Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Απαραιτητα βηματα για να κρατησετε backUp του iTunes μετα απο FORMAT στο PC


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο This topic is locked
32 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Pol

Pol

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:L2

Δημοσίευση 26/11/2009 - 14:12

υπαρχουν αρκετοι τροποι βλεπω!
παιδια η μουσικη και οι φωτο ειναι το λιγοτερο! τα ξαναπερναω στο library.Τα app, calendar, notes, contacts, sms, κτλ με ενδιαφερουν!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1,699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/12/2009 - 07:37

παιδια ξανα ρωταω εδω για να μην ανοιγω νεο θεμα. εκανα search εψαξα αλλα ακομα δεν καταλαβα. Θελω να κανω πληρες backup του iphone. περα απο την library του itunes που διαβαζω και που κραταει backup την μουσικη , τα βιντεος κλπ... εγω εχω περασει παρα πολλες εφαρμογες στο iphone 3Gs και απο cydia και απο appstore οπως και εχω κατεβασει παρα πολλα βιντεο απο mxtube και δεν θελω να τα χασω. ιδικα τους κωδικους μου που εχω στο splashld.

θελω να παω στην 3.1.2 και δεν θελω να χασω τιποτα απο ολα αυτα.Ιδικα οτι εχω αποθηκευσει μεσα στο συγκεκριμενο αυτο προγραμμα (splashld) δεν πρεπει να χαθουν σε καμια περιπτωση οι κωδικοι που εχω περασει. μπορω να κανω backup με ασφαλεια?
το backup που γινεται μεσα απο το itunes τα κραταει ολα? εχω την εντυπωση πως οχι. χριαζετε να κρατησω και με αλο προγραμμα backup?

υπαρχει τροπος να κρατησω οτι υπαρχει τωρα στο iphone καπου σαν image και αν κατι παει στραβα να μπορεσω να το επαναφερω παλι οπως ειναι τωρα?

σηγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα οσο και αν εψαξα δεν μπορεσα να βρω κατι που να με καλυπει
σας ευχαρηστω πολυ προκαταβοληκα!

Τελευταία επεξεργασία από: ababapanos, 05/12/2009 - 07:39.


#18   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1,440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 05/12/2009 - 11:09

καλημέρα,
Σχετικά με το Back up του iTunes δεν έχω να σου πω κάτι παραπάνω το Topic απαντάει σε όλα. Καλό είναι πριν κάνεις Back up σε Disk να sync και όλες τις εφαρμογές που έχεις περάσει το iPhone και δεν έχεις στο iTunes.

...εχω περασει παρα πολλες εφαρμογες στο iphone 3Gs και απο cydia και απο appstore οπως και εχω κατεβασει παρα πολλα βιντεο απο mxtube και δεν θελω να τα χάσω...

Όσον αφορά τις εφαρμογές του Cydia αυτές δεν έχουν καμία σχέση με το library που έχεις στο PC σου. Δεν συγχρονίζονται με το PC. Επομένως από την στιγμή που ΔΕΝ κάνεις restore το κινητό, αυτές δεν θα χαθούν. Τώρα αν θέλεις να κάνεις restore σε άλλη στιγμή υπάρχει ένα Backup και αυτών των εφαρμογών όμως δεν έχει σχέση με το PC. Κατεβάζεις από Cydia to pkgbackup, το οποίο κάνει Back up όλες τις εφαρμογές του Cydia σε μία επαφή σου(η οποία είναι κάλο να την συγχρονίσεις με το PC) και μετά όταν την χρειαστείς με το restore, αφού περάσεις τις επαφές κατεβάζεις το pgkbackup ξανά και τις περνάει μόνο του μετά ! - Εγώ πάλι προτείνω να γράψεις κάπου τις εφαρμογές που έχεις γιατί πολλές φορές κολλάει και μπορεί να μην μπορεί να σου επαναφέρει όλες τις εφαρμογές.

Ειδικά τους κωδικούς μου που έχω στο splashld.

Σου ξαναλέω πως από την στιγμή που δεν θα πειράξεις το iPhone αυτές δεν επηρεάζονται. Και επιπλέον όταν περνάς για παράδειγμα μία εφαρμογή - παιχνίδι που έχεις κατεβάζει από iPhone στο pc αυτή δεν μεταφέρει και το Save σου.Αντίστοιχα και σε αυτό ισχύει το ίδιο. Αν χρειαστεί να κάνει επαναφορά του κινητόυ θα πρέπει να έχεις κάπου κρατημένους τους κωδικούς, ώστε να τους περάσεις ξανά !!! ;)

Γενικά να ξέρεις ότι το iTunes δεν κρατάει αρχείο των Save (και στην συγκεκριμένη περίπτωση τους κωδικούς σου) αλλά κρατάει την εφαρμογή RESETED.

#19   Jimaaras

Jimaaras

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/12/2009 - 13:16

Λοιπον, απο την αρχη:

Επιβεβαιωσε οτι εχεις επιλεξει απο τα Advanced settings του iTunes τα:

-Keep itunes folder music organized

-copy files to itunes music folder when adding to library

Με αυτο τον τροπο οτι εχεις στο iTunes ειναι οργανωμενο και βρισκεται στο default φακελο (θα βρεις το location μαζι με τις παραπανω ρυθμισεις) που ειναι:

για XP: C:\Documents and Settings\USERNAME\My Documents\My Music\iTunes\

για Vista: C:\Users\USERNAME\Music\iTunes

για Win7: C:\Users\USERNAME\Music\iTunes

Αν δεν εισαι σιγουρος οτι ειναι ολα οργανωμενα και πιθανον εχεις μουσικη και απο αλλους φακελους, κανε το εξης:

File > Library > Consolidate Library
... θα σου πει κατι τετοιο¨"Consolidating your library will copy all of your music into the iTunes Music folder..."

Με αυτο τον τροπο τα ΠΑΝΤΑ (ολοκληρη η library) θα εχουν περαστει στο default location που αναφερω πιο πανω.

Μολις τελειωσεις με αυτο, κανε copy to φακελο iTunes (αναλογα με το λειτουργικο που εχεις, τα location ειναι πιο πανω) σε εναν εξωτερικο δισκο (καλυτερα) ή σε ενα αλλο partition που δεν κανεις format.

υπαρχουν και αλλοι φακελοι που περιεχουν πληροφοριες για ρυθμισεις, backups κτλ... δεν πιστευω οτι χρειαζονται και γι'αυτο δεν τους αναφερω. Ο φακελος iTunes ειναι οτι χρειαζεσαι μονο...


αφού κάνουμε τα παραπάμω βήματα τι κάνουμε μετα για να τα αποθικεύσει στο Itunes?

#20   Jimaaras

Jimaaras

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/12/2009 - 13:21

Βασικά γίνεται τα αρχεία που έχω στο Iphone να τα περάσω στο Itunes?

Τελευταία επεξεργασία από: Jimaaras, 05/12/2009 - 13:23.


#21   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1,440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 05/12/2009 - 15:05

αφού κάνουμε τα παραπάμω βήματα τι κάνουμε μετα για να τα αποθικεύσει στο Itunes?


Κάνει import με τον ίδιο τρόπο!.

Βασικά γίνεται τα αρχεία που έχω στο Iphone να τα περάσω στο Itunes?


Φυσικά μόνο με το iTunes που κάνεις Sync. Αν έχεις κατεβάσει εφαρμογές με τον ίδιο λογαριασμό μπορείς απλά όταν συνδέσεις το iPhone να τις περάσεις στο iTunes. (θα σου βγάλει ειδοποίηση)

;)

#22   Jimaaras

Jimaaras

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/12/2009 - 17:29

Φυσικά μόνο με το iTunes που κάνεις Sync. Αν έχεις κατεβάσει εφαρμογές με τον ίδιο λογαριασμό μπορείς απλά όταν συνδέσεις το iPhone να τις περάσεις στο iTunes. (θα σου βγάλει ειδοποίηση)

;)

πριν πολύ καιρό που μου έκανα format και είχα το ίδιο πρόβλημα πάλι μου έβγαλε την ειδοποίηση και τα πέρασε αλλά σήμερα το πρωί που ξαναέκανα format αν και έβγαλε την ειδοποίηση δεν έγινε τίποτα..
Παρεπιπτόντως με import τα βάζω στο φάκελο Itunes media?

#23   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1,699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/12/2009 - 21:17

καλημέρα,
Σχετικά με το Back up του iTunes δεν έχω να σου πω κάτι παραπάνω το Topic απαντάει σε όλα. Καλό είναι πριν κάνεις Back up σε Disk να sync και όλες τις εφαρμογές που έχεις περάσει το iPhone και δεν έχεις στο iTunes.


Όσον αφορά τις εφαρμογές του Cydia αυτές δεν έχουν καμία σχέση με το library που έχεις στο PC σου. Δεν συγχρονίζονται με το PC. Επομένως από την στιγμή που ΔΕΝ κάνεις restore το κινητό, αυτές δεν θα χαθούν. Τώρα αν θέλεις να κάνεις restore σε άλλη στιγμή υπάρχει ένα Backup και αυτών των εφαρμογών όμως δεν έχει σχέση με το PC. Κατεβάζεις από Cydia to pkgbackup, το οποίο κάνει Back up όλες τις εφαρμογές του Cydia σε μία επαφή σου(η οποία είναι κάλο να την συγχρονίσεις με το PC) και μετά όταν την χρειαστείς με το restore, αφού περάσεις τις επαφές κατεβάζεις το pgkbackup ξανά και τις περνάει μόνο του μετά ! - Εγώ πάλι προτείνω να γράψεις κάπου τις εφαρμογές που έχεις γιατί πολλές φορές κολλάει και μπορεί να μην μπορεί να σου επαναφέρει όλες τις εφαρμογές.


Σου ξαναλέω πως από την στιγμή που δεν θα πειράξεις το iPhone αυτές δεν επηρεάζονται. Και επιπλέον όταν περνάς για παράδειγμα μία εφαρμογή - παιχνίδι που έχεις κατεβάζει από iPhone στο pc αυτή δεν μεταφέρει και το Save σου.Αντίστοιχα και σε αυτό ισχύει το ίδιο. Αν χρειαστεί να κάνει επαναφορά του κινητόυ θα πρέπει να έχεις κάπου κρατημένους τους κωδικούς, ώστε να τους περάσεις ξανά !!! ;)

Γενικά να ξέρεις ότι το iTunes δεν κρατάει αρχείο των Save (και στην συγκεκριμένη περίπτωση τους κωδικούς σου) αλλά κρατάει την εφαρμογή RESETED.


Οποτε μου πρωτηνεις να περασω την 3.1.2 οπως ειναι τωρα απο πανω απο το JB χωρις restore και δεν θα χαθει τιποτα σωστα? αλλα εχω μια απορια, αν κανω update σε 3.1.2 μεσο itunes δεν θα χαθει το jb? θα πρεπει μετα να το ξανα κανω jb με το blacksnow?

ευχαρηστω πολυ

#24   Jimaaras

Jimaaras

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/12/2009 - 22:05

μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πώς κάνουμε import από το Iphone σε Itunes?

#25   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1,440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 06/12/2009 - 22:12

@Jimaaras

Τι εννοείς? Γίνεται import ενα back up του itunes Καθώς και trasfer apps που αγόρασες απο το iPhone στο library του iTunes

#26   Jimaaras

Jimaaras

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/12/2009 - 00:21

@Jimaaras

Τι εννοείς? Γίνεται import ενα back up του itunes Καθώς και trasfer apps που αγόρασες απο το iPhone στο library του iTunes

μπορείς να μου εξηγήσεις τη διαδικασία?

#27   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1,440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 07/12/2009 - 00:42

μπορείς να μου εξηγήσεις τη διαδικασία?


πιο από τα δυο θέλεις ?

#28   Jimaaras

Jimaaras

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/12/2009 - 01:27

πιο από τα δυο θέλεις ?

τι εννοείς?

#29   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1,440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 07/12/2009 - 02:34

Είναι διαφορετικά πράγματα τα δυο αυτά !

άλλο το import ενα back up του itunes και
και άλλο το trasfer apps που αγόρασες απο το iPhone στο library του iTunes

#30   Jimaaras

Jimaaras

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/12/2009 - 08:36

Το back up στο Itunes αρκεί να αναγνωρίζει τα αρχεία

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες