Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Τι περιμένουμε στο σημερινό event της Apple: iPad mini, iTunes 11 κ.α. [20:00 ώρα Ελλάδας]


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
210 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#196   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/10/2012 - 01:50

Η μετοχη μπορει να εκανε ιστορικο υψηλο,αλλα αμα κοιταξε την μετοχη το 2012 ειχε μια τρομερα ανοδικη πορεια,κατι που για φετος δεν φαινεται,καθως υπαρχει ηδη πτωση.Απο τις 700 πλεον εχει πεσει στις 585.Ισως και να ειναι μια κινηση πανικου κατα καποιους βλεποντας την παρουσιαση του iphone 5 να μην δημιουργει ανοδικη ταση οπως αναμενοταν.


Φίλε μου υπάρχει πανικός λόγω της ταυτόχρονης παρουσίασης των νέων συσκευών της google αλλά κυρίως λόγω των νέων windows phones/tablets και προσπάθησαν να προλάβουν τις εξελίξεις...

Αυτή τη στιγμή ΔΕΝ υπάρχει επαρκής διαθεσιμότητα στο iphone 5 ούτε στην Αμερική που είναι η βασική τους αγορά και αυτοί ανακοινώνουν νέες συσκευές...

Σκέψου τον Αμερικάνο που του λένε να περιμένει 3-4 βδομάδες για να πάρει το iphone 5 που τόσα έχουν ακουστεί να βλέπει στην τηλεόραση ότι μόλις το νέο του ipad έγινε παλιό και ότι κυκλοφορεί ipad mini με αυτόν να είναι σε σειρά αναμονής για να πάρει τηλεφωνο...

Θα έπρεπε να έιχαν ομαλοποιηθεί οι παραδόσεις του iphone 5 πριν παρουσιάσουν νέες συσκευές αλλά όπως είπα και παραπάνω έχει χαθεί το τόπι...

Αυτά ξαναλέω δεν έχουν γίνει ποτέ στο παρελθόν από την Apple...

Τελευταία επεξεργασία από: Looter, 24/10/2012 - 01:53


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#197   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.693 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/10/2012 - 01:55

Επίσης πάρτε ΧΑΜΠΑΡΙ ότι η Apple δεν καινοτομεί με το ipad mini όπως θέλουν να φαίνεται.

Όταν δείχνεις άλλο προϊόν στην ίδια σου την παρουσίαση είναι σα να λες το αντιγράψαμε για να ανταγωνιστούμε. Άρα το innovation πάει περίπατο...

Οι καινοτομίες πέρασαν δυστυχώς, ελπίζω να μας έχουν φυλάξει κάτι ακόμα..

Καλα τοσα αλλα πραγματα απο τους υπολογιστες ακομα και απο την αναβαθμιση του ipad δεν σε εντυπωσιασαν Μαρκ?Εγω προσωπικα κολλησα στους iMac και εμεινα λιγο με το στομα ανοιχτο.Εταιρια ειναι και δεν μπορει να δινει με το κιλο αυτο που πιθανο εμεις θελουμε.

#198   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 24/10/2012 - 01:57

Τι ακριβώς εννοείς να πέσουν οι τιμές ;
Το ipad mini 32GB θα κοστίζει 429$ και το Google Nexus 7 32B θα κοστίζει 249$.

Και μη μου πεις γιατί κάνω σύγκριση με το συγκεκριμένο γιατί αυτό έδειχνα σήμερα στην παρουσίαση τους...

Προσωπικά μου φαίνεται απίστευτο να κάνει η Apple παρουσίαση νέου προϊόντος σε μια κατηγορία που μέχρη σήμερα δεν είχε εκπρόσωπο και να έχει εικόνες που να δείχνουν το ανταγωνιστή στην παρουσίαση...

Ο Jobs απλά θα έβγαινε και θα έλεγε "μας τα έχετε πρήξει με τα μικρότερα tables , πάρτε το ipad mini" και θα τελείωνε η υπόθεση.

Επίσης το ipad 4 δε θα είχε βγει ποτέ σήμερα επί Jobs.

Όσοι δεν μπορούν να δουν τα προφανή θα πειστούν με τον καιρό...


• Κοιτα και το βασικο μοντέλο (γιατι αυτο μετριέται σε οποιοδήποτε out coming προϊόντος) εχει 329$!

• Ποτε δεν ειναι αργά! (οσο για το οτι δείχνει την 'κατάντια' των ανταγωνιστών, αγοραστικο τρικ ειναι, και κολπάκι του Steve, μιας που αυτος το ξεκίνησε πρώτος)

• Ο Jobs πριν απο κανα δυο χρόνια, δεν θα το εβγαζε καθόλου το mini! (υπαρχει και συνέντευξη του αν θες να σου δώσω) ;-)

• Μαλλον το mini θες να πεις! ;-)


Σταματήστε επιτελους να θεωρείται τον Steve κολλητό σας, και να υποθέτετε τι θα εκανε αν ηταν ακομα εν ζωη!!


Οντως, ο χρονος θα δείξει. ;-)

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#199   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 24/10/2012 - 02:01

Επίσης κάτι που δεν νομίζω να έχει ξαναειπωθεί. Αν ήθελε να κάνει μια αναβάθμιση στο ipad,θα μπορούσε να κάνει αυτό που έκανε με νέα CPU+ lightning και να κρατήσει στην αγορά το ipad 3.
Αντιθέτως κράτησε το 2(2 γενιές πίσω ipad στην ουσία).
Αν το θεωρούσε επιτυχημένο θα το κρατούσε το ipad 3 στην αγορά.

Κι εδώ έρχεται να επιβεβαιωθεί ο Looter σχετικά με τα προβλήματα της CPU του iPad 3.Προβλήματα που δεν είναι εμφανή γιατί έχουν βάλει (σκόπιμα) παραπάνω μπαταρία(11.000mah ένω ένα macbook έχει 8500 περίπου) και κάλυψαν την αστοχία της CPU.

Καλα τοσα αλλα πραγματα απο τους υπολογιστες ακομα και απο την αναβαθμιση του ipad δεν σε εντυπωσιασαν Μαρκ?Εγω προσωπικα κολλησα στους iMac και εμεινα λιγο με το στομα ανοιχτο.Εταιρια ειναι και δεν μπορει να δινει με το κιλο αυτο που πιθανο εμεις θελουμε.

Συνοπτικά τι μ άρεσε;
Το imac μ άρεσε αλλά θεωρώ απαράδεκτο να μη γίνεται καμμία αναβάθμιση πλέον. Κι αυτό υπόκειται στην γενικευμένη επιθετική πολιτική αρπαχτής που θέλει όλα τα μηχανήματα να είναι "as is" και να μην μπορείς να πειράξεις τίποτα. ΟΚ στους φορητούς να το δεχτούμε. (Τα ίδια λέγαμε πριν στο τοπικ των ιμακ).
Το mac mini επίσης καλή αναβάθμιση.
ipad 4 έχεις καταλάβει την άποψή μου
ipad mini έχω τη χειρότερη άποψη

Αυτό που έπρεπε να δείξουν και γαργάρα ήταν το itunes 11 αλλά....άγνωστο το πότε θα διατεθεί.

Αναρτημένη εικόνα


#200   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.693 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/10/2012 - 02:01

Παιδια σορρυ που θα το πω αλλα βλεπετε φαντασματα μου φαινεται.Μιλατε για το new ipad που ακομα και τωρα σε βασικα του μοντελα δεν εχει διαθεσιμοτητα σε πολλα μαγαζια?

#201   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/10/2012 - 02:03

• Κοιτα και το βασικο μοντέλο (γιατι αυτο μετριέται σε οποιοδήποτε out coming προϊόντος) εχει 329$!

• Ποτε δεν ειναι αργά! (οσο για το οτι δείχνει την 'κατάντια' των ανταγωνιστών, αγοραστικο τρικ ειναι, και κολπάκι του Steve, μιας που αυτος το ξεκίνησε πρώτος)

• Ο Jobs πριν απο κανα δυο χρόνια, δεν θα το εβγαζε καθόλου το mini! (υπαρχει και συνέντευξη του αν θες να σου δώσω) ;-)

• Μαλλον το mini θες να πεις! ;-)


Σταματήστε επιτελους να θεωρείται τον Steve κολλητό σας, και να υποθέτετε τι θα εκανε αν ηταν ακομα εν ζωη!!


Οντως, ο χρονος θα δείξει. ;-)


Τότε σύγκρινε τα 199$ με τα 329$...
Το ipad 4 εννοώ , ποτέ δε θα απαξίωνε τόσο γρήγορα μια νέα συσκευή.
Με το ipad 4 η Apple ανοίγει το κουτί της Πανδώρας σχετικά με τον κύκλο παρουσίασης νέων συσκευών iphone/ipad.

Λογικά το Μάρτιο θα παρουσιάσει νέο iphone καθώς δεν έχει μέινει και τίποτα άλλο για τα 2 επόμενα τρίμηνα...

Εκεί να δεις γέλιο και κλάμα που θα πέσει...

#202   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 24/10/2012 - 02:06

Τότε σύγκρινε τα 199$ με τα 329$...
Το ipad 4 εννοώ , ποτέ δε θα απαξίωνε τόσο γρήγορα μια νέα συσκευή.
Με το ipad 4 η Apple ανοίγει το κουτί της Πανδώρας σχετικά με τον κύκλο παρουσίασης νέων συσκευών iphone/ipad.

Λογικά το Μάρτιο θα παρουσιάσει νέο iphone καθώς δεν έχει μέινει και τίποτα άλλο για τα 2 επόμενα τρίμηνα...

Εκεί να δεις γέλιο και κλάμα που θα πέσει...

Έχει το ipad 5 τώρα με 3 μικρόφωνα...κατά τα πρότυπα του iPHone 5..Μάρτιο για το νέο Iphone μπορεί όχι αλλά μέχρι Ιούνη σίγουρα..

Αναρτημένη εικόνα


#203   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.693 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/10/2012 - 02:10

Συνοπτικά τι μ άρεσε;
Το imac μ άρεσε αλλά θεωρώ απαράδεκτο να μη γίνεται καμμία αναβάθμιση πλέον. Κι αυτό υπόκειται στην γενικευμένη επιθετική πολιτική αρπαχτής που θέλει όλα τα μηχανήματα να είναι "as is" και να μην μπορείς να πειράξεις τίποτα. ΟΚ στους φορητούς να το δεχτούμε. (Τα ίδια λέγαμε πριν στο τοπικ των ιμακ).
Το mac mini επίσης καλή αναβάθμιση.
ipad 4 έχεις καταλάβει την άποψή μου
ipad mini έχω τη χειρότερη άποψη

Αυτό που έπρεπε να δείξουν και γαργάρα ήταν το itunes 11 αλλά....άγνωστο το πότε θα διατεθεί.

2.5/4 σκορ πετυχαινεις...παλι καλα.Αρα σε γενικες γραμμες ευχαριστημενος εισαι :)
Παντως ειλικρινα τωρα και επειδη εχετε ζησει τοσα με ολες αυτες τις πολυεθνικες.Περιμενατε τιποτα παραπανω απο αυτα που ειδατε?Καπου αναμενομενα ηταν και το αν θα εχουν θετικο η αρνητικο αντικτυπο θα δειξει πολυ πιο συντομα απο οτι νομιζουμε.

#204   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 24/10/2012 - 02:13

Όχι 1,5/4.Για το ipad4,ipad mini είμαι τελείως αρνητικός.
Το ιμακ δεν θα το παιρνα λόγω του ότι δεν είναι πλέον upgradeable αλλά δεν παραγνωρίζω ότι είναι πολύ όμορφη κατασκευή και κάτι νεο..

Δεν περίμενα την κίνηση του ipad 4.Αυτό είναι μεγάλο φάουλ για μένα. Περίμενα ρετινα στο μινι αλλά στην επόμενη αναβάθμιση θα το δώσει(αλλιώς δεν θα είχε τι να κάνει στην επόμενη)...

Αναρτημένη εικόνα


#205   pontiaras

pontiaras

    iPH Contributor

  • 1.600 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:Pafralis30

Δημοσίευση 24/10/2012 - 02:20

Ειμαι και εγω apple funboy και εχω iphone 5 new ipad macbook pro retina macmini αλλα τοσες παπαρες που λετε εδω μεσα μερικοι ειναι αστα.... Χωρις παρεξηγηση! Για να συνοψισουμε!
Κατ αρχας απαξιωνει ολους οσους αγορασαν new ipad πριν ΛΙΓΟΥΣ μολις μηνες!
No inovation AT ALL.... Ενα απλο copy paste απο τους αλλους εκανε με το μινι δηλαδη οτι ακριβως εμεις οι apple funboys κατηγορουσαμε τους αντιπαλους....!
Νεου imac ναιιιιιιι και πολυ καλοι μαλιστα! Αλλα ως εκει! Την χανει την μπαλα η μαμαapple καισυχενομε που παραδεχομε κατι τετοιο!
Και αν βγαλει στους 6-8 μηνες και νεο iphone εεε τοτε κλαφτα χαραλαμπε!
Ξαναμανατονιζω no innovation what so ever! Κατι για το οποιο ολοι θελαμε και αγαπουσαμε και μας εδεινε απλοχερα αυτη η εταιρια! Κριμα κριμα κριμα! Οχι πως θα παψω να αγοραζω ειδικα λαπτοπ ή υπολογιστες apple αλλα στα idevices μαμηθηκε ο Διας!

#206   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.693 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/10/2012 - 02:21

Σαν κινηση το ipad ειναι αντικειμενικα λιγο φαουλ για αυτους που αγορασαν πριν απο καναδυο μηνες για ψυχολογικους και μονο λογους,Τα περι επενδυσεων τα ακουω βερεσε.Οτι θα υποτιμηθει ενα 10-20% το 3 ειναι γεγονος αν και λογω κρισης δεν νομιζω να συμβει αυτο.
Τωρα περα απο αυτο δεν νομιζω να διαφωνεις οτι το νεο ipad ανεβαζει ψηλα τον πηχυ απο καθε αποψη.Τουλαχιστον με τα χαρακτηριστικα γιατι πολλες φορες η πραξη απεχει απο τη θεωρια αν και το ipad δεν μας εχει συνηθισει σε χοντρα φαουλ.

Τελευταία επεξεργασία από: rromeodim, 24/10/2012 - 02:22


#207   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 24/10/2012 - 02:27

Σαν κινηση το ipad ειναι αντικειμενικα λιγο φαουλ για αυτους που αγορασαν πριν απο καναδυο μηνες για ψυχολογικους και μονο λογους,Τα περι επενδυσεων τα ακουω βερεσε.Οτι θα υποτιμηθει ενα 10-20% το 3 ειναι γεγονος αν και λογω κρισης δεν νομιζω να συμβει αυτο.
Τωρα περα απο αυτο δεν νομιζω να διαφωνεις οτι το νεο ipad ανεβαζει ψηλα τον πηχυ απο καθε αποψη.Τουλαχιστον με τα χαρακτηριστικα γιατι πολλες φορες η πραξη απεχει απο τη θεωρια αν και το ipad δεν μας εχει συνηθισει σε χοντρα φαουλ.

Εμένα με χάλασε ως κίνηση,όχι τι αναβάθμισε..Το θεωρώ λαθος κάθε 6 μήνες να γίνεται αναβάθμιση.

Ο πήχυς ήταν ψηλά και με το 3,πολύ ψηλά και ψηλότερα από το καθετί αλλά ο επεξεργαστής που είχε ήταν αποτυχία και το κάλυψαν με την τεράστια μπαταρία. Δε γίνεται ένα tablet να έχει μεγαλύτερη μπαταρία από ένα macbook.
Το 4 λοιπόν έχει απλά καλύτερη CPU. Δε νομίζω εν τέλει να υπάρχει κάτι που έφτανε στο όριο τη CPU του 3, πόσο μάλλον του 4.
Δεν είμαι από αυτούς που κοιτάζω μια αναβάθμιση σε hardware, και με τις συγκρίσεις που λένε 2 φορές ταχύτερος κτλ κτλ απλά γελάω. Τα specs είναι για τα fanboys, αυτό που μετράει είναι η εμπειρία χρήσης. Θα αλλάξει η εμπειρία χρήσης του 4 σε σχέση με το 3; ΟΧΙ. Οπότε ανούσια η αναβάθμιση με νέα CPU και φάουλ που έγινε τόσο γρήγορα.

Αναρτημένη εικόνα


#208   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 24/10/2012 - 02:40

Τότε σύγκρινε τα 199$ με τα 329$...
Το ipad 4 εννοώ , ποτέ δε θα απαξίωνε τόσο γρήγορα μια νέα συσκευή.
Με το ipad 4 η Apple ανοίγει το κουτί της Πανδώρας σχετικά με τον κύκλο παρουσίασης νέων συσκευών iphone/ipad.

Λογικά το Μάρτιο θα παρουσιάσει νέο iphone καθώς δεν έχει μέινει και τίποτα άλλο για τα 2 επόμενα τρίμηνα...

Εκεί να δεις γέλιο και κλάμα που θα πέσει...


Μα δεν συγκρίνονται!

Μιλάμε για φουλ ταμπλετ που εχει δείξει ηδη την αξία της (..απλος λιγο μικροτερερη σε σχεδόν 8 inc), και ενα .....ανδροιντ!!

Ο Steve λοιπον, που τον έχετε για τοσο αλάθητο, να σας υπενθυμίσω απλως στα γρηγορα οτι αν δεν ηταν ο Jony Ive να επιμένει μεχρι και τελος κοντρα στο αγυριστο κεφαλι του Steve (μεχρι και να παραιτηθεί ειχε απειλήσει) το γνωστο μας iPhone θα λεογοταν iPad, η σειρα iMac θα λεγοταν Mac-Man etc!!

Είναι ο ιδιος που εφτασε την Apple στα ορια της πτώχευσης, μιας που δεν ηθελε με τίποτα να ακλουθήσει το ρευμα της εποχής, και, και, και, !!!

Ευτυχώς που λογο ιδιοφυΐας, επιμονής, τύχης, συγκυρίας, και κυρίως επιλογή σωστών συνεργατών (βλπ Jony Ive) κατέφερε να γινει αυτο που ηταν, και να φτασει την Apple εκει που την εφτασε!

Οποτε ξαναλεω, αφηστε το τι θα εκανε ο Steve, και κοιτάχτε το τι κανει τωρα ο Cook.

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#209   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.693 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/10/2012 - 02:43

Επειδη δεν τους εχω για χαζους και σιγουρα αυτες οι κινησεις γινονται βασει αναλυσεων και οχι επειδη ξυπνησε μια μερα ο Cook και ειπε ας παρουσιασω ενα ανανεωμενο ipad,θελω να πιστευω οτι εχουν σοβαρους λογους που το εκαναν αυτο.Γιατι αν δεν ειχαν καποιο λογο γιατι να το κανουν?Τρελλαθηκαν ξαφνικα.
Δεν παιζει αυτο...να εχασαν την μπαλλα οπως λεει ο Looter? :) Μπορει να συμβαινει κατι απο αυτα αλλα προσωπικα το κοβω χλωμο για μια εταιρια που ειναι κατι πολυ παραπανω με τα μεγεθη και τους συμβολισμους που εχει.

#210   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 24/10/2012 - 02:47

Επειδη δεν τους εχω για χαζους και σιγουρα αυτες οι κινησεις γινονται βασει αναλυσεων και οχι επειδη ξυπνησε μια μερα ο Cook και ειπε ας παρουσιασω ενα ανανεωμενο ipad,θελω να πιστευω οτι εχουν σοβαρους λογους που το εκαναν αυτο.Γιατι αν δεν ειχαν καποιο λογο γιατι να το κανουν?Τρελλαθηκαν ξαφνικα.
Δεν παιζει αυτο...να εχασαν την μπαλλα οπως λεει ο Looter? :) Μπορει να συμβαινει κατι απο αυτα αλλα προσωπικα το κοβω χλωμο για μια εταιρια που ειναι κατι πολυ παραπανω με τα μεγεθη και τους συμβολισμους που εχει.

Προφανώς δεν το έβγαλαν τυχαία και ακολούθησαν κάποιες οικονομικές αναλύσεις. Η μόνη τους επιδίωξη πλέον είναι αυτή. Προφανώς και μια εταιρία προσπαθεί να μεγιστοποιήσει το κέρδος αλλά η Apple δεν έγινε έτσι αυτό που είναι σήμερα. Έβαζε πάνω από τα οικονομικά το σεβασμό προς τον αγοραστή, κάποτε αυτά. Πλέον πάνω από όλα είναι το οικονομικό της τμήμα. Το σχεδιαστικό είναι σε 2η μοίρα.
Χαζοί δεν είναι τώρα, σε λίγο καιρό με την ίδια τακτική θα αλλάξει όμως η κατάσταση. Εδώ θα είμαστε.

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 24/10/2012 - 02:48

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες