Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Απαραιτητα βηματα για να κρατησετε backUp του iTunes μετα απο FORMAT στο PC


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο This topic is locked
32 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Pol

Pol

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:L2

Δημοσίευση 21/11/2009 - 17:52

παιδια εχω κανει 20 Search και δεν εχω βρει ακριβως αυτο που ψαχνω.
προκειτε να κανω format στο PC μου.
Τι ενέργειες πρέπει να κάνω , και τι αρχεία πρέπει να κρατήσω και να τα επανατοποθετήσω μετά το format( από το itunes 9), ωστε με το επομενο sych, μετα το format να μην χαθει τπτ και γενικα να μην εχω καποιο προβλημα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16,182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/11/2009 - 20:03

παιδια εχω κανει 20 Search και δεν εχω βρει ακριβως αυτο που ψαχνω.
προκειτε να κανω format στο PC μου.
Τι ενέργειες πρέπει να κάνω , και τι αρχεία πρέπει να κρατήσω και να τα επανατοποθετήσω μετά το format( από το itunes 9), ωστε με το επομενο sych, μετα το format να μην χαθει τπτ και γενικα να μην εχω καποιο προβλημα.

θα παρεις ενα backup τη library του itunes και εισαι ετοιμος ( file- library- back up to disk ) ;)

#3   slgo47

slgo47

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/11/2009 - 00:34

θα παρεις ενα backup τη library του itunes και εισαι ετοιμος ( file- library- back up to disk ) ;)

...μου ζητάει... 11 dvd's. Αν κάνω export τη library στο 2ο δίσκο μου? Θα μπορέσω μετά να την κάνω import έτσι απλά?

#4   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16,182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/11/2009 - 00:45

...μου ζητάει... 11 dvd's. Αν κάνω export τη library στο 2ο δίσκο μου? Θα μπορέσω μετά να την κάνω import έτσι απλά?

φαντάζομαι πως θα μπορείς να κανείς restore την library στο iTunes

#5   morpheusgr

morpheusgr

    iPH Honoured Member

  • 1,427 μηνύματα
  • Twitter:@morpheusgr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/11/2009 - 22:48

καλα ειναι να κανεις backup τη Library σε δισκακια, ετσι θα στα επαναφερει και αυτοματα χωρις να χασεις κατι

Just like underwear, passwords should be changed often...


#6   Xereau

Xereau

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/11/2009 - 22:56

Καλό θα ήταν να κάνεις deauthorize μέσα από το iTunes και authorize ξανά τον υπολογιστή σου μετά το format.

#7   Pol

Pol

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:L2

Δημοσίευση 23/11/2009 - 00:27

ευχαριστω για της απαντησεις σας!
ειναι οντως μεγαλο το back up , δε συμφερει σε δισκακια!

#8   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1,440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 23/11/2009 - 02:14

ευχαριστω για της απαντησεις σας!
ειναι οντως μεγαλο το back up , δε συμφερει σε δισκακια!


Μπορείς ακόμα και να κάνεις ένα partition στον σκληρό σου,να το formαρεις και εκεί να κάνεις το Back up! Απλά στο Format Δεν πειράζεις τον δίσκο! και μετά όταν κάνεις το Restore και χρησιμοποιήσεις τον Σκληρό! Τον προσθέτεις ξανά στον γενικό σκληρό σου δίσκο! Εγώ στον ένα από τους δύο, έχω κάνει Βack up partition, και βάζω ότι θέλω να κρατήσω!!!

Αφού όμως έχεις 2ο είσαι πιο καλά!! Πρόσεχε όταν κάνεις Custom το Format να μην επιλέξεις καταλάθος τον δεύτερό σου Δίσκο!

;)

#9   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2,047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/11/2009 - 05:18

Ρε παιδιά αν κάνει format κανονικά και μετά απο το format ξανασυνδεσει το iphone στο pc και πάει file->transfer Purchases from iPhone δεν είναι μια χαρά; Δεν θα του ξαναπεράσει πάλι σε καινούρια library ότι έχει στο iphone του;

Απλά και εγώ θα πρότεινα να κάνει deauthorize πριν το format και Authorize μετά!!!

#10   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16,182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/11/2009 - 08:04

Ρε παιδιά αν κάνει format κανονικά και μετά απο το format ξανασυνδεσει το iphone στο pc και πάει file->transfer Purchases from iPhone δεν είναι μια χαρά; Δεν θα του ξαναπεράσει πάλι σε καινούρια library ότι έχει στο iphone του;

Απλά και εγώ θα πρότεινα να κάνει deauthorize πριν το format και Authorize μετά!!!

σωστό αυτό που λες ... Όταν όμως έχεις αρχεία μέχρι 20gb ,ενώ ο φίλος αναφέρει για πάνω από 50 gb με όση προσπάθεια και να κάνει δεν χωρούν στο iPhone χα χα χα

#11   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1,440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 23/11/2009 - 08:06

Mε πρόλαβε ο DinFun! :)

#12   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2,047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/11/2009 - 08:51

Μα αν κατάλαβα καλά ο φίλος παραπάνω θέλει να κρατήσει ότι έχει στο iPhone του! Έτσι κ αλλιώς τώρα τα έχει και στο pc και στο iphone! Αν κάνει όμως format και μετά συνδέσει το iPhone και πατήσει Sync, το iTunes επειδή έχει άδεια Library θα αρχίσει να του τα σβήνει και απο το iPhone! Την έχω πατήσει και εγώ έτσι!

Για να μην αρχίσει να τα σβήνει δεν πατάει Sync αλλά πάει στο File -> Transfer Purchases From iPhone! Με τον τρόπο αυτό θα ξαναπεράσει στην (αδεια) Library του pc του όλες τις εφαρμογές που έχει στο iPhone!

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν περνάνε και οι επαφές και τα μηνύματα και τα notes αλλά μάλλον αυτό είναι άλλο θέμα για άλλο τοπικ!

#13   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16,182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/11/2009 - 08:57

Μα αν κατάλαβα καλά ο φίλος παραπάνω θέλει να κρατήσει ότι έχει στο iPhone του! Έτσι κ αλλιώς τώρα τα έχει και στο pc και στο iphone! Αν κάνει όμως format και μετά συνδέσει το iPhone και πατήσει Sync, το iTunes επειδή έχει άδεια Library θα αρχίσει να του τα σβήνει και απο το iPhone! Την έχω πατήσει και εγώ έτσι!

Για να μην αρχίσει να τα σβήνει δεν πατάει Sync αλλά πάει στο File -> Transfer Purchases From iPhone! Με τον τρόπο αυτό θα ξαναπεράσει στην (αδεια) Library του pc του όλες τις εφαρμογές που έχει στο iPhone!

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν περνάνε και οι επαφές και τα μηνύματα και τα notes αλλά μάλλον αυτό είναι άλλο θέμα για άλλο τοπικ!

Ας διευκρινίσει ο φίλος τι θέλει να κάνει ... Πάντως απάντηση έχει πάρει για όλα...

#14   prototype

prototype

    iPH Member

  • 225 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/11/2009 - 10:19

Αν κάνει File -> Transfer Purchases From iPhone θα περάσει μόνο τα apps, games κ.λ.π. και όχι μουσική, ταινίες και φώτο αν θυμάμαι καλά. Την πάτησα γι' αυτό το λέω. Βέβαια υπάρχουν προγράμματα που σου επιτρέπουν να περάσεις ότι έχεις στο iphone (ακόμα και τη μουσική και όλα) στο itunes αλλά θέλει να τα αγοράσεις. Εγώ προσωπικά αγόρασα το Cucusoft iPhone iTouch iPod to Computer Transfer για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
http://www.cucusoft....dtoComputer.asp

Τελευταία επεξεργασία από: prototype, 23/11/2009 - 10:20.


#15   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5,698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 23/11/2009 - 10:37

παιδια εχω κανει 20 Search και δεν εχω βρει ακριβως αυτο που ψαχνω.
προκειτε να κανω format στο PC μου.
Τι ενέργειες πρέπει να κάνω , και τι αρχεία πρέπει να κρατήσω και να τα επανατοποθετήσω μετά το format( από το itunes 9), ωστε με το επομενο sych, μετα το format να μην χαθει τπτ και γενικα να μην εχω καποιο προβλημα.


Λοιπον, απο την αρχη:

Επιβεβαιωσε οτι εχεις επιλεξει απο τα Advanced settings του iTunes τα:

-Keep itunes folder music organized

-copy files to itunes music folder when adding to library

Με αυτο τον τροπο οτι εχεις στο iTunes ειναι οργανωμενο και βρισκεται στο default φακελο (θα βρεις το location μαζι με τις παραπανω ρυθμισεις) που ειναι:

για XP: C:\Documents and Settings\USERNAME\My Documents\My Music\iTunes\

για Vista: C:\Users\USERNAME\Music\iTunes

για Win7: C:\Users\USERNAME\Music\iTunes

Αν δεν εισαι σιγουρος οτι ειναι ολα οργανωμενα και πιθανον εχεις μουσικη και απο αλλους φακελους, κανε το εξης:

File > Library > Consolidate Library
... θα σου πει κατι τετοιο¨"Consolidating your library will copy all of your music into the iTunes Music folder..."

Με αυτο τον τροπο τα ΠΑΝΤΑ (ολοκληρη η library) θα εχουν περαστει στο default location που αναφερω πιο πανω.

Μολις τελειωσεις με αυτο, κανε copy to φακελο iTunes (αναλογα με το λειτουργικο που εχεις, τα location ειναι πιο πανω) σε εναν εξωτερικο δισκο (καλυτερα) ή σε ενα αλλο partition που δεν κανεις format.

υπαρχουν και αλλοι φακελοι που περιεχουν πληροφοριες για ρυθμισεις, backups κτλ... δεν πιστευω οτι χρειαζονται και γι'αυτο δεν τους αναφερω. Ο φακελος iTunes ειναι οτι χρειαζεσαι μονο...

Τελευταία επεξεργασία από: mikexs, 23/11/2009 - 10:39.


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες