Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

iPad mini. Επίσημη παρουσίαση


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
447 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#316   panais13

panais13

    iPH Contributor

  • 1.155 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:panais13

Δημοσίευση 06/11/2012 - 23:17

Ξέρει κάποιος ποτέ βγαίνει το 3G;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#317   DJTaurus

DJTaurus

    iPH Member

  • 283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:DJTaurus_

Δημοσίευση 07/11/2012 - 00:06

Αν έβαζε retina στο mini, θα έμενε μόνο το iPad 2 χωρίς retina και ο κόσμος δε θα είχε λόγο να το προτιμήσει αφού το mini θα είχε και καλύτερη οθόνη και -100$. Ενώ θα μπορούσε κάλλιστα να αφήσει το 3 στην αγορα με τη τιμή του 2 και να βγάλει και το mini με οθόνη retina! Αλλά από πότε η apple σκέφτεται την τσέπη του πελάτη;;


http://www.businessi...so-high-2012-10

Δλδ τι προσφέρει ο ανταγωνισμός. Stretched smartphone apps και laggy UI?

Για την τιμή του iPad mini πληρώνεις το οικοσύστημα, την ανώτερη ποιότητα κατασκευής και στην τελική δεν γινόταν να κοστολογηθεί χαμηλότερα του ipod touch. Γιατί να το δώσει σε ανταγωνιστική τιμή όταν δεν το έχει κάνει ποτέ στην ιστορία της με κάποιο άλλο προϊόν [όσο και υπεροπτικό να σου ακουστεί ας συνεχίσουν να κοστολογούν σε τιμές χασούρας (ο jeff bezos το λέει δεν το βγάζω από το μυαλό μου) οι άλλοι τα tablet τους, η Apple σε profit share στα tablet ανταγωνίζεται μέχρι στιγμής τον εαυτό της) ...? Με μια τιμή στα 250-300$ θα έκλεβε πωλήσεις από το new iPad.



θα το μετανιώσετε.
για έναν apple fun είναι πατάτα.
μην παρασύρεστε.
το προϊόν σε αυτή του την έκδοση δεν κάνει για μας.
εκτός και αν θέλετε να κάνετε επίδειξη στις καφετέριες όπως κάνουν αυτοί
με τα 16αρια iphone με καρτοκινητό χωρίς μονάδες μέσα.
δεν έχει καμιά σχέση το 4 με το 3, είναι πολύ ταχύτερο.


Τι σημαίνει apple fun?
Επίδειξη στην καφετερια?.... αυτά μόνο σε ελληνικά forum γράφονται.
Δεν κάνει για μας. Για ποιόν κάνει? Ποιος είσαι εσύ και εγώ που θα καθορίσουμε τις ανάγκες και τα θέλω του καθενός?

εγώ κάθισα και το μελέτησα γιατί ήθελα να περάσω από το πρώτο ipad σε κάποιο από τα δυο. και κατέληξα. θα το έπαιρνα αν η οθόνη του ήταν σαν του 4 αλλά δεν είναι. όπως δεν είναι και ο επεξεργαστής του.
δείτε το και αποφασίστε.
άλλα σ αυτή την έκδοση, δεν αξίζει.
αλλά και δεν το παίρνετε. τι με νοιάζει εμένα.


Υπάρχουν κάποιες κατηγορίες ανθρώπων που λέγονται μαθητές, ηλικιωμένοι, ελεύθεροι επαγγελματίες, casual χρήστες του διαδικτύου (fb δηλαδή :P), γιατροί, εκπαιδευτικοί κλπ κλπ κλπ που εκτός του ότι χρησιμοποιούν το ipad τους on the go θέλουν να το έχουν και συνέχεια μαζί τους εντός και εκτός σπιτιού. Μην κοιτάς τι γίνεται στο Ελλάντα ο κόσμος στο εξωτερικό εξελίσσεται τεχνολογικά. E λοιπόν το ipad mini τους λύνει τα χέρια. Επίσης σε ενημερώνω οτι το μεγάλο μέρος της πίτας των πωλήσεων της Apple δεν είναι ο κάθε καίλας techgeek που κοιτάει ποιό tablet/smartphone την έχει πιο μεγάλη την cpu/ram. Σε καθημερινή χρήση οι παραπάνω επαγγελματικές τάξεις που είναι το μεγάλο μερίδιο των πωλήσεων δεν θα καταλάβει καμία διαφορά στην ταχύτητα μεταξύ του ταπεινού mini<->ipad4 και ακόμα και στην οθόνη εκτός και αν κάποιος έχει πρεσβυωπία. Προσωπικά ποτέ δεν είχα κανένα θέμα με την οθόνη του ipad 2 και το γεγονός οτι του mini είναι καλύτερη μου αρκεί. Πίστεψε με κανείς δεν θα σκάσει αν τo flipboard στο mini ανοίγει μισό sec πιο αργά από το 4... ούτε αν στα πολλά του multitasking η ram μπορεί στιγμιαία να τον προδώσει. Και εγώ πριν καιρό έγραφα δεν παίζει να κατέβω στις 8 ιντσες αλλά πόσες φορές είναι στην καθημερινότητα μας που το βάρος του 10 κουράζει. Επαγγελματίες του χώρου γράφουν ότι το mini είναι το σωστό ipad και αν το mini 2 έχει retina θα το προτιμούσαν χωρίς δεύτερη σχέση. 8 στα 10 άρθρα που διαβάζω ο συντάκτης προτείνει το mini... πέραν της οθόνης κανείς δεν αναφέρει οτι νιώθει συμβιβασμένος με την οθόνη του mini ως προς το περιεχόμενο που δείχνει ο browser, video στον safari και στις εφαρμογές. Μεγάλη μαγκιά το 4:3 της Apple. Σου δίνει εμπειρία ipad χωρίς συμβιβασμούς εκτός της οθόνης που και πάλι μόνο οι κακομαθημένοι από την retina techgeeks θα γκρινιάξουν. Και να το πάμε και στους applefun όπως λες... και συγκεκριμένα σε σοβαρούς applefun όπως για παράδειγμα αυτούς του Macrumors..... δεκάδες τα τοπικ... χιλιάδες τα ποστ.... 8/10 αγοράζουν ipad mini είτε θες λόγω φορητότητας, είτε ενθουσιασμού, είτε design (το 10αρι μπροστά του δείχνει last year) είτε θες γιατι συνολικά καλύπτει περισσότερες ανάγκες και είναι καλύτερο προϊόν. Για να τελειώνουμε... το ipad mini αποδεικνύεται το next big thing για την Apple και όχι απλώς ένα συμπλήρωμα του iPad που προέβλεπαν μερικοί. Πλέον το iPad θα απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό και το mini θα είναι η mass production ναυαρχίδα. Εδώ θα είμαστε και θα την δούμε/κρίνουμε την ροή των εξελίξεων.

http://appleinsider....pples-ipad-mini

Τελευταία επεξεργασία από: Vasilis, 07/11/2012 - 15:48


#318   tsitas

tsitas

    iPH User

  • 111 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/11/2012 - 00:14

http://www.businessi...so-high-2012-10

Δλδ τι προσφέρει ο ανταγωνισμός. Stretched smartphone apps και laggy UI?

Για την τιμή του iPad mini πληρώνεις το οικοσύστημα, την ανώτερη ποιότητα κατασκευής και στην τελική δεν γινόταν να κοστολογηθεί χαμηλότερα του ipod touch. Γιατί να το δώσει σε ανταγωνιστική τιμή όταν δεν το έχει κάνει ποτέ στην ιστορία της με κάποιο άλλο προϊόν [όσο και υπεροπτικό να σου ακουστεί ας συνεχίσουν να κοστολογούν σε τιμές χασούρας (ο jeff bezos το λέει δεν το βγάζω από το μυαλό μου) οι άλλοι τα tablet τους, η Apple σε profit share στα tablet ανταγωνίζεται μέχρι στιγμής τον εαυτό της) ...? Με μια τιμή στα 250-300$ θα έκλεβε πωλήσεις από το new iPad.





Τι σημαίνει apple fun?
Επίδειξη στην καφετερια?.... αυτά μόνο σε ελληνικά forum γράφονται.
Δεν κάνει για μας. Για ποιόν κάνει? Ποιος είσαι εσύ και εγώ που θα καθορίσουμε τις ανάγκες και τα θέλω του καθενός?



Υπάρχουν κάποιες κατηγορίες ανθρώπων που λέγονται μαθητές, ηλικιωμένοι, ελεύθεροι επαγγελματίες, casual χρήστες του διαδικτύου (fb δηλαδή :P), γιατροί, εκπαιδευτικοί κλπ κλπ κλπ που εκτός του ότι χρησιμοποιούν το ipad τους on the go θέλουν να το έχουν και συνέχεια μαζί τους εντός και εκτός σπιτιού. Μην κοιτάς τι γίνεται στο Ελλάντα ο κόσμος στο εξωτερικό εξελίσσεται τεχνολογικά. E λοιπόν το ipad mini τους λύνει τα χέρια. Επίσης σε ενημερώνω οτι το μεγάλο μέρος της πίτας των πωλήσεων της Apple δεν είναι ο κάθε καίλας techgeek που κοιτάει ποιό tablet/smartphone την έχει πιο μεγάλη την cpu/ram. Σε καθημερινή χρήση οι παραπάνω επαγγελματικές τάξεις που είναι το μεγάλο μερίδιο των πωλήσεων δεν θα καταλάβει καμία διαφορά στην ταχύτητα μεταξύ του ταπεινού mini<->ipad4 και ακόμα και στην οθόνη εκτός και αν κάποιος έχει πρεσβυωπία. Προσωπικά ποτέ δεν είχα κανένα θέμα με την οθόνη του ipad 2 και το γεγονός οτι του mini είναι καλύτερη μου αρκεί. Πίστεψε με κανείς δεν θα σκάσει αν τo flipboard στο mini ανοίγει μισό sec πιο αργά από το 4... ούτε αν στα πολλά του multitasking η ram μπορεί στιγμιαία να τον προδώσει. Και εγώ πριν καιρό έγραφα δεν παίζει να κατέβω στις 8 ιντσες αλλά πόσες φορές είναι στην καθημερινότητα μας που το βάρος του 10 κουράζει. Επαγγελματίες του χώρου γράφουν ότι το mini είναι το σωστό ipad και αν το mini 2 έχει retina θα το προτιμούσαν χωρίς δεύτερη σχέση. 8 στα 10 άρθρα που διαβάζω ο συντάκτης προτείνει το mini... πέραν της οθόνης κανείς δεν αναφέρει οτι νιώθει συμβιβασμένος με την οθόνη του mini ως προς το περιεχόμενο που δείχνει ο browser, video στον safari και στις εφαρμογές. Μεγάλη μαγκιά το 4:3 της Apple. Σου δίνει εμπειρία ipad χωρίς συμβιβασμούς εκτός της οθόνης που και πάλι μόνο οι κακομαθημένοι από την retina techgeeks θα γκρινιάξουν. Και να το πάμε και στους applefun όπως λες... και συγκεκριμένα σε σοβαρούς applefun όπως για παράδειγμα αυτούς του Macrumors..... δεκάδες τα τοπικ... χιλιάδες τα ποστ.... 8/10 αγοράζουν ipad mini είτε θες λόγω φορητότητας, είτε ενθουσιασμού, είτε design (το 10αρι μπροστά του δείχνει last year) είτε θες γιατι συνολικά καλύπτει περισσότερες ανάγκες και είναι καλύτερο προϊόν. Για να τελειώνουμε... το ipad mini αποδεικνύεται το next big thing για την Apple και όχι απλώς ένα συμπλήρωμα του iPad που προέβλεπαν μερικοί. Πλέον το iPad θα απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό και το mini θα είναι η mass production ναυαρχίδα. Εδώ θα είμαστε και θα την δούμε/κρίνουμε την ροή των εξελίξεων.

παλικάρι μου έκατσες και έγραψες ολόκληρο διθύραμβο. δεν αρνούμαι ότι το μινι δεν είναι ωραίο.
δεν κάνει απλά για μένα, τώρα, με αυτή την οθόνη.
του χρόνου με το καλό θα το αγοράσω με την ρετινα.
τόσο απλά.
και έγραψα εγώ πουθενά ότι δεν θα κάνει πάταγο.
ίσα ίσα, άφησε τον ανταγωνισμό απ έξω.
διάβασε πρώτα προτού αφιερώσεις.

#319   Mik3Q

Mik3Q

    iPH Enthousiast

  • 369 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2012 - 02:23

Χρόνος φόρτισης iPad mini
από το 15% / 3,5 ώρες

#320   soulremover

soulremover

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 07/11/2012 - 03:57

Ρε παιδιά, όλοι λέτε οτι έχετε το 4 η το mini... Απο που τα παίρνετε;; Και εγω θέλω.... Οποίος έχει κάποια πληροφορία ας με ενημερώσει!! Ευχαριστω!!

#321   Mik3Q

Mik3Q

    iPH Enthousiast

  • 369 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2012 - 04:14

Apple Store uk /de/fr/it

#322   Rocket

Rocket

    iPH Contributor

  • 1.085 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 07/11/2012 - 04:19

του χρονου πρωτα ο θεος αμα βαλουν retina το εχω τσιμπησει απευθειας!
ειμαι κατοχος του ipad 3 και το mini μου αρεσει πολυ!

 SIA -  MIDNIGHT DECISIONS   :wub:


#323   SPC

SPC

    iPH Member

  • 238 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 07/11/2012 - 10:04

Ρε παιδιά έχει φερει κανένα ελληνικό κατάστημα θήκες για το mini;

#324   ipacbros

ipacbros

    iPH Contributor

  • 1.139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2012 - 11:31

νατο.


Καλορίζικο... η Apple Smart Case του iPad 4 είναι ίδια με του iPad 3; Pωτώ για την θύρα φόρτισης!
Επίσης στο iPad 4 η πρίζα του φορτιστή, είναι νομίζω διαφορετική από του iPad 3 στα watt;

μου ηρθε σημερα και ειναι α π ι θ α ν ο !!!!!!!!!!!!!!!!!!


Μεγιά το mini σου!

το πηρα σημερα τα σπαει.. πολΥ πρακτικο!!


Καλορίζικο!

Τα μαυρα ρε παιδια ειναι βαμενα με τον ιδιο τροπο οπως τα iphones??

Οσα μινι εχω δει ειναι ολα λευκα


Τα μαύρα iPad mini έχουν ίδια βαφή με τα μαύρα iPhone 5...

Η προσωπική μου επιλογή είναι το iPad 4 (επεξεργαστής Α6Χ, οθόνη 9.7" Retina με ανάλυση 2048x1536 στα 264 ppi) !!!

Τελευταία επεξεργασία από: ipacbros, 07/11/2012 - 11:40


#325   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 07/11/2012 - 12:49

Αναρτημένη εικόνα


Μερικά από τα προβλήματα που διαθέτει το iPad mini είναι:

-η χαμηλή ανάλυση, τα 163 pixels-per-inch του iPad mini φαίνονται σε σχέση με τα 326ppi του iPad και τα 216ppi των Kindle Fire HD και Nexus 7.
-αντανάκλαση, το iPad mini αντανακλά περίπου 53 τοις εκατό περισσότερο φως από την οθόνη του Nexus 7 και 41 τοις εκατό περισσότερο από την οθόνη του Kindle Fire HD.
-εύρος χρωμάτων, το iPad mini καταλαμβάνει το 62 τοις εκατό (όπως το iPad 2 και iPhone 4) αλλά σε σχέση με το 100 τοις εκατό του iPhone 5 και iPad 3 και το 86 τοις εκατό των Kindle Fire HD και Nexus 7 το ποσοστό είναι αρκετά χαμηλό. Υστερεί, επίσης, και σε αντίθεση υπό δυνατό φυσικό φως.


Τα αρνητικα της τραγικης οθονης που -επιτηδες- επελεξαν να βαλουν στο iPad mini, ειναι μια αψογη αφορμη για το iPad mini 2, στο οποιο ολως τυχαιως θα τα εχουν διορθωσει παρουσιαζοντας το με retina display, 1GB RAM κτλ.
Την εχουμε μαθει πια την Apple.

#326   DJTaurus

DJTaurus

    iPH Member

  • 283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:DJTaurus_

Δημοσίευση 07/11/2012 - 15:00

Ιταλία ξεκινά στα 329.
Δική μου εκτίμηση για Ελλάδα είναι στα 359.... και skroutz από Dubai στα 329 :P

#327   marfa

marfa

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Twitter:@Marfa333Marfa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 07/11/2012 - 20:43

Ρε παιδιά έχει φερει κανένα ελληνικό κατάστημα θήκες για το mini;

http://www.kinitoman...-mini-16gb-wifi

#328   panais13

panais13

    iPH Contributor

  • 1.155 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:panais13

Δημοσίευση 07/11/2012 - 21:25

Εχουν πολύ πλάκα

#329   nik198x

nik198x

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 07/11/2012 - 23:16

Τα αρνητικα της τραγικης οθονης που -επιτηδες- επελεξαν να βαλουν στο iPad mini, ειναι μια αψογη αφορμη για το iPad mini 2, στο οποιο ολως τυχαιως θα τα εχουν διορθωσει παρουσιαζοντας το με retina display, 1GB RAM κτλ.
Την εχουμε μαθει πια την Apple.


Εννοείται... και 50% λιγότερη αντανάκλαση! Η αναβάθμιση του iPad mini 2 είναι η πιο προβλέψιμη στην ιστορία της Apple!

#330   Mik3Q

Mik3Q

    iPH Enthousiast

  • 369 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/11/2012 - 00:40

http://www.kinitoman...-mini-16gb-wifi

16αρι στην τιμη του 64GB ;)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες