Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

iPad 4


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
923 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#886   galanakop

galanakop

    iPH Enthousiast

  • 511 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 09/12/2012 - 15:32

Μάλλον θα πρέπει να αποφασίσεις που θες να είσαι.. Android ή iOS. Εγώ το έκανα πλέον με κινητό για το πρώτο, και tablet το δεύτερο. Και είμαι καλά νομίζω..
Και το nexus 4 θα είναι πολύ δυνατή συσκευή και σε πολύ καλή τιμή απ'ότι ακούγεται (αν και εδώ Ελλάδα ποτέ δεν ξέρεις..), οπότε ίσως βγάλεις και χαρτζιλίκι απ'την διαφορά με το 5 που θα δώσεις.. :rolleyes:
Πάντως το android έχει και τα καλά του, αλλά το ipad δεν παίζεται.. Και εγώ δεν το αλλάζω για κανέναν λόγο.

Μια από τα ίδια...
Ταμπλετ ipad4 και τηλ Android...
Αλλά δεν είμαι κολλημένος και λέω αυτό και μόνο αυτό...
Για αυτό και τα δουλεύω όλα πριν αποφασίσω...
Έχω το note 2 που είναι άλλη κλάση και κατηγορία αυτό το τηλέφωνο...
Θα το αλλάξω μόνο για το καινούριο που θα βγει...
Και επειδή έχω και δεύτερη γραμμή περιμένω την τρίτη το nexus 4 για να αποφασίσω αν θα κρατήσω το iphone 5 η το nexus 4...
Τόσο απλά...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#887   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 09/12/2012 - 15:37

Μια από τα ίδια...
Ταμπλετ ipad4 και τηλ Android...
Αλλά δεν είμαι κολλημένος και λέω αυτό και μόνο αυτό...
Για αυτό και τα δουλεύω όλα πριν αποφασίσω...
Έχω το note 2 που είναι άλλη κλάση και κατηγορία αυτό το τηλέφωνο...
Θα το αλλάξω μόνο για το καινούριο που θα βγει...
Και επειδή έχω και δεύτερη γραμμή περιμένω την τρίτη το nexus 4 για να αποφασίσω αν θα κρατήσω το iphone 5 η το nexus 4...
Τόσο απλά...

Και εγώ το ίδιο, κολλημένος δεν είμαι.. Απλά θέλω να τα δω στην πράξη και τα δυο πως είναι.
Αυτό που βλέπω είναι ότι είναι πολύ διαφορετικά, android και iOS με πολύ δυνατά χαρτιά το καθένα, και τα δυο βέβαια έχουν και τις αδυναμίες τους. Τώρα το ποιο είναι καλύτερο δεν μπορώ να το πω, μάλλον έχει να κάνει με το τι ζητάει ο καθένας, οπότε απάντηση δεν υπάρχει.
Το ipad βέβαια -για την ώρα τουλάχιστον- ούτε που μου έχει περάσει από το μυαλό να το αλλάξω.. Μ'αρέσει πολύ αυτή η συσκευή. Ίσως θα το έκανα μόνο για ένα ipad mini, αλλά με retina. Θα περιμένω λίγους μήνες ακόμα απ'ότι φαίνεται..

#888   vagreek

vagreek

    iPH User

  • PipPip
  • 160 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/12/2012 - 15:53

Μια από τα ίδια...
Ταμπλετ ipad4 και τηλ Android...
Αλλά δεν είμαι κολλημένος και λέω αυτό και μόνο αυτό...
Για αυτό και τα δουλεύω όλα πριν αποφασίσω...
Έχω το note 2 που είναι άλλη κλάση και κατηγορία αυτό το τηλέφωνο...
Θα το αλλάξω μόνο για το καινούριο που θα βγει...
Και επειδή έχω και δεύτερη γραμμή περιμένω την τρίτη το nexus 4 για να αποφασίσω αν θα κρατήσω το iphone 5 η το nexus 4...
Τόσο απλά...

Νικολα εισαι απο τους λιγους γνωστες που εχει την ευκαιρια να τα εχει δοκιμασει ολα και να αποφασισει εκ των υστερων. Εγω χθες εβαλα αγγελια και εφυγε αμεσα το Ν10, το οποιο ηταν εξαιρετικο, ΑΛΛΑ πισω απο το ipad 4. Ετσι απλα. Φυσικα στο θεμα τηλεφωνου και παλι συμφωνω απολυτα. Note 2 που απλα παιζει χωρις αντιπαλο και για "κανονικων διαστασεων" κινητο το Ν4. Τιποτα αλλο (το iphone 5 εννοειται πως με αφηνει παγερα αδιαφορο στη θεα των Note 2, N4)... ;)

Τελευταία επεξεργασία από: vagreek, 09/12/2012 - 15:54


#889   yoshitoshi

yoshitoshi

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 26/12/2012 - 16:51

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Ερώτηση σχετικά με θέμα χωρητικότητας στο ipad 4.
Για χρήση που μοιράζεται σε browsing, λίγο gaming άντε και 4-5 movies είναι οκ τα 16 gb ή τα 32 είναι μονόδρομος?
Σε ερώτησεις κατόχων οι απαντήσεις μοιράζονται.

Ποια η άποψή σας?

Σας ευχαριστώ

#890   Giovanni4

Giovanni4

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:Giovanni -4-

Δημοσίευση 26/12/2012 - 16:55

Εγω που χρησημοποιω το 3αρι,για το μονο που εχω μετανιωσει ...ειναι οτι δεν το πηρα σε 32 χωρητικοτητα!!
Για HD ταινιες,gaming σε επιπεδο ρετινας..μουσικη κ εφαρμογες,τα 16 ειναι τραγικα λιγα!!

#891   sisgate10

sisgate10

    iPH User

  • 135 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/12/2012 - 17:30

καλησπερα παιδια ειμαι κατοχος iphone 4s και θα με ενδιεφερε η αγορα ενος ipad 4. αρχικα ποια ειναι η γνωμη σασ?? και συμφερει να το παρω μονο wi-fi h μαζι με cecullar?

#892   vasileiosm

vasileiosm

    iPH Addict

  • 722 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini 4 +4G
  • GameCenter:miralas1977

Δημοσίευση 26/12/2012 - 17:56

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!
Την Δευτέρα πήρα και γω το πρώτο μου ipad..32gb + cellular!!
Ως κάτοχος iPhone 4S δεν περίμενα να ξετρελλαθω..αλλά ήδη σε 3 ημέρες έγινε το "αίσθημα" μου.. μιας και έχω γυναίκα!!
Πραγματικά υπέροχο συναίσθημα σερφαρίσματος..τρομερή δύναμη και μπαταρία..όπως το πήρα με 88%..ακόμη έχω 35%!
Γνώμη μου είναι πως το cellular μετραεί..ειδικά στο μέλλον με σωστό/φθηνό πακέτο δεδομένων!!
Προς το παρόν απλά θα τρώμε την μπαταρία του τηλεφώνου..και τρώει πολύ το hotspot!!
Αν υπάρχουν τα 100+ ευρώ της διαφοράς..μην τα λυπάστε!!!

#893   sisgate10

sisgate10

    iPH User

  • 135 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/12/2012 - 19:07

επομενως συμφωνεις οτι ειναι μια καλη αγορα ?

#894   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 26/12/2012 - 19:11

επομενως συμφωνεις οτι ειναι μια καλη αγορα ?

Αν νομίζεις ότι μπορείς να τα βγάλεις πέρα εκτός σπιτιού (ή οπουδήποτε υπάρχει wifi) με το hotspot του iphone, τότε δεν είναι καλή αγορά. Καλύτερα την διαφορά να την δώσεις σε έκδοση με μεγαλύτερη χωρητικότητα.

#895   sisgate10

sisgate10

    iPH User

  • 135 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/12/2012 - 19:14

εννοεις οτι πρεπει να το παρω με cellular?

#896   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 26/12/2012 - 19:18

εννοεις οτι πρεπει να το παρω με cellular?

Όχι. Εννοώ ότι αν νομίζεις ότι βολεύεσαι με το hotspot του iphone και τα wifi (σπίτι, δουλειά και οπουδήποτε τέλοσπαντων) τότε δεν χρειάζεται να πάρεις το cellular και καλύτερα την διαφορά να την διαθέσεις για να πάρεις κάποιο μοντέλο με μεγαλύτερη χωρητικότητα (πχ 32GB).

#897   iparout

iparout

    iPH User

  • 136 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 26/12/2012 - 20:13

Όχι. Εννοώ ότι αν νομίζεις ότι βολεύεσαι με το hotspot του iphone και τα wifi (σπίτι, δουλειά και οπουδήποτε τέλοσπαντων) τότε δεν χρειάζεται να πάρεις το cellular και καλύτερα την διαφορά να την διαθέσεις για να πάρεις κάποιο μοντέλο με μεγαλύτερη χωρητικότητα (πχ 32GB).


Ένα επιπλέον μειονέκτημα του wifi only iPad είναι η έλλειψη gps, η οποία καθιστά αρκετές εφαρμογές μη λειτουργικές. Σημειωτέον πως το wifi only iPad δεν έχει λειτουργία gps ακόμη κι όταν συνδεθεί με το iPhone hotspot, απλώς μοιράζεται το Internet και τίποτε περισσότερο...

#898   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 26/12/2012 - 20:25

Ένα επιπλέον μειονέκτημα του wifi only iPad είναι η έλλειψη gps, η οποία καθιστά αρκετές εφαρμογές μη λειτουργικές. Σημειωτέον πως το wifi only iPad δεν έχει λειτουργία gps ακόμη κι όταν συνδεθεί με το iPhone hotspot, απλώς μοιράζεται το Internet και τίποτε περισσότερο...

Σωστά, είναι και ο δέκτης gps. Αν και πιστεύω ενδιαφέρει σχετικά μικρό ποσοστό.. Δεν νομίζω ότι πολλοί έχουν σκοπό ή χρησιμοποιούν το ipad για πλοήγηση.
Με 3G και hotspot από iphone το έχεις δοκιμάσει; Δεν το έχω τσεκάρει αλλά έχω διαβάσει ότι παίρνει κανονικά πληροφορίες τοποθεσίας μέσω hotspot, με μόνο αρνητικό κάποια μεγαλύτερη καθυστέρηση.
Δεν ξέρω τι και αν ισχύει όμως, δεν το έχω δοκιμάσει ο ίδιος. Το κουβεντιάζαμε και πριν λίγες μέρες αυτό, αλλά δεν το βρέθηκε κάποιος να το δοκιμάσει.

#899   vasileiosm

vasileiosm

    iPH Addict

  • 722 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini 4 +4G
  • GameCenter:miralas1977

Δημοσίευση 26/12/2012 - 20:38

Φίλε μου δεν είναι μόνο η πλοήγηση..υπάρχουν και άλλες εφαρμογές που χρειάζονται την τοποθεσίας σου..δεν θα τις απαριθμήσω γιατί δεν είναι σωστό.
Από εκεί και πέρα σκέψου το καλοκαίρι στην παραλία..να έχεις το iPhone σε hotspot και σε 2-3 το πολύ ώρες να θέλεις φορτιστή...δεν νομίζω να έχει βγει ξαπλώστρα με πρίζα ακόμη!!
Και σου μιλάω εκ πείρας και με συμβόλαιο κινητής που έχει και 750 mb δεδομένων.
Καλό το wi-fi only αλλά δεν ζούμε στην Ηαλλία που όπου και αν πας υπαρχει wi-fi.
Πάμε παλι λοιπόν....περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!!!

#900   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 26/12/2012 - 20:48

Ε καλα δεν νομιζω στην παραλια να κουβαλαει και το ipad :P...

Εγω ειχα το ipad 1 μονο wifi...και ειχα το iphone για hotspot. Τωρα που πηρα το ipad 4 το πηρα με cellular (εχω βεβαια και προγραμμα internet any way και μπορω να μοιραζομαι ταυτοχρονα την συνδεση μου και απο το κινητο και απο το tablet).

Γνωμη μου ειναι οτι εστω μια φορα να χρειαστεις το cellular αξιζει να το παρεις...

βεβαια αμα δεν υπαρχουν τα χρηματα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως δεν παιρνεις ipad με μνημη κατω απο 32 gb...τοτε να προτιμησεις το 32αρι μοντελο...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες