Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 17 ψήφοι

Εγγύηση Apple στην Ελλάδα. Τι ισχύει τελικά ;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2268 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1471   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 07/04/2016 - 13:40

Να ρωτήσω και εγω κατι ρε παιδιά,

 

Εχω ενα iPhone 6 αγορασμένο απο Αγγλία απο Apple Store, το 1ο ετος εχει περάσει οποτε μιλάμε για το 2ο, μπορώ να το παω εδω με την απόδειξη του Apple Store γιατι επισκευή ;

Η iSystem μου είπε οτι δεν μπορούν να το πάρουν οτι θα ακυρώσει η Apple το αίτημα για 2ο ετος επισκευής πρεπει να ειναι είστε στην χώρα που το αγοράσατε και μετα μου ειπε πως ιδανικό θα ηταν να το πατε στην Αγγλία :P

 

Μπορώ να το παω εδω ή πρεπει να το παω ντε και καλα αγγλία ; 

Οι μοναδικοί που δε δημιουργούν πρόβλημα για συσκευές στο 2ο έτος να σε στείλουν στο πωλητή, είναι η InfoQuest.

 

Η δική σου περίπτωση βέβαια, που η αγορά έχει γίνει απο Apple Store είναι τελείως διαφορετική και κανείς εδώ δεν έχει δικαίωμα να την αρνηθεί.

 

Πρόβλημα θα είχες σε αντίστροφη κατάσταση. Να πήγαινες δηλαδή σε Apple Store στο 2ο έτος, ενώ η συσκευή είναι αγορασμένη απο εδώ π.χ.

 

Τότε ναι, θα σε έστελναν πίσω στον πωλητή.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 07/04/2016 - 13:41

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1472   athinaa1

athinaa1

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 07/04/2016 - 14:49

Η εγγύηση που δίνει η apple είναι 2 χρόνια όμως οι κλασσικές αλυσίδες  ηλεκτρονικών υποστηρίζουν μόνο τον πρώτο!Παράνομο μεν όμως όλοι τρέχουν να αγοράσουν κάθε iphone απο αυτές ενώ μαγαζιά του skoutz το δίνουν σε μειωμένη τιμή με τα 2 χρόνια...



#1473   slay3rg1

slay3rg1

    iPH Elite Poster

  • 2.189 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 07/04/2016 - 14:52

Πηρα στην εξυπηρέτηση μου ειπαν οτι ειναι δύσκολο να γίνει εδω και πρεπει να γινει στο Apple Store στην Αγγλια κανονικά και συγκεκριμένα στο ιδιο apple store που μου το εστειλε :o 

 

Πρεπει να το στείλω λεει σε καποιο service εδω να το τσεκάρουν και μετα θα προσπαθήσει να γίνει η αντικατάσταση εδω αλλα δεν ειναι 100% οτι θα γίνει.

 

Αυτό το οποιο με προβληματίζει ειναι οτι μου ειπε οταν τον ρώτησα "Εαν το αγοράσα απο τον Κωτσόβολο - Πλαισιο κλπ ειναι υπευθυνο το καταστημα, απο την στιγμή που το αγόρασα απο Apple Store δεν ειναι υπευθυνη η Apple ;" και μου ειπε οχι ειναι υπευθυνο το συγκεκριμένο apple store που το αγόρασα !



#1474   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 07/04/2016 - 14:53

Η εγγύηση που δίνει η apple είναι 2 χρόνια όμως οι κλασσικές αλυσίδες  ηλεκτρονικών υποστηρίζουν μόνο τον πρώτο!Παράνομο μεν όμως όλοι τρέχουν να αγοράσουν κάθε iphone απο αυτές ενώ μαγαζιά του skoutz το δίνουν σε μειωμένη τιμή με τα 2 χρόνια...

Καμία αλυσίδα ηλεκτρικών δεν αρνείται πλέον την διετία. Δεν έχουν καν δικαίωμα και πλέον δεν το κάνουν.

 

Άλλωστε αν τους το ζητήσεις να στο δώσουν γραπτά ότι δεν σε υποστηρίζουν μπορεί να τους τυλίξεις σε μία κόλλα χαρτί.

 

Το μόνο που κάνουν είναι ότι προσπαθούν εντέχνως να σε αποθαρρύνουν κάποιοι με την κλασσική ελληνική λογική λέγοντας "να δεν είναι υποχρεωτικό, είναι μόνο οδηγία της ΕΕ" και τέτοια παραμύθια.

 

Από όπου και να αγοραστεί η συσκευή στην Ελλάδα η εγγύηση είναι η ίδια. 2 χρόνια.



#1475   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 07/04/2016 - 14:54

Πηρα στην εξυπηρέτηση μου ειπαν οτι ειναι δύσκολο να γίνει εδω και πρεπει να γινει στο Apple Store στην Αγγλια κανονικά και συγκεκριμένα στο ιδιο apple store που μου το εστειλε :o

 

Πρεπει να το στείλω λεει σε καποιο service εδω να το τσεκάρουν και μετα θα προσπαθήσει να γίνει η αντικατάσταση εδω αλλα δεν ειναι 100% οτι θα γίνει.

 

Αυτό το οποιο με προβληματίζει ειναι οτι μου ειπε οταν τον ρώτησα "Εαν το αγοράσα απο τον Κωτσόβολο - Πλαισιο κλπ ειναι υπευθυνο το καταστημα, απο την στιγμή που το αγόρασα απο Apple Store δεν ειναι υπευθυνη η Apple ;" και μου ειπε οχι ειναι υπευθυνο το συγκεκριμένο apple store που το αγόρασα !

Εγώ στη θέση σου θα το πήγαινα στην Infoquest και θα ζήταγα να γίνει αίτημα για διετία. Εδώ που έφτασες δεν έχεις να χάσεις κάτι.



#1476   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 07/04/2016 - 15:11

..αλλα δεν ειναι 100% οτι θα γίνει.

Άσε την εξυπηρέτηση. Θα γίνει αντικατάσταση.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1477   slay3rg1

slay3rg1

    iPH Elite Poster

  • 2.189 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 07/04/2016 - 15:12

Εγώ στη θέση σου θα το πήγαινα στην Infoquest και θα ζήταγα να γίνει αίτημα για διετία. Εδώ που έφτασες δεν έχεις να χάσεις κάτι.

 

Αυτό θα κανω δεν εχω αλλη επιλογή η δευτερη μετα ειναι η Raynair :P



#1478   Akarag

Akarag

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 07/04/2016 - 16:15

και εγω πρωτα πηγα στην isystem και μου  ειπαν μπουρδες, και μετα πηγα infoquest και σε 2 μερες ειχα ανακατασκευασμενο, χωρις να τους πιεσω η να πω τιποτα. Ευγενικοτατοι.



#1479   slay3rg1

slay3rg1

    iPH Elite Poster

  • 2.189 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 07/04/2016 - 16:24

και εγω πρωτα πηγα στην isystem και μου  ειπαν μπουρδες, και μετα πηγα infoquest και σε 2 μερες ειχα ανακατασκευασμενο, χωρις να τους πιεσω η να πω τιποτα. Ευγενικοτατοι.

 

Τωρα ετοιμάζομαι και εγω επειδή ειμαι εκτός Αθηνών να το στείλω στην info-quest, παντα info-quest πηγαινα οποτε μην χαλάσω το σερί :P



#1480   athinaa1

athinaa1

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 07/04/2016 - 16:29

Καμία αλυσίδα ηλεκτρικών δεν αρνείται πλέον την διετία. Δεν έχουν καν δικαίωμα και πλέον δεν το κάνουν.

 

Άλλωστε αν τους το ζητήσεις να στο δώσουν γραπτά ότι δεν σε υποστηρίζουν μπορεί να τους τυλίξεις σε μία κόλλα χαρτί.

 

Το μόνο που κάνουν είναι ότι προσπαθούν εντέχνως να σε αποθαρρύνουν κάποιοι με την κλασσική ελληνική λογική λέγοντας "να δεν είναι υποχρεωτικό, είναι μόνο οδηγία της ΕΕ" και τέτοια παραμύθια.

 

Από όπου και να αγοραστεί η συσκευή στην Ελλάδα η εγγύηση είναι η ίδια. 2 χρόνια.

http://www.plaisio.g...hones/apple.htm   Αυτή;



#1481   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 07/04/2016 - 17:37

Κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και μη μπλέξεις με το Πλαίσιο.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1482   athinaa1

athinaa1

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 07/04/2016 - 18:29

Κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και μη μπλέξεις με το Πλαίσιο.

Εννοείται πως δεν παίρνω ούτε θήκη από Πλαίσο,απάντησα στο οτι όλα τα μαγαζιά δίνουν 1 χρόνο εγγύηση!



#1483   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 07/04/2016 - 18:35

2ετής είναι η εγγύηση. Όλοι σχεδόν αναφέρονται στον 1 χρόνο που δίνει ο κατασκευαστής.

 

Ο 2ος χρόνος είναι του πωλητή.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1484   slay3rg1

slay3rg1

    iPH Elite Poster

  • 2.189 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 07/04/2016 - 20:32

Κάτι ασχετο παιδιά, η αποστολή πίσω μετα απο την info-quest πόσο κοστίζει ; Δηλαδή τώρα το εστειλα με γενική με εξοδα πληρωμένα απο εμενα κλπ μετα οταν γυρίσει πισω ποσα πληρώνω ;



#1485   slay3rg1

slay3rg1

    iPH Elite Poster

  • 2.189 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 12/04/2016 - 13:25

Τελικά η αλλαγή εγινε, μεσα σε 3 εργάσιμες κιολας :P

 

Προς ενημερωση φίλων που αποστέλουν συσκευές με κουριερ, η χρέωση για την αποστολή πισω σε εσας ειναι 10€.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες