Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 5: Μία ριζική αντιμετώπιση στα προβλήματα αποχρωματισμού του αλουμινίου [ScuffGate]


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
111 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   steved

steved

    iPH Member

  • 225 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 13/11/2012 - 12:22

Nομιζω πως ενα μηνα μετα την κυκλοφορια του iPhone 5 τα πιο καινουρια iPhone θα ειναι τα 4/4s.

Τραγικο για τοσα λεφτα!


Τι εννοεις δν καταλαβαινω;
Εχεις δει iphone 5 απο κοντα;
Τραγικο το θεμα με τις γρατσουνιες (εχουμε ξαναπει μην παιρνετε τις πρωτες παρτιδες) αλλα δν καταλαβα τον παραλληλισμο με το 4 & to 4s.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   pettop

pettop

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Twitter:@PetridisP
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 13/11/2012 - 12:30

ανάξιο αναφοράς...

#33   KostasSTi

KostasSTi

    iPH Enthousiast

  • 449 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:KostasSTi

Δημοσίευση 13/11/2012 - 12:34

Κρίμα, κρίμα, κρίμα... Ένα από τα ατού της Apple ήταν η ποιότητα κατασκευής. Πάει κι αυτό...

#34   ashmenios

ashmenios

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Twitter:@billhond
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/11/2012 - 12:35

Εγγύηση γιοκ.. ;)

Και βέβαια χάνεις την εγγύηση αλλά και γι αυτό δίνω τόσα φράγκα. Για να πάρω κάτι που μου εγγυάται ότι αντέχει στον χρόνο. Απο την άλλη δεν μπορώ να εγγυηθώ αν στραβώσω ότι δεν το πετάξω στο κεφάλι του υπεύθυνου πωλητή! Ξέρεις τι λένε; Μπρος τα καλι τι είν ο πόνος. Αν ο τεχνικός που θα το συναρμολογεί είναι μάγκας τότε δεν εχω να φοβάμαι για κάτι,αν από την άλλη κάνει γκάϕα τότε θα μου πάρει άλλο:-)

#35   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 13/11/2012 - 12:38

Βασικα εχω βρει μια λύσει που την σκέφτηκα όταν πρωτοακουσα για τον χρωματισμό. Το 5άρι αλουμίνιο δεν είναι; Τέλεια! Το στέλνω σε ειδικό και το κάνει σπαραλι(αρκεί να ξέρει να το δέσει πάλι!) και στέλνω όλα τα κομμάτια για ανοδική σε ότι χρώμα θέλω! Έτσι θα εχω ένα μοναδικό και χωρίς πρόβλημα ξεφλουδιζματος iphone! Προσωπικα θα το έκανα όλο χρυσό με το bezel νικελ! Έτσι με πολύ μικρό κόστος θα είχα κάτι εξίσου σούπερ! Άντε το πολύ 150€. Ναι μεν μου ανεβαίνει η τιμή του όμως αντί να εχω ψυχολογικά και άγχος δίνεις κάτι παραπάνω και είσαι ήσυχος!


Αυτο το service υπάρχει ήδη :

http://www.anostyle.com/

EDIT: φαινεται δεν εχει ξεκινησει ακόμη. Αλλα η ιδεα υπήρχε απο αυτούς:
http://www.thepoddrop.com/

Τελευταία επεξεργασία από: ntnskrds, 13/11/2012 - 12:40


#36   blackmamba

blackmamba

    iPH Addict

  • 697 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 13/11/2012 - 12:43

ΞΕΦΤΙΛΙΣΜΟΣ.....αυτο εχω να πω μονο.....ΞΕΦΤΙΛΙΣΜΟΣ για ενα προϊον 750 ευρώ.....τυχερη ειναι η apple που παιζει χωρις αντιπαλο (παντα κατα την δικη μου αποψη).....τυχερη και μονο. Απλώς παταει πανω στο παρελθον και συνεχιζει.


Ναι, παίζει χωρίς αντίπαλο... Μ' αυτό το πλευρό να κοιμάστε.

Απλά, ο "αντίπαλος" της έχει ξεφύγει τόσο μπροστά που δεν μπορεί ούτε καν να τον δει...

#37   ashmenios

ashmenios

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Twitter:@billhond
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/11/2012 - 12:44

Αυτο το service υπάρχει ήδη :

http://www.anostyle.com/

EDIT: φαινεται δεν εχει ξεκινησει ακόμη. Αλλα η ιδεα υπήρχε απο αυτούς:
http://www.thepoddrop.com/

Τέλειο ή τέλειο; Δεν ηξερα ότι υπήρχε κάτι τέτοια! Βασικα έλεγα να το έκανα εδώ στην ελλάδα που εχω άκρες για ανωδιοση μετάλλων, έτσι θα μου βγει πολύ ϕθηνότερα!

#38   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 13/11/2012 - 12:47

Τέλειο ή τέλειο; Δεν ηξερα ότι υπήρχε κάτι τέτοια! Βασικα έλεγα να το έκανα εδώ στην ελλάδα που εχω άκρες για ανωδιοση μετάλλων, έτσι θα μου βγει πολύ ϕθηνότερα!


Δεν ειναι τοσο απλο πάντως. Το σασι ειναι τοσο λεπτό (ειδικά στο περίφημο bezel) που μπορεί να το 'κάψεις' .

#39   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 13/11/2012 - 12:53

Τι εννοεις δν καταλαβαινω;
Εχεις δει iphone 5 απο κοντα;
Τραγικο το θεμα με τις γρατσουνιες (εχουμε ξαναπει μην παιρνετε τις πρωτες παρτιδες) αλλα δν καταλαβα τον παραλληλισμο με το 4 & to 4s.

εννοει οτι απο τις γρατζουνιες θα φαινεται οτι ειναι πιο παλιο και απο το 4/4s. Σα να το εχεις πιο πολλα χρονια δηλαδη, λογω της φθορας.

#40   ashmenios

ashmenios

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Twitter:@billhond
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/11/2012 - 12:55

Δεν ειναι τοσο απλο πάντως. Το σασι ειναι τοσο λεπτό (ειδικά στο περίφημο bezel) που μπορεί να το 'κάψεις' .

Τι νομίζεις ότι θα το τρίζουν με σβούρα για φύγει το χρώμα; Με νεροχαρτο 2000 θα το περάσω(παλιά μου τέχνη κόσκινο) και το παω έτοιμο. Η ηλεκτροστατικη βαφή (ανωδιοση) γίνετε με περίτεχνο τρόπο και δ προκαλεί πιέσεις από την άλλη η εφαρμογή του νικελίου γίνετε βουτιχτη! Οπότε πάλι όλα οκ!

Τελευταία επεξεργασία από: ashmenios, 13/11/2012 - 12:56


#41   koustakis

koustakis

    iPH newbie

  • 87 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/11/2012 - 13:55

Και στο 4/4s επειδή το γυαλί σπάει όταν πέφτει έπρεπε να το αλλάξουμε με αλουμίνιο; Πάμε καλά (ο τυπάς στο βίντεο μπάζει από κάπου, δεν εξηγείται); Και εσείς ρε παιδιά μην το προτείνετε σαν λύση επειδή θα το κάνει κανένας (προφανώς αρπαγμένος στο σασί) και θα φωνάζει μετά.

#42   hackertom

hackertom

    iPH Contributor

  • 1.095 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/11/2012 - 14:00

800 ευρουλάκια εχμμ 801 ήθελα να πω (+ το γυαλόχαρτο) και πιάνουμε δουλίτσα... ΑΠΛΆ ΤΡΑΓΙΚΌ

#43   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3.533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 13/11/2012 - 14:11

αυτά είναι να σου ανάψουν τα λαμπάκια να το λύσεις όλο και να το πας για νικέλωμα :D :D

#44   el3ctronick

el3ctronick

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 13/11/2012 - 14:23

παιδια εγω που τσεκαρα ενα μαυρο demo θεωρω οτι δεν ειναι τοσο ευπαθες οσο δειχνουν πολλοι...ειναι γεγονος οτι για να το κρατησεις σε καλη κατασταση θελει ζελατινες μπρος πισω και bumperaki....οπως τα ipods..εχω ipod nano μαυρο και χωρις θηκη γεμισε γρατζουνιες..φυσιολογικο....απο εκει και περα νομιζω οτι μπορεις να το προστατεψεις πολυ ευκολα...εγω παντα ειχα μια μορφη προστασιας σε καθε τηλεφωνο...500+ ευρω για οποιαδηποτε συσκευη...μια θηκουλα ειναι απαραιτητη....

#45   blackmamba

blackmamba

    iPH Addict

  • 697 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 13/11/2012 - 14:35

Ε μα φυσικά, αν είναι να βάλεις bumper, μεμβράνη μπρος, μεμβράνη πίσω δεν παθαίνει τίποτα. Το θέμα όμως είναι να κρατάς κινητό, όχι προφυλακτικό.

Αλλιώς να τα βράσω τα ποιοτικά υλικά κατασκευής...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες