Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 16 ψήφοι

[Οδηγός] Backup και "καθάρισμα" για πώληση του iDevice μας


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
842 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#706   cpapagio

cpapagio

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/01/2017 - 15:49

@vrachamis

@nikosgnr

 

Παιδιά καλησπέρα και μπράβο για τις συμβουλές που δίνετε σε "αναλφάβητους" σαν κι εμένα.

Έχω iphone 5 16gb, με ios 7.0.6 και jb, αλλά δεν μου δουλεύουν τα apps πλέον λόγω παλαιότητας ios οπότε πρέπει να κάνω update στο τελευταίο.

Εννοείται δεν θέλω να χάσω τίποτα ιδίως τα messages.

Ακολουθώ τα βήματα που περιγράφει στην αρχή του post o nikosgnr αλλά το ibackupbot μου ζητάει κωδικό γα όλα (messages, notes,...)

Συμβουλές..? Τι κάνω..?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#707   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/01/2017 - 16:04

@vrachamis

@nikosgnr

 

Παιδιά καλησπέρα και μπράβο για τις συμβουλές που δίνετε σε "αναλφάβητους" σαν κι εμένα.

Έχω iphone 5 16gb, με ios 7.0.6 και jb, αλλά δεν μου δουλεύουν τα apps πλέον λόγω παλαιότητας ios οπότε πρέπει να κάνω update στο τελευταίο.

Εννοείται δεν θέλω να χάσω τίποτα ιδίως τα messages.

Ακολουθώ τα βήματα που περιγράφει στην αρχή του post o nikosgnr αλλά το ibackupbot μου ζητάει κωδικό γα όλα (messages, notes,...)

Συμβουλές..? Τι κάνω..?

Μήπως είναι encrypted το backup που έχει κρατήσει από iTunes?

 

 

 

 

 

PS @vrachamis + nikosgnr:

Εγώ τελικά δεν κατάφερα ποτέ να μεταφέρω τα δεδομένα μέσω ibackupbot. Τελικα μετέφερα αλλο παλαιοτερο backup μαζί με τα σκουπίδια του jb στο νεο κινητό μέσω iTunes, γιατί δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ άλλο και χρειαζόμουν την συσκευή... Πιθανόν με κάποιο τρόπο να έγιναν corrupt τα αρχεία του backup που είχα πάρει προσφατα. Αυτό ομως που παρατήρησα είναι πως οταν εκανα restore το παλαιοτερο backup που ηταν με jb) μετά ΔΕΝ ειχα προβλημα στο να περασω τα αρχεια contacts, calendar, reminders, messages κλπ. Τα περασε μια χαρα το ibackupbot και ετσι ουσιαστικα εκανα την δουλειά μου...

 

Σας ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση για την βοήθεια και τις συμβουλές!


Τελευταία επεξεργασία από: Akis2468, 24/01/2017 - 16:05


#708   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 24/01/2017 - 16:17

Έχω iphone 5 16gb, με ios 7.0.6 και jb, αλλά δεν μου δουλεύουν τα apps πλέον λόγω παλαιότητας ios οπότε πρέπει να κάνω update στο τελευταίο.

Εννοείται δεν θέλω να χάσω τίποτα ιδίως τα messages.

Ακολουθώ τα βήματα που περιγράφει στην αρχή του post o nikosgnr αλλά το ibackupbot μου ζητάει κωδικό γα όλα (messages, notes,...)

Συμβουλές..? Τι κάνω..?

Δε χρειάζεται να το αγοράσεις. Πατάς Cancel και προχωράει.

 

Για τα SMS δες και το παρακάτω.

 

Δες εδώ επιπλέον για τα SMS.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#709   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2017 - 17:05

Τελικα μετέφερα αλλο παλαιοτερο backup μαζί με τα σκουπίδια του jb στο νεο κινητό μέσω iTunes, γιατί δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ άλλο και χρειαζόμουν την συσκευή... Πιθανόν με κάποιο τρόπο να έγιναν corrupt τα αρχεία του backup που είχα πάρει προσφατα. Αυτό ομως που παρατήρησα είναι πως οταν εκανα restore το παλαιοτερο backup που ηταν με jb) μετά ΔΕΝ ειχα προβλημα στο να περασω τα αρχεια contacts, calendar, reminders, messages κλπ. Τα περασε μια χαρα το ibackupbot και ετσι ουσιαστικα εκανα την δουλειά μου...

Και θα μείνεις με το Jb backup restored ή θα συγχρονίσεις με iCloud και φτου από την αρχή; 

 

Edit: Τώρα κατάλαβα τι έκανες. Τέλος καλό όλα καλά. Τουλάχιστον μέσα από αυτή την "περιπέτεια" έφτιαξες ένα υποδειγματικό θα έλεγα video tutorial για τον παρόντα οδηγό.

 

Μην σπάσεις το link διότι μπορεί να βοηθήσει πολλούς στο μέλλον  :)


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 24/01/2017 - 17:22

Big things have small beginnings

#710   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/01/2017 - 17:51

Και θα μείνεις με το Jb backup restored ή θα συγχρονίσεις με iCloud και φτου από την αρχή; 

 

Edit: Τώρα κατάλαβα τι έκανες. Τέλος καλό όλα καλά. Τουλάχιστον μέσα από αυτή την "περιπέτεια" έφτιαξες ένα υποδειγματικό θα έλεγα video tutorial για τον παρόντα οδηγό.

 

Μην σπάσεις το link διότι μπορεί να βοηθήσει πολλούς στο μέλλον  :)

Προσεξε, αυτη τη στιγμη ουσιαστικα όντως κουβαλαω το backup με τα jb σκουπιδια του...

Για να στο εξηγησω με ημερομηνιες που ειναι πιο κατανοητο: Εκανα backup της παλιας μου συσκευης (5s - iOS 8.4 jb) προσφατα, ας πουμε λοιπον 1/1/2017.

Τα contacts, reminders, messages, notes κλπ απο το backup της 1/1/2017 ΔΕΝ μου τα περνουσε το ibackupbot στην νεα συσκευη μου (6s - iOS 10.2). Προσπαθειες ξανα και ξανα αλλα χωρις αποτελεσμα.

Βρηκα λοιπον ενα παλαιτερο backup του ιδιου iphone 5s σε iOS 8.4 jb, αλλά από 1/9/2016.

Έβαλα λοιπον το 6s σε DFU, shift-restore και εβαλα το ipsw της 10.2.

Μόλις ολοκληρώθηκε, εκανα restore from backup και εβαλα το backup της 1/9/2016 - μαζί με όλα τα σκουπίδια που περιέχει από το jb και τα διαφορα tweaks που εβαζα κι εβγαζα...

Επέστρεψα λοιπον στο ibackupbot και μετεφερα χειροκινητα τα *νεώτερα* contacts, messages, notes, reminders και calendar της 1/1/2017 και ολοκληρώθηκε χωρίς πρόβλημα.

 

Αποτέλεσμα λοιπον, αυτη τη στιγμη εχω ολα μου τα αρχεια, ολα μου τα δεδομενα κλπ, αλλα μαζι κουβαλαω και ολα τα σκουπιδια.

Προφανως καποιο προβλημα πρεπει να ειχε προκυψει με το backup της 1/1/2017 που πηρα και γιαυτο ειχα το προβλημα.

Οταν επανεφερα το παλαιοτερο του Σεπτεμβριου εγινε μια χαρα, μιας που αποτι φαινεται τα προβληματικα (corrupted) αρχεια του προσφατου backup ΔΕΝ πρεπει να αφορουσαν τα contacts.db, sms.db κλπ...

 

Σε καθε περιπτωση ΠΡΕΠΕΙ αποτι καταλαβαινω να βρω χρονο ΑΜΕΣΑ (ειδικα τωρα που βγηκε η 10.2.1) και να ξανα κανω clean restore στην 10.2 και να περασω τα contacts, messages, notes κλπ εκ νεου, αφου προηγουμενως παρω ενα νεο backup σημερινό για να αποφυγω την περιπτωση corrupted παλι...

 

Είναι λίγο μπέρδεμα το θέμα γενικα...

 

Οπως και να εχει ευχαριστώ και παλι.

Το βιντεο θα το αφησω, εαν χρειαστω τον χωρο πριν το σβησω θα σε ειδοποιησω μηπως το κατεβασεις και το ανεβασεις καπου αλλου για να το καρφιτσωσεις με το thread...



#711   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2017 - 17:59

Σε καθε περιπτωση ΠΡΕΠΕΙ αποτι καταλαβαινω να βρω χρονο ΑΜΕΣΑ (ειδικα τωρα που βγηκε η 10.2.1) και να ξανα κανω clean restore στην 10.2 και να περασω τα contacts, messages, notes κλπ εκ νεου, 

Σωστός!

 

 

....αφου προηγουμενως παρω ενα νεο backup σημερινό για να αποφυγω την περιπτωση corrupted παλι...

Να πάρεις διπλό Backup

 

 

Το βιντεο θα το αφησω, εαν χρειαστω τον χωρο πριν το σβησω θα σε ειδοποιησω μηπως το κατεβασεις και το ανεβασεις καπου αλλου για να το καρφιτσωσεις με το thread...

Αυτό θα το εκτιμήσει ο @nikosgnr μιας και είναι ο OP του Topic


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 24/01/2017 - 18:00

Big things have small beginnings

#712   cpapagio

cpapagio

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/01/2017 - 19:25

@nikosgnr

 

πατάω cancel αλλά δεν μου βγάζει τίποτα.., είναι όλα κενά (contacts, messages,....)



#713   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 25/01/2017 - 00:08

Γράψε λάθος για το παραπάνω. Ο κωδικός που σου ζητάει, είναι απο το Encrypted που έχεις τικάρει στο iTunes.

 

Aν δεν τον θυμάσαι, θα έχεις πρόβλημα. Αν και πιθανόν να μπορέσεις να το βρείς.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#714   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/01/2017 - 13:38

Λοιπόν για ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, το ibackupbot, το backup μου, το κινητό μου ή το σύμπαν ολόκληρο έχει πρόβλημα.

Πήρα λοιπόν εκ νέου backup με ολα τα σκουπιδια μαζι, έκανα ΠΑΛΙ clean restore σε 10.2, εκανα νεο backup της *άδειας* 10.2 και ξεκίνησα να περναω χειροκίνητα τα πολυσυζητημένα αρχεία μου.

Τα ίδια errors, τα ιδια κολληματα. Και στο ibackupbot KAI στο iTunes.



#715   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/01/2017 - 13:50

Καταλήγω στο συμπέρασμα λοιπόν πως το ibackupbot ΔΕΝ δουλεύει με iOS 10.2

Υπάρχει άλλο αντίστοιχο πρόγραμμα όπου στα πλαίσια του trial να μπορώ να κάνω την ίδια δουλειά?


Τελευταία επεξεργασία από: Akis2468, 25/01/2017 - 13:50


#716   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/01/2017 - 13:54

Καταλήγω στο συμπέρασμα λοιπόν πως το ibackupbot ΔΕΝ δουλεύει με iOS 10.2

Υπάρχει άλλο αντίστοιχο πρόγραμμα όπου στα πλαίσια του trial να μπορώ να κάνω την ίδια δουλειά?

Βασικά είναι ο συνδυασμός ibackupbot + iOS + iTunes version (Γιατί με iOS 10.2 + Backup Sep 2016 δεν είχες θέμα) 

 

Δοκίμασε με iTunes ver 12.5.1 που είναι η μικρότερη συμβατή έκδοση με iOS 10


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 25/01/2017 - 13:54

Big things have small beginnings

#717   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/01/2017 - 13:58

Βασικά είναι ο συνδυασμός ibackupbot + iOS + iTunes version (Γιατί με iOS 10.2 + Backup Sep 2016 δεν είχες θέμα) 

 

Δοκίμασε με iTunes ver 12.5.1 που είναι η μικρότερη συμβατή έκδοση με iOS 10

Καλή ιδέα! ;)

Που μπορώ να βρώ την 12.5.1?



#718   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/01/2017 - 14:11

https://ipsw.me/#!/version


Big things have small beginnings

#719   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/01/2017 - 15:42

Nope. Δεν δουλεύει ούτε με την 12.5.1

Έχει γίνει τρελή σπαζοκεφαλιά το θέμα...



#720   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 25/01/2017 - 15:44

Έχει προβλήματα με iOS 10 το iBackupBot.

 

Δεν τα έχουν λύσει ακόμα.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες