Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 39 ψήφοι

Μετάβαση από iOS σε Android


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14208 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#13351   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 21/01/2015 - 21:04

Και Knox....

δεν νομιζω την κοπελα να τη νοιαζει και πολυ το knox



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#13352   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/01/2015 - 21:05

Αρχίσανε ....

 

  • Στις 2 Μαρτίου το Galaxy S6 από την Samsung, με Exynos 

 

Σύμφωνα με το Bloomberg, η Samsung θα χρησιμοποιήσει το δικό της SoC (System-on-Chip) στην επόμενη έκδοση του Galaxy S, αποφεύγοντας την χρήση του Qualcomm Snapdragon 810 SoC, το οποίο είχε προβλήματα υπερθέρμανσης.

Η Samsung, δοκίμασε μία νέα έκδοση του Qualcomm Snapdragon 810, και αποφάσισε τελικά να μην το χρησιμοποιήσει.

Η συγκεκριμένη απόφαση -που είχε επιπτώσεις στην μετοχή της Qualcomm- αποτελεί μεγάλο χτύπημα για την Qualcomm, την μεγαλύτερη εταιρεία ημιαγωγών για φορητές συσκευές στον κόσμο, η οποία προμηθεύει με chips τις καλύτερες και περισσότερο δημοφιλείς συσκευές της Samsung.

Η Κορεάτικη εταιρεία, που είναι ο δεύτερος μεγαλύτερος κατασκευαστής chips, προσπαθεί να ανεξαρτοποιηθεί και θέλει να προωθήσει το δικό της τμήμα κατασκευής επεξεργαστών, αφού πρόσφατα έκανε και μία σημαντική επένδυση $15 δισεκατομμυρίων για την κατασκευή ενός νέου εργοστασίου λίγο έξω από την Σεούλ.

Το νέο Galaxy S θα εξοπλιστεί με τα πλέον σύγχρονα chips της Samsung, σύμφωνα με πηγές του Bloomberg. Τόσο η Samsung, όσο και η Qualcomm δεν θέλησαν να σχολιάσουν την συγκεκριμένη απόφαση.

"Η Samsung πρόκειται να κυκλοφορήσει το επόμενο Galaxy S τον Μάρτιο, και δεν μπορεί να ρισκάρει την χρήση ενός αμφιλεγόμενου chip στο σπουδαιότερο μοντέλο της εταιρείας" είπε ο Song Myung Sup, αναλυτής της Κορεάτικης εταιρείας HI Investment & Securities Co. 

Λογικά, το νέο chip της Samsung, Exynos 7 Octa (οκταπύρηνο, με Cortex-A53 και Cortex-A57 πυρήνες, σε συνδυασμό με το νέο 4G LTE modem Cat.9 της Samsung) θα βρίσκεται στο εσωτερικό του νέου Galaxy S.

To νέο samsung galaxy s6 της Κορεάτικης εταιρείας θα αποκαλυφθεί στις 2 Μαρτίου. Η εταιρεία δημιούργησε διάφορα πρωτότυπα -με μεταλλικό unibody σχεδιασμό, με μεταλλικό πλαίσιο και γυαλί στο πίσω μέρος κ.ά- ωστόσο δεν έχει ακόμα καταλήξει στο σχέδιο του Galaxy S6.
Επίσης δεν είναι σίγουρο ότι θα κυκλοφορήσει και έκδοση "Edge" στα πρότυπα του Galaxy Note 4.


Τελευταία επεξεργασία από: nickolaou, 21/01/2015 - 21:07


#13353   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 21/01/2015 - 21:56

Σου έχω ξανατονίσει και στο παρελθόν ότι το ότι (αντι)γράφεις πράγματα από το ίντερνετ δεν σημαίνει ότι μπορείς να τα οικιοποιείσαι και νατα δημοσιεύεις χωρίς να βάζεις πηγή.

 

Σε παρακαλώ να προσθέσεις στο ποστ σου την πηγή.



#13354   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/01/2015 - 22:09

nsxbass  δεν έχω αντιγράψει άρθρα για να τα παρουσιάσω δικά μου, όσες φορές  έχω  αναρτήσει άρθρα έχω προσθέσει πηγή. Στο συγκεκριμένο απο πάνω ναι έχεις δίκιο για την πηγή αλλά δεν έχει πλέον την δυνατότητα για edit

Σε κάθε περίπτωση αν μπορεί κάποιος mod να κάνει edit να προσθέσει την Πηγή


Τελευταία επεξεργασία από: nickolaou, 21/01/2015 - 22:18


#13355   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/01/2015 - 22:51

       Σύμφωνα και μόνο με το άρθρο , αν όντως υπάρχει octa core θα έχει θέμα ο ανταγωνισμός. Πόσο μάλλον αν προσθέσει και  4-5 gb ram, σύμφωνα με άλλα άρθρα που υπάρχουν στο ίντερνετ,  τότε θα μιλάμε σίγουρα για αν όχι την καλύτερη , από τις καλύτερες smartphones συσκευές που θα υπάρχουν  ,σε 1 μήνα από τεχνικά χαρακτηριστικά. 



#13356   PetrosMac

PetrosMac

    iPH Contributor

  • 1.013 μηνύματα

Δημοσίευση 21/01/2015 - 23:36

Σύμφωνα και μόνο με το άρθρο , αν όντως υπάρχει octa core θα έχει θέμα ο ανταγωνισμός. Πόσο μάλλον αν προσθέσει και 4-5 gb ram, σύμφωνα με άλλα άρθρα που υπάρχουν στο ίντερνετ, τότε θα μιλάμε σίγουρα για αν όχι την καλύτερη , από τις καλύτερες smartphones συσκευές που θα υπάρχουν ,σε 1 μήνα από τεχνικά χαρακτηριστικά.


Ρε nickolaou εγώ δεν βλέπω πάντως να έχει πρόβλημα ο ανταγωνισμός.Το iPhonακι και με 1 giga ram μια χαρά πουλάει οτι και να λες εσυ.Μην κοιτάς τι γίνετε εδω μέσα.Το iPhone με αυτά τα χαρακτηριστικά πουλάει εδω και χρόνια και ο ανταγωνισμός πάντα είχε πολύ καλύτερες συσκευές.Τα specs δεν λένε τίποτα στην ξανθιά,στην γιαγιά μου και στον πιτσιρικά που θα πάρει το iPhone.Η εμπειρία χρήσης στην καθημερινότητα μετράει και η Apple έχει βάλει γερές βάσεις!Εγω δεν λέω οτι οι άλλες εταιρίες δεν βγάζουν και γαμώ τις συσκευές αλλα η Samsung το έχει παραχεσει!Η μόνη καλή συσκευή που έχει είναι το Note γιατί προσφέρει μια άλλη εμπειρία χρήσης στην κατηγορία του.Επισης ωραίο είναι το LG G2,HTC One M8 κτλ κτλ αλλα ειλικρινά η σειρά Galaxy S3/4/5/6/7/8 και οτι άλλο βγάλει τα επόμενα χρόνια μοιάζει σαν διαφήμιση του pretty bra που έπαιζε τόσο πολύ ώρα στην τηλεόραση που βαριέσε μετά απο λίγη ώρα :) όλα τα παραπάνω είναι προσωπική μου άποψη και μόνο αλλα μην λέμε οτι θελουμε για τον ανταγωνισμό γιατί μια χαρά τα βλέπω εγώ τα πράγματα.Το πολύ πολύ κάντε την κωλοτουμπα άλλη μια φορά και εδω είμαστε πάλι να τα πούμε Φιλικά πάντα :)

#13357   lefteristz

lefteristz

    iPH Elite Poster

  • 2.132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 22/01/2015 - 00:08

θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σε οσους ασχολουνται με android συσκευες.μου εφερε ενας φιλος ενα samsung galaxy Y(s5360) και δεν εχε4ι ελληνικη γλωσσα μεσα απο τις ρυθμισεις.ξερω οτι μπορεις να βαλεις ελληνικα αν αλλαξεις rom.υπαρχει καποιος πιο ευκολος τροπος να περασω ελληνικα?πχ κατεβασα μια εφαρμογη αλλα δεν μου βαζει τα ελληνικα morelocale λεγεται.την εχει δοκιμασει καποιος?καθε βοηθεια καλοδεχουμενη.



#13358   BetForWin

BetForWin

    iPH Member

  • 222 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/01/2015 - 08:59

θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σε οσους ασχολουνται με android συσκευες.μου εφερε ενας φιλος ενα samsung galaxy Y(s5360) και δεν εχε4ι ελληνικη γλωσσα μεσα απο τις ρυθμισεις.ξερω οτι μπορεις να βαλεις ελληνικα αν αλλαξεις rom.υπαρχει καποιος πιο ευκολος τροπος να περασω ελληνικα?πχ κατεβασα μια εφαρμογη αλλα δεν μου βαζει τα ελληνικα morelocale λεγεται.την εχει δοκιμασει καποιος?καθε βοηθεια καλοδεχουμενη.

 

Καλημέρα σας,

 

Το morelocale στην ουσία ενεργοποιεί το locale των εφαρμογών που κατεβάζετε για τη συγκεκριμένη γλώσσα που θέλετε. Από δικές μας δοκιμές παρατηρήσαμε πως αν δεν υπάρχει η γλώσσα εγκατεστημένη στην ROM τότε δεν την εμφανίζει.

 

Με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκαμε κάποιες ROM για το Galaxy Y που περιέχουν ελληνικά:

 

http://forum.xda-dev...d.php?t=1465800

 

Δείτε το European multi language (έχει τον κωδικό "el" στις γλώσσες που αντιπροσωπεύει τα ελληνικά)



#13359   bouss

bouss

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/01/2015 - 13:08

Σύμφωνα και μόνο με το άρθρο , αν όντως υπάρχει octa core θα έχει θέμα ο ανταγωνισμός. Πόσο μάλλον αν προσθέσει και 4-5 gb ram, σύμφωνα με άλλα άρθρα που υπάρχουν στο ίντερνετ, τότε θα μιλάμε σίγουρα για αν όχι την καλύτερη , από τις καλύτερες smartphones συσκευές που θα υπάρχουν ,σε 1 μήνα από τεχνικά χαρακτηριστικά.

Μπορεί να βάλει 10 GB ram και για να γλυτώσει το κόστος να το βάλει σε χάρτινο περίβλημα και με Windows 3.1. Τότε θα είναι η καλύτερη συσκευή της δεκαετίας.

Τελευταία επεξεργασία από: bouss, 22/01/2015 - 13:09


#13360   lefteristz

lefteristz

    iPH Elite Poster

  • 2.132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 22/01/2015 - 22:04

Καλημέρα σας,

 

Το morelocale στην ουσία ενεργοποιεί το locale των εφαρμογών που κατεβάζετε για τη συγκεκριμένη γλώσσα που θέλετε. Από δικές μας δοκιμές παρατηρήσαμε πως αν δεν υπάρχει η γλώσσα εγκατεστημένη στην ROM τότε δεν την εμφανίζει.

 

Με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκαμε κάποιες ROM για το Galaxy Y που περιέχουν ελληνικά:

 

http://forum.xda-dev...d.php?t=1465800

 

Δείτε το European multi language (έχει τον κωδικό "el" στις γλώσσες που αντιπροσωπεύει τα ελληνικά)

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση το πρωτο link εννοειται?σωστα?



#13361   BetForWin

BetForWin

    iPH Member

  • 222 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 23/01/2015 - 09:59

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση το πρωτο link εννοειται?σωστα?

 

Ναι εκεί θα βρείτε Stock Roms για το Galaxy Y. Το πρώτο link (European multi language build) περιέχει και τα ελληνικά (el), αλλά δείτε και τα επόμενα γιατί όσο πιο κάτω πάτε στο post έχει και νεότερες builds. Σας συνιστούμε να δώσετε μεγάλη προσοχή στη διαδικασία για να μην έχετε απρόοπτα αποτελέσματα (να μην αχρηστευτεί η συσκευή).


Τελευταία επεξεργασία από: BetForWin, 23/01/2015 - 10:00


#13362   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 24/01/2015 - 21:48

καντε μωρε καποιος ban τον Στεφανο να πουμε...Πουλαει το iphone ο καμενος  :lol:  :ph34r:



#13363   Thanaiskep

Thanaiskep

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:immortaltns1@hotmail.com

Δημοσίευση 24/01/2015 - 23:27

Για ρίξε της ερωτήσεις σου

Σορυ για την καθυστερηση.. Εχει λιγες μερες που το πηρα και θελω να μαθω απο καποιον κατοχο σχετικα με ρουτ κτλ. Υπαρχει καποιο toolkit ? Απο rom ποιες επιλογες αξιζουν σε θεμα μπαταριας και αποδοσης?

#13364   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.009 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/01/2015 - 04:07


ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#13365   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 25/01/2015 - 09:46

καντε μωρε καποιος ban τον Στεφανο να πουμε...Πουλαει το iphone ο καμενος  :lol:  :ph34r:

 

 

Καλύτερα για να γράφει εδω ωστε να μην κλείσει το thread αυτό :P

 

 Eαν πάρει τελικά Nexus 6 θα του κάνω δώρο και ενα POWER BANK http://www.tp-link.c...odel=TL-PB10400  :D


Τελευταία επεξεργασία από: dream21, 25/01/2015 - 09:49


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες