Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα με iMac!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   spirosad

spirosad

    iPH newbie

  • 47 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 04/10/2012 - 17:01

Καλησπέρα στο forum. Ξαφνικά ενώ ο iMac μου ήταν σε sleep mode και είχε σβήσει ο σκληρός του, όταν πήγα να τον χρησιμοποιήσω δεν κανει boot. Ακούγεται ο χαρακτηριστικός ήχος όταν ο σκληρός δίσκος παει να διαβαστεί, γίνεται προσπάθεια τρεις φορές και μετα σταματάει. Τον έκλεισα και όταν το άνοιξα δεν μου τον διαβάζει και μένει στην άσπρη οθόνη με ερωτηματικό.
Πάω για καινούριο σκληρό;;
Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 04/10/2012 - 17:39

Καλησπέρα. Κατά την εκκίνηση έχε πατημένα το cmd+r, θα σε βάλει σε recovery mode. Από εκεί πάτα Disk Utilities και πήγαινε πάνω στον δίσκο σου και κάνε Repair disk permissions και δοκίμασε πάλι να μπεις.
Once You Go Mac You Never Go Back

#3   spirosad

spirosad

    iPH newbie

  • 47 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 04/10/2012 - 17:59

Σ ευχαριστώ πολύ φίλε μου έκανα το repair και τώρα είναι μια χαρά. Απλά επειδή καιρό τώρα το ακούω να ζορίζεται ο σκληρός του όποτε βγαίνει από το sleep mode φοβήθηκα ότι αυτή θα ήταν η χαριστική του βολή! Για καλό και για κακό επέλεξα το computer sleep στο never ώστε να μην υπάρξει ξανά κάποιο θέμα.

#4   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 04/10/2012 - 18:00

Σ ευχαριστώ πολύ φίλε μου έκανα το repair και τώρα είναι μια χαρά. Απλά επειδή καιρό τώρα το ακούω να ζορίζεται ο σκληρός του όποτε βγαίνει από το sleep mode φοβήθηκα ότι αυτή θα ήταν η χαριστική του βολή! Για καλό και για κακό επέλεξα το computer sleep στο never ώστε να μην υπάρξει ξανά κάποιο θέμα.


Τίποτα να είσαι καλά. Να κρατάς back up καλού κακού....
Once You Go Mac You Never Go Back

#5   vargogagis

vargogagis

    iPH newbie

  • 43 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 04/10/2012 - 18:43

Καλησπέρα. Κατά την εκκίνηση έχε πατημένα το cmd+r, θα σε βάλει σε recovery mode. Από εκεί πάτα Disk Utilities και πήγαινε πάνω στον δίσκο σου και κάνε Repair disk permissions και δοκίμασε πάλι να μπεις.

Ωραίος μπράβο

#6   spirosad

spirosad

    iPH newbie

  • 47 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 29/10/2012 - 20:08

Καλησπέρα και πάλι. Για άλλη μια φορά δεν μπορεί να κάνει boot τον σκληρό μου. Αυτή την φορά δεν ανταποκρίνεται σε τίποτα, ούτε το cmd+r με βάζει σε recovery mode... Να αναφέρω πως έχω έναν εξωτερικό για back up που τον έχω συγχρονισμένο με time machine. Μπορώ να κάνω κάτι για να σιγουρέψω πως φταίει ο σκληρός μου ώστε να τον αντικαταστήσω;

#7   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/10/2012 - 20:57

Πρέπει να δεις το S.M.A.R.T status του δίσκου σου απο το disk utilities. Αν το smart είναι κόκκινο... ο δίσκος ετοιμάζεται να πεθάνει.
Έχε κατά νου πως για τα iMac από 10/2009 μέχρι 07/2011 με τον 1TB seagate δισκο η Apple προβαινει σε αντικαταστάσεις του σκληρου λόγω προβλημάτων

#8   spirosad

spirosad

    iPH newbie

  • 47 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 29/10/2012 - 21:05

Πως μπορώ να πάω στο disk utilities όμως; Με cmd+r δεν γίνεται τίποτα. Ο iMac έχει κλείσει πενταετία οπότε είναι αρκετά πιθανό ο σκληρός να έχει φάει τα ψωμιά του.

#9   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 29/10/2012 - 21:24

Πως μπορώ να πάω στο disk utilities όμως; Με cmd+r δεν γίνεται τίποτα. Ο iMac έχει κλείσει πενταετία οπότε είναι αρκετά πιθανό ο σκληρός να έχει φάει τα ψωμιά του.


Έχεις το dvd από το snow leopard??
Αν ναι, βάλε το μέσα και πάτα το c κατά την εκκίνηση. Ύστερα από την επάνω μπάρα επέλεξε disk utilities και τσέκαρε τον δίσκο σου.
Once You Go Mac You Never Go Back

#10   spirosad

spirosad

    iPH newbie

  • 47 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 29/10/2012 - 22:08

Τα είχα περάσει με φλασακι, γιατι το dvdrom δεν δουλεύει, απ το οποίο τα έσβησα μετά κ τα έχω αποθηκευμένα στο εξωτερικό.. Μπορώ από windows να διαβάσω τον εξωτερικό και να τα ξαναγράψω στο φλασάκι; Τον εξωτερικό τον έχω time machine back up.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες