Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 4 ψήφοι

Πήλινο σκεύος... αντί για iphone 5 (από ebay)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
322 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#181   eytyxhs

eytyxhs

    iPH Addict

  • 688 μηνύματα
  • Twitter:@Eytyxhs
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • GameCenter:eytyxhs

Δημοσίευση 02/10/2012 - 15:53

Τα λεφτά θα τα πάρεις πίσω 10000%

Οταν σηγουρευτει το PayPal μαζί με το eBay ότι σε εξαπάτησε, ακόμα και να μην υπάρχουν τα λευτα στο PayPal του θα σου επιστραφούν. Θα του παει μείον το PayPal και μετα αν δεν το πληρώσει θα έχει να κάνει με τους ανώτερους.
Ετσι μου είχαν επιστραφεί 60€ απο μια αγορά που έκανα.

Βλέπουμε τα FeedBack πριν αγοράσουμε...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#182   takisx

takisx

    iPH Member

  • 235 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2012 - 16:10

και μας προσάπτουν σαν λαό τόσα και τόσα...
τι απατεώνες μας λένε, τι λωποδύτες και άλλα τέτοια...
τέλος πάντων δεν έχω καταλάβει γιατί βιάζεστε και μπλέκετε με αγνώστους για πανάκριβα πράγματα

Επικοινώνησε και με την τράπεζά σου, άμεσα και με τα υπόλοιπα ebay και paypal
επίσης και με την δίωξη ηλεκτρονικού εγλήματος, μπορεί να σε κατατοπίσουν στα βήματα που πρέπει ν' ακολουθήσεις

Τελευταία επεξεργασία από: takisx, 02/10/2012 - 16:11


#183   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.721 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 02/10/2012 - 16:24

Πραγματικά ΕΛΕΟΣ με τους ειδήμονες (ΕΚ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ ΠΑΝΤΑ!) που αντι να καταδικάσουν τον απατεώνα, κατακρίνουν "την αφέλεια" του απατηθέντος και του ρίχνουν το φταιξιμο!
Καταπληκτική λογικη! Δλδ, αν βιαζαν την κόρη σας το βράδυ που γυρνουσε σπιτι, θα λεγατε ότι δεν φταιει ο βιαστής, αλλα αυτη που δεν γυρισε νωρίς σπιτι. Ας μην χάνουμε το focus μας.
Κάνεις δεν γνωρίζει τα πάντα, ουτε εγω, ουτε κανεις. Καπου ειμαστε καλυτεροι και μεγαλυτεροι γνώστες σε ενα θέμα και κάπου ειμαστε αφελείς.

Και για όλα τα βλαστάρια που είναι και ειδικοι ebay-ολόγοι και λένε "Αμ, φαίνεται απο μακρυά ότι ειναι απάτη. 1€ το τηλέφωνο και 699€ τα μεταφορικά!" (ΠΑΛΙ ΕΚ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ) μάλλον δείχνουν ότι δεν ψωνιζουν και πολυ καιρό απο eBay.

Γιατι αλλιώς ΠΩΣ εξηγειται ότι εχω ψωνισει πολλες φορες απο Hong-Kong, προιόντα που κάνουν 0.99 και τα μεταφορικα παραπάνω; Και Ω! Σαν απο θαυμα τα παρέλαβα όλα! Είναι μια συνηθης τακτικη των πωλητών να μην πληρώσουν eBAY fees (ασε που βγαίνει και πάνω-πάνω αν κάνεις search με φτηνότερη τίμη πρώτη), που φυσικα το κυνηγαει το eBay.

Αν θέλετε την αποψη μου, θεωρώ ότι είναι πιθανό να το τσίμπησε κάποιος κατα την μεταφορά μεχρι την Ελλάδα, μιας και φυσικα περνάει απο διαφορα hub μέχρι να έρθει εδω. Αν ήθελε να εξαπατήσει ο άλλος θα μπορουσε απλά να πει ότι χάθηκε το δέμα και να μην εστελνε καν πηλινο κεσεδάκι.


αυτο το εγραψα εγω (δεν υπαρχει ομως quote)
αν λοιπον αναφερεσαι σ εμενα, να σε πληροφορησω πως ο λογαριασμος μου στο ebay, ειναι πανω απο 10 χρονια

ναι μεν μπορεις να παρεις μεμβρανες με 0.99 κ να πληρωσεις 5$ για να στις στειλουν που σημαινει πως τα εξοδα αποστολης ειναι ακριβοτερα αλλα εδω ειναι αλλη περιπτωση
1ον δεν ερχεται απο κινα
2ον δεν εχει να κανει με την πραγματικη αξια του αντικειμενου (δεν κανει το 5αρι 1€)
3ον δεν ειναι πραγματικα τα εξοδα αποστολης 749€, αλλα 20, οπως ανεφερε το παιδι αργοτερα

ισχυει αυτο που λες για την φθηνη τιμη κ τα ebay fees, για την εμφανιση των αποτελεσματων ομως οχι παντα, εγω πχ το εχω ρυμθμισμενο χρονικα κ οχι τιμολογικα

πως το τσιμπησε καποιος κ εκανε αλλαγη κ εχει σφραγιδα ταχυδρομειου κ ημερομηνια απο γαλλια ??

focus λοιπον κ δωσε τις συμβουλες σου
δικαιουται να παρει τα λεφτα του πισω ?
αν ναι πως ?
τι ενεργειες πρεπει να κανει ?

#184   Nerazzurro10

Nerazzurro10

    iPH Enthousiast

  • 423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 02/10/2012 - 16:29

Κρίμα, μακάρι να πάνε όλα καλά!

#185   bobos

bobos

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 02/10/2012 - 16:34

Τελευταια φορα που ειχα ανοιξει case στο ebay, πριν περιπου εναμιση μηνα, αφου μιλησα με ebay αγγλιας (γιατι η συναλλαγη ηταν στην αγγλια) με εναν αγενεστατο και ειρωνα αγγλο ο οποιος οχι μονο δεν με βοηθησε αλλα με αγανακτησε λεγοντας οτι επειδη μενω Ελλαδα πρεπει να τηλεφωνησω στο αντιστοιχο ebay που εκπροσωπει την Ελλαδα(μπαρουφα, γιατι οσες φορες εχω χρειαστει κατι παντα τηλεφωνω Αμερικη και ποτε δεν μου εχουν πει κατι αναλογο!), και με μια αγγλιδα ανηξερη, πηρα τηλεφωνο στο paypal της αμερικης και το ατομο μεσα σε δυο λεπτα καταλαβε τι ειχε γινει και μου ειπε το εξης: ακομα και να τραβηξει τα λεφτα ο πωλητης απο το λογαριασμο του, εισαι καλυμμενη απο το ebay buyer protection και δεν χανεις τα λεφτα σου. Πωλητης που εχει πουλησει περισσοτερα απο 22 αντικειμενα μπορει κατ ευθειαν να τραβηξει τα χρηματα απο το λογαριασμο του χωρις να περασουν πεντε μερες.
Και κατι ακομα, καθε φορα που μιλαω με Αμερικη, μου στελνουν μειλ και ρωτωντας πως ηταν η εξυπηρετηση πελατων, αμα κατι δεν μου αρεσε και αμα μπορω να προτεινω κατι για να καλυτερευσουνε τις υπηρεσιες τους!!!! Και λιγες ακομα ερωτησεις.
Οταν μιλησα με τον βλ@ξ τον αγγλο, δεν εστειλε αυτη τη φορμα σε μειλ, γιατι ηξερε οτι ειχε μιλησει ασχημα, και μην ξεχναμε οτι ολα ηχογραφουνται!!!! Αρα δεν θα εβρισκε ποτε το δικιο του!!!
Και τελευταιο, η συναλλαγη που εκανα ηταν εκτος ebay και παλι μου επιστρεψανε τα χρηματα!!!
Οι αγγλοι εχουν μαυρα μεσανυχτα, μην ασχολειστε μαζι τους για σοβαρα θεματα!!! Α ναι!!! Ακομα μου ειπαν να παω στην αγγλικη αστυνομια η στην Ελληνικη και να το καταθεσω!!!! Οτι να ναι!!!!
Αμα καποιος χρειαζεται βοηθεια ας μου στειλει πμ

#186   bobos

bobos

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 02/10/2012 - 16:44

Να συμπληρωσω κατι ακομα, σαν να μην μου εφταναν οι γκαφες των αγγλων, με χρεωσε η hol για τα τηλεφωνα που εκανα στην αγγλια γιατι λεει οτι τα νουμερα που τηλεφωνησα ειναι "ειδικοι αριθμοι" δηλαδη ειναι κατι αναλογο με αυτα τα πενταψηφια της Ελλαδας και οι χρεωσεις οπως γνωριζετε ειναι φουσκωμενες!!!
Δηλαδη χασιμου χρονου και χρηματος!!! (Περιπου 18€ για μερικα λεπτα ομιλιας) :-/

#187   dalas

dalas

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2012 - 17:26

Να συμπληρωσω κατι ακομα, σαν να μην μου εφταναν οι γκαφες των αγγλων, με χρεωσε η hol για τα τηλεφωνα που εκανα στην αγγλια γιατι λεει οτι τα νουμερα που τηλεφωνησα ειναι "ειδικοι αριθμοι" δηλαδη ειναι κατι αναλογο με αυτα τα πενταψηφια της Ελλαδας και οι χρεωσεις οπως γνωριζετε ειναι φουσκωμενες!!!
Δηλαδη χασιμου χρονου και χρηματος!!! (Περιπου 18€ για μερικα λεπτα ομιλιας) :-/

εχει εργαλιο ανευρεσης κλησεων στο εξωτερικο φιλε,εγω ετσι κανω.

#188   tomster

tomster

    iPH Addict

  • 612 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 02/10/2012 - 17:58

Πρέπει να είναι καλη νοικοκυρά η κοπελια πάντως....:D

xa xa xa

Πρέπει να είναι καλη νοικοκυρά η κοπελια πάντως....:D

xa xa xa

#189   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 02/10/2012 - 17:59

Μάγκες ξεκολάτε, κάπου είδα ότι καταχωρείτε το ιμει της συσκευής , έχω πουλήσει μήλο στο eBay και δεν υπάρχει πουθενά αυτό που λέτε. Επίσης για να ξέρετε και να μη λέει κάνεις το κοντό του και το μακρύ του, αν η υπόθεση κλείσει υπέρ του φίλου μας το eBay τον καλύπτει για την αγορά του αγαθού + original shipping, οπότε αν το eBay πιστέψει το φίλο μας θα πάρει πίσω τα λεφτά του στο ακέραιο. Επίσης μπορεί να του ζητήσει να το επιστρέψει πίσω, στις περισσότερες των περιπτώσεων είναι προκατελημένο υπέρ του αγοραστή, το λέω γιατί την έχω πατήσει και μου έφαγε ένα λαμόγιο μια μητρική πήρε και τα λεφτά. Απο τη στιγμή που άνοιξε το case δεσμεύτικαν 700€ στο λογαριασμό PayPal του πωλητή, ο οποίος αυτή τη στιγμή έχει αρνητικό balance στον λογαριασμό του. Αν θέλει λοιπόν να κάνει κάποια αγορα, θα πρέπει πρώτα να σκάσει τα 700€ στο PayPal και μετά να κάνει την αγορά του. Βέβαια επειδή μιλάμε για απατεώνα δε θα κάνει την κατάθεση, οπότε το PayPal αν δεν πληρώσει θα κινηθεί νομικά εναντίον του, και πιστέψτε με θα τον ξεκολιάσει, με την προϋπόθεση βέβαια ότι θα δικαιωθεί ο φίλος μας.

#190   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1.803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 02/10/2012 - 18:04

Και εγώ είχα αποζημιωθεί σε μια περίπτωση που είχα κάποιο πρόβλημα σε αγορά από Αμερική. Είχα πάρει πίσω και την αξία του προϊόντος αλλά και τα ταχυδρομικά.

#191   dimpia

dimpia

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/10/2012 - 15:00

παιδιά χθες ενας συνάδελφος που γύριζε από επαγγελματικό ταξίδι σταμάτησε στα σεα μεγάρων στα goodys, του την πέσανε κάτι γύφτοι με σφραγισμένα iphone 4s και ipad2 οτι και καλά είναι βουτηχτά και έδωσε 300 ευρώ με παζάρια. και μόλις έβγαλε τη ζελατίνα μέσα υπήρχαν ομοιόματα πλαστικά με βαρίδια στις πλάτες. το τρελό στην ιστορία είναι ότι μου έδειξε το κουτί και τρελάθηκα. η εκτύπωση και το illustration του κουτιού ήταν εξαιρετικότατη. το αναφέρω μην την πατήσει κάποιος άλλος

#192   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 03/10/2012 - 15:04

Την αστυνομία την πήρε;

Αναρτημένη εικόνα


#193   dimpia

dimpia

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/10/2012 - 15:06

Την αστυνομία την πήρε;

δεν ξέρω, δεν τον έχω δει

#194   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 03/10/2012 - 15:06

παιδιά χθες ενας συνάδελφος που γύριζε από επαγγελματικό ταξίδι σταμάτησε στα σεα μεγάρων στα goodys, του την πέσανε κάτι γύφτοι με σφραγισμένα iphone 4s και ipad2 οτι και καλά είναι βουτηχτά και έδωσε 300 ευρώ με παζάρια. και μόλις έβγαλε τη ζελατίνα μέσα υπήρχαν ομοιόματα πλαστικά με βαρίδια στις πλάτες. το τρελό στην ιστορία είναι ότι μου έδειξε το κουτί και τρελάθηκα. η εκτύπωση και το illustration του κουτιού ήταν εξαιρετικότατη. το αναφέρω μην την πατήσει κάποιος άλλος

Ελπιζω να μην περιμενεις να δειξουμε κατανοηση και στο δραμα του φιλου σου , ετσι δεν ειναι;
Εμ κλεμμενα, εμ 300€.... Κριμα που δεν του φαγανε περισσοτερα να χει να το θυμαται...

Σου μιλαω χωρις ιχνος επιθετικοτητας , να ξεκαθαρισω τη θεση μου ;)

#195   wpgreece

wpgreece

    iPH newbie

  • 23 μηνύματα

Δημοσίευση 03/10/2012 - 15:08

Κρίμα.Ελπίζω να βγάλεις άκρη.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες