Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα με τη λειτουργία του Maps..


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
4 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   akisp

akisp

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/12/2008 - 00:30

Παιδια καλησπερα. να σας πω τι κουλο συμβαινει. Μπαινω στην εφαρμογη Maps (ειμαι συνδεδεμενος στο Internet με 3G, κλασικα) και μολις παταω το κουμπι κατω αριστερα (που εντοπιζει τη θεση που εισαι) δε δειχνει αυτη που πραγματικα ειμαι αλλα κατι αλλο (π.χ ενα μερος στη Καλαματα και τωρα καπου στο εξωτερικο) ασχετα πραγματα. Επισης παρατηρησα οτι οταν κανει αναζητηση ο κυκλος που ζουμαρει για να σου δειξει που εισαι σταματαει σε ενα σημειο (δε βρισκει την ακριβη τοποθεσια μου). Επισης το ιδιο συμβαινει και οταν κλεισω το 3G και συνδεθω με WIFi. Το εκανα και ενα Reboot αλλα τιποτα. Εχει συμβει σε κανεναν. Πιστευω να μην εχει ξανασυζητηθει. αν ναι sorry..


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 06/12/2008 - 00:36

Aν είχες το 2G θα σου έλεγα ότι μπορεί να ήταν και λογικό
Με το 3G το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι έχεις κλειστό το locatino services
Δες και αυτό
http://www.iphonehel...opic,538.0.html

#3   akisp

akisp

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/12/2008 - 00:46

το 3G εχω και μαλιστα στην εκδοση 2,2 (το εχω κανει jb αλλα δε εχω καποιο προβλημα λειτουργουν ολα τελεια) το περιεργο ειναι μολις το συνδεσω στον υπολογιστη βρισκει τη τοποθεσια μου και μολις το βγαλω επιστρεφει εκει που ηταν (καπου στη καλαματα). διαβασα και το Link (ευχαριστω κιολας). Πιστευω οταν πραγματικα το χρειαστω να μη μου κανει τα ιδια..

#4   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 06/12/2008 - 01:11

Έχουμε και λέμε:

α) Το ότι δε σου βρίσκει με "κουκίδα" την τοποθεσία σου, οφείλεται στο ότι προσπαθεί να σε προσδιορίσει με βοηθητικούς τρόπους, κατά πάσα πιθανότητα με WLAN. Αν το βγάλεις σε ανοιχτό χώρο και το αφήσεις λίγο, ο κύκλος θα γίνει κουκίδα, γιατί θα κλειδώσει στο δορυφορικό σήμα.

β) Αν σε βγάζει τελείως λάθος (εμένα μου έχει τύχει και η Αλβανία), αυτό οφείλεται στο ότι δεν βρίσκει δορυφορικό σήμα και χρησιμοποιεί αποκλεισικά το σήμα του δικτύου κινητής τηλεφωνίας. Αυτό το σήμα, ανάμεσα σε άλλα, εκπέμπει και μερικές πληροφορίες χαρακτηριστικές της περιοχής σου (όπως το Location Area number), τις οποίες χρησιμοποιεί το Maps για να βρει τη θέση σου. Ενδέχεται αυτές - κατά μεγάλη σύμπτωση - να είναι ίδιες με κάποιες άλλων περιοχών και να μπερδεύεται η εφαρμογή. Πάλι, η λύση είναι να μετακινηθείς σε ανοιχτό χώρο.


#5   akisp

akisp

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/12/2008 - 01:26

Καταλαβα. Παντως αυτο πρεπει να συμβαινει γιατι ειμαι στο σπιτι (λογικα). Για να πω την αλη8εια δε ηξερα οτι εχει GPS, νομιζα οτι ολα γινονται μεσω Internet (οχι μονο η χαρτες).Οσες φορες παντως το εχω χρησιμοποιησει σε εξωτερικους χωρους για να βρω που ειμαι ή για να με οδηγησει καπου λειτουργει κανονικα. Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας!!! :) :)
Αν αντιμετωπισω παλι προβλημα (ελπιζω οχι) θα σας ξαναχρειαστω!! Thanks!! :) :)




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες