Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 8 ψήφοι

Περί... iPhone refurbished (Ανακατασκευασμένα iPhone) τι ισχύει τελικά;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
246 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Thanaiskep

Thanaiskep

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:immortaltns1@hotmail.com

Δημοσίευση 29/09/2012 - 08:11

reballing n reflow!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Iakovos80

Iakovos80

    iPH Member

  • 329 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2012 - 09:27

Εγω ειχα παει καιρο πριν, στο γερμανο, ενα 4αρι για αλλαγη home button,εντος εγγυησης, και μου δωσανε refurbished, σε μια ζελατινα. Φυσικα και δεν ηταν καινουργιο. Μοιριζε βενζινοκολα μπορω να πω, ολο το τηλεφωνο, αλλα εκανε τη δουλεια του μια χαρα. Δεν πληρωσα τιποτα

#18   stelios2809

stelios2809

    iPH User

  • 187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 29/09/2012 - 10:36

Μετα απο πρόβλημα με οθόνη , πήρα πίσω ανακατασκευασμενο.
Αφού το έκανα setup κτλπ δουλευει μια χαρα. Δεν βλέπω διαφορες στην ταχύτητα. Ναι όμως ζεστενεται που και που και βαράει κανα ρεσπρινγκ..

Μπορούμε να κάνουμε benchmarking ?

#19   takisot

takisot

    iPH Enthousiast

  • 557 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/09/2012 - 10:41

Έχω αντικαταστήσει τρία iPhone's τα τελευταία χρόνια. ΠΟΤΕ δεν είχα προβλήματα ταχύτητας κλπ
Ισα ίσα που το νεο τηλέφωνο δεν είχε κανένα πρόβλημα.
Η θεωρία μου είναι πως λόγω χαμηλού κόστους η apple προτιμά να δίνει νέες συσκευές όταν υπάρχει πρόβλημα παρά να τις επισκευαζει. Απλα δεν το διαφημίζει για ευνόητους λόγους..

#20   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 29/09/2012 - 10:43

Δεν δίνει νέες συσκευές δίνει μεταχειρισμένες συσκευές...

Αναρτημένη εικόνα


#21   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 29/09/2012 - 11:04

Κι εγώ είχα τέτοια συσκευή χωρίς κανένα θέμα .... Ολόιδιο με νέο.

#22   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 29/09/2012 - 11:08

Τα ανακατασκευασμενα ειναι ανακατασκευασμενα..ολοιδια μεν ως προς την οψη αλλα ανακατασκευασμενα

#23   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 22/10/2012 - 10:33

τελικα μετα πο αρκετο πειραματισμο και προβληματισμο θα συμφωνησω με τον παναγιωτη -pantsos οτι τα ανακατασκευασμενα δεν ειναι αυτα που φαινονται,δλδ ανοιξα ενα απο περιεργια και ελειπαν οι βιδες απο το κλιπ μπαταριας και ενα εξαρτηματακι για την μπαταρια,οπως επισης η ταινια που τραβας την μπαταρια λες και την εφαγε σκυλος.αρχιζω και ανησυχω παρα πολυ με το ολο θεμα και πρεπει να το κυνηγησουμε διοτι ειναι απατη.κοροιδια και επικινδυνο πολυ.
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#24   djmanosv

djmanosv

    iPH Addict

  • 615 μηνύματα
  • Twitter:@m_vogiatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:djmanosv

Δημοσίευση 22/10/2012 - 17:03

Παιδα εγω που πήρα ipad refurbished και iphone 4s refurbished, ούτε πιο ζεστά γινονται τα μηχανήματα ούτε εμφανισιακά έχουν κάποιο θέμα. Το new ipad και το 4s που μου τα δωσανε σε 10 λεπτα, είναι ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΑ εξωτερικά, χωρίς ίχνος χρήσης. Δε ξέρω αν εχουν κρατήσει τις πλακέτες εσωτερικά ίδιες, πάντως οι μπαταρίες ήταν καινουριες..

#25   tolistr

tolistr

    iPH Enthousiast

  • 416 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 22/10/2012 - 17:27

Πριν από μια εβδομάδα άλλαξα και εγώ το 4s μου λόγο Bleeding στην οθόνη,
βεβαία το είχα παρατηρήσει από την πρώτη μέρα που το αγόρασα,αλλά είπα να το αφήσω μέχρι σχεδόν την λήξη της εγγύησης για να το αλλάξω.
Το πήγα ο ίδιος στην Arvato και παρέλαβα πάλι ο ίδιος την καινούρια συσκευή εφόσον τους είχα κάνει γνωστό οτι θα την ελέγξω για τυχόν γρατζουνιες,προβλήματα,κίτρινη οθόνη κτλ.
Η νέα συσκευή είναι πραγματικά καινούρια,χωρίς κίτρινη οθόνη,χωρίς καμένα pixels,χωρίς χαλαρά κουμπιά και γρατζουνιες.
Φυσικά λειτουργεί άψογα και δεν ζεσταίνεται περισσότερο απο το "παλιό" με βαριά χρήση(gps-καποια βαριά παιχνίδια).
Επίσης στην νέα συσκευή το serial number ξεκινά από DNR και όχι από 5K,και δεν υπάρχουν αποθηκευμένα SSH για προηγούμενα ios,άρα έχω την υποψία οτι ειναι καινούρια συσκευή και οχι ανακατασκευασμένη,

#26   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 22/10/2012 - 17:32

τελικα μετα πο αρκετο πειραματισμο και προβληματισμο θα συμφωνησω με τον παναγιωτη -pantsos οτι τα ανακατασκευασμενα δεν ειναι αυτα που φαινονται,δλδ ανοιξα ενα απο περιεργια και ελειπαν οι βιδες απο το κλιπ μπαταριας και ενα εξαρτηματακι για την μπαταρια,οπως επισης η ταινια που τραβας την μπαταρια λες και την εφαγε σκυλος.αρχιζω και ανησυχω παρα πολυ με το ολο θεμα και πρεπει να το κυνηγησουμε διοτι ειναι απατη.κοροιδια και επικινδυνο πολυ.

Το τηλ το πήρες εσ΄ανακατασκευασμένο και ήσουν ο πρώτος που το άνοιξε, η ήταν φίλου σου που έτυχε να έρθει στα χέρια σου?

Πριν από μια εβδομάδα άλλαξα και εγώ το 4s μου λόγο Bleeding στην οθόνη,
βεβαία το είχα παρατηρήσει από την πρώτη μέρα που το αγόρασα,αλλά είπα να το αφήσω μέχρι σχεδόν την λήξη της εγγύησης για να το αλλάξω.
Το πήγα ο ίδιος στην Arvato και παρέλαβα πάλι ο ίδιος την καινούρια συσκευή εφόσον τους είχα κάνει γνωστό οτι θα την ελέγξω για τυχόν γρατζουνιες,προβλήματα,κίτρινη οθόνη κτλ.
Η νέα συσκευή είναι πραγματικά καινούρια,χωρίς κίτρινη οθόνη,χωρίς καμένα pixels,χωρίς χαλαρά κουμπιά και γρατζουνιες.
Φυσικά λειτουργεί άψογα και δεν ζεσταίνεται περισσότερο απο το "παλιό" με βαριά χρήση(gps-καποια βαριά παιχνίδια).
Επίσης στην νέα συσκευή το serial number ξεκινά από DNR και όχι από 5K,και δεν υπάρχουν αποθηκευμένα SSH για προηγούμενα ios,άρα έχω την υποψία οτι ειναι καινούρια συσκευή και οχι ανακατσκευασμένη,

Φίλε μου είναι ανακατασκευασμένη σίγουρα, γιαυτό αλλάζει το serial και δεν έχει ssh, αλλάζουν κάποια μέρη τις πλακέτας αν δεν κάνω λάθος, με αποτέλεσμα να αλλάζει εντελώς η πλακέτα, imei, serial κλπ...

#27   nik198x

nik198x

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 22/10/2012 - 17:42

Η δική μου εμπειρία είναι ότι ένα refurbished iPhone 4 που μου έδωσαν είχε μια σχετικά ευδιάκριτη κιτρινίλα στο κάτω μέρος της οθόνης, κατά τα άλλα δούλευε καλά.

Το new iPad μου το άλλαξα στην αρχή (λόγω uneven color warmth) όταν ακόμη δεν υπήρχαν ανακατασκευασμένα, οπότε το γλίτωσα.

#28   tolistr

tolistr

    iPH Enthousiast

  • 416 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 22/10/2012 - 17:45

Φίλε μου είναι ανακατασκευασμένη σίγουρα, γιαυτό αλλάζει το serial και δεν έχει ssh, αλλάζουν κάποια μέρη τις πλακέτας αν δεν κάνω λάθος, με αποτέλεσμα να αλλάζει εντελώς η πλακέτα, imei, serial κλπ...

Φίλε που επέτρεψε μου να σου πω,πάντα φιλικά, οτι κάνεις λάθος σε αυτό που λες,
πριν το 4S είχα το 4,
είχα αλλάξει 4 συσκευές,
στις 3 απο τις 4 το serial number άρχιζε απο 5Κ και είχαν αποθηκευμένα SSH στο cydia-tiny umbrella,στο τέταρτο και τελευταίο το serial number άρχιζε με γραμμα(δεν το θυμάμαι ποιο ακριβώς) και ήταν στην ίδια κατάσταση με το 4s που πήρα,καινούριο,χωρίς αποθηκευμένα SSH.
Εαν ψάξεις λίγο στο net θα δεις πολλές αναφορές για ανακατασκευασμένα iphone 4 και 4S με κρατημένα SSH προηγούμενων εκδόσεων ios.

Τελευταία επεξεργασία από: tolistr, 22/10/2012 - 17:45


#29   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 22/10/2012 - 17:59

Φίλε που επέτρεψε μου να σου πω,πάντα φιλικά, οτι κάνεις λάθος σε αυτό που λες,
πριν το 4S είχα το 4,
είχα αλλάξει 4 συσκευές,
στις 3 απο τις 4 το serial number άρχιζε απο 5Κ και είχαν αποθηκευμένα SSH στο cydia-tiny umbrella,στο τέταρτο και τελευταίο το serial number άρχιζε με γραμμα(δεν το θυμάμαι ποιο ακριβώς) και ήταν στην ίδια κατάσταση με το 4s που πήρα,καινούριο,χωρίς αποθηκευμένα SSH.
Εαν ψάξεις λίγο στο net θα δεις πολλές αναφορές για ανακατασκευασμένα iphone 4 και 4S με κρατημένα SSH προηγούμενων εκδόσεων ios.

ναι όμως μη ξεχνάς οτι δεν επιστράφησαν όλα τα τηλέφωνα για την ίδια βλάβη, πχ αν κάποιο το γύρισαν με πρόβλημα στην οθόνη τότε δε νομίζω να πείραξαν την πλακέτα, αλλα ένα τηλέφωνο που πήγε πίσω γιατί είχε no wifi τότε σίγουρα κάποια επέμβαση έγινε στη πλακέτα.

#30   tolistr

tolistr

    iPH Enthousiast

  • 416 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 22/10/2012 - 18:09

ναι όμως μη ξεχνάς οτι δεν επιστράφησαν όλα τα τηλέφωνα για την ίδια βλάβη, πχ αν κάποιο το γύρισαν με πρόβλημα στην οθόνη τότε δε νομίζω να πείραξαν την πλακέτα, αλλα ένα τηλέφωνο που πήγε πίσω γιατί είχε no wifi τότε σίγουρα κάποια επέμβαση έγινε στη πλακέτα.

Σίγουρα,ισχύει αυτό που λες,
αν εχουν αλλαξει την πλακέτα,τα καπακια εμπρός πίσω και το μεσαίο κομμάτι απο αλουμίνιο(το αλλάζουν και αυτό τελικά),τότε παίρνεις καινούριο τηλέφωνο.
το θέμα είναι να πάρεις πίσω μια σωστή συσκευή,χωρίς πρόβλημα,γιατί πολλά παιδιά εδώ στο forum,και όχι μόνο,πήγαν την συσκευή τους για αλλαγή επειδή ειχε κάποιο πρόβλημα και τους έδωσαν άλλη με άλλα προβλήματα.
Έτσι το έπαθα και εγώ με το iphone 4 που είχα,γι' αυτό είχα άλλαξει 4 συσκευές.

Τελευταία επεξεργασία από: tolistr, 22/10/2012 - 18:15


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (2)