Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iphone 4 ios6 help for unlock


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
118 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 02/10/2012 - 12:56

Ναι - Στο ιντερνετ βλεπω καποιοι που το κανουν μεσω cydia. Τι παιζει με αυτο? Ειναι αξιοπιστο?


Και γιατι να μην μπορουμε να το κανουμε μονοι μας ? :P Σιγουρα αυτο που κανουν αυτοι με πληρωμη μπορουμε να το κανουμε και εμεις. Αλλα τι χρησιμοποιουν :P

Δεν εινα θεμα τα λεφτα.. απλως αναρωτιεμαι τον τροπο που κανουν για να γινει unlocked.

Αυτό από το cydia είναι software unlock και εξαρτάται από την baseband του κινητού... Έχει να βγει τέτοιο unlock πάνω από χρόνο... Δουλεύει σε παλιές baseband και μόνο σε αυτές... Στο iOS 6 δεν δουλεύει όπως και σε παλιότερες εκδόσεις γιατί έχει αναβαθμιστεί η baseband... Επίσης με το software unlock πρέπει συνέχεια να προσέξεις να μην κάνεις αναβάθμιση κτλ γιατί το κινητό κλειδώνει... Ενώ με το eBay αγοράζεις factory unlock. Που σημαίνει ότι το κινητό δηλώνεται στην Apple σαν ξεκλείδωτο και δεν χρειάζεται ούτε να το έχεις jailbreak το κινητό ούτε να έχεις συγκεκριμένες baseband... Ξεμπερδεύεις μια για πάντα...
Αγοράζεις αυτό http://www.ebay.com/...=item4abcb6f357
Στέλνεις μήνυμα τον πωλητή με το imei σου και σε μερικές ώρες θα σου στείλει μήνυμα ο πωλητής και το κινητό θα είναι ξεκλειδωμένο μια για πάντα...

Τελευταία επεξεργασία από: zarzonis, 02/10/2012 - 12:58


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Panosdj

Panosdj

    iPH User

  • PipPip
  • 125 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/10/2012 - 12:56

Και ξανα λεω.. δεν ειναι θεμα τα λεφτα. Αλλα εχω απορια τι κανουν ολοι αυτοι , τι χρησιμοποιουν..


Τα ΣΗΣΗ πως τα ειπατε. Τι ειναι? Πως τα βρισκουμε?

Αν το παρουμε μεταχειρισμενο πως θα τα βρουμε ? :P Θα τα εχει ο αλλος? Τι πρεπει να κανει για να κατεβει στην παλια εκδοση.

#18   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.545 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 02/10/2012 - 12:56

ναι πω το κανω το ξεκλειδωμα δεν εχω καταλαβει ρε παιδια :huh:δεν με νοιαζουν τα 5 ευρω..


Μέσω ebay θα το κάνεις. Επικοινωνείς με το πωλητή που θα σου ζητήσει το imei.

Στη συνέχεια θα σε ειδοποιήσει όταν γίνει το ξεκλείδωμα, ωστε να κάνεις Restore σε iOS 6.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#19   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 02/10/2012 - 12:58

ναι πω το κανω το ξεκλειδωμα δεν εχω καταλαβει ρε παιδια???δεν με νοιαζουν τα 5 ευρω..



Αν όντως είναι at&t, πατάς το "buy now", δίνεις το ΙΜΕΙ σου και το πολύ σε 24 ώρες θα σε ενημερώσει πως σου το ξεκλείδωσε. Τότε εσύ κάνεις ένα Restore στο iPhone και πλέον θα είναι ξεκλείδωτο! :)

Και ξανα λεω.. δεν ειναι θεμα τα λεφτα. Αλλα εχω απορια τι κανουν ολοι αυτοι , τι χρησιμοποιουν..


Τα ΣΗΣΗ πως τα ειπατε. Τι ειναι? Πως τα βρισκουμε?

Αν το παρουμε μεταχειρισμενο πως θα τα βρουμε ? :P Θα τα εχει ο αλλος? Τι πρεπει να κανει για να κατεβει στην παλια εκδοση.


Τα SHSH είναι οι υπογραφές της Apple για το κάθε iOS. Κάθε φορά που κάνεις Restore την συσκευή σου, κάποια στιγμή το iTunes επικοινωνεί με τους Servers της Apple που αυτοί με την σειρά τους ελέγχουν το iOS που πας να περάσεις αν το εγκρίνουν! Η έγκριση λαμβάνεται με αυτή την "υπογραφή". Η Apple υπογράφει το τελευταίο iOS που κυκλοφορεί(με εξαίρεση το iOS 4.1 για iPhone 3G[S] που υπογράφεται ακόμα). Σε οποιοδήποτε άλλο iOS θες να πας εκτός του τελευταίου, δεν μπορείς γιατί το iTunes δεν θα πάρει την έγκριση. Για να μπορέσεις να το πετύχεις όμως χρειάζεσαι τα SHSH του κάθε iOS, τα οποία είναι οι "υπογραφές" της Apple. Έτσι με αυτό τον τρόπο, ξεγελάς το iTunes πως η Apple υπέγραψε το iOS. Τα SHSH μπορείς να τα βρεις από τους Servers του Cydia, από τους Servers της Apple(αλλά σώζεις μόνο τα SHSH του τελευταίου iOS) ή μπορείς να τα έχεις στο PC σου χρησιμοποιώντας διάφορα προγράμματα(Tiny Umbrella, iSHSHit, iFaith). Τα SHSH είναι μοναδικά για την κάθε συσκευή, δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν από άλλη.

Αν ο άλλος τα έχει σωσει με κάποιο πρόγραμμα, τότε τα ζητάς.
Αν όμως έχουν σωθεί στο Cydia, τότε απλά τα ζητάς από το Cydia.

#20   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.545 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 02/10/2012 - 12:58

Και ξανα λεω.. δεν ειναι θεμα τα λεφτα. Αλλα εχω απορια τι κανουν ολοι αυτοι , τι χρησιμοποιουν..


Τα ΣΗΣΗ πως τα ειπατε. Τι ειναι? Πως τα βρισκουμε?

Αν το παρουμε μεταχειρισμενο πως θα τα βρουμε ? :P Θα τα εχει ο αλλος? Τι πρεπει να κανει για να κατεβει στην παλια εκδοση.


Tα SHSH είναι απαραίτητα για Downgrade σε iOS που δεν υπογράφονται πλέον..

Σώζωνται αυτόματα εαν είσαι με JB απο το Cydia και είναι μοναδικά για κάθε συσκευή.

Μπορείς να τα σώσεις και 'συ με Tiny Umbrella αρκεί το iOS για το οποίο θες, να υπογράφεται απο την Apple.

Στη προκειμένη περίπτωση η 6.

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 02/10/2012 - 12:59

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#21   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 02/10/2012 - 12:59

Και ξανα λεω.. δεν ειναι θεμα τα λεφτα. Αλλα εχω απορια τι κανουν ολοι αυτοι , τι χρησιμοποιουν..


Τα ΣΗΣΗ πως τα ειπατε. Τι ειναι? Πως τα βρισκουμε?

Αν το παρουμε μεταχειρισμενο πως θα τα βρουμε ? :P Θα τα εχει ο αλλος? Τι πρεπει να κανει για να κατεβει στην παλια εκδοση.

Διάβασε το post 16 και θα πάρεις απάντηση...

#22   Panosdj

Panosdj

    iPH User

  • PipPip
  • 125 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/10/2012 - 13:00

Αν και πιστευω οτι iphone χωρις jailbreak δεν γινεται.
Μεσα απο jailbreak μπορεις να κανεις unlock? Σωστα?
Επισης αν εχεις jailbreak και χαλασει το κινητο χανετε η εγγυηση?(Ε το τραβας μια Σετ υπ ας νιου) και αντε γεια. Λες και δεν εκανες jailbreak.

#23   Voidioan

Voidioan

    iPH Addict

  • 727 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:voidioan

Δημοσίευση 02/10/2012 - 13:00

Βάλε το ΙΜΕΙ στο πεδίο που υπάρχει στο Description. Αν σου πει πως είναι από ΑΤ&Τ(το πιο λογικό αφού το πήρες από Αμερική) τότε το ξεκλειδώνεις με 5€. http://www.ebay.com/...redirect=mobile


εγω εχω ενα 3gs jb με 5.0.1 απο αμερική ... Έβαλα το ΙΜΕΙ μου καο μου είπε ότι είναι κλειδωμένο στην ΑΤ να προχωρήσω ?

#24   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 02/10/2012 - 13:01

εγω εχω ενα 3gs jb με 5.0.1 απο αμερική ... Έβαλα το ΙΜΕΙ μου καο μου είπε ότι είναι κλειδωμένο στην ΑΤ να προχωρήσω ?


Αν θες Official Unlock, προχώρησε το.
Εσύ αποφασίζεις. ;)

#25   trelamenos

trelamenos

    iPH Member

  • 232 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2012 - 13:03

Στο λινκ που μου εδωσες μ λεει οτι

This phone is locked to AT&T USA, please proceed with ordering your unlock code...αλλα μετα μου εχει και ενα note.


note:please make sure your iphone is activated throught itunes...


τι ενοει?



#26   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.545 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 02/10/2012 - 13:03

Αν και πιστευω οτι iphone χωρις jailbreak δεν γινεται.
Μεσα απο jailbreak μπορεις να κανεις unlock? Σωστα?
Επισης αν εχεις jailbreak και χαλασει το κινητο χανετε η εγγυηση?(Ε το τραβας μια Σετ υπ ας νιου) και αντε γεια. Λες και δεν εκανες jailbreak.


Άλλο το JB και άλλο το Unlock.

Με τη Baseband που έχεις εσύ, μόνη λύση το Official.

Με JB δε χάνεται η εγγύηση.. Το JB δεν είναι παράνομο.. Απλά κάνεις αυτό που είπες..

Σε περίπτωση προβλήματος, Restore & Set Up As New..
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#27   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 02/10/2012 - 13:03

Αν και πιστευω οτι iphone χωρις jailbreak δεν γινεται.
Μεσα απο jailbreak μπορεις να κανεις unlock? Σωστα?
Επισης αν εχεις jailbreak και χαλασει το κινητο χανετε η εγγυηση?(Ε το τραβας μια Σετ υπ ας νιου) και αντε γεια. Λες και δεν εκανες jailbreak.


Για Jailbreak/Unlock πιστεύω το εξαντλήσαμε.

Αν έχεις Jailbreak και το παραδώσεις έτσι στο αντίστοιχο Service τότε δεν θα το δεχτούν. Γι αυτό το λόγο κάνεις ένα Restore & "Set up as new" και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

#28   Voidioan

Voidioan

    iPH Addict

  • 727 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:voidioan

Δημοσίευση 02/10/2012 - 13:07

Αν θες Official Unlock, προχώρησε το. Εσύ αποφασίζεις. ;)


εγω προχωράω πρέπει να εχω και λογιασμο στο ebay ?

#29   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 02/10/2012 - 13:10

εγω προχωράω πρέπει να εχω και λογιασμο στο ebay ?

Ναι αλλιώς δεν γίνεται...

Αν και πιστευω οτι iphone χωρις jailbreak δεν γινεται.
Μεσα απο jailbreak μπορεις να κανεις unlock? Σωστα?
Επισης αν εχεις jailbreak και χαλασει το κινητο χανετε η εγγυηση?(Ε το τραβας μια Σετ υπ ας νιου) και αντε γεια. Λες και δεν εκανες jailbreak.

Και με jailbreak δεν γίνεται πάντα... Για την ακρίβεια με τα σημερινά δεδομένα δεν γίνεται σχεδόν ποτέ... Η μόνη σίγουρη λύση είναι το factory unlock...

#30   Voidioan

Voidioan

    iPH Addict

  • 727 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:voidioan

Δημοσίευση 02/10/2012 - 13:11

ok το κανω και τα λέμε .........

Μετα όταν μου στείλει το email τα λέμε

ευχαριστω..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες