Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Μετανιωσατε που αγορασατε iPhone 5 τελικα;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
89 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Μετανιωσατε που αγορασατε iPhone 5;

Μετανιωσατε που αγορασατε iPhone 5;

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#61   panosgr

panosgr

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 14/01/2013 - 00:34

συναφή ειναι ο επεξεργαστής και το λογισμικό φυσικά...

πάντως παντού βλέπω (και είναι λογικό) ότι το Iphone κρατάει λιγότερο, αφού έχει μεγαλύτερη οθόνη και πιο γρήγορο επεξεργαστή αλλά ιδια μπαταρία με το 4

Εκτός θέματος,το Ρ τι σημαίνει
γιατί το έχω δει και δεν γνωρίζω?
sorry


:P <--- αυτο ειναι

Τελευταία επεξεργασία από: panosgr, 14/01/2013 - 00:36


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 14/01/2013 - 00:35

Σου βγάζει γλωσσίτσα house.. :P
Απλά το έγραψε με ελληνικά και δεν του το πήρε..;)

Εκτός θέματος,το Ρ τι σημαίνει
γιατί το έχω δει και δεν γνωρίζω?
sorry


Αναρτημένη εικόνα


#63   taigetos

taigetos

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@niko_grigo
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/01/2013 - 00:43

συναφή ειναι ο επεξεργαστής και το λογισμικό φυσικά...

πάντως παντού βλέπω (και είναι λογικό) ότι το Iphone κρατάει λιγότερο, αφού έχει μεγαλύτερη οθόνη και πιο γρήγορο επεξεργαστή αλλά ιδια μπαταρία με το 4



:P <--- αυτο ειναι


Τι εννοείς "παντού βλέπω";
Ο φίλος πιο πίσω είπε πως η διάρκεια μπαταρίας είναι καλύτερη και το ίδιο διαπιστώνω και εγω.

Λογικό εξαιτίας μεγαλύτερου επεξεργαστή δεν είναι και παράδειγμα αποτελούν ο νέος επεξεργαστής της intel αλλά και ο οχταπύρηνος της Samsung που σύμφωνα με τις εταιρίες θα έχουν πολυ λιγότερη κατανάλωση ενέργειας.

Δεν το κατέχω το αντικείμενο, ότι διαβάζω λέω...

#64   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 14/01/2013 - 00:48

To ότι ένας επεξεργαστής χρονίζει πιο ψηλά και έχει παραπάνω πυρήνες δε σημαίνει ότι θα έχει μεγαλύτερη κατανάλωση. Έχει γίνει power optimization, αν ήταν να ήταν ίδιας αρχιτεκτονικής δεν θα έβγαζε ούτε μισή μέρα με μεγαλύτερη οθόνη + καλύτερο hardware.

Αναρτημένη εικόνα


#65   Giovanni4

Giovanni4

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:Giovanni -4-

Δημοσίευση 14/01/2013 - 00:52

Εαν μετανιωσα??Κ αυριο εαν μπορουσα θα το ξανααγοραζα...!!
Απιστευτη αισθηση Κινητου,τρομερο ντισαιν..διαμαντι!Κρυσταλλινη Οθονη,με οτι συνεπαγεται!!
Εχει κατε με το καλυτετο Appstore που μαζι με το iOS κανουνε την διαφορα!

#66   panosgr

panosgr

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 14/01/2013 - 01:00

To ότι ένας επεξεργαστής χρονίζει πιο ψηλά και έχει παραπάνω πυρήνες δε σημαίνει ότι θα έχει μεγαλύτερη κατανάλωση. Έχει γίνει power optimization, αν ήταν να ήταν ίδιας αρχιτεκτονικής δεν θα έβγαζε ούτε μισή μέρα με μεγαλύτερη οθόνη + καλύτερο hardware.

Τι εννοείς "παντού βλέπω";
Ο φίλος πιο πίσω είπε πως η διάρκεια μπαταρίας είναι καλύτερη και το ίδιο διαπιστώνω και εγω.

Λογικό εξαιτίας μεγαλύτερου επεξεργαστή δεν είναι και παράδειγμα αποτελούν ο νέος επεξεργαστής της intel αλλά και ο οχταπύρηνος της Samsung που σύμφωνα με τις εταιρίες θα έχουν πολυ λιγότερη κατανάλωση ενέργειας.

Δεν το κατέχω το αντικείμενο, ότι διαβάζω λέω...


εννοείται το ότι επειδή ειναι μεγαλύτερος δεν σημαίνει ότι έχει περισσοτερη κατανάλωση σε Watt. προσπαθω να βρω την κατανάλωση σε watt γιατι το είχα βρει παλια.

anyway θα παραθέσω αργότερα. στο apple support communites που διαβάζω ολοι πάντως λενε ότι εχει χειρότερη απόδοση από το 4 σε αυτό το θέμα.

πχ

https://discussions....tart=0&tstart=0
https://discussions....tart=0&tstart=0

#67   Chico71

Chico71

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 14/01/2013 - 01:17

Απο το 4 και 4s που είχα κάνοντας την αναβάθμιση στο 5 δεν το έχω μετανιώσει καθόλου. Το τηλέφωνο σαν αίσθηση είναι εντελώς αλλού σε σύγκριση με τα προηγούμενα iPhone που είχα .

#68   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 14/01/2013 - 06:37

Απο το 4 και 4s που είχα κάνοντας την αναβάθμιση στο 5 δεν το έχω μετανιώσει καθόλου. Το τηλέφωνο σαν αίσθηση είναι εντελώς αλλού σε σύγκριση με τα προηγούμενα iPhone που είχα .


Υπερβολες...

You'll Never Walk Alone


#69   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2.590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 14/01/2013 - 07:46

Εντάξει..., το μάμησες λίγο... :P
Η διαφορά του 4 από το 5, ναι μεν είναι κάμποση, αλλά σε ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν λες πως το 4ρι καίει κάρβουνο!! Είπαμε τώρα!!
Σε καταλαβαίνω πάντως απόλυτα μιας και εγώ αν έδινα ένα 1000χιλιάρικο για ένα μαραφέτι, μετά χαλαρά θα έβλεπα σαν κάρβουνο τα προηγούμενα, αλλά και τα υπόλοιπα της αγοράς! Έτσι ακριβώς θα νιώσεις και για το 5 όταν πάρεις το 6!! Αυτή είναι και η επιτυχία της Apple .... σου διεγείρει τα εγκεφαλικά κύτταρα σε τέτοιο βαθμό που σε παίζει μπάλα για πλάκα !!!
Φιλικά!!!

Ε φιλε μου ετσι μου φαινετε, αμα κρατας το 5αρι ενα μηνα κ πιασεις το 4αρι σου φαινετε σαν να κρατας τουβλο απο το βαρος!
Κ δεν ειναι οτι επειδη εδωσα 700€ μου φαινετε ετσι, 250€ εδωσα γιατι το πρωιν αφεντικο ειχε πολλες συνδεσεις στην tmobile κ μου το δωσε ετσι..
Καλη μερα να χουμε :)
iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

#70   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 14/01/2013 - 08:38

Τελικα οσοι εχουν το μαυρο εχουν προβλημα με το πλαισιο που φευγει το χρωμα?!Ας πειτε μετα απο καποιους μηνες χρησης αν σας εχει συμβει αυτο...
XS Max 256 Gb Space Gray

#71   ergocity

ergocity

    iPH Enthousiast

  • 534 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/01/2013 - 09:20

Εντάξει..., το μάμησες λίγο... :P
Η διαφορά του 4 από το 5, ναι μεν είναι κάμποση, αλλά σε ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν λες πως το 4ρι καίει κάρβουνο!! Είπαμε τώρα!!
Σε καταλαβαίνω πάντως απόλυτα μιας και εγώ αν έδινα ένα 1000χιλιάρικο για ένα μαραφέτι, μετά χαλαρά θα έβλεπα σαν κάρβουνο τα προηγούμενα, αλλά και τα υπόλοιπα της αγοράς! Έτσι ακριβώς θα νιώσεις και για το 5 όταν πάρεις το 6!! Αυτή είναι και η επιτυχία της Apple .... σου διεγείρει τα εγκεφαλικά κύτταρα σε τέτοιο βαθμό που σε παίζει μπάλα για πλάκα !!!
Φιλικά!!!


Συμφωνώ απόλυτα.
Τι να λέμε;;
Σήμερα πλεον δεν καλυπτουμε τις ανάγκες μας, ικανοποιούμε τις επιθυμίες μας.
Προσωπικά έχω το 3GS απο το 2009 εάν δεν κάνω λάθος. Και απο οικονομικης πλευρας, μπορω να παω να αγορασω το 5. Γιατί όμως;;
Μια χαρα κανει την δουλειά του. Και είμαι και ελεύθερος επαγγελματίας. Πολλά mails, φωτογραφίες, Internet κλπ....
Είμαι ικανοποιημένος. Μόλις θα υπάρξει πρόβλημα, τότε θα δούμε...
Δεν μπορω να ακολουθώ την apple σε ότι κάνει...

Το ίδιο και για το iPad 1 που έχω. Εντάξει, κρασαρει λίγο, αργεί αλλά δεν δικαιολογεί να δώσω φρέσκο χρήμα για κάνει που τελικά την κάνει την δουλειά του. Ειδικά αυτές τις εποχές.....

#72   Manousos1994

Manousos1994

    iPH Contributor

  • 1.596 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 14/01/2013 - 10:00

Παιδιά δεν ξέρω πόσοι το μετανιώσατε και πόσοι όχι αλλά με τόσα λεφτά που δώσατε εν μέσω κρίσης, κρίμα....
Το πτυχίο μου αντί για βαθμό θα γράφει "Επιτέλους" !!!

#73   lookito

lookito

    iPH Addict

  • 722 μηνύματα
  • Twitter:@lsakkatos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • GameCenter:lookitoJCW

Δημοσίευση 14/01/2013 - 11:42

Δεν το έχω μετανιώσει εάν και περίμενα κάτι παραπάνω τουλάχιστον όσο αφορά το iOS. Το μόνο θέμα που ενοχλεί αισθητά είναι τα wi-fi issues της συσκευής.

#74   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 14/01/2013 - 13:57

εγω βλεπω οτι ενα ποσοστο 17% το μετανιωσε...και ειναι αρκετο....απο τους 140 οι 23 μετανιωσαν.δεν το λες μικρο ποσοστο.....
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#75   ergocity

ergocity

    iPH Enthousiast

  • 534 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/01/2013 - 15:20

Παιδιά, ο καθένας κάνει ότι νομίζει καλύτερο για τον εαυτό του. Σίγουρα είναι πολλά χρήματα. Μα πάρα πολλά. Ότι και να πούμε.
Τώρα, αν κάποιος ξυπνάει το πρωί και σκαρφίζεται τρόπους για την απόκτηση ενός iPhone, τότε απλά κρίμα. Αυτη την ενέργεια θα μπορούσε να την ξοδέψει για κάτι πραγματικά εποικοδομιτικό. Αφήστε που μόλις το αποκτήσει, σε λίγες μόλις ημέρες (για να μην πω ώρες) θα του φύγει όλος ο ενθουσιασμός και θα είναι μια ακόμη συσκευή. Με αλλα λόγια, καταναλωτισμός για σεμινάριο........

Αλλά όπως γράφω και παραπάνω, ο καθένας ότι νομίζει καλύτερο για τον εαυτό του θα κάνει.

Προσωπικά, με ενοχλεί ή να το πω καλύτερα με κάνει να μην έχω σε εκτίμηση, ανθρώπους που έχουν εισόδημα των 10.000€-15.000€ και κυκλοφορούν με συσκευές των 650+€. Πως να πάρω σοβαρά κάποιον ο οποίος με αυτα τα εισοδήματα, δίνει προτεραιότητα σε τι συσκευή θα πάρει και μπορει να το έχει και με κάρτα.!
Εξαιρούνται βέβαια περιπτώσεις δώρων κλπ. Αφήστε τπου αυτές είναι μετρημένες στα δάκτυλα και φαίνονται....

Ξέρω, μπορει να με πείτε αυστηρό, υπερβολικό κλπ. Πιστέψτε με, δεν είμαι....
Έχω δει ανθρώπους που εργάζονται για εμένα, να μην πληρώνουν τον ΦΠΑ ή το ΤΕΒΕ ή κάποιες υποχρεώσεις και παράλληλα να έχουν στα χέρια τους συσκευή των 600+€, ή να την αποκτούν μετα απο μερικές ημέρες. Το ότι το χρησιμοποιούν ελάχιστα εωσ καθόλου σε χρήση εκτός κλήσεων φαντάζομαι ότι καταλαβαίνετε ότι είναι αυτονόητο..
Πόσο σοβαρά να μιλήσω με τέτοιους ανθρώπους. Είτε μέσης ηλικίας, είτε πολλούς νεαρούς...

Τελευταία επεξεργασία από: ergocity, 14/01/2013 - 15:24


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες