Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

To φθηνότερο iPhone της Apple θα διαθέτει οθόνη 4.5 ιντσών, τιμή στα $330 με κυκλοφορία το 2014 (;)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
16 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 01/03/2013 - 10:22

Αναρτημένη εικόνα


Δημοσίευμα γιαπωνέζικης ιστοσελίδας αναφέρει ότι τα σχέδια της Apple για ένα φθηνότερο iPhone θα καθυστερήσουν μέχρι το 2014 σε αντίθεση με προηγούμενες αναφορές που έκαναν λόγο για κυκλοφορία αυτού του πλαστικού iPhone μέσα στο 2013. Τώρα, η ιστοσελίδα υποστηρίζει ότι αυτό το iPhone θα χρησιμοποιεί σασί από πολυανθρακικό, όπως τα παλιά πλαστικά άσπρα MacBook, και τιμή κοντά στα $330 χωρίς επιδοτήσεις.

Το ενδιαφέρον, βέβαια, με το δημοσίευμα είναι το κομμάτι στο οποίο αναφέρεται ότι η συσκευή αυτή θα διαθέτει οθόνη 4.5 ιντσών, μεγαλύτερη από την οθόνη 4 ιντσών του iPhone 5 και, κατά τα φαινόμενα, του επερχόμενου iPhone 5S. Αυτό μας προκαλεί εντύπωση καθώς δυσκολευόμαστε να πιστέψουμε ότι το φθηνότερο iPhone θα διαθέτει μεγαλύτερη οθόνη από το high-end μοντέλο της σειράς, κάτι που στην αντίληψη του καταναλωτή είναι 'καλύτερο χαρακτηριστικό'. Το iLounge, για παράδειγμα, υποστηρίζει ότι το φθηνότερο αυτό iPhone θα έχει οθόνη 4 ιντσών και σχεδιασμό παρόμοιο με αυτόν του iPhone 5 αλλά από πλαστικό.

Τέλος, η ιστοσελίδα αναφέρει ότι το iPhone 5S θα διαθέτει διπλό σύστημα LED flash για την οπίσθια κάμερα.

[Macotakara via MacRumors]

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   eNeRGy

eNeRGy

    iPH Member

  • 336 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/03/2013 - 10:48

Εχουνε πει για: 5s, 6, μινι iphone, cheap iphone, και δεν ξερω τι αλλο θα βγαλουν μεχρι τον Ιουνιο...

Ετσι θα φτασουν καμια 10-15αρια προβλεψεις το καθε site, απο αμερικη, κινα, ιαπωνια.
Ε, και με περιπου 50-60 υποψηφια 5s, 6, i-cheap-phone, i-mini-phone καθως και περιθωριο ως 2014... ε, καποιο θα πεσει μεσα...
Και μετα... "ΕΜΕΙΣ ΠΡΩΤΟΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΕΨΑΜΕ! BLAH BLAH BLAH" θα λεει οποιος πλησιασε αρκετα το πραγματικο...

Γελοιες καταστασεις που δεν εχουν θεση σε πρωτοσελιδο...

#3 Guest_Glousic_*

Guest_Glousic_*

Δημοσίευση 01/03/2013 - 12:16

Το θέμα είναι πως πλέον παρουσιάζονται τετραπύρηνα ''τέρατα" (βλ. ΗΤC ONE M7) τα οποία εκτός από δύναμη ισχής διαθέτουν και άριστη, αλουμινίου κατασκευή!! Δύσκολα τα πράγματα για την αγαπημένη μας Apple.... :/

#4   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 746 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 01/03/2013 - 12:23

Να τα βράσω τα τετραπήρυνα. Εγώ έκανα ένα τεστ το 5άρι μου με note 2 kai s3. Το αποτέλεσμα είναι να ανοίγουν πιο γρήγορα οι εφαρμογές μου αλλά και να έχω και πιο γρήγορο σερφάρισμα. Τι να το κάνω το τετραπήρυνο? Να τρώει μπαταρία? Πάντως εγώ αναμένω ένα 5S το οποίο φυσικά θα είναι ένα βελτιωμένο 5άρι αλλά 4S και ένα 6 το οποίο θα έχει μεγαλύτερη οθόνη και killer specs.

#5   ipacbros

ipacbros

    iPH Contributor

  • 1.139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/03/2013 - 12:29

Για φέτος το καλοκαίρι θα έχουμε μόνο το νέο 5S με καλύτερα χαρακτηριστικά από το 5... το 5S θα έχει νέο τετραπύρηνο επεξεργαστή και μεγαλύτερη ram, ίδια εξωτερική εμφάνιση και ίδια διάσταση οθόνης με το 5.
Tα υπόλοιπα μοντέλα 6, mini θα παρουσιαστούν το 2014.
Η αλήθεια είναι ότι το iPhone χρειάζεται μεγαλύτερη οθόνη και θα είναι κρίμα να πάμε σε 5S με την ίδια διάσταση οθόνης του 5.

#6   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 01/03/2013 - 12:34

Να τα βράσω τα τετραπήρυνα. Εγώ έκανα ένα τεστ το 5άρι μου με note 2 kai s3. Το αποτέλεσμα είναι να ανοίγουν πιο γρήγορα οι εφαρμογές μου αλλά και να έχω και πιο γρήγορο σερφάρισμα. Τι να το κάνω το τετραπήρυνο? Να τρώει μπαταρία? Πάντως εγώ αναμένω ένα 5S το οποίο φυσικά θα είναι ένα βελτιωμένο 5άρι αλλά 4S και ένα 6 το οποίο θα έχει μεγαλύτερη οθόνη και killer specs.


αυτο το να τρωει μπαταρια μου αρεσε...κανενα αλλο καλο εχεις??

#7   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 01/03/2013 - 12:46

Τα killer specs με την απέχθεια του 4πύρηνου λόγω μπαταρίας δεν πάνε μαζί όμως...Φάσκεις και αντιφάσκεις..

Αναρτημένη εικόνα


#8   vampirios

vampirios

    iPH Member

  • PipPipPip
  • 307 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:vampirios

Δημοσίευση 01/03/2013 - 13:40

Μεγαλύτερη οθόνη και killer specs έχει το note 2..Αρα τι ακριβώς ψάχνεις αγαπητέ;;

#9   boxer

boxer

    iPH Contributor

  • 928 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 01/03/2013 - 13:42

iPhone 4,5'' με 330$ το μόνο που θα αγοράζεις θα είναι τα ακουστικά και 3 θήκες... :P
Δεν το βλέπω...εάν θέλουν να πιάσουν άλλες αγορές, τους είναι πολύ εύκολο να ρίξουν την τιμή στο 4αρι (το 2014...) και όποιος πιστός προσέλθει...πάντως εάν φτιάξουν iPhone 6 στις 4,5'' θα έχουν απευθείας χρηματοδοτικο πρόγραμμα έτοιμο, μαζί με ασφάλεια δανείου για την αποπληρωμή αλλά και τις έκτακτες περιπτώσεις (αναπηρία, ασθένεια κ.λ.π...) μην μείνει το χρέος στα παιδιά σου... :P :lol:

#10   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 01/03/2013 - 14:29

Να τα βράσω τα τετραπήρυνα. Εγώ έκανα ένα τεστ το 5άρι μου με note 2 kai s3. Το αποτέλεσμα είναι να ανοίγουν πιο γρήγορα οι εφαρμογές μου αλλά και να έχω και πιο γρήγορο σερφάρισμα. Τι να το κάνω το τετραπήρυνο? Να τρώει μπαταρία? Πάντως εγώ αναμένω ένα 5S το οποίο φυσικά θα είναι ένα βελτιωμένο 5άρι αλλά 4S και ένα 6 το οποίο θα έχει μεγαλύτερη οθόνη και killer specs.

Τα εχουμε ξαναπει αυτα, το 5αρι σου εχει αρχιτεκτονικη chipset cortex A-15 εναντι cortex A-9 που τρεχουν τα 4s, s3 και note2.... ειναι φυσιολογικο σε καποιους τομεις να ειναι πιο γρηγορο, οχι βεβαια παντου οπως λες, ενταξει... δεν ειναι μονο οι πηρυνες το ζητουμενο, χανεις την ουσια.... οταν βγει τετραπηρυνο iphone (που θα βγει αργα ή γρηγορα) συγκρινε το με το 5αρι κ θα δεις τι προσφερουν οι δυο παραπανω πηρυνες..... σε απαιτητικες εφαρμογες, games και browsing....

#11   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 01/03/2013 - 14:36

Τα έχουμε ξαναπεί και θα το ξαναπούμε.
Τι παραπάνω προσφέρει ο τόσο καλύτερος επεξεργαστής σε ένα ΚΙΝΗΤΟ εκτός απο το να παίζεις ΥΠΕΡ-ΑΤΟΥ και να λες "ααα μαλ&%% στα ρίχνω στη CPU έχω καλύτερο κινητό".

Εγώ σε σχέση με το 4S πάντως εκτός από το safari δεν έχω δει μεγάλες διαφορές αλλού στο 5.
Στο τρυπάκι των specs οι εταιρίες μας έχουν βάλει.

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 01/03/2013 - 14:37

Αναρτημένη εικόνα


#12   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 01/03/2013 - 14:59

Τα έχουμε ξαναπεί και θα το ξαναπούμε.
Τι παραπάνω προσφέρει ο τόσο καλύτερος επεξεργαστής σε ένα ΚΙΝΗΤΟ εκτός απο το να παίζεις ΥΠΕΡ-ΑΤΟΥ και να λες "ααα μαλ&%% στα ρίχνω στη CPU έχω καλύτερο κινητό".

Εγώ σε σχέση με το 4S πάντως εκτός από το safari δεν έχω δει μεγάλες διαφορές αλλού στο 5.
Στο τρυπάκι των specs οι εταιρίες μας έχουν βάλει.

Κι εγώ μέχρι τώρα σε σχέση με το 4s, δεν έχω δει τρελές διαφορές.. Είμαι περίεργη να κάνω σύγκριση της απόδοσης του 4s και του 5 όταν τρέχουν το Photoshop Touch που αγόρασα χτες. Λογικά σε κάτι τέτοια apps μόνο φαίνεται ουσιαστική διαφορά, το Photoshop ας πούμε, απ'ότι είδα δεν υποστηρίζει το 4, λόγω μικρής μνήμης λογικά...

#13   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 01/03/2013 - 15:50

Τα έχουμε ξαναπεί και θα το ξαναπούμε.
Τι παραπάνω προσφέρει ο τόσο καλύτερος επεξεργαστής σε ένα ΚΙΝΗΤΟ εκτός απο το να παίζεις ΥΠΕΡ-ΑΤΟΥ και να λες "ααα μαλ&%% στα ρίχνω στη CPU έχω καλύτερο κινητό".

Εγώ σε σχέση με το 4S πάντως εκτός από το safari δεν έχω δει μεγάλες διαφορές αλλού στο 5.
Στο τρυπάκι των specs οι εταιρίες μας έχουν βάλει.

Κι εγώ μέχρι τώρα σε σχέση με το 4s, δεν έχω δει τρελές διαφορές.. Είμαι περίεργη να κάνω σύγκριση της απόδοσης του 4s και του 5 όταν τρέχουν το Photoshop Touch που αγόρασα χτες. Λογικά σε κάτι τέτοια apps μόνο φαίνεται ουσιαστική διαφορά, το Photoshop ας πούμε, απ'ότι είδα δεν υποστηρίζει το 4, λόγω μικρής μνήμης λογικά...


Σε δικό μου application που ειναι εντελώς CPU bound είδα διάφορα 30-35% από 4αρι σε 5αρι. (Tο 4s όμως ειναι γρηγορότερο από το 4αρι).
Γενικά πάντως τα specs δεν εινα κακό να υπάρχουν. Δεν φτάνουν μόνο αυτά βέβαια, αλλα τα δυνατά specs επιτρέπουν και στο software να παει παραπέρα


#14   darko

darko

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:Darko_9

Δημοσίευση 01/03/2013 - 15:51

παδια μπορει και να ειμαι offtopic αλλα εχω ενα θεμα σχετικα με την καμερα στο iPhone 5...οταν ειμαι για παραδειγμα στο γηπεδο που εχει τους προβολεις μου εμφανιζει στην καμερα κατι πρασινες τελειες ενω στο 3GS δεν ειχα παρομοιο προβλημα...εχω δει στο youtube οτι το κανει και σε αλλους με το iPhone 5 αλλα και στο iPod Touch 5...να το παω για επισκευη ή το ιδιο προβλημα εμφανιζεται σε ολα ?

Τελευταία επεξεργασία από: darko, 01/03/2013 - 15:52


#15   tomvrs

tomvrs

    iPH Member

  • 240 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 01/03/2013 - 15:56

Να τα βράσω τα τετραπήρυνα. Εγώ έκανα ένα τεστ το 5άρι μου με note 2 kai s3. Το αποτέλεσμα είναι να ανοίγουν πιο γρήγορα οι εφαρμογές μου αλλά και να έχω και πιο γρήγορο σερφάρισμα. Τι να το κάνω το τετραπήρυνο? Να τρώει μπαταρία? Πάντως εγώ αναμένω ένα 5S το οποίο φυσικά θα είναι ένα βελτιωμένο 5άρι αλλά 4S και ένα 6 το οποίο θα έχει μεγαλύτερη οθόνη και killer specs.

εγω παλι επειδη εχω και το note 2 και το 5αρι δεν βλέπω κάποια διαφορα στις εφαρμογες! Ισα ισα στο download εφαρμογων απο το playstore και αντιστοιχα στο appstore το note ειναι πολυ πιο γρηγορο!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες