Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 17 ψήφοι

Εγγύηση Apple στην Ελλάδα. Τι ισχύει τελικά ;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2268 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1966   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/06/2018 - 20:46

Αν δεν έχει ανοιχτεί το τηλέφωνο ποτέ σου την αλλάζει η document με 38€, σε 20 λεπτά κατόπιν ραντεβού..με γνήσια πάντα!


Κανένα από τα δυο δεν ανοίχτηκε ποτέ ούτε και βγήκαν από τις θήκες τους. Με 92% μπαταρία την αλλάζουν με το κόστος να βαραίνει πάντα εμένα ή θα μου πουν ότι δεν γίνεται ελεω του ποσοστού;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1967   vasileiosm

vasileiosm

    iPH Addict

  • 722 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini 4 +4G
  • GameCenter:miralas1977

Δημοσίευση 06/06/2018 - 21:06

Κάνε τους ένα τηλέφωνο αύριο, θα σου πούνε

#1968   vagelisvl

vagelisvl

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 13/06/2018 - 11:01

Καλησπέρα παιδιά,

 

Έχει ένα ipad mini 2  η γυναίκα μου και πρίν λίγες ημέρες μου είπε οτι ενώ το φορτίζει πολλές  φορές (όχι πάντα) οταν το άναβε ξανά την επόμενη ημέρα το έβρισκε με 2% μπαταρία.

 

Το πήρα λοιπόν να το ελέγξω και κατευθείαν πρόσεξα εκτός του αρχικού προβλήματος και ένα καμμένο pixel στην οθόνη που κάνει μπάμ σε μαύρο φόντο 

 

Η μονοετής εγγύηση έχει λήξει και ειναι αγορασμένο απο Γερμανο.

Χθές λοιπόν και αφού έχω διαβάσει αρκετές σελίδες του νήματος πήγα στον Γερμανό με χαλαρή και διερευνητική διάθεση.

 

Ο τεχνικός του service μου είπε οτι πρέπει να μιλήσω με infoquest και οτι αυτοί (Γερμανός) έχουν εντολή οτι καλύπτεται με την μονοετή εγγύηση ενώ μου είπε και καλύτερα να μην αναφέρω για την μπαταρία αλλά μόνο για το pixel μιας και η μπαταρία ειναι στα αναλώσιμα και παίζει να μην περαστεί εγγύηση.

 

Σήμερα λοιπόν κάλεσα αρχικά την Document που έχω καλή εμπειρία και μου πρότειναν να πάω απο εκεί και να κάνουμε αίτημα στην apple οσο αφόρα την επισκευή βάση Ευρωπαικής Νομοθεσίας μαζί με 25ε τα οποία αν εγκριθεί η επισκευή εντός εγγύησης θα μου επιστραφούν.Ειδάλλως θα με ενημερώσουν για το κόστος επισκευής και αν δεχτώ να προχωρήσουν σε αυτή (κρατώντας τα 25ε)

 

Αμέσως μετά πήρα την τηλεφωνική υποστήριξη του Γερμανού (όπως διάβασα εδώ μέσα) οι οποίοι με παρέπεμψαν  στο κοντινότερο κατάστημα τους οπού απο εκεί αυτοί θα έκαναν τη διαδικασία με το service της apple....φυσικά δεν τους ανέφερα οτι ήδη είχα πάει και έλεγαν άλλα γι'άλλα

 

Τέλος πήρα και την infoquest που μου πρότειναν το ίδιο ακριβώς με την document χωρίς όμως να αναφέρουν κάτι για χρέωση (25ε)

 

Πως  προτείνετε να προχωρήσω? Επίσης όσο αφορά το θέμα της μπαταρίας να το αναφέρω?

Όπως καταλαβαίνεται δεν με νοιάζει αν καθυστερήσει η διαδικασία μιας και δεν ειναι τηλέφωνο για να μείνω ξεκρέμαστος αλλά πιό πολύ με νοιάζει να μου βγεί όσο το δυνατόν πιο "αναίμακτα" απο οικονομικής πλευράς. Τέλος φυσικά θα ήθελα η επισκευή να γίνει απο επίσημο service και όχι απο όποιον να'ναι τεχνικό του Γερμανού...



#1969   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 13/06/2018 - 11:26

Μέσω του Γερμανού θα κάνεις την όλη διαδικασία μιας και αυτός είναι ο πωλητής, είναι δική του ευθύνη να σου καλύψει το πρόβλημα.

 

Ο Γερμανός έχει δικό του επισκευαστικό κέντρο και δεν μπλέκει με τα εξουσιοδοτημένα.

 

Εκτύπωσε τους νόμους στο αρχικό Post και πήγαινε απο εκεί.

 

Αν σου αρνηθούν, θα το ζητήσεις να στο δώσουν γραπτώς και μιλάς με ΣτΚ ή ΙΝ.ΚΑ.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1970   vagelisvl

vagelisvl

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 13/06/2018 - 12:11

Μέσω του Γερμανού θα κάνεις την όλη διαδικασία μιας και αυτός είναι ο πωλητής, είναι δική του ευθύνη να σου καλύψει το πρόβλημα.

 

Ο Γερμανός έχει δικό του επισκευαστικό κέντρο και δεν μπλέκει με τα εξουσιοδοτημένα.

 

Εκτύπωσε τους νόμους στο αρχικό Post και πήγαινε απο εκεί.

 

Αν σου αρνηθούν, θα το ζητήσεις να στο δώσουν γραπτώς και μιλάς με ΣτΚ ή ΙΝ.ΚΑ.

Και εγώ αυτό είχα σκοπό να κάνω,να επιστρέψω με πιο απαιτητική διάθεση πλέον αφού και η ίδια η υποστήριξη τους μου πρότεινε να απευθυνθώ σε κατάστημα του.Όμως η αλήθεια ειναι πως και απο τη document μου πρότειναν να μην αναμειχθεί ο Γερμανός και το service του γιατί συνήθως μπλέκουν τα πράγματα!



#1971   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 13/06/2018 - 12:21

Εγώ απλά σου αναφέρω ποιά είναι η σωστή ας πούμε κίνηση βάσει του νόμου.

 

Απο 'κει και πέρα μπορείς να κινηθείς όπως σε βολεύει εσένα καλύτερα.

 

Βέβαια εκεί στη Document θα πρέπει να αποφασίσουν τελικά αν αναλαμβάνουν συσκευές στη 2ετία, ή πρέπει υποχρεωτικά να πηγαίνει κάποιος στο πωλητή..


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 13/06/2018 - 12:22

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1972   vasileiosm

vasileiosm

    iPH Addict

  • 722 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini 4 +4G
  • GameCenter:miralas1977

Δημοσίευση 13/06/2018 - 15:43

Εγώ απλά σου αναφέρω ποιά είναι η σωστή ας πούμε κίνηση βάσει του νόμου.

Απο 'κει και πέρα μπορείς να κινηθείς όπως σε βολεύει εσένα καλύτερα.

Βέβαια εκεί στη Document θα πρέπει να αποφασίσουν τελικά αν αναλαμβάνουν συσκευές στη 2ετία, ή πρέπει υποχρεωτικά να πηγαίνει κάποιος στο πωλητή..

Εμένα μου είπαν πως αναλαμβάνουν και 2ο έτος..βέβαια δεν ξέρω από τι εξαρτάται..τους είπα ότι ήταν από COSMOTE η απόδειξη

#1973   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 13/06/2018 - 15:58

Γι' αυτό λέω πως πρέπει κάποια στιγμή να αποφασίσουν.

 

Εκτός και αν γίνεται διαχωρισμός σε αυτούς που πάνε στους επίσημους Resellers και άλλα μεγάλα γνωστα καταστήματα, σε σχέση με τα υπόλοιπα "κορόιδα" που αγοράζουν απο Skroutz.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1974   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/06/2018 - 16:03

Έχω την αίσθηση οτι η Document τους εξυπηρετεί όλους. Αν φάει "X" βέβαια από την infoquest τότε αναγκαστικά η λύση είναι ο πωλητής.



#1975   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 13/06/2018 - 16:52

Δεν τους εξυπηρετεί όλους.. Γίνονται διακρίσεις απο το “κακό” Skroutz.

Σε κουβέντα που είχα μαζί τους όταν και είχα πάει το δικό μου, για όταν θα έρθει ο 2ος χρόνος, με είχαν παραπέμψει στο πωλητή.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 14/06/2018 - 15:31

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1976   vagelisvl

vagelisvl

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 13/06/2018 - 18:39

Δεν τους εξυπηρετεί όλους.. Γίνονται διακρίσεις απο το “κακό” Skroutz.

Σε κουβέντα που είχα μαζί τους όταν και είχα πάει το δικό μου για και θα έρθει ο 2ος χρόνος, με είχαν παραπέμψει στο πωλητη.

Έτσι ακριβώς! Στη συζήτηση το πρωί που είχα με την υπάλληλο της  infoquest μου είπε ότι εφόσον ειναι απο Γερμανο ειναι πολύ μεγάλη η πιθανότητα να αναγνωριστεί ο δεύτερος χρόνος σε σχέση με ένα που θα ηταν απο Σκρούτζ...και εμένα μου έκανε εντύπωση!


Τελευταία επεξεργασία από: vagelisvl, 13/06/2018 - 18:40


#1977   bezoss

bezoss

    iPH Enthousiast

  • 409 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 03/07/2018 - 10:14

https://service.i-sy.../serviceiphone/

Πηγαίνετε κάτω κάτω

Στο νούμερο 2

 

(2) Η εγγύηση που δίνει η Apple για τα iPhone, όπως και για όλες τις συσκευές της, είναι διεθνής και έχει διάρκεια ένα έτος. Εφόσον ένα iPhone έχει όμως εισαχθεί από το επίσημο δίκτυο διανομής στην Ελλάδα, οπότε και θεωρείται “ελληνικό”, μπορεί η iSystem να αιτηθεί και (εκτός εξαιρέσεων) η Apple να αποδεχτεί δωρεάν επισκευή κατά την διάρκεια του 2ου έτους από την ημερομηνία αγοράς του iPhone σας.



#1978   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/07/2018 - 10:48

https://service.i-sy.../serviceiphone/

Πηγαίνετε κάτω κάτω

Στο νούμερο 2

 

(2) Η εγγύηση που δίνει η Apple για τα iPhone, όπως και για όλες τις συσκευές της, είναι διεθνής και έχει διάρκεια ένα έτος. Εφόσον ένα iPhone έχει όμως εισαχθεί από το επίσημο δίκτυο διανομής στην Ελλάδα, οπότε και θεωρείται “ελληνικό”, μπορεί η iSystem να αιτηθεί και (εκτός εξαιρέσεων) η Apple να αποδεχτεί δωρεάν επισκευή κατά την διάρκεια του 2ου έτους από την ημερομηνία αγοράς του iPhone σας.

Για τις αγορές που πραγματοποιούνται από καταναλωτές στην Ελλάδα και την Κύπρο, η περίοδος για την έγερση απαιτήσεων που σχετίζονται με ελαττώματα μη συμμόρφωσης με τη σύμβαση πώλησης είναι 2 έτη από την ημερομηνία παράδοσης. Αυτές οι απαιτήσεις υπόκεινται στις προϋποθέσεις και τις απαιτήσεις που επιβάλλονται από την τοπική νομοθεσία.

Οι καταναλωτές διατηρούν το δικαίωμα να επιλέξουν εάν θα εγείρουν απαίτηση για υπηρεσίες σέρβις με βάση την Μονοετή περιορισμένη εγγύηση της Apple ή με βάση τα δικαιώματά τους από τη νομοθεσία περί καταναλωτών.

https://www.apple.co...hone-greek.html


Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 03/07/2018 - 10:49


#1979   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/07/2018 - 10:51

Σε περίπτωση που το κατάστημα μας έκοψε απόδειξη αλλά δεν φαίνεται το imei τι γίνεται; Αναφέρομαι σε μεγάλη αλυσίδα και όχι σε μαγαζάκια τύπου skroutz?

#1980   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/07/2018 - 11:23

Σε περίπτωση που το κατάστημα μας έκοψε απόδειξη αλλά δεν φαίνεται το imei τι γίνεται; Αναφέρομαι σε μεγάλη αλυσίδα και όχι σε μαγαζάκια τύπου skroutz?

Πας και τους ζητάς επανεκτύπωση με το imei ή βεβαίωση αγοράς...



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες