Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

H Apple προειδοποιεί κατά του jailbreak στο iOS


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
179 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 06/02/2013 - 11:22

Αναρτημένη εικόνα


H Apple αναβάθμισε έγγραφο υποστήριξης σχετικά με το jailbreak προειδοποιώντας τους χρήστες ότι τέτοιες πρακτικές ίσως οδηγήσουν σε προβλήματα σταθερότητας, ασφάλειας, μικρότερης αυτονομίας, πτώσεις κλήσεων, διακοπή υπηρεσιών όπως Καιρός, μη δυνατότητα αναβάθμισης σε μελλοντικές εκδόσεις του iOS και φυσικά διακοπή της ισχύς της εγγύησης.

Την περασμένη Δευτέρα κυκλοφόρησε το evasi0n, το πρώτο untethered jailbreak για το iPhone 5 και iOS 6 που σύμφωνα με κάποιες πρώτες πληροφορίες εγκαταστάθηκε πάνω από 1.7 εκατομμύρια φορές μέχρι την Τρίτη. Η ζήτηση ήταν, μάλιστα, τόσο μεγάλη που προκλήθηκαν προβλήματα που διέκοψαν τη λειτουργία των servers για το Cydia αρκετές φορές.

Αν και οι ισχυρισμοί της Apple δεν απέχουν πολύ από την πραγματικότητα εσείς πως βλέπετε αυτές τις προειδοποιήσεις;

Ακολουθεί το πλήρες κείμενο της Apple:


As designed by Apple, iOS and iPhone, iPad, and iPod touch are designed to work together reliably. Unauthorized modifications to iOS ("jailbreaking") can cause numerous issues to the hacked iPhone, iPad or iPod touch. Examples of issues caused by these unauthorized modifications to iOS have included the following:


Instability: Frequent and unexpected crashes of the device, crashes and freezes of built-in apps and third-party apps, and loss of data.

Security vulnerabilities: Security compromises have been introduced by these modifications that could allow hackers to steal personal information, damage the device, attack the wireless network, or introduce malware or viruses.

Shortened battery life: The hacked software has caused an accelerated battery drain that shortens the operation of an iPhone, iPad, or iPod touch on a single battery charge.

Unreliable voice and data: Dropped calls, slow or unreliable data connections, and delayed or inaccurate location data.

Disruption of services: Services such as Visual Voicemail, Weather, and Stocks have been disrupted or no longer work on the device. Additionally, third-party apps that use the Apple Push Notification Service have had difficulty receiving notifications or received notifications that were intended for a different hacked device. Other push-based services such as iCloud and Exchange have experienced problems synchronizing data with their respective servers.

Inability to apply future software updates: Some unauthorized modifications have caused damage to iOS that is not repairable. This can result in the hacked iPhone, iPad, or iPod touch becoming permanently inoperable when a future Apple-supplied iOS update is installed.

Apple strongly cautions against installing any software that hacks iOS. It is also important to note that unauthorized modification of iOS is a violation of iOS end-user license agreement and because of this, Apple may deny service for an iPhone, iPad, or iPod touch that has installed any unauthorized software.



[via Apple]

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   el3ctronick

el3ctronick

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 06/02/2013 - 11:25

δεν ξερω τι λεει το νεο jb..εγω δεν το εχω αναγκη..ειχα πιο παλια..νομιζω χαλουσε λιγο την αυτονομια...και γενικα σε δουλεια να βρισκομαστε..και ετσι το χαιρετησα.

#3   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 06/02/2013 - 11:26

Εμένα αυτό με τη μπαταρία με κέρδισε πραγματικά .

Ο μόνος λόγος να μην κάνω Jailbreak.

Βρήκαν τώρα το Jailbreak και φορτώσανε την "ανικανότητα" τους να φτιάξουν το θέμα τις μπαταριάς.

Μου θυμίζει τη γνωστή ρήση με την καμπούρα (δε τη θυμάμαι τώρα)
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#4   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1.631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 06/02/2013 - 11:27

ε καλα τι περιμενες, οχι οτι εχει κ αδικο για θεματα μπαταριας κλπ κλπ...το χω πει παλι και δεν μου αλλαζει κανεις αποψη, το jb πλαιονοτητα το κανει για να βαζει χακευμενες εφαρμογες...δειτε εδω πχ που δεν προλαβαινετε να σβηνετε οι διαχειριστες τα μηνυματα που ρωτανε για τα πειρατικα, κ σκεψου τα προσωπικα μηνυματα τι γινετε...τεσπα, ο καθενας ας κανει οτι νομιζει, κ γω θα ηθελα καποια στιγμη να πειραματιστω στο ipad που εχω αλλα στο τηλεφωνο που ειηια εργαλειο ποτε...

#5   dreamangel25

dreamangel25

    iPH Addict

  • 870 μηνύματα
  • Twitter:@@Ssou28
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:dreamangel25

Δημοσίευση 06/02/2013 - 11:28

Το βλέπω ποιο πολύ ως εκφοβισμό!σιγουρα έχουμε δει από προηγούμενα jb να ισχύουν τα προβλήματα σταθερότητας,σήματος κτλ αλλά δεν νομίζω ότι δεν θα μπορούμε αργότερα να αναβαθμίσουμε σε άλλο iOS!σαν εταιρία σίγουρα προσπαθεί να προστατέψει το λογισμικό της αλλά τουλάχιστον να αναρωτηθεί για ποιο λόγο το κάνουμε κ ότι αν ενσωμάτωνε στο λογισμικό της κάποια tweak που υπάρχουν στο cydia σίγουρα πολλοί από μας δεν θα μπαιναμε στον κόπο να το κάνουμε!

#6   Mrjb

Mrjb

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/02/2013 - 11:31

Εγώ απορώ. Δεν βλέπουν τη ζήτηση που έχει το jb?
Δεν καταλαβαίνουν ότι η ενσωμάτωση στο λειτουργικό κάποιων από αυτές τις δυνατότητες, θα έκανε τα τηλέφωνά τους πιο δημοφιλή?

#7   sonic13

sonic13

    iPH Contributor

  • 998 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 06/02/2013 - 11:32

Έμα ξέρω γω!!! Ας βάλει στο iOS 7 όλα τα διάσημα tweaks κ τις υποσχόμαστε πως δν θα κάνουμε ξανα jb!! ( λέμε τώρα)....

#8   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 06/02/2013 - 11:34

Έμα ξέρω γω!!! Ας βάλει στο iOS 7 όλα τα διάσημα tweaks κ τις υποσχόμαστε πως δν θα κάνουμε ξανα jb!! ( λέμε τώρα)....


Μα ισχύει. Τουλάχιστον πιστεύω για ένα μεγάλο αριθμό χρηστών.

Ας ενσωματώσει Toggles στο Notification center, ας βάλει λειτουργίες τύπου zephyr και προσωπικά δεν θα έχω κανένα λόγω να κάνω πάλι Jailbreak.

Θα ήθελα για τα θέματα μετά μόνο, αλλά θα ζήσω.
Once You Go Mac You Never Go Back

#9   eski

eski

    iPH Junior

  • 371 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/02/2013 - 11:35

Μαλλον εσυ που γραφεις απεχεις απο τη πραγματικοτητα γτ με το εκανα το τηλεφωνο πεταει
Κατι ψιλοκολληματακια που υπηρχαν δε υφισταναι και η μπαταρια δεν εχει διαφορα

#10   jimvouts

jimvouts

    iPH Member

  • 295 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 06/02/2013 - 11:36

Εγω παλι θεμα με την μπαταρια ουτως η αλλως εχω στο 5αρι...φυσικα δεν το εχω σπασει ακομα αλλα εχω κανει jailbreak στο 4αρι μου να δω πως συμπεριφερεται...παντως μεχρι στιγμης δεν νιωθω να μου λειπει τιποτα το ιδιαιτερο απο το μαμα iphone μου...

#11   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 06/02/2013 - 11:36

το βλεπουν αλαλ δεν θελουν να το παραδεχτουν...δεν τους βλεπετε τοσα χρονια;;βεβαια απο 550 εκατομμυρια που εχουν πουλησει ολα τα χρονια 1,7 μονο εκαναν jb ενταξει ειναι λιγο.αλλα και παλι πολλοι δεν γνωριζουν τι εστι jb...οτι ειναι ελευθερια κινησεων και πραγματα αυτονοητα...βλεπε zephyr...reveal..swipeback..iphonedelivery...cameratweak..ez decline...markathatmessage...pull to refresh safari...protube 2...barrel...sbsettings...battery detective...ειναι τοσα πολλα...folderenhancer....ειναι απειραααααα.....και το τηλεφωνο δειχνει τα δοντια του...αυτα ειναι μερικα απο τα πιο must have!!
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#12   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 06/02/2013 - 11:38

Το βλέπω ποιο πολύ ως εκφοβισμό!σιγουρα έχουμε δει από προηγούμενα jb να ισχύουν τα προβλήματα σταθερότητας,σήματος κτλ αλλά δεν νομίζω ότι δεν θα μπορούμε αργότερα να αναβαθμίσουμε σε άλλο iOS!σαν εταιρία σίγουρα προσπαθεί να προστατέψει το λογισμικό της αλλά τουλάχιστον να αναρωτηθεί για ποιο λόγο το κάνουμε κ ότι αν ενσωμάτωνε στο λογισμικό της κάποια tweak που υπάρχουν στο cydia σίγουρα πολλοί από μας δεν θα μπαιναμε στον κόπο να το κάνουμε!


Εκφοβισμό δεν θα το έλεγα ,αλλά είναι και μία αλήθεια ότι γονατίζει το τηλέφωνο από θέμα μπαταρίας.

#13   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.838 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 06/02/2013 - 11:40

Εγω ξερω οτι τωρα δυο μερες εχω αλλο τηλεφωνο τωρα τη λεει η apple δεν με ενδιαφερει :D

#14   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 06/02/2013 - 11:41

Εγώ απορώ. Δεν βλέπουν τη ζήτηση που έχει το jb?
Δεν καταλαβαίνουν ότι η ενσωμάτωση στο λειτουργικό κάποιων από αυτές τις δυνατότητες, θα έκανε τα τηλέφωνά τους πιο δημοφιλή?


Η ζήτηση ειναι σχετική, άλλωστε επισημα από τα 400.000.000 ios devices το ποσοστό παραμένει στο 10% από το 2008

#15   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 06/02/2013 - 11:43

γιαννη καλημερα δεν δεχεσαι pm...θελω να σε πωωωω!!!!
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες