Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

εγκατασταση ssd σε macbook θεσσαλονίκη


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
110 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 23/11/2012 - 15:17

μπαταρίες=βίδες sorry γράψε λάθος...

Για το σκληρό δεν ξέρω τι μπορεί να θέλει, αν το δει ο Jimmakos θα σου πει.. :P

Εδώ λέει ακριβώς όσα χρειάζεσαι να το ανοίξεις: http://www.ifixit.co...Teardown/4990/1

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 23/11/2012 - 15:18

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 23/11/2012 - 15:20

Με το ίδιο που θα ανοίξει το καπάκι κάνει και για τον σκληρό δίσκο.
Once You Go Mac You Never Go Back

#78   stone80

stone80

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/11/2012 - 15:28

μια χαρά τότε το μικρό σταυροκατσάβιδο θα κάνει

#79   stone80

stone80

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/11/2012 - 23:11

Παιδιά τελείωσα με την μεταμόσχευση και μπορώ να πω πως έχω εντυπωσιαστεί με την απόδοση του mac.
το μπουτάρισμα σε 10" το πολύ.
τα προγράμματα με το που κλικάρω να ανοίξει ανοίγουν στο φτερό.
και να φανταστείτε το έκανα με clone disk και όχι με fresh install και πάλι πετάει!!

Παρεμπιπτόντως το carbon copy clone βάζει και το partition installer στον καινούργιο δίσκο ΚΑΙ αν θέλεις το βάζει από μόνο του σε στικάκι.Οπότε όχι μόνο δεν έχασα αρχείο αλλά έχω πλέον και installation usb stick χωρίς να κάνω τίποτα παραπάνω.

Ειλικρινά έχω εντυπωσιαστεί .......

Και να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά για τις συμβουλές τους ήταν όλες on the spot!

#80   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 23/11/2012 - 23:51

Μπράβο φίλε μου. Οταν με ssd το μηχάνημα πετάει!
Καλοριζικο λοιπόν το "νέο" σου μηχάνημα!
Once You Go Mac You Never Go Back

#81   stone80

stone80

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/11/2012 - 12:29

ρε παιδιά τι σημαίνει trim support και γιατί εγώ δεν το έχω?
και επίσης λογικά δεν θα έπρεπε να έχω πλέον και επιλογή power nap αφού έχω τα mountail lion?

#82   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 24/11/2012 - 12:56

ρε παιδιά τι σημαίνει trim support και γιατί εγώ δεν το έχω?
και επίσης λογικά δεν θα έπρεπε να έχω πλέον και επιλογή power nap αφού έχω τα mountail lion?


Δεν το έχεις διότι δεν το υποστηρίζει η apple σε δίσκους τρίτων κατασκευαστών. Επίσης δεν σου χρειάζεται διότι ο δίσκος που πήρες το κάνει από μόνος του.

Επίσης στο δεύτερο ερώτημα σου ισχύει στο ότι δεν το υποστηρίζει η apple λόγω του ότι είναι τρίτου κατασκευαστή.
Once You Go Mac You Never Go Back

#83   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 24/11/2012 - 21:25

ρε παιδιά τι σημαίνει trim support και γιατί εγώ δεν το έχω?
και επίσης λογικά δεν θα έπρεπε να έχω πλέον και επιλογή power nap αφού έχω τα mountail lion?

1) Αυτό που σου ανέφερε ο Μήτσος που κάνει από μόνος του ο δίσκος είναι ναι μεν κάτι παρεμφερές άλλα είναι κάτι άλλο στην ουσία....το Trim Support είναι κάτι που προσφέρει ΜΟΝΟ το λειτουργικό σύστημα στον δίσκο και ουσιαστικά αυξάνει την μακροζωία του και τις επιδώσεις του αρκετά....ΝΑΙ είναι σημαντικό , επηρεάζει θετικά τον δίσκο και είναι μια σημαντική πολύ παράμετρος !!
Τα Windows προσφέρουν Trim Support σε όλους τους δίσκους στερεάς κατάστασης , το Mac OS X μόνο στους ΒΤΟ από το εργοστάσιο , αυτούς δηλαδη που χρησιμοποιεί η Μήλον , αν βάλεις εσύ δικό σου δίσκο από τρίτο κατασκευαστή ΔΕΝ θα υποστηρίζει το Trim Support δυστυχώς , σημαντικό αλλά δεν.....βέβαια με κάποιες εξαιρέσεις κάποιοι δίσκοι ίσος να το υποστηρίξουν τυχαία και έχει τύχει νομίζω με δίσκο της Crusial.

2) Power Nap είναι μια λειτουργιά κατά την οποία ο υπολογιστής σου όσο είναι σε κατάσταση Sleep , μπορεί στο υπόβαθρο αθόρυβα να εκτελεί αναβαθμίσεις και οτιδήποτε άλλο....!!
Αυτή η λειτουργιά όμως εκτελείτε στο υπόβαθρο και σε φάση που ο υπολογιστής ουσιαστικά κλείνει τον διακόπτη και ουσιαστικά μέσα του δεν λειτουργεί τίποτα ενεργά....το Audio , το Video τα πάντα κλείνουν , τα Funs σταματάνε , ο επεξεργαστής πρακτικά κοιμάται δεν δουλεύει και δεν ψύχεται επίσης , ο σκληρός δίσκος το ίδιο , η κάρτα γραφικών το ίδιο κτλ...δηλαδη μια κατάσταση ζόμπι !!
Παρόλα αυτά το Power Nap σε ένα σύστημα που πρακτικά ΔΕΝ ΨΥΧΕΤΑΙ πρέπει να δουλέψει κανονικά και να τραβήξει έστω μια αμυδρή επεξεργαστική ισχύ από έναν επεξεργαστή που πρακτικά δεν ψύχεται την δεδομένη στιγμή...πολύ επικίνδυνο !!
Γιαυτό , για λογούς καθαρά θερμοκρασιας , το Power Nap προσφέρεται μόνο σε μηχανήματα που έχουν εξαιρετική μικρή κατανάλωση που ακόμα και αν λειτουργεί στο υπόβαθρο η θερμοκρασία να μην ξεπερνά ένα πολύ συγκεκριμένο όριο , αφού το σύστημα είναι πρακτικά χωρίς ψύξη !!
Αυτό μοιραία , μπορεί αν γίνει ΜΟΝΟ σε μοντέλα με Μαμισιο Flash , όπου το προφίλ του δίσκου είναι εξαιρετικά χαμηλής κατανάλωσης και θερμοκρασιας και σε συσκευές που έχουν Mobile επεξεργαστές οι οποίοι έχουν ακόμα χαμηλότερη κατανάλωση άρα και παράγουν χαμηλότερα επίπεδα θερμότητας !!
Γιαυτό το Power Nap τρέχει ως τώρα μόνο σε μοντέλα Macbook Air και Macbook Pro Retina που έχουν
1) Επεξεργαστή Mobile
2) Flash - ΟΧΙ κλασικό SATA SSD όπως αυτόν που έβαλες διοτι ούτε αυτός κάνει δουλειά , αφού και αυτός θερμαίνεται αρκετά , αλλά μόνο mSATA SSD δηλαδη mini SATA SSD , κοινός το γνωστό Flash που αναφέρει η Apple και αυτό είναι σημαντική προϋπόθεση - μόνο συσκευές με mSATA SSD !!
Εσύ στο το δικό σου μηχανάκι , αν τυχών ενεργοποιήσεις το Power Nap , τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα αν αυτό τρέχει όσο είναι σε Sleep ο υπολογιστής , να σου ανεβάσει τόσο την θερμοκρασία ώστε να σου κάψει τα πάντα μέσα λόγο υπερθέρμανσης , γιαυτό και δεν το δίνει η εταιρία σε μηχανάκια με μεγαλύτερη θερμική παραγωγή !!
Π.χ. σε σταθερό Μακ με Desktop επεξεργαστή είναι σίγουρη αυτοκτονία το Power Nap , που φαντάσου ακόμα και με Flash Drive μέσα π.χ. το Fusion Drive έχει mSATA SSD ουσιαστικά , παρόλα αυτά θα ήταν και πάλι επικίνδυνο το Power Nap εξαιτίας όμως του Desktop επεξεργαστή !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 24/11/2012 - 21:26


#84   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 25/11/2012 - 05:09

ρε παιδιά τι σημαίνει trim support και γιατί εγώ δεν το έχω?


Κατέβασε αυτό και θα είσαι οκ.

#85   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 25/11/2012 - 05:20

ρε παιδιά τι σημαίνει trim support και γιατί εγώ δεν το έχω?
και επίσης λογικά δεν θα έπρεπε να έχω πλέον και επιλογή power nap αφού έχω τα mountail lion?


Για τις απορίες σου, τα ειπε ολα ο @CybeRTroN!


Να προσθεσω απλως και εγω οτι η υποστήριξη του Trim σε εναν SSD δίσκο, ειναι πολυ σημαντικη.

Για να δεις τωρα αν οντως ο SSD σου υποστηρίζει trim, (που δεν υπαρχει λογος να μην το υποστηρ.), πατα το λινκ που σου δινει ο φιλος απο πάνω (@tsak4).

Εγκατάσταση (και ας λεει οτι ισως δεν λειτουργήσει) και επαναξεκίνημα του υπολογιστή.

Μετα πας στο: about this Mac> επιπλέον πληροφορίες> αναφορα συστήματος> ATA serie > και καπου στην μεση δεξια θα πρεπει να σου γραφει: 'Υποστήριξη TRIM >Yes!

;-)

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 25/11/2012 - 05:23

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#86   RsRoyal

RsRoyal

    iPH Member

  • 262 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/11/2012 - 11:15

Καλημέρα, ποιος από τους τρεις παρακάτω SSD κάνει για MacBook Pro MD102 (2012) και ποιος είναι καλύτερος;

1) http://www.e-shop.gr...l?id=PER.305134

2) http://www.e-shop.gr...l?id=PER.320144

3) http://www.e-shop.gr...l?id=PER.320707

#87   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 26/11/2012 - 11:18

Καλημέρα, όλοι κάνουν.

Για εμένα μεταξύ των 3, επέλεξε τον δεύτερο. OCZ Vertex 3.
Once You Go Mac You Never Go Back

#88   stone80

stone80

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/11/2012 - 11:23

λοιπόν παιδιά τελείωσα και έκανα και fresh install.

γενικότερα έλεγα ότι έχω δυνατό μηχανημα αλλά τώρα είναι άλλο πράγμα και όταν δεν δουλεύουν οι ανεμιστήρες (σε εμένα δεν δουλεύουν σχεδόν ποτέ ) είναι ΑΘΟΡΥΒΟ.
όχι κάνει λίγο θόρυβο.......είναι ΑΘΟΡΥΒΟ.
είμαι σαν μικρό παιδάκι που του πήραν καινούργιο παιχνίδι.

έχω 15'' με i7 , 8gb ram με 1g κάρτα γραφικών και πλεόν ssd και είναι ΑΛΛΟ μηχάνημα.

Όποιο προγραμμα και να ανοιξω ακόμα και τα βαριά δεν κάνει παραπάνω από 3 δευτερα. τα μεν απλά (Mail , firefox κλπ) ανοίγουν ΑΜΕΣΑ

συνιστώ αλλαγή σκληρού άμεσα για όσους μπορουν(είναι ακριβοί οι άτιμοι οι ssd) δεν θα το μετανιώσουν.

Τέλος το support που μου πρόσφερε το iphonehellas με όλα τα παιδιά ήταν εντυπωσιακό.Ούτε στην επίσημη αντιπροσωπεία τέτοιο ενδιαφέρον.

Μπραβο!!

#89   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 26/11/2012 - 11:26

λοιπόν παιδιά τελείωσα και έκανα και fresh install.

γενικότερα έλεγα ότι έχω δυνατό μηχανημα αλλά τώρα είναι άλλο πράγμα και όταν δεν δουλεύουν οι ανεμιστήρες (σε εμένα δεν δουλεύουν σχεδόν ποτέ ) είναι ΑΘΟΡΥΒΟ.
όχι κάνει λίγο θόρυβο.......είναι ΑΘΟΡΥΒΟ.
είμαι σαν μικρό παιδάκι που του πήραν καινούργιο παιχνίδι.

έχω 15'' με i7 , 8gb ram με 1g κάρτα γραφικών και πλεόν ssd και είναι ΑΛΛΟ μηχάνημα.

Όποιο προγραμμα και να ανοιξω ακόμα και τα βαριά δεν κάνει παραπάνω από 3 δευτερα. τα μεν απλά (Mail , firefox κλπ) ανοίγουν ΑΜΕΣΑ

συνιστώ αλλαγή σκληρού άμεσα για όσους μπορουν(είναι ακριβοί οι άτιμοι οι ssd) δεν θα το μετανιώσουν.

Τέλος το support που μου πρόσφερε το iphonehellas με όλα τα παιδιά ήταν εντυπωσιακό.Ούτε στην επίσημη αντιπροσωπεία τέτοιο ενδιαφέρον.

Μπραβο!!


Ισχύει, αν θες να τους ακούσεις τρέξε το Skype και σε 5 θα σου δουλεύουν στο Full he he. Πολλή κακογραμμένη εφαρμογή.

Πλέον οι Mac σε συνδυασμό με το ML και έναν ssd πετάνε. Ότι καλύτερο υπάρχει σε υπολογιστή.
Once You Go Mac You Never Go Back

#90   RsRoyal

RsRoyal

    iPH Member

  • 262 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/11/2012 - 11:43

Καλημέρα, όλοι κάνουν.

Για εμένα μεταξύ των 3, επέλεξε τον δεύτερο. OCZ Vertex 3.


Ευχαριστώ πολυ jimmakos

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες