Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

H Apple ανακοινώνει iPad 4 στα 128GB


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
49 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 30/01/2013 - 12:23

Πάντως δεν κατανοώ το γιατί επειδή έβγαλε iPad στα 128GB θα πρέπει να βγάλει και iPhone στα 128 όπως τονίζουν κάποιοι.

Μιλάμε για άλλη κατηγορία συσκευών.

Τηλέφωνο το ένα, υπολογιστής το άλλο.
Εμένα πραγματικά θα μου φαινόταν πολύ πιο λογικό να κρατήσει τα 16-32-64 iPhone και να κάνει τα iPad 32-64-128.

Το ότι μπορεί να έχω 1TB στον υπολογιστή μου, δε σημαίνει ότι πρέπει να τα έχω και στο τηλέφωνό μου.
ΟΚ, σίγουρα κάποιοι τα ζητάνε, αλλά οι ίδιοι κάποιοι είναι που θα κράζουν την κακιά Apple που θα τα κοστολογήσει ακριβά.

Ο καταναλωτής πάντα θα έχει "θέλω". Η δουλειά της κεάστοτε εταιρείας είναι το να κρίνει το ποιά "θέλω" του πρέπει να ικανοποιήσει.
Aν ο Cook βγει και πει "βγάζουμε 128GB iPhone", ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ θα αρχίσουν κάποιοι να ζητάνε 256GB.

Δεν έχει τελειωμό αυτό.
Σίγουρα οι ανάγκες σε χωρητικότητα αυξάνουν, αλλά πάντα με ένα μέτρο...

Αν ισχύσουν οι φήμες που θέλουν 12Mp κάμερα στο νέο iPhone πάμε από ~1,8mb/φωτογραφία σε ~2,5mb/φωτογραφία (δηλαδή περίπου 30% πάνω!) θα υπάρξει η ανάγκη για μεγαλύτερη χωρητικότητα!
Αν πάμε και σε μεγαλύτερη ανάλυση οθόνης ειδικά (οι full hd ανταγωνιστικές συσκευές με πυκνότητες μεγαλύτερες των γνωστών Retina είναι κοντά!) σίγουρα τα 16GB θα αποδειχτούν λίγα - και μην ξεχνάμε ότι ήδη στο νέο iPod Touch 5th gen τα έχει πετάξει έξω τα 16GB!!! ;)


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 30/01/2013 - 12:30

Πολλά τα αν.

Αν ισχύσει μόνο το θέμα της κάμερας των 12ΜΡ, πάλι δεν κατανοώ την αύξηση της μνήμης.

Πόσες φωτογραφίες των 12ΜΡ χωράνε σε 16GB? Υπέραρκετές νομίζω.

Αν πάλι μιλάμε για αυτό σε συνδυασμό και με αύξηση της ανάλυσης της οθόνης τότε ΟΚ, θα υπήρχε όντως ανάγκη για αύξηση της χωρητικότητας.

#48   gesvts

gesvts

    iPH Contributor

  • 1.046 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 30/01/2013 - 12:38

+ ότι πλέον με έναν οποιονδήποτε cloud λογαριασμό τα ρίχνεις όλα εκεί και αδειάζεις το κινητό. Εμένα βέβαια δεν με χαλάει η χωρητικότητα που τελικά θα μεγαλώσει (αν μεγαλώσει) αλλά η τιμή που θα ξεπερνάει εδώ το χιλιάρικο!

#49   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 30/01/2013 - 12:41

Ευλόγως τα "αν" γιατί κανείς δεν ξέρει... Βάση φημών και λογικής βαίνουμε! Αν με ρωτάς για ένα iPhone 5S με χαρακτηριστικά ίδια με το iPhone 5 (κάμερα-οθόνη) τότε ίσως είναι υπερβολή τα 128 όντως...

ΥΓ. και μην κοιτάμε τις τιμές στην Ελλάδα και λέμε ποιός θα το αγοράσει, γιατί στην Αμερική (βάση των τιμών για το 5) ένα 128άρι θα κοστίζει π.χ κανένα 1000$ αλλά με μια καλή επιδότηση(ξέρουν αυτοί) ο πελάτης θα το παίρνει 450-500$(336-374€, 1€=1.34$), ασχέτως αν εδώ το βλέπουμε 1500€ και με την επιδότηση 1450€!

Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 30/01/2013 - 12:44


#50   Amaretos

Amaretos

    iPH User

  • 107 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 05/02/2013 - 14:14

http://www.engadget....-available-now/
If you like the very best, you'll be happy to here that the biggest capacity, most expensiveiPad yet has now landed at the Apple Store online. US customers can pick from AT&T, Sprint or Verizon to power their 128GB LTE model ($929), although AT&T has a reduced waiting time of 1-3 days, compared to 3-5 business days for the other two carriers. Expect the WiFi iteration ($799) to arrive within three days -- that is, if you place your order at the source today.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες