Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

#weWantAnOpenIOS...!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
44 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   nik198x

nik198x

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 03/01/2013 - 21:22

I never said "open source". Just a larger SDK / API to allow modifications of the Springboard / OS.



Νομίζω αγαπητέ ότι ο pod2g περιγράφει κάτι εφικτό, συγκεκριμένο και χρήσιμο αν γίνει σωστά. Που πιστεύω ότι αν το κάνει η Apple θα το κάνει σωστά.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 03/01/2013 - 21:38

Νομίζω αγαπητέ ότι ο pod2g περιγράφει κάτι εφικτό, συγκεκριμένο και χρήσιμο αν γίνει σωστά. Που πιστεύω ότι αν το κάνει η Apple θα το κάνει σωστά.


Αρα λοιπον ζητουν περισσότερα APIs/system-level hooks για τους developers. Κακως χρησιμοποιήται η λέξη 'open' καθως ειναι overloaded στο χώρο.

Συμφωνω !!! Μπορει να γίνει.. αλλα αν θα γίνει θα γίνει μόνο έτσι ωστε σε κάθε περίπτωση να μην διακυβέυοντα τα strengths του iOS: stability, security, performance και (σημαντικο καθως ειναι αυτο που οδήγησε στην ραγδαία ανάπτυξη του ecosystem) unified and quality user experience. Ας σκεφτεί κανείς τι συνεπάγονται ολα αυτα τα χαρακτηρηστικα (κατα την γνώμη μου αδιαπραγμάτευτα για την Apple και δικαίως) και ας προετοιμαστεί για το τι μπορει να περιμένει και τι όχι...

#18   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 03/01/2013 - 21:47

Δε νομίζω πως ο σκοπός με αυτο που ζητάνε, είναι να γίνει το iOS Android. Ως προς την ελευθερία..

Αλλάγές και εξέλιξη είναι ο σκοπός. Για ένα λειτουργικό που παραμένει στάσιμο χωρίς κάποια ουσιαστική εξέλιξη αρκετούς μήνες τώρα.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#19   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 03/01/2013 - 21:54

Δε νομίζω πως ο σκοπός με αυτο που ζητάνε, είναι να γίνει το iOS Android. Ως προς την ελευθερία..

Αλλάγές και εξέλιξη είναι ο σκοπός. Για ένα λειτουργικό που παραμένει στάσιμο χωρίς κάποια ουσιαστική εξέλιξη αρκετούς μήνες τώρα.


...και ομως δεν φαίνεται να ζηταει features. Αυτο που προκύπτει απο το tweet που παρεθεσε ο nik198x ειναι οτι ζηταει APIs.

Επειδη λοιπον δεν ειναι καθόλου προφανες τι ζητανε, γιατι δεν γράφουν ενα proposal. Ακομη καλύτερα, αντι να πάνε στο WWJC αυτη τη χρονια να πάνε στο WWDC για να συναντησουν και να μιλήσουν με τον Federighi και τους μηχανικους του. Petitions και τετοια ειναι για κατανάλωση ...

Τελευταία επεξεργασία από: ntnskrds, 03/01/2013 - 21:55


#20   cghera

cghera

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/01/2013 - 22:09

Προσωπικά ανοικτό iOS δεν θέλω με την έννοια που φαίνεται οτι περνά η ιδέα του petition. Πιο παραμετροποιήσιμο ίσως, αλλά κι αυτό έχει να κάνει με την ίδια την τακτική της Apple σε αυτά τα θέματα, και πιστεύω δύσκολα θα αλλάξει.
Σε κάθε περίπτωση ακόμα και ανοικτό να ήταν τελείως ποτέ δεν πρόκειται να ικανοποιήσει τους χρήστες, λες και το android πού πλάσαρεται σαν δήθεν ανοικτό είναι το τέλειο...

#21   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 03/01/2013 - 22:14

...και ομως δεν φαίνεται να ζηταει features. Αυτο που προκύπτει απο το tweet που παρεθεσε ο nik198x ειναι οτι ζηταει APIs.

Επειδη λοιπον δεν ειναι καθόλου προφανες τι ζητανε, γιατι δεν γράφουν ενα proposal. Ακομη καλύτερα, αντι να πάνε στο WWJC αυτη τη χρονια να πάνε στο WWDC για να συναντησουν και να μιλήσουν με τον Federighi και τους μηχανικους του. Petitions και τετοια ειναι για κατανάλωση ...


Νομίζω το Tweet του pod2g είναι αρκετά σαφές.. Παραμετροποίηση, κατί το οποίο χαρακτηρίζει το JB και τη κοινότητα γενικότερα.

Πάντως και το Petition, με το τρόπο έγινε δε μπορεί να το πάρει κανείς στα σοβαρά.. Σε αυτό συμφωνούμε.

Αναρτημένη εικόνα


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#22   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 03/01/2013 - 22:33

Νομίζω το Tweet του pod2g είναι αρκετά σαφές.. Παραμετροποίηση, κατί το οποίο χαρακτηρίζει το JB και τη κοινότητα γενικότερα.

Πάντως και το Petition, με το τρόπο έγινε δε μπορεί να το πάρει κανείς στα σοβαρά.. Σε αυτό συμφωνούμε.

Αναρτημένη εικόνα


Δεν ζητάει παραμετροποίηση με την έννοια 'περισσότερα settings στο settings app'. Ζηταει 'larger SDK/API to allow modifications of the Springboard/iOS' . Ζηταει την δυνατότητα να μπορει να γράφει tweaks (την εχει ηδη αλλα ζηταει και official τρόπο) και να μην κόβονται στο App Store ! (πολλα tweaks ειναι δυνατα με ελαχιστα δουλεια χαρη σε πράγματα που υπαρχουν ηδη στο ios αλλα βρίσκονται σε private frameworks/libraries που η χρήση τους συνεπάγεται άμεση απόρριψη απο το App Store).

Ομως αυτα δεν γίνονται με petitions. O τρόπος να γίνουν ειναι άλλος:
Οπως θα έχεις προσέξει σε κάθε παρουσίαση iOS η iPhone καποιοι developers απο διάφορες εταιρειες ανεβαίνουν στην σκηνή και παρουσιάζουν τι είναι δυνατο να κάνουν με την εκδοση που παρουσιάζεται. Οι developers αυτοι δουλεύουν στενά με την Apple πολλούς μήνες πρίν την παρουσίαση. Οπως ολοι οι developers εχουν early access στο καινουριο SDK πολύ πριν και έχουν την δυνατοτητα για feedback (bug reports, enhancement requests). Εχουν επιπλέον την δυνατότητα να επηρρεάσουν το design των APIs ετσι ωστε να διευκολυνθει η δουλεια τους η να καταστει δυνατο κάτι που εχουν πεισει την Apple οτι έχει αξία για αυτούς και για εκείνη.
Αυτο ακριβώς πρέπει να κάνει και pod2g και ο saurik και ο κάθε ενας που θέλει να επηρρεάσει το programming interface του iOS.

Αλλα αυτο θέλει, πολύ δουλεια, επένδυση σε χρήμα και χρόνο, commitment και τελικα ... ενα bussiness plan που βιάστηκες να χλευάσεις πιο πάνω :o

Αυτά ...

#23   giorgakis

giorgakis

    iPH Enthousiast

  • 433 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:giorgakis7

Δημοσίευση 04/01/2013 - 01:29

Εγω παιδια απο το πρωτο iphone που ειχα και ακομα και εχω το 4ς εχω ξενερωσει πολυ με την apple.δεν γινεται ακομα και για το πιο απλο να θες jailbreak.ναι οκ σταθερο (αν δεν εχεις κανε jb) αλλα παραμετροποιηση καμια..το ιδιο λειτουργικο εδω και 6 χρονια..μηδαμινες αλλαγες οπτικα...καινοτομια οπως τα πρωτα iphone δεν υπαρχει πλεον..εχω υπολογιστη apple και δεν προκειτε να ξανα παω σε windows εχω το ipad που με τις απιστευτες εφαρμογες του δεν παιζετε..ε οχι και 750€ για το 5αρι π σ δινει το ιδιο σχεδον design μετα απο 3 χρονια..προτιμω να παρω το galaxy που ειναι οντως πολυ δυνατη συσκευη...μν με φατε δεν ειμαι κατα τις apple ισα ισα που την λατρευω για τα προιοντα τις...αλλα καπου με το iphone αρχιζει να το χανει το παιχνιδι...δηλδη το καινουργιο imac γιατι οταν το ειδαν ολοι ειπαν οοουυυυυαααααοοοοουυυυυ??οπως και με το πρωτο iphone τοτε το 2007..καπως πρεπει να ξυπνησουν εκει στην αμερικη στον τομεα iphone...


Υ.Γ: ποσο φαινεται η απουσια το τεραστιου steve jobs???

#24   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 04/01/2013 - 09:55

το ios θα ειναι οσο ανοιχτο επιτρεπει το security να ειναι, η Apple δεν θα θυσισει ποτε την ασφαλεια για ενα open λειτουργγικο, αν το κανει θα χασει το prestige που εχει

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#25   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 04/01/2013 - 10:30

το ios θα ειναι οσο ανοιχτο επιτρεπει το security να ειναι, η Apple δεν θα θυσισει ποτε την ασφαλεια για ενα open λειτουργγικο, αν το κανει θα χασει το prestige που εχει



Εχει διαβάσει κανείς το open letter με το οποίο o Jobs (αρχικα εναντίον των native εφαρμογων στο iphone) ανακοίνωσε το 2007 οτι τελικα η Apple θα παρέχει SDK για αναπτυξη native εφαρμογων ; Ψαξτε το ...

#26   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 04/01/2013 - 10:33

Εχει διαβάσει κανείς το open letter με το οποίο o Jobs (αρχικα εναντίον των native εφαρμογων στο iphone) ανακοίνωσε το 2007 οτι τελικα η Apple θα παρέχει SDK για αναπτυξη native εφαρμογων ; Ψαξτε το ...


native εφαρμογες δεν σημαινει open source λειτουργικο! SDK υπαρχουν και τωρα σε ολουσ τους developers

και ο ορος native app
http://searchsoftwar...tion-native-app

Τελευταία επεξεργασία από: valsamis, 04/01/2013 - 10:35

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#27   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 04/01/2013 - 10:37

native εφαρμογες δεν σημαινει open source λειτουργικο! SDK υπαρχουν και τωρα σε ολουσ τους developers


Προφανώς ... δεν ηθελα να πώ κάτι άλλο απο αυτο που είπες και εσυ. Συμφωνω απολύτως ! Οριστε ενα link για το open letter που βρήκα γρήγορα : http://tidbits.com/article/9257

Η μόνη του εγνοια οπως φαίνεται ηταν τα θέματα ασφαλειας (γι αυτο και αρχικα δεν ηθελε SDK για το iphone OS)

#28   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 04/01/2013 - 10:44

Προφανώς ... δεν ηθελα να πώ κάτι άλλο απο αυτο που είπες και εσυ. Συμφωνω απολύτως ! Οριστε ενα link για το open letter που βρήκα γρήγορα : http://tidbits.com/article/9257

Η μόνη του εγνοια οπως φαίνεται ηταν τα θέματα ασφαλειας (γι αυτο και αρχικα δεν ηθελε SDK για το iphone OS)


παντος να ξερεις τα SDK γενικα ειναι procedures που μπορει να χρισημοποιησει ο developer γι ανα κανει καπια πραγματα προγραμματιστηκα, τα SDK τα δινει η Apple και αυτη λεει μεχρι τι μπορει να κανει ο developer. πχ το SDK make a call για παραδειγμα θα ειναι ενα dll και η procedure procedure Make_CALLAPI ταδε (δεν εχω προγραμματισει ποτε σε ios) και αυτο κανει ενα πραγμα συγκεκριμενο! δεν μπορει πχ να σου δωσει δικαοματα write σε κατι αλλο αρχειο του συστηματος, οποτε τα SDK ποτε δεν θα μπορεσουν να χακαρουν το security! απλα σου δινουν δυνατοτητα να κανει την εφαρμογη σου καλυτερη πανω στο τρεχον λειτουργικο! ισοσ ο Jobs δεν ηθελε τα SDkK για να εχει η Apple ολες της εφαρμογες του λειτουργικου της αλλα αυτο πλεον ειναι αδυνατον, καλυτερα ο κατασκευαστης να φτιαξει την εφαρμογη του οπως ξερει καλυτερα

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#29   KostasSTi

KostasSTi

    iPH Enthousiast

  • 449 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:KostasSTi

Δημοσίευση 04/01/2013 - 10:47

Δε νομίζω πως ο σκοπός με αυτο που ζητάνε, είναι να γίνει το iOS Android. Ως προς την ελευθερία..

Αλλάγές και εξέλιξη είναι ο σκοπός. Για ένα λειτουργικό που παραμένει στάσιμο χωρίς κάποια ουσιαστική εξέλιξη αρκετούς μήνες τώρα.


Ακριβώς. Και γι'αυτό το λόγο έχασε παλιούς χρήστες (εμένα για παράδειγμα, από το πρώτο iphone μέχρι και πριν 3 μήνες) οι οποίοι ουσιαστικά ήταν και αυτοί που διέδωσαν το iphone. Το οτι είσαι στην κορυφή της αγοράς, δε σημαίνει οτι δεν πέφτεις κιόλας. Η αλαζονεία είναι κακός σύμβουλος...

#30   iSklikas

iSklikas

    iPH newbie

  • 23 μηνύματα
  • Twitter:@isklikas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 4 +4G
  • GameCenter:yaskas01

Δημοσίευση 04/01/2013 - 13:57

Και στο κάτω κάτω τι ζήτησε ο pod2g; Ένα store για tweaks και themes που δε θα είναι προεγκατεστημένο, αλλά θα κατεβάζεται από το App Store όπως το iBooks Store, όπου η Apple θα κάνει review τα tweaks πριν κυκλοφορήσουν, έτσι ώστε να παραμείνει το iOS ασφαλές. Στη συνέχεια, η Apple θα μπορούσε να ζητά το 30% από τα κέρδη του tweak, όπως ακριβώς κάνει και στο App Store, και έτσι θα ήταν όλοι ικανοποιημένοι!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες