Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* - - - - 2 ψήφοι

Aυτοματοποιημένος έλεγχος σπιτιού μόνο με ένα iPad


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
26 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.721 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 29/11/2012 - 10:11

να αναλυσουμε τωρα την χρησιμοτητα των εξυπνων σπιτιων ή την εξελιξη της τεχνολογιας ?

ναι, αν εχεις ενα κλασσικο ελληνικο σπιτι πας κ ανοιγεις την πορτα,
οπως επισης θα μπορουσες αντι για κουδουνι να βγαινεις στο μπαλκονι κ να φωναζεις "ποιοοοοοοος"
απο την αλλη το βρισκω πολυ πρακτικο να με ενημερωνει αν ξεχασα ανοιχτο το θερμοσιφωνο φευγοντας για διακοπες ή να αναψω θερμανση ή ψυξη οταν φτασω
κι ας μην εχω 2500 τπ ;)

@gas, παμε να μας κερασει εναν καφε, να μας δειξει πως λειτουγει ? δεν τον βλεπω να λεει οχι ;)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 29/11/2012 - 10:16

Εγώ είμαι μέσα πάντως !!! :)

#18   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 29/11/2012 - 10:18

Ωραίο project, θα ήθελα ο φίλος που λέει ότι γίνεται με πολύ μικρότερο ποσό να μας κάνει ένα review για το πως μπορεί να υλοποιηθεί.
Once You Go Mac You Never Go Back

#19   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 29/11/2012 - 10:26

Χαχχχα ναι το ποιοοοος απο το μπαλκονι ειναι το πιο πρακτικο απο ολα..η χρησιμοτητα της εξυπνης τεχνολογιας ερρευνες εχουν δειξει οτι μας κανουν χαζοτερους ;)

#20   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1.878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/11/2012 - 10:26

εγω πιστευω οτι αναλογα και το σπιτι κανεις και τ απαρέτητα. δλδ τωρα ο τυπος οκ εχει ενα ομορφο μεγαλο σπιτι... σε ενα σπιτι 75τμ και του 90 - 00 τι να προτοκάνεις :P.

#21   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.721 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 29/11/2012 - 10:47

Χαχχχα ναι το ποιοοοος απο το μπαλκονι ειναι το πιο πρακτικο απο ολα..η χρησιμοτητα της εξυπνης τεχνολογιας ερρευνες εχουν δειξει οτι μας κανουν χαζοτερους ;)

η χρησιμοτητα αποκλειετα, η χρηση μπορει
αλλα σε ποιον απο τους 7 τομεις της νοημοσυνης μας αναφερεσαι ???
δηλ, θα υποστηριζες πως οσοι δεν παιζουν πια τσιγκακια ή πετροπολεμο αλλα angry birds κ infinity blade, γινονται χαζοτεροι ? :D κριμα κ εχω ακουσει πως τα παιχνιδια στο ipad ειναι καλυτερα απο του iphone

#22   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 29/11/2012 - 10:54

Η χρηση ηθελα να πω σωστα..και οχι δεν αναφερομαι στο angry birds και στα τσιγκακια

#23   sdk

sdk

    iPH Member

  • 236 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 29/11/2012 - 11:05

Και εγώ το περιμένω, γιατί θέλω να αυτοματοποιήσω κάποια πράγματα στο σπίτι αλλά δεν έχω ξέρω ποιό hardware κυρίως να προτιμήσω.
Αναμένουμε λοιπόν!! :D

#24   gelioa

gelioa

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/12/2012 - 00:29

Οπως πάντα για τον έλληνα κάθε τι περισσότερο απο το δικό του ειναι πρόκληση ... Δεν μπορεί ποτέ κανένας να κανει κατι καλύτερο απο αυτόν και όταν το κανει απλά πετάει λεφτά ! Κλασσικό παράδειγμα ...
Η εφαρμογή ειναι γνωστή και αξίζει τ λεφτα της...
Και προσωπικά δεν με ενδιαφέρει να δω τι εχει κανει ο φίλος γιατι δεν ειναι εκει το θέμα του νηματος ..

#25   SurfDrifter

SurfDrifter

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 04/12/2012 - 17:42

Παιδια, αν ξερει κανεις κανεναν αξιοπιστο θερμοστάτη wifi (με αντιστοιχο app για ελεγχο remotely, Π.χ. να ανοιξω τον θερμοσίφωνα) θα το εκτιμουσα!

#26   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/12/2012 - 18:19

να αναλυσουμε τωρα την χρησιμοτητα των εξυπνων σπιτιων ή την εξελιξη της τεχνολογιας ?

ναι, αν εχεις ενα κλασσικο ελληνικο σπιτι πας κ ανοιγεις την πορτα,
οπως επισης θα μπορουσες αντι για κουδουνι να βγαινεις στο μπαλκονι κ να φωναζεις "ποιοοοοοοος"
απο την αλλη το βρισκω πολυ πρακτικο να με ενημερωνει αν ξεχασα ανοιχτο το θερμοσιφωνο φευγοντας για διακοπες ή να αναψω θερμανση ή ψυξη οταν φτασω
κι ας μην εχω 2500 τπ ;)

@gas, παμε να μας κερασει εναν καφε, να μας δειξει πως λειτουγει ? δεν τον βλεπω να λεει οχι ;)

Εντάξει δε λέω 2400 τ.π. δεν είναι αμελητέο σπίτι , αλλά δεν είναι κάτι ασύληπτο, 2400τ.π. =220 τετραγωνικά μέτρα το μισο δηλαδή από το μικρό σπιτάκι που έχει ο Μητσοτάκης στα Χανιά !!!!

#27   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 04/12/2012 - 23:39

Το θέμα με τους αυτοματισμους δεν ειναι τοσο για το μέγεθος του σπιτιου. Η ευκολία και σε μικροτερο σπίτι θα ειναι μεγάλη. Η ιδέα του να σβηνεις με το iPhone τα φώτα του σαλονιού ή του μπανιου ενώ είσαι ξαπλωμένος στο υπνοδωμάτιο και να μην χρειαζεται να σηκωθεις ίσως σε μερικούς να φαίνεται θετική.

Το πρόβλημα με αυτα ειναι οτι δεν υπάρχει ενα στάνταρ πρωτόκολλο, αλλα πολλα και διαφορετικά μεταξύ τους. Αν εχεις στο μελλον προβλημα, αντε να βγαλεις ακρη. Το χειροτερο ειναι να θες αναβαθμιση και να μην χρησιμοποιειται το δικο σου ή να μην βρισκεις προγραμματιστη με καταλληλα λογισμικα εργαλεια για να στο αναβαθμίσει. Επισης στα περισσοτερα ελληνικα σπίτια θα πρέπει να περάσει απο την αρχη άλλη καλωδιωση τύπου bus φαντάζομαι και το κόστος με τους τοίχους και τα σχετικά θα ειναι αυξημένο. Φαντάζομαι λογικα, δεν ξέρω απόλυτα.

Το άρθρο αποτελεί καλη είδηση, αλλα περισσότερο για διαφήμιση της εταιρίας που έφτιαξε το συνολικό πακέτο μου φάνηκε, γιατι δεν βρήκα πολλες πληροφορίες για την τεχνολογία και τα υλικά του συστήματος που εχουν μπει στο σπίτι.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες