Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 7 ψήφοι

Τι πρέπει να ξέρετε πριν αγοράσετε από τον electronic king


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
860 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   johnmast

johnmast

    iPH User

  • 179 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 09/10/2012 - 17:28

Επειδή εσείς το ζητήσετε ορίστε ένα ολοκαίνουργιο θέμα με όλες τις πληροφορίες που πρέπει να ξέρετε για τον electronic king
Πριν αγοράσετε:
Να ξέρετε ότι δέχεται και BTO παραγγελίες οι οποίες γίνονται με PayPal invoice.

Στείλτε του μήνυμα πριν αγοράσετε οτιδήποτε και ρωτήστε τον αν το έχει Αγγλία ή θα το φέρει από Αμερική.

Σαφώς συμφέρει σε χρόνο να το έχει ετοιμοπαράδοτο από Αγγλία γιατί, ένα εμποορικό πλοίο κάνει να διασχίσει τον Ατλαντικό περίπου 6 μέρες. Αν ψάξετε στο google και στο ebay και διαβάσετε μετά από πόσο καιρό έρχονται οι παραγγελίες που δεν είναι άμεσα διαθέσιμες από Αγγλία, θα διαπιστώσετε ότι καράβι έρχεται μία φορά την Εβδομάδα. Άρα έχει 2 καράβια με τα οποία φέρνει τα καλούδια.

Έτσι έχουμε και λέμε ότι αν το προϊόν που παραγγείλατε είναι διαθέσιμο στην Αγγλία και εσείς ζείτε στην επαρχία, το μέγιστο (αν υπολογίσουμε ότι μεσολαβεί Σαββατοκύριακο) σε 7 μέρες θα το έχετε.

Αν δεν είναι διαθέσιμο και θα το φέρει από Αμερική να εύχεστε να είστε πάλι τυχεροί και
  • Να το έχει διαθέσιμο εκεί
  • Να φεύγει το καράβι την επόμενη μέρα.
Έτσι θα κάνει 7 μέρες να έρθει με το καράβι και άλλες 7 μέρες από Αγγλία - Ελλάδα. (Οι μέρες έχουν υπολογιστεί στο μέγιστο, δηλαδή αν είστε πολύ γκαντέμηδες και συνεχώς υπάρχουν προβλήματα με την παραγγελία σας)!

Να είστε σίγουροι πως αν χαθεί η παραγγελία σας όταν είναι καθοδών για εσάς, ο electronic king θα την αντικαταστήσει, βέβαια μη πέριμένετε σε μία βδομάδα να έχετε την παραγγελία σας, ειδικά αν έχετε παραγγείλει bto.

Όταν αγοράσετε
Όπως γράφει και στον ebay ο... βασιλιάς μας, σε 3-5 μέρες πρέπει να έχετε την παραγγελία στο χέρι σας. Αν δεν την έχετε τότε:
  • Ζητήστε του επίμονα τον κωδικό αποστολής του δέματός σας (tracking number)
  • Απειλήστε τον με αναφορά στο ebay/paypal

Αν δεν σας δίνει τον αριθμό αποστολής σημαίνει ότι ούτε αυτός τον έχει. Με απλά λόγια... η παραγγελία σας δεν έχει φύγει ακόμα από την Αγγλία με προορισμό εσάς. Συνήθως αυτό σημαίνει ότι πρέπει να περιμένετε το μέγιστο 7 μέρες ακόμα για να στείλει τον tracking number. ΠΡΟΣΟΧΗ μην πιστέψετε διάφορες αηδίες που λέει, του τύπου, “θα έχεις σύντομα τον κωδικό αποστολής”, “αύριο θα τον έχεις”, “η παραγγελία είναι καθοδών για εσάς”, “θα έχετε την παραγγελία σας μέχρι την παρασκευή” και ειδικά το γνωστό κόλπο “συγνώμη για όποια αναστάτωση προκαλέσαμε, για να σας αποζημιώσουμε θα σας επεκτείνουμε την εγγύηση 1 ακόμα χρόνο”. Αν θέλετε να στείλετε πίσω το Mac σας σε αυτό το λαμόγιο όταν λήξει η εγγύηση της Apple, με κίνδυνο να μην σας επιστραφεί ποτέ (αφού δεν προστατεύεστε από το ebay/paypal) χαρείτε!

Κάθε μέρες μα κάθε μέρα να του στέλνετε email και να τον ρωτάτε που βρίσκετε η παραγγελία σας (να αρχίσετε να του στέλνετε αφότου περάσουν οι πρώτες 4 μέρες απ όταν κάνατε την παραγγελία σας).
Στην αρχή θα σας απαντά καθημερινά σε όλες τις ερωτήσεις σας, αργότερα αν περάσει ο καιρός το πολύ να απαντά 1 ερώτηση την ημέρα και πάντα σαν bot. Αν θέλετε μια πραγματικά δικιά του απάντηση δεν έχετε παρά να τον απειλήσετε με αναφορά στο paypal/ebay. Μόνο τότε φοβάται και υπάρχει περίπτωση να σας απαντήσει. Βέβαια πάλι θα σας πει, “Παρακαλώ μην ανοίξετε υπόθεση στο paypal γιατί θα έχετε την παραγγελία σας πολύ σύντομα”. Εμένα επειδή με είχε βγάλει εκτός εαυτού με την συμπεριφορά του κάπου τις τελευταίες μέρες πριν μου έρθει, αφού δε μου έλεγε αλήθεια άρχισα να το βρίζω, σας πληροφορώ λοιπόν ότι ούτε τότε ίδρωσε και συνέχισε να απαντάει σαν bot με ετοιματζίδικες απαντήσεις που είχα ξανά λάβει αυτούσιες.

Ποιος είναι ο electronic king, επειδή η δικιά μου παραγγελία ήρθε μετά από 34 ημέρες μέχρι να έρθει είπα να ασχοληθώ με ποιος πραγματικά είναι ο electronic king.

Αρκετά από τα παρακάτω αποτελούν απλές ενδείξεις και όχι αποδείξεις.

Πιστεύω ότι ο electronic king δεν είναι ένα άτομο, όπως συστήνεται στα μηνύματά του, ως Sam, αλλά 3. Ένας είναι στην Αμερική όπου είναι υπεύθυνος να παίρνει τα προϊόντα και να τα στέλνει στα καράβια. Το όνομα αυτουνού κατά 90% νομίζω είναι Victor Fung. Ο δεύτερος είναι αυτός που αναλαμβάνει όταν το καράβι φτάσει Αγγλία να περάσει τα δέματα χωρίς να εκτελωνιστούν και ο τρίτος είναι αυτός που βρίσκεται στην αποθήκη και τα προωθεί στην εταιρία courier για να τα στείλει σε εσάς. Ο τελευταίος έχει πρόσβαση στο account του electronic king στο ebay και ίσως συστηθεί σε εσάς ως John, όταν λάβετε μήνυμα από αυτόν ως απάντηση να ξέρετε ότι η παραγγελία σας είναι στη Αγγλία και αν δεν έχει σταλεί ακόμα θα σταλεί πολύ σύντομα.

Περισσότερα στοιχεία έχω βρει όμως μόνο για τον πρώτο. Τον Victor Fung.
  • Τηλέφωνο επικοινωνίας για τους αγοραστές: 301-641-8869
  • Του έχουν δεσμευθεί λογαριασμοί στην τράπεζα της Αμερικής με εκατοντάδες χιλιάδες δολάρια, αξίζει να ρίξετε μια ματιά σε αυτό το έγγραφο, κυρίως στη σελίδα 23-24. http://www.docstoc.c...ON-MAY-27-2011#
  • Το σπίτι του είναι εδώ https://maps.google.... City, MD 21042. Με μια πρόχειρη αναζήτηση μπορείτε να βρείτε και το τηλέφωνο της οικίας του. Εγώ δοκίμασα να τον πάρω σε όλα τα τηλέφωνα που είχα, βέβαια δεν απαντούσε. Μία φορά όταν απάντησε τα μάσαγε και μου το έκλεισε.

Αυτά τα λίγα από εμένα. Ελπίζω αν τελικά παραγγείλετε από αυτόν οι παραγγελία σας να φτάσει σύντομα.
Αν πάλι ψάχνετε από κάπου αλλού ρίξτε μια ματιά στο
musicstore.de (υπάρχει Έλληνας υπεύθυνος πωλήσεων, και έτσι έχετε καλύτερη εξυπηρέτηση, επίσης δείτε και το cyberport.de το οποίο δέχεται και παζάρι. Αυτά είχα βρει εγώ πριν αγοράσω.

Η γνώμη μου
Όποιος και αν τελικά είναι ο electronic king, να ξέρετε ότι πρόκειται για πολύ μεγάλο λαμόγιο/μαφιόζο/απατεώνα, και δεν αξίζει να χαλάτε την ψυχική σας ηρεμίας (όπως λέει και ο MarkKnopfler) γι αυτόν και μερικά ψωρό ευρώ, απ την στιγμή που μπορείτε να βρείτε τις ίδιες περίπου (100 ευρώ πάνω κάτω) τιμές και αλλού.

Τέλος μπορείτε να διαβάσετε μέρος την ιστορίας μου με τον electronic king εδώ http://www.iphonehel...ng/page__st__40

Τελευταία επεξεργασία από: johnmast, 09/10/2012 - 17:36


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   christosfazer

christosfazer

    iPH Contributor

  • PipPipPipPipPipPip
  • 1.618 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5C

Δημοσίευση 09/10/2012 - 17:32

ασφαλιτης εισαι φιλε?

#3   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 09/10/2012 - 17:34

ασφαλιτης εισαι φιλε?


Παθών είναι he he.
Once You Go Mac You Never Go Back

#4   christosfazer

christosfazer

    iPH Contributor

  • PipPipPipPipPipPip
  • 1.618 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5C

Δημοσίευση 09/10/2012 - 17:37

τοτε μπραβο του!καλα εκανε......

#5   livistros

livistros

    iPH Contributor

  • 1.024 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 09/10/2012 - 17:45

Leader που είσαι ακομπλεξάριστος και να μας ενημερώνεις!

#6   johnmast

johnmast

    iPH User

  • 179 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 09/10/2012 - 19:31

χαχα... αν χρειαστείτε επιπλέον πληροφορίες γι αυτό το λαμόγιο να μου πείτε, έχω βρει κι άλλα πολλά, που έχω γράψει σε άλλο topic...

Σύντομα πάντως έρχεται και μέρος 2ο όσον αφορά συγκεκριμένα την αποστολή του δέματος από την Αγγλία - Ελλάδα ;)

#7   Mik3Q

Mik3Q

    iPH Enthousiast

  • 369 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/10/2012 - 19:45

Εξαιρετικος φιλε
Ευχαριστουμε για την ενημέρωση

#8   TiMoRiS

TiMoRiS

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/10/2012 - 09:41

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αυτό το άρθρο που έφτιαξες να μπορούσες να το μεταφράσεις στα Αγγλικά για να ενημερωθούν και άλλοι. Πάνω που ήμουν έτοιμος να παραγγείλω ένα pro 101!

#9   johnmast

johnmast

    iPH User

  • 179 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 10/10/2012 - 20:35

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αυτό το άρθρο που έφτιαξες να μπορούσες να το μεταφράσεις στα Αγγλικά για να ενημερωθούν και άλλοι. Πάνω που ήμουν έτοιμος να παραγγείλω ένα pro 101!


Κάτσε πρώτα να τελειώσω με αυτό, μιας και πρέπει να γράψω κι άλλες πληροφορίες πριν κάνω οτιδήποτε άλλο ;)

#10   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 10/10/2012 - 20:51

Είσαι αρχηγός,τώρα μόλις το είδα... Καλά τα λες και κυρίως αυτό που λες στο τέλος.
ΜΗΝ ΠΑΡΕΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ,ΑΝ ΠΑΡΕΤΕ ΝΑ ΕΧΕΤΕ LEXOTANIL ΕΤΟΙΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙ.

Εμένα με δούλευε 5-6 μέρες,μου έλεγε είναι καθοδόν. Τον απείλησα ότι θα κάνω case στο ebay και τότε τον έστειλε-βιάστηκε δεν ξέρω κι εγώ τι.
Δεν έχει στοκ συνήθως και παίρνει τα λεφτά προκαταβολικά ενώ απαγορεύεται από το eBay να μην το αναφέρει. Γι αυτό και αργεί και περιμένει το καράβι για να στείλει.

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 10/10/2012 - 20:53

Αναρτημένη εικόνα


#11   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 10/10/2012 - 22:47

Και κάτι άλλο.Προτείνω να γίνει άμεσα pinned μπας και γλιτώσει κανένας άνθρωπος το εγκεφαλικό.Αν αποφασίσει να αγοράσει τελικά από τον συγκεκριμένο να σταθμίσει τα υπερ και τα κατά.

Αναρτημένη εικόνα


#12   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 11/10/2012 - 00:03

Μπράβο στο παλικάρι για την ενημέρωση...και όποια νέα πληροφορία εχεις γράψε την αγαπητέ , για να γνωρίζει ο κόσμος...!!
Απορία...μέχρι και πριν λίγο καιρό και σε διάφορα άλλα τοπικ σχετικά με τον συγκεκριμένο πωλητή έβλεπα απαντήσεις τύπου...ότι είναι έμπιστος γενικά , ότι είναι εγγύηση τελικά , ότι είναι σωστός και μόνο κερδισμένοι βγαίνουμε κτλ....και τώρα βλέπω μια τελείως διαφορετική εικόνα...απλά εχω μπερδευτεί...όχι ότι νοιάζομαι , απλά εγκυκλοπαιδικά το λέω !!

#13   stelaras100

stelaras100

    iPH User

  • 115 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 11/10/2012 - 01:53

Εγώ φίλε johnmast παρήγγειλα απο τον electronic king το MBP retina. Η διαφορά στην τιμή ήταν αρκετά μεγαλύτερη των 100 ευρώ, ήταν λίγο περισσότερο απο 300 ευρώ. Μου το έστελε απο Αγγλία μέσω Αμερικής και η όλη διαδικασία απο την στιγμή που πάτησα buy it now μέχρι να τον πάρω στα χέρια μου δεν έκανε πάνω απο 10 εργάσιμες μέρες. Επίσης στα μηνύματα ήταν πολύ επικοινωνιακός και μάλιστα είχα και ένα θέμα με την κάρτα μου και ήταν πολυ συνεργάσιμος μέχρι να λύσω το πρόβλημα. Και απο Αγγλία όταν έστειλε το δέμα, το έστειλε με Fed-Ex express (με tracking number) και έκανε 4 μέρες να έρθει. Η επιλογή μου να διαλέξω τον συγκεκριμένο πωλητη είναι καθαρά γιατί τον συνιστούσαν ατομα που διάβασα στην κοινότητα σε παλαιότερα θέματα. Τώρα τελευταία τι έχει αλλάξει και διακρίνω ένα αρνητικό κλίμα απέναντι του δεν το ξέρω. Μπορεί όντως να εχει αλλάξει, εγώ απλά αναφέρω την προσωπική μου εμπειρία. Προσωπικα θα τον συνιστούσα ανεπιφύλακτα.

#14   johnmast

johnmast

    iPH User

  • 179 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 11/10/2012 - 19:54

Κοίτα και με εμένα ήταν πολύ συνεργάσιμος αρχικά και περίμενε στην αρχή που είχα κι εγώ προβλήματα με την κάρτα μου κλπ κλπ, δε λέω έκανε ότι μπορούσε για να έρθει... εγώ έγραψα τα δεδομένα και απλά κάτω έβαλα την άποψή μου, αν προκαλεί πολύ αρνητισμό το topic μου, είναι λάθος μου, και δεν είναι αυτός ο λόγος που άνοιξα το θέμα.

Από εκεί και πέρα ας κάνει ο καθένας ότι πιστεύει, μπορώ να σας ποστάρω συζητήσεις μου με τον electronic king ή να σας προτείνω άλλα μαγαζιά που με 100 ευρώ παραπάνω έχετε το ίδιο προϊών απλά δε θέλω μετά να μου πείτε ότι κάνω διαφήμιση και καλά. Όποιος θέλει ΠΜ.

Όντως τα μηχανήματά του είναι εγγύηση, δε λέω αλλά αυτό το λούκι, που ήταν τόσο ψυχοφθόρο όπως λέω δεν το ξανά τραβάω.
Αν ψάξετε όλοι στο internet θα δείτε πόσα ψέματα λέει ειδικά με τους χρόνους παράδοσης.

Εγώ όταν ψάχνω κάτι να αγοράσω, ψάχνω την καλύτερη τιμή στην καλύτερη ποιότητα και με έναν έμπιστο πωλητή/προμηθευτή, θεμελιώδη πράγματα δηλαδή στις αγοραπωλησίες. Όταν ο πωλητής δεν είναι εντάξει, και υπάρχουν αρκετοί λόγοι αμφισβήτησης τον απορρίπτω.

Πως θα σας φαινόταν αν την στιγμή που περιμένετε το προϊών σας μαθαίνεται πως τον πωλητή σας τον κυνηγάνε κρατικοί οργανισμοί, όπως μπορείτε να δείτε σε link μου πάνω πάνω.

Πάντως μπορώ αν θέλετε να κάνω και ένα post με μόνο τα θετικά του electronic king έτσι για να φέρω την ισορροπία αν όντως είναι αυτό το ζήτημα, απλά μου είναι λίγο δύσκολο (όχι ακατόρθωτο).

#15   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 11/10/2012 - 20:05

Μια χαρά τα λες εσύ John. Εγώ το θεωρώ αδιανόητο να δίνεις τόσα λεφτά και να σε δουλεύει πότε θα στο στείλει. Να τύχει κάτι και να μη το στείλει το καταλαβαίνω αλλά να σου λέει το έστειλα και να μην το έχει καν Αγγλία το θεωρώ απατεωνιά.
Αν σου έλεγε από την αρχή δεν το έχω σε στοκ τότε θα έλεγα ΟΚ,αλλά αυτός δεν το λέει αυτό. Τα έχει ΟΛΑ ετοιμοπαράδοτα έτσι λέει.

Να παίζει με τα νεύρα σου 5-6 μέρες να μη δίνει tracking number και μετά να σου λέει τελικά δε στάλθηκε θα σταλεί σήμερα.

Θα δώσω παραπάνω και δεν θα κάνω μάγκα έναν απατεώνα.

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 11/10/2012 - 20:06

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες