Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 7 ψήφοι

Νέος με Mac - Απαραίτητα Apps.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1039 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#961   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/06/2018 - 12:57

Disk Map Analyzer $9.99 από $19.99.


Να τις εμπιστευόμαστε τέτοιου τύπου εφαρμογές;δεν πιστεύω να πάμε για καλό και να βρούμε τον μπελά μας...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#962   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/06/2018 - 13:42

Να τις εμπιστευόμαστε τέτοιου τύπου εφαρμογές;δεν πιστεύω να πάμε για καλό και να βρούμε τον μπελά μας...

Το συγκεκριμένο, όπως και μερικά ακόμα που μπορείς να δεις εδώ, σου δίνουν μια αναλυτική εικόνα σχετικά με το πόσο χώρο καταλαμβάνουν τα αρχεία στον δίσκο.

Δεν είναι κάποια Utilities που τρέχουν διαρκώς στο background προσπαθώντας να κάνουν κάποιον καθαρισμό. Δεν παρεμβαίνουν δηλαδή στο σύστημα με κάποιο τρόπο από μόνα τους.

Προσωπικά χρησιμοποιώ το OmniDiskSweeper που είναι μια χαρά και free.

 

Από θέμα αξιοπιστίας, μιας και το έθιξες, θα σου έλεγα να αποφεύγεις πάντα ότι έχει σχέση με αυτόματα cleaning και γενικότερα τα άχρηστα antivirus.

Ένας άλλος τρόπος για να αποφεύγεις τους μπελάδες είναι να διαβάζεις τα σχόλια γύρω από την κάθε εφαρμογή όχι μόνο από την σελίδα του Store αλλά και γενικότερα με μια αναζήτηση στη Google.

Τέλος, πριν δοκιμάσεις οτιδήποτε καινούριο, φρόντισε πριν να έχεις ένα ενημερωμένο Time Machine backup. Ότι και να γίνει έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Για την συγκεκριμένη εφαρμογή δεν έχω δει αρνητικά πράγματα.



#963   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/06/2018 - 19:02

Ok σε ευχαριστώ παρα πολύ ήσουν πολύ κατατοπιστικός.και μιας και το ανέφερες πρέπει να ασχοληθώ με time machine backup γιατί παντού το διαβάζω και δεν έχω κάνει ακόμα.
Άσχετο-σχετικό είδα ότι το public έβγαλε αυτόν τον σκληρό σε προσφορά. http://www.public.gr...d=prod8480481pp
Είναι καλός για time machine?η λόγω WiFi θα καθυστερεί;

#964   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/06/2018 - 19:17

Ok σε ευχαριστώ παρα πολύ ήσουν πολύ κατατοπιστικός.και μιας και το ανέφερες πρέπει να ασχοληθώ με time machine backup γιατί παντού το διαβάζω και δεν έχω κάνει ακόμα.
Άσχετο-σχετικό είδα ότι το public έβγαλε αυτόν τον σκληρό σε προσφορά. http://www.public.gr...d=prod8480481pp
Είναι καλός για time machine?η λόγω WiFi θα καθυστερεί;

Η WD είναι εγγύηση για μένα. Όσους δίσκους έχω πάρει βγήκαν αστέρια.

Για TM και βέβαια είναι καλός. Όσο για το WiFi δεν έχω άποψη, 1ον γιατί δεν έχει τύχει να χρησιμοποιήσω αντίστοιχο δίσκο και 2ον γιατί προτιμώ τις καλωδιακές συνδέσεις στα περιφερειακά.



#965   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/06/2018 - 19:45

Οκ και μάλλον επειδή βλέπω ότι εξαντλήθηκε ο συγκεκριμένος,και εγώ θα πάω σε απλό wd.

#966   iStar

iStar

    iPH Elite Poster

  • 3.419 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 12/06/2018 - 23:34

Κάποιο προγραμματάκι για τα ανεμιστηράκια? 


 4sB  5sG  6SG  7+B  XB  12ProPB  MiniB  MiniRetinaSG  Pro9.7SG  iPad10.2  MBPRetina13  MBP132017  MacMini2.6  AW42mmSG  AW3Nike+42mmSG  AW444mmG  ATV4Gen  Airpods  Airpods Pro HomePodMiniB 


#967   Thresher

Thresher

    iPH User

  • 145 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 13/06/2018 - 01:14

Αν έχεις βάλει SSD
https://exirion.net/ssdfanctrl/

Είναι και το https://bjango.com/mac/istatmenus/

#968   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/06/2018 - 07:28

Κάποιο προγραμματάκι για τα ανεμιστηράκια? 

Το Mac δεν χρειάζεται τέτοια utilities που παρεμβαίνουν στο σύστημα και δεν αφήνουν τον ανεμιστήρα να δουλέψει όπως έχει σχεδιαστεί. 
 
Κοντολογίς φρόντισε να αερίζεται επαρκώς το μηχάνημα και ξέχασε το συγκεκριμένο utility κι όχι μόνο, μπορεί να σου προκαλέσει θέμα.
 

 

Αν τυχόν -ακόμη και σε απλές δραστηριότητες- ο ανεμιστήρας "τρελαίνεται", αναζήτησε το αίτιο που μεταξύ άλλων μπορεί να είναι ένα εκτός ελέγχου process. 

vires acquirit eundo


#969   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/09/2018 - 11:22

Είδα ότι το EtreCheck είναι διαθέσιμο πλέον και μέσω του App Store από χθες, ενώ κάποιος μπορεί να κατεβάσει και την Pro έκδοση (free πάντα) από την σελίδα της Etresoft εδώ.

Αυτό το Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2018-09-22 at 12.20.32.png   6,75KB   57 λήψεις... σκέτη μαγεία.  :lol:

 

Α! Υπάρχει και το Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2018-09-22 at 12.23.35.png   8,01KB   61 λήψεις. Ένα-ένα τα βρίσκω.


Τελευταία επεξεργασία από: IIIuvatar1981, 22/09/2018 - 11:24


#970   thelos257

thelos257

    iPH Member

  • 278 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:thelos257

Δημοσίευση 13/10/2018 - 19:27

Παιδιά επειδή δεν βρησκω αυτό που θέλω θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε κανένα πρόγραμμα που να κόβει διαφημίσεις κάτι σαν το videoreodo for windows.

Επισης όταν είχα το iMac 21" μου αγόρασα μια συσκευή από το Public η οποια δούλευε με την antenna ως DTB αν με καταλαβενεται τι θέλω να πω βασικά έβλεπα τηλεόραση κανονικά και έγραφα αγαπημένα μου προγράμματα. Τωρα όμως έχω το Hauppauge WIN-TV HVR-900TV μου αλλα δεν μπορώ να το δουλεύω και δεν ξέρω τον λόγο :( δουλεύει το USB TV TURNER μου η συσκευή αλλα το θέμα είναι λογισμικό δεν μπορώ να βρω το λογισμικό του ξανά επειδή όταν πούλησα το iMac μου δεν ήξερα ότι έπρεπε να έβγαζα την αδεια χρήσης του προγραματος ενεργοποίηση από πάνω του και τώρα ο ξάδελφος μου που του το πούλησα το έδωσε παραπέρα και έμεινα έτσι με δυο χείλη καμενα. Καμια λύση έχουμε ;



#971   djvaga

djvaga

    iPH User

  • 159 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/10/2018 - 17:35

Καλησπερα σε ολους. Ποιο paragon ntfs for Mac ειναι συμβατο με Mojave; Ειναι 2 διαφορετικα σαιτ. Αυτο  https://www.paragon-.../home/ntfs-mac/ και αυτο  https://www.paragon-software.com/ntfs-for-mac-mojave-preview/  Ειναι ιδια εταιρεια; Ποιο να κατεβασω;



#972   Gagarin

Gagarin

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:aterzop

Δημοσίευση 18/10/2018 - 22:41

Καλησπερα σε ολους. Ποιο paragon ntfs for Mac ειναι συμβατο με Mojave; Ειναι 2 διαφορετικα σαιτ. Αυτο  https://www.paragon-.../home/ntfs-mac/ και αυτο  https://www.paragon-...mojave-preview/  Ειναι ιδια εταιρεια; Ποιο να κατεβασω;

Ειναι η ιδια εταιρεια φιλε μου...
Απλα στην μια σελιδα ειναι το site στα ελληνικα και στην αλλη στα αγγλικα...
Εγω παντως που το ειχα αγοράσει εδω και 3 χρονια τωρα εχω την 15.4.11 εκδοση...και λειτουργεί μια χαρα στο Mojave.



#973   BIOXALK

BIOXALK

    iPH Addict

  • 709 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 02/01/2019 - 09:57

Παιδιά λίγο τα φώτα σας. Έχω ένα MacBook Pro 17 ίντσες του 2009 και θέλω να βάλω το office 2016. Το θέλω όμως με ελληνικό μενού, δηλαδή με πλήρως εξελληνισμένο περιβάλλον. Το ερώτημά μου είναι το εξής: πρέπει να πρώτη ειδική έκδοση για ελληνικό περιβάλλον εργασίας και όχι πολύγλωσσο ή κάτι άλλο; Η έκδοση office 2016 EN δεν κάνει; Το ρωτώ, γιατί από το Πλαίσιο που ρωτησα μου είπαν ότι κατά την εγκατάσταση αναγνωρίζει τη γλώσσα του λειτουργικού του υπολογιστή και σε την εγκαθιστά στην ίδια. Και μου είπαν, αν ο υπολογιστής έχει το λειτουργικό στα ελληνικά, θα μου περάσει τη ελληνική γλωσσσα, άσχετα αν η άδεια είναι για τα αγγλικά; Διαφωτίστε με,σας παρακαλώ. Χρόνια πολλά και καλά.

#974   Andyno

Andyno

    iPH Member

  • 328 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 02/01/2019 - 13:17

Παιδιά λίγο τα φώτα σας. Έχω ένα MacBook Pro 17 ίντσες του 2009 και θέλω να βάλω το office 2016. Το θέλω όμως με ελληνικό μενού, δηλαδή με πλήρως εξελληνισμένο περιβάλλον. Το ερώτημά μου είναι το εξής: πρέπει να πρώτη ειδική έκδοση για ελληνικό περιβάλλον εργασίας και όχι πολύγλωσσο ή κάτι άλλο; Η έκδοση office 2016 EN δεν κάνει; Το ρωτώ, γιατί από το Πλαίσιο που ρωτησα μου είπαν ότι κατά την εγκατάσταση αναγνωρίζει τη γλώσσα του λειτουργικού του υπολογιστή και σε την εγκαθιστά στην ίδια. Και μου είπαν, αν ο υπολογιστής έχει το λειτουργικό στα ελληνικά, θα μου περάσει τη ελληνική γλωσσσα, άσχετα αν η άδεια είναι για τα αγγλικά; Διαφωτίστε με,σας παρακαλώ. Χρόνια πολλά και καλά.


Αν θυμάμαι καλά, κατεβάζεις language pack από Microsoft. Δες και στα preferences

#975   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/01/2019 - 11:10

Στο App Store είναι σήμερα και αύριο σε προσφορά αντί $ 0.99 το Wifiner - WiFi Analyzer ένα χρήσιμο εργαλείο για την Internet σύνδεση μας.

 

371-icon.png


vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)