Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Η Apple ανακοινώνει ριζική διοικητική αναδιάρθρωση!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
174 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#166   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 31/10/2012 - 19:02

Το ίδιο είναι οι επεξεργαστές που κατασκευάζει η Intel για διάφορες χρήσεις και το ίδιο οι embedded microproccessors που μπαίνουν σε τέτοια προϊόντα που μιλάμε;
Τις ίδιες απαιτήσεις έχει ένα pc με μια συσκευή;
Στο pc πρέπει να τρέξουν 1002 υπολογιστικά προγράμματα.
Οι embedded επεξεργαστές υποφέρουν πιο πολύ από άλλα πράγματα κι όχι από υπολογιστική ισχύ.


Nαι οσον αφορα την εξέλιξη της τους πρεπει να βλέπεις μπροστα και στις δυο περιπτωσεις. Οταν ξεκινησε η Intel δεν υπηρχε επεξεργαστης που να χωρουσε πανω σε ενα γραφείο ..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#167   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 31/10/2012 - 19:04

Κοιτα και εγω το έχω πει για τα benches, συμφωνώ με τον μαρκ, αλλα όταν ειχε βγει το 5 στην αρχη οι περισσοτεροι έλεγαν ποσο γαμαουα ήταν και έριχνε στα αλλα λες και θα έτρεχαν matlab εκει...

Σίγουρα η εμπειρία χρήσης δεν μικραίνει στο παλαιο, ουτε βελτιώνεται στο 4, αλλα απο την στιγμή που έγινε αυτη η κίνηση απο την apple δεν μπορείς να πεις κατι αλλο γιατι ειναι στην ΙΔΙΑ τιμη. Αυτός που θα πήρε το 3 προσφατα θα το σκεφτεί έτσι και ενδέχεται να στεναχωρηθεί. Απλώς δεν εχει νόημα να το αναλύσει παραπάνω γιατι έτσι συμβαινει στην τεχνολογία και δεν αλλάζει κατι.

#168   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 31/10/2012 - 19:18

Φυσικά αρκεί να στείλεις και εσύ ενα BBM message στο blackberry της αδερφής μου...
Το whats up , το viber , το Skype , το οοvoo , το msn , και τοοοοσα άλλα δε σου κάνουν δηλαδή έ ;

Στη σειρά σου την Παρασκευή με τα 739 στο χέρι λοιπόν...

ΒΒΜ? Χαχαχαχα μήπως να σου στείλω και μήνυμα στο mIRC? Ή κανα σήμα καπνού?

Η διαφορά με όλες τις εφαρμογές που αράδιασες μετά είναι μία.

Όλα αυτά θέλουν σετάρισμα και εγκατάσταση από το χρήστη.

Το iMessage δουλεύει απροβλημάτιστα out of the box σαν κανονικό SMS χωρίς να χρειάζεται κάτι παραπάνω...

#169   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 31/10/2012 - 19:20

Nαι οσον αφορα την εξέλιξη της τους πρεπει να βλέπεις μπροστα και στις δυο περιπτωσεις. Οταν ξεκινησε η Intel δεν υπηρχε επεξεργαστης που να χωρουσε πανω σε ενα γραφείο ..


Εγώ απλά λέω ότι δεν πρέπει να είναι η κατεύθυνση των εταιριών και το μέλημά τους τα benchmarks. Αυτό είναι κυρίως και γι αυτό λένε 2x faster CPU. Αλλά όταν αυτό το 2xfaster CPU συνεπάγεται 2x κατανάλωση , μεγαλύτερη θερμοκρασία, μικρότερη διάρκεια ζωής και πολλοί άλλοι αστάθμητοι παράγοντες τότε εμένα δεν με καλύπτει.
Το software που βγαίνει δεν εκμεταλλεύεται 100% τη CPU γιατί πολύ απλά κάποιες λειτουργίες είναι κλειδωμένες τελείως από την Apple(και όχι μόνο από αυτή).
Θα ξέρεις καλύτερα αν ασχολείσαι με software (το οποίο δεν είναι το φόρτε μου) κάποιες ειδικές λειτουργίες είναι πιο καλό να υλοποιούνται σε γλώσσα χαμηλού επιπέδου. Όταν αυτή η δυνατότητα δεν παρέχεται καν και ο κώδικας γράφεται υποτυπωδώς και τη δουλειά την εξειδικευμένη την κάνει το OS πιο γενικά και άρα χάνοντας resources τότε καταλαβαίνεις και που αλλού υπάρχει το πρόβλημα. Θα μου πεις βέβαια ότι αν υπήρχε αυτή η δυνατότητα θα ήταν πιο ασταθές το σύστημα κτλ κτλ .
Αληθές αυτό αλλά πάντα κάπου χάνεις και κάπου κερδίζεις στα ηλεκτρονικά. Θα μπορούσε να υπήρχε καλύτερος έλεγχος πριν βγαίνει κάτι,ώστε να εξακριβώνεται ότι είναι ακίνδυνο.

Τεσπα το μάρκετινγκ των εταιριών επιτάσσει επιδόσεις για τις επιδόσεις. Αυτή είναι η ένστασή μου.
Επιδόσεις όπου χρειάζονται πρέπει να υπάρχουν. Τα ipad και τα iPhone δεν τα χρησιμοποιούν στη NASA για μακροσκοπικές αναλύσεις ούτε τρέχουν βρόχους σε Matlab.

Αναρτημένη εικόνα


#170   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 31/10/2012 - 19:22

Εγώ απλά λέω ότι δεν πρέπει να είναι η κατεύθυνση των εταιριών και το μέλημά τους τα benchmarks. Αυτό είναι κυρίως και γι αυτό λένε 2x faster CPU. Αλλά όταν αυτό το 2xfaster CPU συνεπάγεται 2x κατανάλωση , μεγαλύτερη θερμοκρασία, μικρότερη διάρκεια ζωής και πολλοί άλλοι αστάθμητοι παράγοντες τότε εμένα δεν με καλύπτει.
Το software που βγαίνει δεν εκμεταλλεύεται 100% τη CPU γιατί πολύ απλά κάποιες λειτουργίες είναι κλειδωμένες τελείως από την Apple(και όχι μόνο από αυτή).
Θα ξέρεις καλύτερα αν ασχολείσαι με software (το οποίο δεν είναι το φόρτε μου) κάποιες ειδικές λειτουργίες είναι πιο καλό να υλοποιούνται σε γλώσσα χαμηλού επιπέδου. Όταν αυτή η δυνατότητα δεν παρέχεται καν και ο κώδικας γράφεται υποτυπωδώς και τη δουλειά την εξειδικευμένη την κάνει το OS πιο γενικά και άρα χάνοντας resources τότε καταλαβαίνεις και που αλλού υπάρχει το πρόβλημα. Θα μου πεις βέβαια ότι αν υπήρχε αυτή η δυνατότητα θα ήταν πιο ασταθές το σύστημα κτλ κτλ .
Αληθές αυτό αλλά πάντα κάπου χάνεις και κάπου κερδίζεις στα ηλεκτρονικά. Θα μπορούσε να υπήρχε καλύτερος έλεγχος πριν βγαίνει κάτι,ώστε να εξακριβώνεται ότι είναι ακίνδυνο.

Τεσπα το μάρκετινγκ των εταιριών επιτάσσει επιδόσεις για τις επιδόσεις. Αυτή είναι η ένστασή μου.
Επιδόσεις όπου χρειάζονται πρέπει να υπάρχουν. Τα ipad και τα iPhone δεν τα χρησιμοποιούν στη NASA για μακροσκοπικές αναλύσεις ούτε τρέχουν βρόχους σε Matlab.


Ξερεις οτι πιο απαιτητικο απο αυτα ειναι ενα first person shooter ετσι ;;;

#171   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 31/10/2012 - 19:25

Πιο απαιτητικό σε υπολογιστική ισχύ όχι δεν είναι, σε γραφικά σίγουρα είναι.

Αναρτημένη εικόνα


#172   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 31/10/2012 - 19:31

Πιο απαιτητικό σε υπολογιστική ισχύ όχι δεν είναι, σε γραφικά σίγουρα είναι.

Παλια δεν υπηρχαν ξερεις GPU. Ολα τα πολυγονα και το shading και τους μετασχηματισμους του έκανε η CPU . Θελω να πω, οτι απο ενα computational stand point ειναι το ιδιο. Οι GPU δεν ειναι παρα επεξεργαστες (στους οποιους μαλιστα μπορεις τελευταια να τρεξεις και γενικης φυσης κωδικα ασχετο με γραφικα δες αυτό και αυτο και ελπιζω να καταλαβεις οτι ο διαχωρισμός CPU και GPU ειναι σε ενα μεγαλο βαθμο marketing.

#173   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 31/10/2012 - 19:36

Προφανώς και στην ουσία είναι το ίδιο τεχνικά. Λειτουργικά έχουν άλλο προσανατολισμό. Παλιότερα δεν χρειαζόταν αυτός ο διαχωρισμός γιατί δεν υπήρχαν τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας που κάποια στιγμή φτιάχτηκαν. Προφανώς είναι και θέμα μάρκετινγκ αλλά και θέμα πρακτικό .Δε γίνεται να χωρέσεις σε μια μονάδα 2 διαφορετικά chipset με διαφορετικές λειτουργίες, ή μάλλον γίνεται αλλά δεν θα είναι τόσο αποδοτικό. Ένα σωρό λόγοι υπάρχουν για τη διάκριση αυτή.
Όπως το θέτεις λοιπόν θα μπορούσαν να αναβαθμίζουν τη GPU και να δίνουν μεγαλύτερη βάση σε σταθερές αναβαθμίσεις στη CPU που δεν θα επηρεάζουν άλλους παράγοντες όπως κατανάλωση και θερμοκρασία.

Αναρτημένη εικόνα


#174   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 31/10/2012 - 19:41

Μαρκ, εχουμε πηδηξει το θεμα και 'συ δεν το βάζεις κάτω ... ;)

#175   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 31/10/2012 - 19:43

Μαρκ, εχουμε πηδηξει το θεμα και 'συ δεν το βάζεις κάτω ... ;)

Οκ,i quit....

Αναρτημένη εικόνα





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες