Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

evasi0n, το δημοφιλέστερο jailbreak με σχεδόν 7 εκατομμύρια λήψεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
28 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 10/02/2013 - 14:35

Αναρτημένη εικόνα


Σύμφωνα με τα πρώτα στατιστικά το evasi0n, το πρώτο untethered jailbreak του iOS 6 που πρόσφατα αναβαθμίστηκε στην έκδοση 1.2, πρόκειται για το δημοφιλέστερο jailbreak όλων των εποχών με σχεδόν επτά εκατομμύρια λήψεις από τη στιγμή που κυκλοφόρησε την περασμένη Δευτέρα μέσα σε πέντε μέρες. Ο Jay Freeman, ο διαχειριστής του Cydia, απεκάλυψε στο Forbes ότι η εφαρμογή είχε λάβει επισκέψεις από 5.15 εκατομμύρια iPhones, 1.35 εκατομμύρια iPads και 400.000 iPod touches, τα οποία είχαν γίνει jailbreak με το evasi0n. O ίδιος τόνισε ότι το evasi0n έφερε στο Cydia πολύ περισσότερη κίνηση από οποιαδήποτε προηγούμενη κυκλοφορία εργαλείου jailbreak στο παρελθόν!

Για παράδειγμα, το jailbreakme του 2011 σημείωσε μόλις 1.4 εκατομμύρια λήψεις στις πρώτες εννιά μέρες της διαθεσιμότητάς του και αυτό σύμφωνα με τον Freeman οφείλεται στο γεγονός ότι το jailbreak για το iOS 6 χρειάστηκε 136 μέρες ενώ για το iOS 5 μόλις, συγκριτικά, 98 μέρες. «Αυτό είναι που το έκανε τόσο σημαντικό το jailbreak. Ήταν τόσος καιρός και όλοι ανυπομονούσαμε για αυτό».

Μπορείτε να διαβάσετε, επίσης, ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον τεχνικό άρθρο σχετικά με τα bugs που εκμεταλλεύεται το evasi0n για να πραγματοποιηθεί το jailbreak.

[via Forbes]

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   SaFiS

SaFiS

    iPH Enthousiast

  • 452 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 10/02/2013 - 14:43

Και μακραν το χειροτερο JB για μενα....

#3   gas4metal

gas4metal

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/02/2013 - 09:22

Είναι η πρώτη φορά από τότε που έχω iPhone (από το πρώτο μου iPhone 3G) που δεν κάνω το jailbreak μέσα στην πρώτη εβδομάδα κυκλοφορίας του. Θεωρώ τραγικές τις ασυμβατότητες, όχι γιατί υπάρχουν αλλά γιατί δεν διορθώνονται.

Δεν φταίνε για όλα οι evaders, καθώς είναι υποχρέωση των developers των tweaks να τα διορθώσουν ώστε να είναι συμβατα.

Αλλά ας μου πει κάποιος τι ήταν αυτό το περίφημο "beta testing" το οποίο μας πήγε στο site τους αμέτρητες φορές μέχρι να δούμε την μπάρα στο 100%

Προς το παρόν παραμένω στην 5.1.1 μου, ικανοποιημένος και συμβατός!

#4   fotsid

fotsid

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 11/02/2013 - 09:28

Και μακραν το χειροτερο JB για μενα....

Μαζί σου 100%. Έχω κάνει και post με τα προβλήματα που έχει και δημιουργεί.

#5   volcano

volcano

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 11/02/2013 - 14:33

Το γεγονός ότι όλοι οι χρήστες του iOs 6 περίμεναν πως και πώς ενα J/B και έπεσαν με τα μούτρα στο πρώτο που βγήκε, δεν σημαίνει πως το evasion
μπορεί να χαρακτηρισθεί ως δημοφιλέστερο .

#6   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 11/02/2013 - 14:35

Λιγη υπομονη και αυτοσυγκρατηση χρειαζεται... Θα γινουν τα απαραιτητα update στα tweaks και θα στρωσει η κατασταση.

#7   Spok

Spok

    iPH Member

  • 269 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 11/02/2013 - 14:41

Το iphone 5 δεν το έκανα ακόμα JB γιατί είδα οτι υπάρχουν θεματάκια. To Ipad όμως (για το οποίο με καίει γενικά το JB) το έκανα και είμαι υπερ-ευχαριστημένος.

#8   argisak

argisak

    iPH User

  • 171 μηνύματα
  • Twitter:@argisak
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:argisak

Δημοσίευση 11/02/2013 - 19:29

Τα προβλήματα που δημιούργησε είναι τόσα πολλά που μια μικρή περιήγηση σε άλλα αντίστοιχα topics μέσα εδώ δείχνουν αυτό που τώρα περιγράφω!

#9   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 11/02/2013 - 19:36

Προβλήματα όπως;
3 προβλήματα είχε το evasi0n σαν Jailbreak process:
1)Weather app crash->διορθώθηκε, αν συνεχίζει φταίει το περίφημο appsync
2)boot time που σε μερικούς υπήρχε πρόβλημα(εγώ δεν το είδα)->Διορθώθηκε
3)timezone->επειδή το injection που έγινε για το JB εκμεταλλευόταν ένα exploit στο timezone αυτό είχε ως αποτέλεσμα να αλλάζει την ώρα μετά τη διαδικασία του evasi0n(το πήγαινε ώρα Γκρίνουιτς).Με το evasi0n 1.2 που δόθηκε διορθώθηκε κι αυτό αν μπορεί να θεωρηθεί πρόβλημα γιατί ανοίγοντας location και auto στο timezone το έφτιαχνε αυτόματα.

Οπότε το μόνο πρόβλημα πλέον είναι τα tweaks για τα οποία δεν φταίνε οι hackers,αλλά οι tweakers.Λίγη υπομονή και θα αναβαθμιστούν τα περισσότερα. Τα βασικά είναι ήδη ΟΚ κατά μεγάλο ποσοστό.

Αναρτημένη εικόνα


#10   W3rtY88

W3rtY88

    iPH Elite Poster

  • 2.979 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 11/02/2013 - 19:50

Φώτη συμφωνώ 1.000% μαζί σου ... οι evaders την δουλειά τους την έκαναν (jailbreak) τώρα είναι σειρά των developers να κάνου αυτό που πρέπει (συμβατότητα των tweaks)

ο γούγλης είναι φίλος μας και τα ξέρει όλα ... Οπότε, ρώτα πρώτα αυτόν και μετά όλους τους άλλους :P


#11   KimiRaikkonen

KimiRaikkonen

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/02/2013 - 20:15

Το appsync μου προκαλει κρασαρισματα, μολις το εβγαλα ολα οκ.Ειναι θεμα χρονου να το φτιαξουν.

#12   AntonioAEL

AntonioAEL

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/02/2013 - 20:17

εκανα jb στο iphone 5, κατεβηκε κανονικα το εικονιδιο του cydia, αλλα τα apps που ειχα στο itunes δεν τα περναει στο iphone οταν κανει συγχρονισμο. τι πρεπει να κανω;

#13   XristoSalonika

XristoSalonika

    iPH Enthousiast

  • 360 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 11/02/2013 - 20:21

Προβλήματα όπως;
3 προβλήματα είχε το evasi0n σαν Jailbreak process:
1)Weather app crash->διορθώθηκε, αν συνεχίζει φταίει το περίφημο appsync
2)boot time που σε μερικούς υπήρχε πρόβλημα(εγώ δεν το είδα)->Διορθώθηκε
3)timezone->επειδή το injection που έγινε για το JB εκμεταλλευόταν ένα exploit στο timezone αυτό είχε ως αποτέλεσμα να αλλάζει την ώρα μετά τη διαδικασία του evasi0n(το πήγαινε ώρα Γκρίνουιτς).Με το evasi0n 1.2 που δόθηκε διορθώθηκε κι αυτό αν μπορεί να θεωρηθεί πρόβλημα γιατί ανοίγοντας location και auto στο timezone το έφτιαχνε αυτόματα.

Οπότε το μόνο πρόβλημα πλέον είναι τα tweaks για τα οποία δεν φταίνε οι hackers,αλλά οι tweakers.Λίγη υπομονή και θα αναβαθμιστούν τα περισσότερα. Τα βασικά είναι ήδη ΟΚ κατά μεγάλο ποσοστό.


Το θέμα με το boot μετά από 2 Jailbreak και 2 Restore εγώ εξακολουθώ και το έχω.Είτε αναβοσβήνει στο μηλαράκι μια δυο φορές και μετά μπαίνει είτε μένει κολλημένο εκεί και αναβοσβήνει.Πριν λίγο δε,μετά κόπων και βασάνων κατάφερε και άνοιξε και όταν μπήκα στο Springboard δεν έτρεχε ούτε το Springtomize ούτε τπτ....αλλά δεν ήταν και σε safe mode.Τραγικό κατά τη γνώμη μου που δεν κάνουν κάτι ενώ γνωρίζουν ότι υπάρχει ακόμα πολύς κόσμος που έχει θέμα.

#14   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 11/02/2013 - 20:24

Με ποιο evasi0n έκανες Jailbreak?Έκανες με το τελευταίο;

Αναρτημένη εικόνα


#15   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 11/02/2013 - 20:27

3)timezone->επειδή το injection που έγινε για το JB εκμεταλλευόταν ένα exploit στο timezone αυτό είχε ως αποτέλεσμα να αλλάζει την ώρα μετά τη διαδικασία του evasi0n(το πήγαινε ώρα Γκρίνουιτς).Με το evasi0n 1.2 που δόθηκε διορθώθηκε κι αυτό αν μπορεί να θεωρηθεί πρόβλημα γιατί ανοίγοντας location και auto στο timezone το έφτιαχνε αυτόματα.


Χθες έκανα Jailbreak στο iPad 4 με το τελευταίο και εδώ δεν. Η ώρα πήγε πίσω και δεν άλλαζε για κανένα λόγο, αν δεν την άλλαζα εγώ χειροκίνητα.. :-(

Τελευταία επεξεργασία από: nikoz87, 11/02/2013 - 20:28


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες