5 έχει να προσφέρει μεγαλύτερη οθόνη με καλύτερη ανάλυση, καλύτερο Bluetooth και WiFi, κλάσεις ανώτερο επεξεργαστή, 4 φορές περισσότερη RAM, πολύ καλύτερη camera (για να μη πω για την μπροστινή κάμερα που το 3GS δεν έχει καν), μεγαλύτερη αυτονομία μπαταρίας, και τέλος, ένα κάρο features του λειτουργικού τα οποία πολύ απλά δεν υποστηρίζονται στο 3GS. Επίσης, το iOS 6 δεν πάει σφαίρα σε ΟΛΕΣ τις συσκευές που το φοράνε. Προφανώς δεν έχεις χρησιμοποιήσει iOS 6 σε 3GS για να το λες αυτό. Μπορεί μεν η απόκριση να είναι ικανοποιητική, αλλά "σφαίρα" δεν είναι με τίποτα...

#1279   andrewntua

andrewntua

    iPH User

  • 159 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 03/11/2012 - 16:39

Και επιπλεον αυτου... θα το πω παλι....
1. Η συσκευη ΔΕΝ εχει ΙΜΕΙ....στην αποδειξη πολλα λαμογια εβαζαν απο κανονικη συσκευη και καλα οτι εχει εγγυηση και μετα ετρεχαν οταν χαλασε...
2. ΔΕΝ μπορει να γινει register.
3. Ειναι κλειδωμενο απο την apple και δεν λυνεται με ενα απλο restore (αμα ηταν ετσι)....θελει διαδικασια....καντε μια αναζητηση στο φορουμ iphone 4s demo να δειτε τι γινοταν.
4. Για το μαγαζι δεν εχει μηδενικο κοστος αλλα δεν θυμαμαι ακριβως το ποσο.


1.η συσκευή έχει ΙΜΕΙ
2. Γίνεται
3. Λύνεται
4. Ειναι 50% προ ΦΠΑ άρα λιγότερο από τα μισά

#1280   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 03/11/2012 - 16:43

Demo= dont even move on!!!

Απατη!αν μου πει φιλε στο δινω 400 ευρω ναι να το παρω αν εχει φουλ εγγυηση!
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#1281   eytyxhs

eytyxhs

    iPH Addict

  • 688 μηνύματα
  • Twitter:@Eytyxhs
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • GameCenter:eytyxhs

Δημοσίευση 03/11/2012 - 16:54

Εμένα στα μουλτιραμα πήγαν να μου δώσουν το iPod 1Gen το Demo πριν 5 χρόνια. :P αλλά δεν ψάρωσα..

#1282   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 03/11/2012 - 16:59

Διότι : :excl:
A) Αισχροκέρδεια .
Β) Η εταιρία στο διαθέτει για επίδειξη ΚΑΙ ΜΟΝΟ, δεν στο χρεώνει για να τυχόν φθορές κ.λ.π... ΑΡΑ πώληση = ΑΠΑΤΗ...
Γ) Το προιον ΔΕΝ τιμολογητε απλά στέλνετε ως επίδειξη με δελτίο αποστολή , ΑΡΑ ΔΕΝ μπορείς να το τιμολογήσεις ως εμπόρευμα ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ τηλέφωνο.
Δ) Το προϊόν όταν τιμολογηθεί από την εταιρία, για να αλλάξεις το <<εκθεσιακό>>, τιμολογήτε σε ειδική τιμή για να διατεθεί με έκπτωση
Ε) Το προϊόν πρέπει να πωληθεί στον πελάτη, κλεισμένο με τις ζελατίνες.
Στ) Πρέπει να σταματήσουμε στην Ελλάδα να επιβραβευουμε ΤΟΥΣ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ !!!
>:(

A) Αισχροκέρδεια ορίζεται νομικά? Και αν ναι λέει κάπου ότι υπάρχει ανώτατο ποσοστό κέρδους? Δεν είμαι ειρωνικός, ρωτάω πολύ ειλικρινά. Δηλαδή δεν ήταν αισχροκέρδεια τα 1000 ευρώ που πουλούσε ΕΠΙΣΗΜΑ το public το 16άρι στην Κύπρο και είναι αυτό?
Β) Τι εννοείς δε στο χρεώνει για τυχόν φθορές? Και πως καταλήγεις στο συμπέρασμα πώληση=απάτη? Σου κόβει απόδειξη για την πώληση κανονικά.
Γ+Δ) Υπάρχει κάπου κάποιος κανόνας/νόμος του με πόση έκπτωση πρέπει να διατεθεί? Δε νομίζω. Οπότε εφόσον είναι σφραγισμένο δε βλέπω το γιατί ο κάθε καταστηματάρχης δεν δικαιούται να το βάλει όσο θέλει. Δε σε υποχρεώνει κανείς να αγοράσεις.
Ε) Προφανώς όταν μιλάμε για πώληση demo σε κανονική τιμή, μιλάμε για το σφραγισμένο demo, πριν ανοιχθεί!

ΥΓ: Με δεδομένο ότι με βάση την αναφορά ενός φίλου πιο πριν, τα περιεχόμενα του κουτιού δεν είναι ίδια, θεωρώ αυτονόητο ότι πρέπει να γνωστοποιηθεί στον πελάτη ότι το τηλέφωνο είναι DEMO και να του δοθεί ΔΩΡΕΑΝ ότι λείπει (ακουστικά ας πούμε).

#1283   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 03/11/2012 - 17:17

Στην Κύπρο το public το πουλούσε 949 που είναι και η επίσημη τιμη διάθεσης απο ΜΤΝ οπότε εκ των υστέρων δεν κερδοσκοπησε σ αυτο. Στον Κώστα που τον χρέωσε 739 με χαμηλότερο ΦΠΑ στη Ρόδο είναι παράνομο ναι...

Αναρτημένη εικόνα


#1284   doomis

doomis

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 03/11/2012 - 17:31

πηρα κ εγω το δικο μου ... δν παει κ τοσο γρηγορα.. ιδιο με το 4σ .. ασε που νομιζω πως το touchscreen δν παει κ τοσο καλα.. αλλου παταω αλλα γραμματα βγαζει..

#1285   boxer

boxer

    iPH Contributor

  • 928 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 03/11/2012 - 17:36

A) Αισχροκέρδεια ορίζεται νομικά? Και αν ναι λέει κάπου ότι υπάρχει ανώτατο ποσοστό κέρδους? Δεν είμαι ειρωνικός, ρωτάω πολύ ειλικρινά. Δηλαδή δεν ήταν αισχροκέρδεια τα 1000 ευρώ που πουλούσε ΕΠΙΣΗΜΑ το public το 16άρι στην Κύπρο και είναι αυτό?
Β) Τι εννοείς δε στο χρεώνει για τυχόν φθορές? Και πως καταλήγεις στο συμπέρασμα πώληση=απάτη? Σου κόβει απόδειξη για την πώληση κανονικά.
Γ+Δ) Υπάρχει κάπου κάποιος κανόνας/νόμος του με πόση έκπτωση πρέπει να διατεθεί? Δε νομίζω. Οπότε εφόσον είναι σφραγισμένο δε βλέπω το γιατί ο κάθε καταστηματάρχης δεν δικαιούται να το βάλει όσο θέλει. Δε σε υποχρεώνει κανείς να αγοράσεις.
Ε) Προφανώς όταν μιλάμε για πώληση demo σε κανονική τιμή, μιλάμε για το σφραγισμένο demo, πριν ανοιχθεί!

ΥΓ: Με δεδομένο ότι με βάση την αναφορά ενός φίλου πιο πριν, τα περιεχόμενα του κουτιού δεν είναι ίδια, θεωρώ αυτονόητο ότι πρέπει να γνωστοποιηθεί στον πελάτη ότι το τηλέφωνο είναι DEMO και να του δοθεί ΔΩΡΕΑΝ ότι λείπει (ακουστικά ας πούμε).



Φίλε μου η αισχροκέρδεια ορίζεται αλλά το πρόβλημα δεν είναι μόνο αυτό... Δεν μπορείς φορολογικά να τιμολογήσεις ένα προϊόν το οποίο ΔΕΝ σου έχει τιμολογηθεί, είναι π α ρ α ν ο μ ο... Και η εταιρία το συγκεκριμένο ΔΕΝ στο τιμολογεί για αυτόν ακριβώς τον λόγο... Απλά πράγματα... ΔΕΝ μπορείς να πουλήσεις κάτι το οποίο ΔΕΝ έχεις ΑΓΟΡΑΣΕΙ...

#1286   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 03/11/2012 - 17:40

πηρα κ εγω το δικο μου ... δν παει κ τοσο γρηγορα.. ιδιο με το 4σ .. ασε που νομιζω πως το touchscreen δν παει κ τοσο καλα.. αλλου παταω αλλα γραμματα βγαζει..


Φανταζομαι αναφερεσαι σε 5αρι; Αν εχει προβλημα να πας πισω και να ζητησεις αμεση αντικατασταση (αρκει να εχουν αλλη συσκευη να σου δωσουν)

#1287   doomis

doomis

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 03/11/2012 - 17:42

μου ειπαν σε 3 μερες πληρες αντικατασταση... θα περιμενω να δω απο δευτερα... θα το τεσταρω με το 4σ

#1288   slay3rg1

slay3rg1

    iPH Elite Poster

  • 2.189 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 03/11/2012 - 17:42

ρε παιδιά μονο εγώ το βλέπω αυτό ; :P

Αναρτημένη εικόνα

#1289   BAGGELISSMART

BAGGELISSMART

    iPH Contributor

  • 1.058 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 03/11/2012 - 17:58

Αρχίσαμε τα προβλήματα και εγώ ο πρώτος βέβαια με πρόβλημα...!!

#1290   doomis

doomis

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 03/11/2012 - 18:00

Αρχίσαμε τα προβλήματα και εγώ ο πρώτος βέβαια με πρόβλημα...!!


τι κανει εσενα ?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 7 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες