Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

New iPad VS Samsung Galaxy Tab 2 10.1


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   torter10

torter10

    iPH Contributor

  • 1.404 μηνύματα
  • Twitter:@torter11
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 10/10/2012 - 23:16

Ευτυχής κάτοχος του new iPad από την πρώτη ημέρα κυκλοφορίας του στην Ελλάδα. Σήμερα αγόρασα μεταχειρισμένο το Samsung Galaxy Tab 2 10.1 3G για οικογενειακή χρήση. Παρακάτω οι πρώτες μου εντυπώσεις:

1) Πολύ καλή κατασκευή. Λεπτό, ελαφρύ και το πλαστικό στο πίσω μέρος δίνει την αίσθηση αλουμινίου ( όπως στο iPad ) .

2) Το Android μου φάνηκε αρκετά ολοκληρωμένο λογισμικό στα tablet και πιστεύω ότι κοντραρίζεται με το iOS άνετα.

3) Εχει φοβερή συνδεσιμότητα. Μπορώ να συνδέσω USB και κάρτες SD με έναν απλό αντάπτορα, χωρίς κόπο και διάβασμα. Επίσης, το 3G μοντέλο γίνεται ΚΑΙ κανονικό τηλέφωνο.

4) Είναι πιο γρήγορο από το iPad ( με τον Chrome γιατί με τον default... σέρνεται )

5) Το πληκτρολόγιο είναι πολύ καλό, δυστυχώς όμως όχι σαν του iPad...

6) Επίσης, η οθόνη του ( 1280x800 ) είναι ΠΑΡΑ πολύ καλή και οι διαφορές της με το iPad είναι μόνο όταν κολλάει κανείς τα μάτια του πάνω στην οθόνη! Στην καθημερινή χρήση δεν καταλαβαίνεις διαφορά...

7) Το Play Store δεν είναι αντάξιο του App Store, χρειάζεται πολλές βελτιώσεις και προσθήκες ακόμη.

Κλείνοντας, αν αναλογιστεί κανείς ότι το αγόρασα μόλις 290 ευρώ ( με θήκη και τους αντάπτορες για σύνδεση USB και SD ) και το αντίστοιχο iPad ( 16άρι Cellular ) κάνει 450 ευρώ μεταχειρισμένο τότε μάλλον η Apple έχει αρχίσει να το χάνει το παιχνίδι. Θα πρέπει να κατεβάσει λίγο τις τιμές της αν θέλει να γίνει ανταγωνιστική στον χώρο των tablet. Ξέρω πως κατέχει το 60% της αγοράς, αλλά αυτό θα αρχίσει να μειώνεται σιγά-σιγά λόγω του μεγάλου ανταγωνισμού...

Φιλικά,
Χρήστος


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/10/2012 - 21:15

.

Τελευταία επεξεργασία από: komos, 13/10/2012 - 21:15


#3   phoenixgrg

phoenixgrg

    iPH Enthousiast

  • 487 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:phoenixgrg

Δημοσίευση 13/10/2012 - 21:43

ποιο 60% πιστευω 80 για πλακα εγω δεν εχω δει ανθρωπο να παιρνει αλλο tablet απο ipad και εχω και συσκευη ανδροιντ το μεγαλυτερο μειων των εφαρμογων του ειναι οτι ειναι κακογραμενες πραγματικα πιστευω οτι πρεπει να υπαρξει μεγαλυτερο ενδιαφερον προς τους προγραμματιστες απο την μερια τις google γιατι πραγματικα δεν ειναι μονο οτι εχει πολλα σκουπιδια μονο και μονο για να πει εχω ποσοτητα μεγαλη απο εφαρμογες πολλες λογο της ελευθεριας του λειτουργικου προκαλουν battery drain και data




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες