Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

SSD αξίζει;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
69 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 11/12/2012 - 02:40

Σημερα παρέλαβα ocz vertex 4 128 gb.. Θα γινει εγκατασταση σαν κυριος δισκος, με τον 750αρι να μετακινείται στο super-drive του late 2011 mbp... Εννοείται clean install, για να ειμαστε σιγουροι και ελπίζω για τα καλύτερα ... Θα προσπαθήσω να ανεβάσω boot video οταν γινει η εγκατάσταση

Ωραίος - με γεια σου , την καλύτερη δουλειά έκανες και εσύ - πήρες πολύ καλό δίσκο..να το ευχαριστηθείς φίλε και καλή εγχείριση :P !!

Εμένα μου φάνηκε ίδια η διαφορά με μετάβαση από Pentium 2 666MHz σε Pentium 4 3.0GHz HyperThreading..Χωρίς υπερβολές.

Φώτη μου θύμησες παλιές καλές εποχές....μια δεκαετία και βάλε πίσω...με Pentium :rolleyes: !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 11/12/2012 - 02:40


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 11/12/2012 - 03:01

Pentium II είχα τετάρτη Δημοτικού και 128MB ram..Πρώτα είχα κάτι άλλες παλιαντζουρίες.. :D
Άλλο σοκ και τότε...ΧαΧα
Δεν τις αναπολώ τις τότε εποχές σε αυτά, ποτέ δεν την μπορούσα την αναμονή να φορτώσει κάποιο πρόγραμμα. Και τότε ήταν πολύ μεγάλη και με Windows 95 ή 98...χαχαχα

Το σίγουρο είναι ότι όποιος βάλει SSD δεν θα μπορέσει να γυρίσει ποτέ πίσω.

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 11/12/2012 - 03:05

Αναρτημένη εικόνα


#18   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 11/12/2012 - 03:12

SSD-Crucial M4....

Με υποστηριξη TRIM, περιοδικα updates (βασικα πιο ευκολα με Windows, αλλα και μεσω bootcamp/CD-DVD/USB & erFit), και σταθεροτητα που αξιζει επαινο! Καμια μειωση χρωνου σε booting, ανοιγμα εφαρμογων κτλ.

Κανενα bug, troubleshoot (beach ball of death) kernel panic etc. εδω και ενα χρονο τωρα.

Απλος εγγυηση. ;-)

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#19   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 11/12/2012 - 03:38

Pentium II είχα τετάρτη Δημοτικού και 128MB ram..Πρώτα είχα κάτι άλλες παλιαντζουρίες.. :D
Άλλο σοκ και τότε...ΧαΧα
Δεν τις αναπολώ τις τότε εποχές σε αυτά, ποτέ δεν την μπορούσα την αναμονή να φορτώσει κάποιο πρόγραμμα. Και τότε ήταν πολύ μεγάλη και με Windows 95 ή 98...χαχαχα

Το σίγουρο είναι ότι όποιος βάλει SSD δεν θα μπορέσει να γυρίσει ποτέ πίσω.

Όντως εκείνες οι εποχές ήταν κυριολεκτικά "πρωτογονες" τεχνολογικα σε σχέση με τώρα....ειδικά με εκείνα τα παράθυρα 95-98...φρίκη κυριολεκτικά - πόσα φορματ είχα κάνει , πόσα κολλήματα... :wub: !!
Εγώ είχα ένα Pentium MMX tech. 200Mhz , αλλά δεν θυμάμαι ήταν o Ι ή ΙΙ..μάλλον ήταν Ι , μετά πήγα σε Pentium 4....αναβαθμισαααρααα χαχαχα !!

#20   ainerone

ainerone

    iPH Addict

  • 740 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/12/2012 - 03:39

χαχαχαχαχαχ :lol: .......απίστευτος !! Απλά εχεις τεράστιο δίκιο και απόλυτο δίκιο η διαφορά τρομακτική - πριν και μετά - ε ?

Αστα σου λεω δεν με περιγραφεται με λογια.Και συγκεκριμενα την παρατηρησα την διαφορα στο περασμα office και nero.Ποση ωρα εκανε πριν που ειχα HDD και μετα με τον SSD.Μακαρι ειλικρινα να ειχα λεφτα για να παρω 480Gb και για τα αρχεια μου να τους πεταξω τελειως τους HDD που εχουνε ξεμεινει πανω. :P

#21   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 11/12/2012 - 03:46

SSD-Crucial M4....

Με υποστηριξη TRIM, περιοδικα updates (βασικα πιο ευκολα με Windows, αλλα και μεσω bootcamp/CD-DVD/USB & erFit), και σταθεροτητα που αξιζει επαινο! Καμια μειωση χρωνου σε booting, ανοιγμα εφαρμογων κτλ.

Κανενα bug, troubleshoot (beach ball of death) kernel panic etc. εδω και ενα χρονο τωρα.

Απλος εγγυηση. ;-)

Έχεις δίκιο Λουκα και ο Crusial M4 είναι πολύ καλός δίσκος , τώρα οι κάποιες ενδεχόμενες λεπτομέρειες στα Benchmarks μεταξύ του ενός δίσκου και του άλλου που μετράνε είναι καθαρά ψυχολογικές...τα μικρο - δευτερόλεπτα διαφοράς κτλ κτλ σε έναν καθημερινό χρήστη δεν γίνονται αντιληπτά - οποτε όλοι οι καλοί δίσκοι ουσιαστικά προσφέρουν τα ίδια !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 11/12/2012 - 03:47


#22   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 11/12/2012 - 03:47

Ετσι ακριβώς είναι. ;-)

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#23   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 11/12/2012 - 03:49

Αστα σου λεω δεν με περιγραφεται με λογια.Και συγκεκριμενα την παρατηρησα την διαφορα στο περασμα office και nero.Ποση ωρα εκανε πριν που ειχα HDD και μετα με τον SSD.Μακαρι ειλικρινα να ειχα λεφτα για να παρω 480Gb και για τα αρχεια μου να τους πεταξω τελειως τους HDD που εχουνε ξεμεινει πανω. :P

Ανάσταση κανονικά χαχαχα !!

#24   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 11/12/2012 - 03:54

Εγώ τώρα αν θα επαιρνα, θα τσιμπαγα τον 840 έστω κι όχι pro κυρίως για την πολύ χαμηλότερη κατανάλωση...

http://www.anandtech...250gb-review/12

Αναρτημένη εικόνα


#25   magaiver86

magaiver86

    iPH newbie

  • 47 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 17/12/2012 - 01:22

Samsung 840 η crucial m4? και γιατι. Το μόνο που δε μου αρέσει σε crucial ειναι ότι έχει χαμηλό write speed.

Επίσης τον 840 τον βρήκα 30 € φθηνότερα

#26   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 17/12/2012 - 01:45

Στη σύγκριση των 2 δεν υπάρχει crucial M4, πολύ καλύτερος ο 840.

http://www.anandtech...-250gb-review/6

Ο καλύτερος της αγοράς βέβαια είναι ο 840 pro,by far.

Αναρτημένη εικόνα


#27   magaiver86

magaiver86

    iPH newbie

  • 47 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 17/12/2012 - 03:30

Πάντως διαβάζω ότι ο 830 ειναι καλύτερος απο τον 840 πιο γρήγορος αν εξαιρέσεις μόνο την κατανάλωση όπου ο παλι η διάφορα ειναι ελάχιστη με βλέπω για 830 τελικά

#28   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 17/12/2012 - 03:36

Καλύτερος που...στις απλές αναγνώσεις - εγγραφές...εκεί όλοι είναι γρήγοροι πλέων χτυπάν τα ίδια...στις τυχαίες όμως ?? για ψάξε εκεί....εκεί είναι το ζουμάκι :D !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 17/12/2012 - 03:36


#29   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 17/12/2012 - 03:41

Αναρτημένη εικόνα

Αυτό είναι η μισή αλήθεια λόγω του παραπάνω συγκριτικού και εξηγώ:

Η πιο συνήθης διαδικασία ενός δίσκου είναι το read (write κάνει όταν μεταφέρεις δεδομένα ή όταν κάνεις εγκατάσταση ένα λειτουργικό ή όταν γενικά αλλάζεις sectors αρχεία ή δημιουργείς αρχεία).
Για να φανεί η διαφορά στο write λοιπόν θα πρέπει να μεταφέρεις μεγάλα αρχεία ή να εγκαθιστάς ένα λειτουργικό. Πόσες φορές τα κάνεις αυτά;

Επίσης πολύ σημαντικό είναι και το Random Read και Random Write-διαδικασία κατά την οποία κάνεις αναζήτηση στο πρώτο στο δίσκο και διαβάζεις δεδομένο και το δεύτερο κάνεις τυχαία εγγραφή στο δίσκο-. Βλέπεις λοιπόν ότι στο random read
ο 840 είναι ελαφρός καλύτερος ενώ στο random write είναι καλύτερος κατά πολύ(σχεδόν διπλάσια IOPS-input/output operations per second).
Ο 830 είναι πιο γρήγορος (η έκδοση με τα 256GB) αλλά η διαφορά που θα δεις εσύ δεν είναι μεγάλη, εκτός και τρέχεις μετροπρογράμματα όπως στο anandtech.. :D

Εγώ αυτή τη στιγμή αν έπαιρνα κάτι θα έπαιρνα τον 840 pro έστω και 128GB ,είναι ο καλύτερος δίσκος της αγοράς.

Μεταξύ των 2 που προτείνεις θα έπαιρνα τον 840 γιατί είναι νέα τεχνολογία σε 21nm ολοκλήρωση και φοράει το chipset του pro με μειωμένη απόδοση. Δεν αξίζει για μένα να πάρεις τον 830(τον οποίο έχω και είμαι υπέρ-ευχαριστημένος)
γιατί θα πάρεις κάτι πιο παλιό. Αν θέλεις καλύτερο σε Write Speed δες και τον Vertex 4 που είναι εξίσου καλός...

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 17/12/2012 - 03:48

Αναρτημένη εικόνα


#30   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 17/12/2012 - 03:51

Άψογος....αυτό ακριβώς...αυτή είναι η ουσία σε έναν δίσκο !! Δεν εχω άλλα...(+)...ρε Φώτη !!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες